zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Tko je sve kriv za Marathonov udes u Beogradu

Kada je Air Serbia u VI. mjesecu 2023. uvela Embraer E190 uz najavu uvođenja dodatnih pet E195 u budućnosti svi su pljeskali i rekli „napokon Embraer“. Da kompaniji je ovaj avion i te kako nedostajao i iskreno bio je odličan dodatak floti. No, je li kompanija pametno postupila angažiranjem ovih aviona? Je li toliko aviona u wet leasu pametno za kompaniju? Može li Air Serbia kontrolirati svoje prijevoznike?

Od incidenta u Beogradu sa E195 Marathon Airlinesa prošlo je skoro mjesec dana (18.2). Sada se već bitno više toga zna. I stoga pokušajmo hladne glave vidjeti što se u stvari desilo.

 

Pretjeran broj wet lease aviona

Prošlogodišnjeg ljeta Air Serbia je imala 9 aviona u wet leasu, što je bilo skoro 1/3 flote. Jako puno. Puno previše. Ove zime kompanija je imala u floti čak 8 aviona u wet leasu. E to tek nije normalno. Pa tko ima zimi avione u wet leaseu? Koliko to košta? I zašto pobogu? Evidentno kompanija nema dovoljno svojih posada da za ekstremno veliku ekspanziju mora posezati za kapacitetima drugih kompanija.

Još gore je što je kompanija kod ogromnih poremećaja na tržištu, a koji su bili sve od početka godine pa do VIII. mjeseca, a najviše u VI. mjesecu (kada je otkazan svaki 7. let, bilo je 80% kašnjenja i 40% dugih kašnjenja), posegnula za kratkoročnim wet leasovima gdje su avioni brojnih kompanija prodefilirali kroz Beograd, neki dan-dva, neki tjedan dana, neki i malo više.

Kompanija je angažirala svašta nešto. U prvom redu noname minijaturne i mlade kompanije. Što je, složit ćete se, velik rizik. Mlada kompanija ima problema sa kadrom, ona nema iskustva, njoj nedostaje niz bitnih elemenata operacija (npr. maintenance), ona se svakako nekako snalazi sa posadama i operacijama, ona pokušava narasti i pritom se koristi metodama koje su na samoj granici dozvoljenog. Mala kompanija znači niz problema od ispadanja aviona iz operacija bez alternative, a to je i te kako prošle godine iskusila Air Serbia, preko operativnih problema, do problema sa osnovnim potrebama (ode li vam samo 3-4 pilota vama su operacije nemoguće za izvedbu).

Prošlog ljeta za Air Serbiu su letjeli KlasJet, Dan Air, Leav Aviation, Air Horizont, DAT, AirConnect, Avanti Air i Marathon. Za Air Serbiu su letjeli A319, A320, A330, B737-400, B737-800, ATR 72-600, ATR 72-500, Dash 8-400, E175, E190, E195. Za niz kompanija sa ove liste nikada nisam ni čuo. Leav aviation radi tek 3 godine u floti ima samo 2 aviona, AirConnect radi tek dvije godine u u floti ima 2 aviona, Dan Air radi tek 5 godina i u floti ima tek 4 aviona, Air Horizont radi tek 8 godina u floti ima samo 5 aviona, Avanti Air u floti imat tek 2 aviona. Marathon je radio manje od 6 godina i u floti je imao tek 4 aviona. Iskreno, je li pametno surađivati sa takvim kompanijama? Kakav je sustav njihovih kontrola, školovanja, kakve su njihove operativne mogućnosti, gdje i kako rade maintenance…? Ove zima Air Serbia angažirala sveukupno 8 aviona. Ogromna brojka.

Prvi fijasko koji je kompanija imala desio se sa AirConnectom, čija je oba aviona koristila Air Serbia. Minijaturna nova kompanija. I što se desilo? AirConnect je toliko griješio, toliko je uništavao operacije Air Serbie, da je kompanija netom pred glavni sezonu morala raskinuti ugovor i doslovce potjerati AirConnect. Dakle, AirConnect je bio nepouzdan i loš. Kako pobogu? Zašto kompanija to nije vidjela prije nego ga je angažirala. No, ovdje je bar kompanija reagirala na vrijeme, dok u slučaju druge male i nove kompanije, Marathona nije. Zašto?

Već sam u jednoj analizi napisao da je Europska Unija ogromna (27 država i skoro pola milijarde stanovnika) i da tu i te kako ima kompanija koje rade ispod žita, koje muljare i rastežu pravila kao hozintregere (naramenice). U svakom žitu ima i kukolja. Stoga je velik broj kompanija koje su opako uprskale, velik broj ih je radi toga kažnjen ili im je oduzet AOC, ogroman broj ih je u zadnjih pet godina bankrotirao. Upravo zato svaka kompanija koja angažira drugu kompaniju, pa i onu iz Europske Unije, mora napraviti ozbiljan audit, mora imati poseban sustav kontrole, stalnih brifinga, konstantne supervizije, ona mora paziti koga i kako angažira. Je li to uradila Air Serbia?

Air Serbia je u zadnjih dvije godine napravila enormnu ekspanziju. Povećala je broj linija za 100%, broj aviona skoro za duplo. Pritom nije imala dovoljno svojih posada i posegnula je za masovnim wet leasovima. Da bi uštedjela koristila je noname nove kompanije. I protom opako riskirala. Nažalost, bure baruta je vrištalo da bi se moglo nešto desiti. I onda se desio incident Marathona.

Naime, pilot aviona je odlučio poletjeti sa pozicije D5 (umjesto D6) gdje ima tek 1200 metara uzletno-sletne staze, što je svakako nedostatno za lagodno polijetanje E195. Poglavito punog aviona, a avion je imao 106 od 118 putnika (89,8% load faktora). Kontrola letenja ga je dva puta upozorila da isto nije uputno, ali pilot je inzistirao. I nije imao dovoljno piste. Preorao je zemlju nakon piste, uništio rasvjetu, pobrao antene, jedva zaobišao prepreke nakon piste, preletio nisko iznad autoputa. I pritom opako uništio avion. Toliko ga uništio da se isti neće ni popravljati jer je neisplativo. Zašto je pilot, do vraga, tako nešto napravio? Da uštedi par litara goriva na rulanju? Teško. Kojeg to ima smisla? Pa svaki pilot želi što dužu pistu. Uvijek možete poletjeti sa pola piste, a ostatak imati kao backup kako za duže polijetanje za „zlu netrebalo“ tako i za eventualno abortiranje polijetanja i koćenje.

Air Serbia je samo  tri dana kasnije otkazala ugovor sa Marathonom. I pritom ostala bez pet aviona (jedan E175, jedan E190 i tri E195). Još gore ovog ljeta kompaniji će radi ovog otkazivanja nedostajati čak šest aviona. Kako će kompanija to nadoknaditi? Za sada je uspjela iznajmiti jedan avion KlasJeta, ali ipak je morala otkazati preko 4% letova i to nakon što je već ozbiljno porezala broj letova u II. i III. mjesecu radi manjeg broja putnika. A što će tek biti idućeg ljeta kada su operacije nategnute i kada nema slobodnih kapaciteta na tržištu? Sve što je za ovo ljeto bilo na raspolaganju za wet lease je već odavno iznajmljeno. Gdje će kompanija naći dodatne avione? Znači li to da će kompanija nakon ukidanja letova za Cairo, Maseilles i Firencu morati ukinuti još neku liniju ili će značajno smanjiti broj frekvencija u usporedbi sa prošlim ljetom?

Upravo u slučaju Marathona dolazimo do glavnog problema. Iako je sve izgledalo bajkovito jer je Air Serbia time dobila avion koji je istinski trebala, jer je kompanija bila voljna ekspresno nabaviti čak 4 (kasnije i više) E195 zapravo je to i bio dvosjekli mač. Kompanija je Air Serbiji ustupila E175 i E190 za koji je imala posade. Ali je kompanija u samo pola godine nabavila još tri E195 i jedan E175, te je time povećala svoju flotu za 100%. Naravno morala je nabaviti i posade, od čega čak 40 pilota, što je 130% više pilota nego je imala prije ekspanzije. U vrijeme kada pilota na tržištu nema ni za lijek. I piloti su se nabavljali od svakuda nekuda, pa i izvan Europske Unije.

Ne zanosimo se, ti navrat-nanos nabavljeni piloti nisu piloti Air Serbie. Air Serbia ima jako selekciju, rigorozno školovanje, doškolovavanje, kontrolu. Imaju li to ostale kompanije koje rade za Air Serbiu? Jasno da nemaju, poglavito kada nabave 40 pilota u samo pola godine.

I tu je zaključak jasan. Air Serbia je kriva za incident 18.2. Ona je angažirala Marathon, ona nije imala dovoljnu kontrolu kompanije, nije radila dovoljno audita, brifinga, supervizija… Kompanija se jednostavno prezaigrala ekspanzijom i previše olako pristupila operacijama i partnerima.

 

Kontrola letenja i aerodrom

A ovdje tek treba postaviti više pitanja. Prvo kako je moguće da imamo toliko jako oštećen avion koji je odmah objavio da se vraća u bazu, a aerodrom dozvoli nastavak operacija i polijetanja drugih aviona? Kako je moguće da se pista odmah nije zatvorila? Zar je nastavak operacija pod svaku cijenu prihvatljiva opcija? Jel ona legalna?

Potom je avion nakon 55 minuta leta iznad Beograda, preletio kontrolni toranj koji je provjerio stanje aviona i stajni trap, te sletio sa bitno većom brzinom upravo radi problema sa zakrilcima. Piloti su sumnjali u probleme sa stajnim trapom, imali su problema sa pretkrilcima, imali su problema sa vibracijama aviona, imali su problema sa prekidom rada svjetla na lijevom krilu. Sve to je indiciralo na značajno strukturalno oštećenje. Konačno avion je imao vidljivu rupu od 90 cm na krilu. Dakle kontrolni toranj je imao informaciju ogromnih oštećenja trupa, desnog krila i repa, te značajnim problemima aviona. Kako je onda utvrđeno da „avion nije imao problema“?

Normalna procedura bi bila da se avion zaustavio na samoj uzletno-sletnoj stazi i evakuirao. OK, ako je procijenjeno da sigurnost nije do te mjere ugrožena moglo se avion pozicionirati na B-stajanku koja je najudaljenija od drugih aviona. No, ne. Avionu se dozvoljava da ode do gatea C2. Tamo je ustanovljeno da avion pušta gorivo i da je opasnost od požara ogromna te je isti zasut protupožarnom pjenom. I ozbiljno su dovedeni u opasnost životi samih putnika tog aviona, ali i okolnih aviona na gateovima C1 i C3, kao i na terminalu. Pa kako se tako nešto moglo dozvoliti? Pobogu. Kažu da curenja goriva nije bilo tijekom taksiranja, nego je počelo tek na gateu. To nitko ne može znati, tako nešto se ne može vidjeti niti iz kontrolnog tornja, niti iz desetak metara udaljenih vatrogasnih vozila. Ali čak i da curenja goriva nije bilo u momentu slijetanja i taksiranja, postojala je realna mogućnost tog curenja i niza drugih problema. Pa ako je postojala realna šansa za curenje, zašto se dozvolilo avionu da ode na gate. Na koncu ta „realna šansa“ se i desila, avionu jest curilo gorivo, a vatrogasci su morali reagirati da samo jedna iskra ne napravi ogromnu katastrofu. Tko je odgovoran za stavljanje života tolikih stotina ljudi u opasnost?

Ovdje je potrebno naglasiti i da je flydubai točno dvije godine prije (18.2.2022.) imao isti incident, iako su piloti u zadnji čas avion uspjeli podići. I da, ostaje pitanje kakve su to procedure u Beogradu ako se ovako nešto dešava. Zašto aerodrom uopće dozvoljava polijetanje sa D5 svima osim business avionima?

Više javno tužilaštvo u Beogradu zajedno sa Upravom kriminalističke policije pokrenulo je predistražni postupak za utvrđivanje okolnosti u vezi sa prinudnim slijetanjem Marathon Airlinesa na letu JU324 za Dusseldorf. Policija mora utvrditi što se dogodilo, te identificirati odgovornu osobu, pa će tužilaštvo eventualno pokrenuti kazneni (krivični) postupak. Zbog havarije Beograd je do 23.2. u 21:00 sat degradirao CAT IIIb na CAT I. Naime avion je uništio dobar dio opreme CAT IIIb.

Na koncu je Air Serbiu odlučila tužiti grupa od 50 putnika koji smatraju da obična kompenzacija avionske karte ne može biti dovoljna za strah koji su proživjeli. Putnici tvrde da su plakali i povraćali nakon što su došli na terminal.

 

Medijski mrak oko incidenta

I onda je nastupilo nešto što je potpuno nevjerojatno. Mediji u Srbiji su doslovce šutjeli o ovom incidentu. Objavljeno je samo šturo priopćenje da se avion vratio u bazu te da „životi putnika nisu bili ugroženi“. Kako je moguće da mediji nisu iskopali informacije? Kako je moguće da je zamaaero jedini objavio ozbiljnu informaciju i fotografije oštećenja. Samo jedan portal u Srbiji je napisao nešto, ali i to je bilo prilično blago. Pobogu!

Tek kada je brdo društvenih mreža prenijelo slike teških oštećenja aviona, te kada su se o incidentu raspisali doslovce svi strani mediji, srpski mediji više nisu imali izlaza, pa su sa skoro jednim danom zakašnjenja nešto i napisali. Ali još uvijek skromno uz nastojanje umanjenja razine incidenta. Zašto do vraga? Tko sa ovakvim ponašanjem dobiva?

Nisu bili ugroženi životi ljudi? Pa avion je mogao pasti na autoput, na Smederevo, izbjegavao je Avalu. Teško oštećen avion je letio skoro sat vremena iznad Beograda. Avion je poslan na gate C2 uz curenje goriva, dakle i još jednom su životi putnika bili ugroženi. Kako onda kompanija i mediji objavljuju da „životi putnika nisu bili ugroženi“. Pa ako je kompanija to još i morala objaviti (a nije), zašto su to objavljivali mediji? Zar oni nisu neovisni, zar oni ne bi trebali realno i žestoko pisati o tako velikom incidentu? Zar nije tako drugdje u Europi?

Zrakoplovstvo ne prašta greške, ono ne dozvoljava amaterizam, javnost je bitna stavka u zrakoplovstvu, poglavito u incidentima. No, u Srbiji, evidentno to nije tako. Kako i zašto, pobogu? Ništa dobro za putnike, aerodrom, ali i kompaniju od takvog ponašanja neće proizači.

Kako god istragu nesreće uz srpske stručnjake rade i stručnjaci iz Grčke, Danske i Brazila. Pa barem možemo očekivati relevantne podatke i zaključke istrage.

Pritom se podsjetimo i nedavnog ukidanja AOC-a Air Pinka gdje je Direktorat reagirao tek nakon audita EASA-e. Zašto Direktorat sam nije izvršio audit i pronašao ove izuzetno bitne sigurnosne probleme? Zar Direktoratu EASA mora reagirati jer on ne smije napraviti ništa protiv velike kompanije u rukama osobe koja je bliska vlasti? I što da EASA nije reagirala? Jel bi i u slučaju Air Pinka imali incidente ili, daleko, bilo, mrtve putnike. Da, Srbija evidentno ima problema. Problema koje mora riješiti odmah. Jer ovakvo stanje je neprihvatljivo. Ono je puno previše rizično za putnike.

Na kraju potrebno je postaviti najvažnije pitanje. Što je Air Serbia iz ovog naučila? Hoće li sada prestati angažirati noname mlade kompanije sa minijaturnim flotama? Hoće li raditi potreban audit, kontrolu, brifinge, superviziju? Ili drugi puta putnici neće imati ovako prokleto veliku sreću.

Dakle desio se ozbiljan incident, koji na sreću nije imao ljudskih žrtava. Iskreno svi su imali opaku sreću. Avion će se otpisati i ići će u rezervne dijelove, Air Serbia je raskinula ugovor sa Marathonom jer je na to bila prisiljena radi PR-a, sada će imati enormnih problema da naknadi flotu, poglavito ljeti. I što smo naučili? Hoće li se Air Serbia sada drugačije ponašati, hoće li se Aerodrom drugačije ponašati, hoće li Kontrola letenja bolje reagirati, hoće li se promijeniti procedure? To su glavna pitanja ovog incidenta.

290 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zašto je pilot odlučio da poleće, a imao je podatke, ko to zna. Ne verujem da će sam znati da objasni. Tragedija na Tenerifama(najveća ikada) je nastala što pilot nije slušao kontrolu. A bio je instruktor,iskusan…
Da li iko od nas zna koliko su piloti dobri i posebno da li avioni nisu održavani? Možda Alen. Svakako da greške prave i najbolji piloti. Ako imaju vremena i sreće, dođu sebi i isprave grešku. Sve što su ovi piloti posle uradili je bilo profi. Imali su veoma, težak zadatak da slete bez zakrilaca, značajno većom brzinom. Plus što nisu imali predstavu koliko su oštećeni i uradili su sve kako treba. Puštanje na C2 je totalna glupost i verujem da je urađeno da se što pre “otčepi” aerodrom. Inače, smatram da je ta “umetnuta” pista potpuna glupost, vidi se i po ovom udaranju u antene. Da je bila redovna pista nebi udario u bilo šta.
Moram reći da sam leteo Maratonom za Tiranu, ne ovaj avoin. Let je bio po užasnim turbulencijama, kabinsko osoblje je svo vreme sedelo vezano. Zaista prilčna frka. U sletanju sam se već navikao i mogu da kažem da je sletanje u Tirani bilo perfekcija, a duvao je vetar promenjive brzine. Nisu delovali loše.
Sve u svemu, ogromna sreća iz koje se mora izvući pouka, globalna. Da je udario motorom u antenu pali bi odmah, a par metara je falilo. Sreća je što je prožetak piste tvrd, samo zatravljen, nije zemlja. Previše sreće. Drugi put se desilo, ne sme se ponoviti.

Ц, ц, ц…

Медијска блокада…

Шта ће Вам то? Па то ће бити искоришћено против Вас.

U Air Srbiji spremaju tužbu protiv Vas, spremite si advokata, ne vezano za ovaj članak. Smatrajte me prijateljem i nemojte pitati kako znam.

Alene, uvijek možete zatražiti pomoć hrvatskih službi

Ovoga puta ide malo ozbiljnije, čuli ste Davida Horvata pretpostavljam?

Ma taj advokat će ih zastupati, nije još izgubio slučaj, ali za sve postoji prvi put zar ne

Nisu svi Michael O’Leary da im negativni publicitet bude reklama. Ako izgubite slucaj, mozda nece vise biti ZAMAaero i pristupa medijima u Srbiji. To ipak nije reklama za vas.

Ni ZAMA nije još izgubio slučaj, ali za sve postoji prvi put zar ne

Da li su zagrebacki advokati najbolji na svetu? Najbolji na svetu kostaju vise od godisnjeg prometa Zamaaero. To Air Serbia moze platiti a ne vi.

to će bit sukob titana, dva neporažena tima, real city

to će bit Zagor vs. Helingen, Tex vs. Mefisto

@anon 09.24: u Hrvatskoj vlada sloboda mišljenja koje na ovom forumu nikada nije bilo prekoračeno. Stoga mogu oni pripremati tužbe i procesirati do sudnjega dana: osim troškova i negativne propagande neće ništa drugo postići. Osobno mislim da je ovo pokušaj botova da uplaše Alena…

Slažem se Alene ali ne možete sebe i ovaj portal porediti sa N1 i Novom TV. Pa vaš službeni email je Gmail i par ljudi koji tipka iz pidjame. Nemojte da nam ovo ugase, opreza nikad dosta, puno krupniji i uticajniji igrači u prošlosti su znali stradati.

Bravo Alen, beogradske novine Danas objavile su vas tekst:

https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/ko-je-kriv-za-marathonov-udes/komentari/

Pitate li vi kad preuzimate informacije od drugih?

ne razumijem, pa vi to objavljujete na blogu koji je besplatan, koja je razlika objavili oni vaš tekst i naveli pritom izvor ili objavili link ili rekli čitateljima odite si na zamaaero pročitajte

Komentari ispod su mi jači… 🙂

čak su i preveli text na srpski, svaka čast

Trka za novcem, loš kadar, malo pravih stručnjaka i sve lako krene u neželjenom pravcu. Nažalost to se desilo našoj AS !

Da li je pozicija D5 postojala i pre dve godine? Hvala

У чему је смисао овог питања? И да је постојала и да није, пилотске процедуре се не заснивају на сећању. А ту је и контрола летења да упозори.

A, inače, broj bilo wet-lease bilo ad hoc angažovanih letilica sa inostranom posadom od strane ASL tokom S23, a i tokom W23/24 je u objavljenom tekstu čak i podcenjen. Bez detaljnog uvida u kompletne i objektivne finansijske rezultate nemoguće je procenjivati uspešnost ovakve poslovne politike, ali je ovoliki broj wet-lease aranžmana zaista potpuno neuobičajen i izaziva sumnju po mnogo aspekata.

Najbitnije u udesu Marathon-ovog E95 je da li je pilotska posada na čelu sa 58-ogodišnjim kapetanom pogrešno procenila i izračunala koliko je piste minimalno potrebno za bezbedno uzletanje uz sve tada aktuelne ulazne parametre (što bi bila skoro neverovatna mogućnost), ili je zbog loše komunikacije PF i PM i zbog zakasnelih komandi PF došlo do udesa (što je možda lakše zamisliti).

Kada bi ovaj Anonimus koji je odgovarao taksativno po tačkama imao muda da napise ime bilo bi sve mnogo jasnije ko je i za koje je.

Teks vam je detaljan Al to ništa neće promeniti, zna se ko je zadužen da sve stravinispod tepiha u Air Srbiji, a i opet nekima lepo novi Wet lease novi procenti u džepu, i teraj Miško !

Srbija ne sme da stane!

Shogun ko je vas sprecio da napisete vase puno ime i prezime? Prozivate druge a vi isto radite.

Postovani Alene,
sa zadovoljstvom citam Vase kolumne i moram priznati da se pored sticanja informacija uvek po nesto i nauci.
Ipak, imam utisak da su vezano za tematiku pripadajuceg teksta dotaknuta pitanja na koja cemo dobiti odgovore nakon privodjenja istrage kraju.
Dakle, preuranjeno je donositi zakljucke na neke konstatacije obradjene u ovom tekstu, pre svega usled ne raspolaganja dovoljnom kolicinom informacija.Usled toga, imao sam potrebu dati par opservacija, iako uz vase tekstove obicno iskljucivo citam komentare.
Podjimo redom zapravo od kraja:
Pitanje, da li ce kontrola letenja u slicnim situacijama ubuduce bolje reagovati?
To pitanje je suvisno, jer se subjektivno stvara utisak da treba nekako rasporediti odgovornost, koja je u ovom dogadjaju prisutna i neosporna.Utisak je da se ne raspolaze sa dovoljnoinformacija, kako bi se uopste moglo postaviti ovakvo pitanje.
Nakon sto smo po svim ,,osama koordinatnog sistema” svi zajedno ,,apsolvirali” intersekciju D5,
idemo na jos nedovoljno u javnosti istrazene detalje vezano za postupanja u vazduhu, direktno u interakciju sa posadom vazduhoplova.
– pitanje zasto je aerodrom sve vreme drzao pistu u upotrebi za saobracaj, nakon objavljivanja varendne okolnosti prosto nije tacno. Kontrola letenja je odmah neposredno nakon poletanja obustavila sve operacije, sto se moze utvrditi na amaterskom snimku koji jeneposredno posle dogadjaja objavljen;
– nije tacno da je posada objavila stanje nuzde, vec na upit kontrolora letenja saopstila ,,Yes”, sto predstavlja njihovu odluku u vezi s istom, van standardno deklarisanu.
Treba imati u vidu da kontrolor letenja sve vreme drzi inicijativu u komunikaciji sa posadom, predlazuci postupke koji zapravo oni treba da iniciraju.
Zasto?
Jer je svestan njihove ,,paralisanosti” i nemogucnosti vodjenja adekvatne komunikacije u tom trenutku.
Presudan momenat u pozitivnom smislu jeste njegova molba da ,,komuniciraju s njim radi informacija koje su kontroli letenja neophodne”, kada se oni definitivno bude i vracaju u ,,zivot”.
Treba razumeti i zasto.
Ko zna sta se u tim trenucima od alarma popalilo i sta je po prioritetu trebalo u kokpitu organizovati u smislu provere, pre donosenja odluke da sekrene u prilaz na sletanje.
Imam utisak da se postavljaju pitanja sa jasnim odgovorima koji slede, poz potvrde da to odgovara cinjenicnom stanju.
Ali da li ste svesni s koliko se trenutno informacija raspolaze da bi se dao objektivan sud?
Pa samo komunikacija TWR- posada je oko 25% vezano za cei dogadjaj.
Treba li podsetiti, da je posada vazduhoplova oko 45 min bila u nadleznosti prilazne kontrole letenja, i vrsila postupanja u skladu sa check listama za prepoznate otkaze.
Vazduhoplov nije leteo iznad Beograda, nego u bezbednom prostoru istocno od Avale, koji mu je omogucavao da se u slucaju potrebe vrati na aerodrom najekspeditivnije sto je moguce.
Naravno tu je i komunikacija kontrola letenja-zemalske sluzbe i vatrogasci…
Sta znamo o tome?
Da li znamo da je posada suspendovala u jednom trenutku proglaseno stanje nuzde na nizi stepen, sto je omogucilo da se krene sa ,,otpusavanjem” saobracaja u poletanju?
Da li nesto znamo o deklarisanju stepena ostecenja letelice od strane posade?
Pa nije ga bilo, bar u smislu informacije od srane posade.
Fokus je bio na stajnom trapu i inspekciji istog koji je na osnovu zahteva i po proceduri radjen oko 50 min nakon poletanja i nakon i sun seta.
Znaci u uslovima nocu.
U konfiguraciji low pass-a, nocu, nije bilo moguce primetiti strukturalna ostecenja vazduhoplova, koja su bila prouzrokovana uticajem odredjenih prepreka tokom poletanja, a da se nije imalo saznanje da ona potencijalno postoje.
Parkiranje na C2? Nije prirodno.
Ali kada ne postoji bilo kakva informacija posade o stepenu ostecenja, curenju kerozina, niti je to na zemlji nakon sletanja detektovano,,,a sta cemo sad”…
Da zakljucim, budimo strpljivi.
Sacekajmo izvestaje relevantnih subjekata koji vode istrage.
O ovom dogadjaju ce se sigurno dugo pricati, a nadajmo se da ce se iz njega i puno nauciti i da ce sigurno neke procedure biti unapredjene…
Pozdrav,

Previse ste pitanja postavili,a na njih samo jedna osoba u ovoj zemlji moze da odgovori,a ona je trenutno zauzeta specijalnim obracenjem povodom povecanja tj.smanjivanja cene potrosacke korpe,i com nadje dovoljno dugačak metar da izmeri Licno D5 javice nam se specijalno i nikako drugačije.Pozdrav

1. “Ove zime kompanija je imala u floti čak 8 aviona u wet leasu. E to tek nije normalno. Pa tko ima zimi avione u wet leaseu? Koliko to košta? I zašto pobogu?”

– Ovde ste svesno uracunali i Marathonove Embraere u tih 8 aviona. Pritom i sami znate da to nije bio klasican wet-lease ugovor, a znate i da je bio vrlo povoljan po JU, maltene iste cene kao i dry-lease plus posada, osiguranje i odrzavanje.
——————————————————————————————————————————————
2. “Kakav je sustav njihovih kontrola, školovanja, kakve su njihove operativne mogućnosti, gdje i kako rade maintenance…?”
– Raspitajte se, Marathon je i skolovanje i odrzavanje radio u Aegean-u. Hocete reci da Aegean ima nesigurne mehanicare i instruktore?
– Takodje, piloti koji su kobnog dana upravljali avionom su skolovani u Alitaliji i LOT-u. Da li su i te dve kompanije takodje nesigurne?
——————————————————————————————————————————————
3. “No, ovdje je bar kompanija reagirala na vrijeme, dok u slučaju druge male i nove kompanije, Marathona nije. Zašto?”

– Hajde logika. AirConnect je pravio probleme AirSerbiji, letove su otkazivali i kasnili. JU je raskinula ugovor. Sta je od toga uradio Marathon? Nijednom na svoju ruku nisu otkazali let ili imali kasnjenje zbog svojih problema. Dakle, zbog cega je onda JU trebalo da raskine ugovor ako nije bilo nijednog jedinog problema?
——————————————————————————————————————————————
4. “Upravo zato svaka kompanija koja angažira drugu kompaniju, pa i onu iz Europske Unije, mora napraviti ozbiljan audit, mora imati poseban sustav kontrole, stalnih brifinga, konstantne supervizije, ona mora paziti koga i kako angažira. Je li to uradila Air Serbia?”

– Jeste uradila sve navedeno. Svo osoblje koje u wet-lease leti za JU ima redovne brifinge kako bi ispunili standard koji putnici JU ocekuju od kompanije. Dakle JU nista nije pogresila.
——————————————————————————————————————————————
5. “Kako će kompanija to nadoknaditi?”

– Nece nadoknaditi. Za leto se neka najavljena povecanja otkazuju, ali ce to idalje biti vise letova nego proslog leta.
——————————————————————————————————————————————
6. “Znači li to da će kompanija nakon ukidanja letova za Cairo, Maseilles i Firencu morati ukinuti još neku liniju ili će značajno smanjiti broj frekvencija u usporedbi sa prošlim ljetom?”

– Kompanija ima povecanja za leto. Neka povecanja su smanjena, ali je to idalje povecanje. Na primer FRA je 10pw na leto, a bio je 7pw proslog leta. Zatim BCN, MAD, LIS, MXP, VIE, ZAG, LJU, OTP, SVO, LED, AER, KZN, itd… Sve je to povecano u odnosu na proslo leto.
——————————————————————————————————————————————
7. “I piloti su se nabavljali od svakuda nekuda, pa i izvan Europske Unije.”

– Kao sto vidimo piloti su bili iz EU. Dakle argument Vam pada u vodu.
——————————————————————————————————————————————
8. “Air Serbia je kriva za incident 18.2.”

– Nije kriva. Da je kriva vec bi joj bio suspendovan AOC. Kriv je iskljucivo pilot Marathona.
——————————————————————————————————————————————
9. “Kako je moguće da se pista odmah nije zatvorila? Zar je nastavak operacija pod svaku cijenu prihvatljiva opcija?”

– Cemu iznosenje neistina? Pista je momentalno bila zatvorena, a niz aviona je otisao za INI i TSR umesto za BEG.
——————————————————————————————————————————————
10. “Kako je onda utvrđeno da „avion nije imao problema“?”

– I sami znate da se odnosi na probleme koje bi ga sprecile da ide do terminala. I tu spada cinjenica da je gorivo krenulo da curi TEK PO GASENJU MOTORA.
——————————————————————————————————————————————
11. “Kažu da curenja goriva nije bilo tijekom taksiranja, nego je počelo tek na gateu. To nitko ne može znati, tako nešto se ne može vidjeti niti iz kontrolnog tornja, niti iz desetak metara udaljenih vatrogasnih vozila.”

– Naravno da se moze videti ako iza aviona po pisti ostaju mokri tragovi. Upravo zato su vatrogasci i isli iza aviona i gledali to. Kada su videli da nema curenja avion je pusten na terminal.
– Onog trenutka kada je uoceno curenje vatrogasci su odradili svoj posao maksimalno profesionalno, avion zasuli penom i nalozili hitno pomeranje aviona od terminala.
——————————————————————————————————————————————
12. “Zašto aerodrom uopće dozvoljava polijetanje sa D5 svima osim business avionima?”

– A kako i na osnovu cega aerodrom sme to zabraniti? Aerodrom je jasno naveo koliki je TORA u oba pravca (za 12L je 2227m, za 30R je 1237m) i time stavio do znanja informacije pilotima. Oni su ti koji na osnovu TORA podataka biraju odakle ce poleteti i o tome obavestavaju kontrolu letenja.
– Takodje, kako mozete zabraniti nekome da koristi D5 i poleti u pravcu 12L gde ima 2227m TORA? Sa te distance gotovo svi avioni na BEG mogu da polete bez problema.
——————————————————————————————————————————————
I naravno da se nekoj EU kompaniji dogodi da ACMI operator ima udes nikada ne biste rekli da je ta EU kompanija kriva, nego eto neki tamo ACMI.

Evo na primer, Austrian koristi BRA kao ACMI operatera. Ne daj Boze njihovom ATR-u se dogodi ovo, hocete li reci da je Austrian, tj. Lufthansa Grupa kriva ili BRA? Naravno recicete da je kriv BRA.

1. Ja ne znam tacnu cenu wet-lease Marathona, ali svi izvori su jasno govorili da je povoljniji.

2. Objavljeno je javno da su se piloti skolovali u Alitaliji i LOT-u.

3. Ne pravite se glupi, jer to niste. Smatram Vas za pametnu osobu. Sto Vam ovo treba? Znate i sami zasto je raskinut ugovor 3 dana nakon incidenta.

4. I ja imam pouzdanu informaciju i svedoka. Hocete duel svedoka? Nema problema, spreman sam na to.

5. Pa red letenja jasno kaze da ce biti vise letova.

6. Jer dolaze novi ATR-ovi u dry-lease, dolaze jos 2 GetJet aviona, itd…

7. Kopilot je bio Poljak. Poljska nije u EU? Otkad to?

8. To je totalno druga stvar i nije uredu reci da je JU kriva za udes. Avionom je upravljao pilot Marathona, dakle kriv je pilot i Marathon.

9. To nije istina. Aerodrom je bio zatvoren kompletno tih sat vremena.

10. Ocigledno je da su vatrogasci procenili da nema rizika iako je na kraju postojao veliki rizik. To je do njih, oni su obuceni za to. Iako su lose procenili, nakon toga su odradili posao maksimalno profesionalno. No, slazemo se da je preventivno bolje bilo avion poslati na remote stand.

11. Apsolvirali smo – slazemo se da je pametnije bilo ici na B gejt.

12. Ne moze zabraniti bez razloga. Sada ce verovatno dobiti preporuku CINS-a da to i urade, pa ce i uraditi.

1. To je vise puta Marek izjavio. Dakle ako CEO nesto izjavi, to je itekako kredibilna informacija.

2. To ce utvrditi istraga.

3. Znate jako dobro zasto je ugovor raskinut. Marathon nije pre udesa izazvao nijedan jedini problem u JU, bili su odlicni i putnici su ih obozavali i smatrali za odlicnu kompaniju.

5. Da. Javno je dostupan red letenja svima, pa i Vama.

6. Tri ATR-a dolaze, to znate i sami. To je poznate informacija, a prvi je vec ofarban. Znaju se i registracije, i koji su to tacno avioni. Zbog cega to pitate ako vec znate?

Odakle mi za GetJet? Pa mozda jer je DOSLOVNO Air Serbia objavila da je potpisala ugovor sa GetJet-om za 4 A320 preko leta i 2 preko zime. Zbog cega to pitate ako vec znate?

7. Ne, kopilot je bio Poljak i skolovan je u LOT-u. Dakle u EU kompaniji.
Evo citat iz izvestaja: “Izveštaj navodi da je kapetan bio Italijan star 58 godina sa tip rejtinzima za A320 i Embraer 170 dok je kopilot bio Poljak sa rejtingom za Embraer 170.”

9. Gde su svedocenja i cinjenice o tome?

3. Air Serbia je bila zadovoljna Marathonom, ali nakon udesa prirodno je bilo raskinuti ugovor.

6. Nece pokriti, ali ce delimicno nadoknaditi.

3. Zato sto putnici ne bi hteli da lete Marathonom nakon udesa. Jednostavno. Sta Vam tu nije jasno?

6. Pre svega, proslog leta nisu imali 6 Embraera nego svega 1-2. To nije tesko nadoknaditi.

3. Apsolvirali smo vec. Zasto se ponavljate?

6. Ne, za ovo leto su imali fiktivno u planu 6 Embraera, ali je u red letenja bilo uneto njih 5. Tih 5 treba nadoknaditi, tj. sada i manje jer su neke linije smanjene u odnosu na prvi plan, dakle treba nadoknaditi 4 aviona.

Ako dolaze 3 ATR-a i 2 A320, to je dobar put ka nadoknadi ovih aviona.

6. Nisu hteli da imaju da se nadje, nego jednostavno za sesti Embraer nikada nije bilo poznato kada tacno dolazi, te ga nisu ni rasporedili u letnji red letenja. Bilo je uneto 3 E195, E190 i E175.

Dolaze jos 2 A320 od GetJet-a. To su A320 o kojima pricam. Sta Vam tu nije jasno?

Jos uvek mislim da nije definisano da li ce i KlasJet leteti, ali izvesno je da hoce.

Proslog leta su imali u floti 1-2 Embraera, ovog leta ce imati dodatna 3 ATR-a, dodatna 2 A320, dakle to je vise aviona nego proslog leta.

I kada je trebalo da dodje sesti E195? Avion nije ni ofarban u JU boje, za Vasu informaciju.

Zasto se onda nije nalazio u redu letenja ako se znalo kada dolazi?

Povecanja za leto su bila uneta pre 18.2., konkretno su uneta 24.1. – dakle bitno pre raskida ugovora sa Marathonom. I tada je u redu letenja bilo 3 E195, 1 E190 i 1 E175.

Ne izmisljam, ostavio bih Vam i link sa dokazom za isto, ali ga necete odobriti jer vodi na portal koji ne podnosite.

Niste mi odgovorili na pitanje – kada je to trebalo da dodje sesti E195, ako vec tvrdite da se znalo kada dolazi?

AS uzima embraere na dry liz.

7. Potpuno je nebitno gde su rodjeni piloti ili gde imaju prebivaliste. Cinjenica je da imaju EASA dozvole jer da nemaju, ne bi ni mogli leteti na avionu registrovanom u EU. Tako da ovi piloti jesu EU piloti.

Rade, ali to ne znaci da je kompanija u kojoj rade losa.

Ne, nego zato sto putnici ne bi leteli sa JU da je Marathon ostao.

Pobogu, Marathon je doveo zivote 111 ljudi u pitanje!!! Kako mozete poistovetiti kasnjenje/otkazivanje sa zivotom?!

Zato sto pre incidenta nisu imali razlog, a putnici su voleli Marathon. Nakon incidenta nijedan putnik ne zeli uci u Marathon, stoga je logicno da JU otkaze ugovor.

Pre incidenta su imali razlog? Kako im je Marathon ubio imidz pre incidenta?

Moze da se leti na validaciju, do 2 godine…

Hajde Anonimni, bilo bi lepo da nam se svima prestaviš onako za pocetak

Prjatelju, vracao sam se iz Spanije to vece bukvalno u vreme kada se udes desio i let nam je bio odlozen svega 45 min. i sleteli smo u Beograd
Prema tome svi su se na aerdoromu ponasali kao da je sve normalno……
I da li je to normalno ?

Izvanredna analiza cele situacije. Osnovni uzrok je WET LEASE od NO NAME kompanija, Razlog PROFIT. Drugi razlog nesposobnos rukovodstva kompanije da organizuje prave uslove za eksploataciju aviona.Nije vazduhoplovstvo isto sto i autobuski saobracaj. Druge dve greske su svakako dolzak ostcenog aviona na C2 gejt i na kraju zatvaranje izlaza D5 za sve tipove aviona, osim za male avione. Slazm se sa analizom 100%.

Nije mi jasno: idi na D6 pa poleti i sa pola staze ako ti to dovoljno. Zasto ici na D5 i skratiti stazu?

Najveca odgovornost je na kontroli leta, oni su morali zabraniti avionu polijetanje sa pozicije D5 i uputiti ga na poziciju D6, a ne upozoriti pilota da to nije dobro. Zasto mediji o tome ne izvjestavaju, nego samo prenose priopcenje Air Serbije? Razlog je taj sto vecina novinara ne znannista o zrakoplovstvu i problemima, u tom slucaju samo se prenese priopcenje neke osobe.

Meni i dalje nije logično da je kontrola skoro bespomoćna u ovakvim situacijama i da isključivo pilot odlučuje sa koje pozicije će poleteti.

Šta ako pilot zaluta na Ibarsku magistralu umesto na pistu? 🙂 Hoće li mu kontrola dozoliti poletanje?

Imate brdo slucajeva gde kontrola odobri sletanje a pilot sleti na nekontrolisani aerodrom ubedjen da je sletio na pravi.
Ne desava se cesto ali se desilo.

Kad nesto ne poznajete i ne razumijete onda nemojte ni davati pausalne komentare ko je po vama kriv. Jer kapetan vazduhoplova je “gazda” u avionu i on posjeduje informacije o vazduhoplovu kao na primjer broj putnika, kolicina goriva i prtljaga, balans vazduhoplova, karakteristike vazduhoplova i proracun za poletanje ili sletanje kao i mnogo toga jos. Kapetan je osoba koja je obucena i ima licencu za upravljanje odredjenim tipom aviona. Kontrolor LETA to nema niti mu je u opisu posla.
U neznanju mozete uvrijediti nekog ko ipak radi svoj posao.
Jedan kontrolor leta bi vam mogao tako reci da “lupate gluposti” a da se onda vi u skladu sa licnom percepcijom osjecate uvrijedjeno.
Ali posto ne znate nece vam niko to reci i shvaticemo to kao redovnu ljudsku ogorcenost i strah od nepoznatog i strah po vlastiti zivot u nekoj situaciji buduceg putovanja vazduhoplovom. Lijep pozdrav

Ali nije zalutao, izasao je na pistu…

Sta je kontrola dala prvo kao info, odnosno gde je uputila avion? Zasto je dala D6, a ne D5? Verovatno je imala razlog za to. U kom trenutku je dala clearance za D6? Da li je primetila da CPT ne reaguje na njen nalog na vreme?

Vidi se da iskazujete osnovno neznanje. Kontrola letenja ne govori na koji izlaz da idete, vec pilot trazi od kontrole odredjeni izlaz, pa mu ga ovi odobravaju ukoliko je to moguce, a ukoliko nije dodeljuju mu alternativni.

Marathon-ov pilot je trazio D6 i dobio odobrenje, a zatim izasao na D5. Kontrola je primetila da je avion izasao na pistu na D5 i upozorila ga vise puta. Kada je pilot nedvosmisleno rekao da moze i zeli poleteti odatle dobio je i dozvolu za isto.

Primer kako bi isla komunikacija u normalnim okolnostima:

Marathon: “Belgrade tower, Air Serbia 86C ready for engine start. Requesting D6 takeoff position.”
Tower: “Air Serbia 86C, taxi to D6 via taxiway G and taxiway A.”
Marathon: “Belgrade tower, Air Serbia 86C requesting take-off clearance.”
Tower: “Air Serbia 86C, clear to take-off, have a nice flight.”

Izvinite, ali od pocetka se ne iznose info na nacin kako ste vi ovde napisali, u cemu se u potpunisti slazem, vec upravo suprotno tome . Nigde ne stoji da je Marathonov pilot trazio D6 i dobio odobrenje, vec da je Kontrola dala pilotu D6, sto je on potvrdio kao primljenu info i krenuo, a onda sve dalje sto sledi. Iz tog razloga je i moj komentar ovde.
Ne ulazim u proceduralne stvari kako bi trebala da tece komunikacija.

Hahahah, tako to izgleda u vasem scenariju, ali nije bas dobro razradjen😀 Tacno je da kontola letenja odredjuje gde ce avion taksirati, i odakle ce poleteti u odnosu na dosta faktora,npr: koliko aviona u tok periodu ide na piletanje, koji su to tipovi aviona, koliko aviona slece itd. Svakako pilot ima mogucnost da “izrazi zelju” sa koje intersekcije bi poleteo, ali neobavezujuce je za kontrolora da mu uslisi njegove zelje, osim ako mu to ne pravi neki problem u gore pomenutim uslovima odredjivanja intersekcije za poletanje i taksiranja do iste. Zamislite kada bi u Amsterdamu ili Frankfrurtu svaki pilot trazio da polece odakle mu odgovara, pa to bi drasticno usporilo operacije poletanja i sletanja, a samim tim i maksimalan kapacitet aerodroma sto niko ne zeli. Zato pilot taksira gde mu se kaze i jako vodi racuna da ne pogresi dodeljenu putanju, a pogotovo intersekciju, da ga kontrolor ne bi u najmanju ruku “grdio”, a kod vece greske i prijavu napisao.

Kontrola je obavestila dva put i omogucila im je da urade backtrack na D6. Posada je ta koja je zaduzena za bezbednost leta, kontrola u ovom slucaju je uradila sve po PS-u a ona je kopilot rekao “Moze to moj Misko, on je jedanput vozio avion u rikverc, i to zavezanih ociju”

Ima logike 1/1 u ovom komentaru sto je Alen napisao. Kontrola je obavestila koliko je ostalo piste, pilot je taj koji ima broj putnika, kolicinu goriva, tereta itd. Znaci pilot je kriv i to je to.

Čovječe, ne razumijem zašto pišete o nečemu o čemu nemate pojma. Pa ajmo pojednostavljeno: kontrola daje dozvolu za polijetanje kada je sigurna da je razmak između aviona dovoljno velik za sigurno polijetanje. Teoretski mogao je pilot i izaći na D6 ali “dati gas” tek kod D5. Kontrolor je pilota 2 puta pitao da li zna da je promašio D6 i da je na D5 i da li je siguran da “ima dovoljno piste”. Što je kapetan dva puta i potvrdio… A kapetan u takvom slučaju ima zadnju riječ. Kako je netko u diskusiji o nesreći sjajno rekao: ako pilot poleti sa premalo goriva i sruši se, da li je i onda kontrolor kriv jer mu je dozvolio polijetanje sa premalo goriva?

Nije točno da kapetan bas ima zadnju riječ na pisti, kontrolor dsje cleareance a cak i ako ga je vec dao moze ga povuci. A kako tornju nijedan avion pa ni ATR ne polijece s te pozicije im je moralo biti jasno da nece ni ovaj. Sigurno je da će i taj dio price morati biti obrađen u istrazi.

Zašto bi kontrolor povukao clearance nakon što je dva puta pitao pilota da li zna da je na D5 i da li je siguran da ima “dovoljno” piste te nakon što mu je pilot to jasno i glasno potvrdio?

Ali kontrolni toranj nije odgovoran za bezbednost aviona ali jeste odgovoran za bezbednost piste. Pilotova je poslednja kad je reč o avionu, kontrolina je poslednja kad je reč o pisti.

Pa sigurnost piste je bila: sve je bilo čisto. Stoga je kontrolor, i to nakon što je pilota 2x upozorio da nije na D6 nego D5 te nakon što je pilot to potvrdio te potvrdio da ima dovoljno piste , i dao clearance.

Slažem se, ali mislim da je sporan momenat u kom kontrolor ostavlja pilotu da praktično donese odluku koja se tiče i kontrole leta. Posledica odluke pilota da poleti i odluke kontrolora da veruje pilotu i da mu da clearance je ugrožavanje bezbednosti piste, zatvaranje piste na sat vremena i dekategorizacija aerodroma na par dana. To su sve posledice iz zone odgovornosti kontrole leta.
Zaista ne znam ni blizu dovoljno o ovim procedurama da bih ulazio u diskusiju ali ako sam ja konačno odgovoran za bezbednost piste onda nikom drugom ne bih dozvolio da u spornoj situaciji donese odluku, posebno ako mi sve govori da taj takeoff nije normalan i uobičajen.
Ponekad je dovoljno videti ima li nečije odgovornosti tako što ćemo pretpostaviti potpuno suprotan scenario: da kontrolor nije dao clearance za ovo poletanje, jer on ima odgovornost i mogućnost da to uradi i pošalje avion na taxiranje nazad. Da li bi do nesreće došlo?
Ili još jedna apstrakcija: pilot je poleteo sa D6 ali je iz razloga recimo kvara na avionu napravio istu stvar kao ovaj majstor. Tu vidimo važnu razliku: procedura poletanja je ispoštovana do kraja, bezbednost piste nije ugrožena iz proceduralnog razloga, pilot je odgovoran za bezbednost aviona, kontrola je uradila sve što treba da uradi kad je reč o njenoj odgovonosti i nema dileme ko je odgovoran za ukupan ishod.

,,bezbednost piste” je nepoznat termin u avijaciji, samim tim to sto pokusavate da iskazete je nerazumljivo.

Мислим да сте претерали са оценом кривице од стране Ер Србије.
Као што видимо, пилоти су били искусни и квалитетни, а авиони исправни и генерално доброг стања. То што је компанија релативно скоро основана не би требало да је проблем. Више од тога ни Маратон ни Ер Србија нису могли да ураде.

Кривица Ер Србије генерално је да мора структуирано дугорочно да планира. Ја хоћу да ме вози неко ко је порастао у ваздухопловном систему Србије или СФРЈ, ко познаје београдски аеродром ко свој џеп, ко говори српско-хрватски,.. Хоћу да сви имају државне озбиљне факултете и школе, … И онда вероватноћа оваквих догађаја пада на 0, као што је било свих ових деценија, па чак и током рата и санкција.

Оно што је тотално заказало је вишеслојност безбедносне архитектуре.
Пилот се збунио у оном мраку. Дешава се. Није локалац… Чак мислим и да им ти таблети за рачунање ремете здраву пилотску логику.
Копилот је вероватно једва чекао да полете и није се мешао у свој посао провере одлука. Срам га било. Никада више у кабину…
Контрола лета није хтела да покаже личну храброст и одузме дозволу за полетање и врати га на Д6. А препознати су правилно грешку, и још знају шта је било на исти дан пре 2 године. Чему онда они служе? Марш кући и убудуће да достављају пице јер за друго нису.
А тек малоумности приликом повратка на аеродрому. Све их најурити на посматрање.

Zato sto nijedna kompanija ne radi kontrolu svojih ACMI operatora. ACMI operator je operator koji odgovara za bezbednost, kontrolu, kvalitet i osiguranje.

Слажем се да треба радити ревизије свих добављача, а поготово у авијацији.
Али смем да се кладим, да не би ништа пронашли. Маратон ми делује као солидна компанија, са коректним авионима и пилотима.

Морају наши стручњаци са јаким државним школама и факултетима да седе свуда по систему и онда вероватноћа оваквих догађаја пада на 0.

I sta cete reci ako istraga pokaze da je Marathon imao itekako skolovane pilote iz proverenih skola? I ako zakljucak bude da Marathon nije losa kompanija?

istraga ne bi smjela ići ni u kom smjeru nego kud ju odvedu nalazi

Istraga se izmedju ostalog bavi i skolovanjem pilota, kao i istorijom kompanije. Dakle ako se pokaze da su piloti imali pravilno skolovanje, a Marathon bez ikakvih problema, sta cete reci?

Air Serbia je raskinula ugovor kako bi smirila javnost, jer posle navedene situacije niko lud ne bi usao u avion Marathona. Na taj nacin je sebi imidz zastitila, a i sacuvala putnike.

Koji je razlog da se raskine ugovor pre incidenta? Fiktivno ili zato sto je neka baba vanga izgatala da ce doci do incidenta?

I da, tesko da ce ijedna kompanija u Evropi nakon ovoga angazovati Marathon. Imidz im je unisten totalno. Nakon istrage ce im ili biti oduzet AOC, ako se pokaze da su zaposlili neiskusne pilote, ili ce bankrotirati, ili ce nastaviti da lete po Africi.

Uostalom, bacite pogled i videcete da su lezori vec povukli svoje avione koji su leteli za JU iz Atine. Tako su E190 i E195 vec napustili Atinu i sada su stored na WAW.
Takodje, dva od 3 E175 takodje ne lete, a treci leti u Kamerunu.

Na osnovu cega tvrdite da Vam Marathon deluje kao solidna kompanija?

Sta znaci “zdrava pilotska logika”?
Sta znaci “poznaju beogradski aerodrom kao svoj dzep”?
Za vreme rata i sankcija i nije bilo letova, sem do Cg, pa je i broj letova bio neuporedivo manji, samim tim i statisticki mnogo manja mogucnost za ovako nesto.
Inace, sve te uslove koje ste nabrojali za pilote koji bi da Vas voze su imali piloti Jat-a, a nazalost nije da nije bilo nesreca i da je verovatnoca bila na 0.

Prvi clanak je bio pilot iskljucivi krivac a sad smo dosli do toga da je krivac kompanija i sustav. Zato ne treba odmah upirat prstom u nekog tko je nesto ucinio ili nije ucinio. A to da se taxiranjem ustedi par litara goriva objesit macku o rep.

Niz aviona moze poleteti sa D5. ATR moze, Embraer kada je prazan moze, svi biznis avioni mogu, itd…

Apsolutno se slazem, iako da sam ja kontrolor nijednom mlaznjaku ne bih dao dozvolu da poleti osim sa kraja piste.

To mora da bude publikovano kao restrikcija ili da ti pise u operativnim procedurama.
Za D5 su deklarisane relevantne duzine bez restrikcija i posade u skladu SOP kompanija postupaju…

Dakle za D5 nisu propusane restrikcije vec krajnje vrednosti TOR, TODA, ASDA.
Piloti iskljucivo kalkulisu parametre…

Dobro a kada Embraer ikada leti prazan? Mozda samo kada leti BEG-ATH i vraca se Marathonu nakon raskida ugovora. Sala na stranu, cak i da leti do ZAG ili TGD avion ce biti dovoljno opterecen da ne moze sa D5 da polece.

Kako mozete zabraniti poletanje sa D5 ako je to intersekcija sa koje se moze poleteti u oba pravca piste?
Ako sa D5 skrenete desno imate skoro 2300m piste, sto je vise nego dovoljno za poletanje za gotovo sve mlaznjake.
Ako skrenete levo imate 1273m, sto je dovoljno za neopterecene mlaznjake, turbopropelerce i biznis avione.

Kako nije dovoljno 2300m ako A320 ima 2190m kada je maksimalno opterecen? A321 ima 2210m, dakle i za njega je dosta. Stoga nikakvog opravdanja za ukidanje D5 nema.

Ako se sa D5 može polijetati i lijevo i desno i ako uz to ostaje još “135 m” piste ili “212m” ne razumijem uopće zašto se onda rade piste od 3300 m, koja je budala bacala novce u tako uzaludne kilometre asfalta?!

Lijepo je autor teksta napisao, da pa kakve ima veze da ako i s manjim zrakoplovom imaš dovoljno metara za uzlijetanje i s pola piste, koji ti je motiv da to činiš, da uštediš 2,5 minute rulanja i 157 L goriva i zašto si ne bi ostavio dovoljno metara piste ako imaš možda prisilno zaustavljanje pri polijetanju zbog nekog kvara?!
Znači zbog ukupne duljine uzletno-sletne staze imaš luksuza i da “poletiš unazad”, ali ti je cool ispasti faca s pola piste?!
Inače znak gledati na youtube polijetanja s Heathrowa i znam da prije početka jedne od njihovih dugačkih pisti ima i slični izlaz gdje mogu pustiti neki avion na poziciju s koje ima dvijesto metara manje duljine za uzletanje i onda tako iz kolone u kojoj koji puta ima i po desetak i više aviona širokotrupaca koji čekaju za polijetanje, puste na tu prečicu neki A320 “preko reda” da smanje gužvu, ali to je posve opravdano kad je takav krkljanac, a za ovo hotimice skraćivanje duljine uzletnih metara na pisti u Beogradu nemam riječi!

Niz puta je E175 leteo sa 20-30-40 putnika. Tako lagan avion bez problema moze poleteti sa D5 u pravcu 30R, a o pravcu 12L i da ne govorimo – tu ima oko 2300m piste.

Mislite 30L i 12R?

Duzina BEG-TGD/ZAG i BEG-DUS je 4 do 5 puta manja, pa je gorivo koje avion nosi neuporedivo lakse. Dakle, ovaj avion je imao 106 putnika, sto je 90% LF-a, sto je opet znacajna tezina.

Ove parametre zna samo pilot, a ne i kontrola letenja i upravo zato mu ne mogu zabraniti da poleti sa 30R D5.

Mislite 30L?

Moze, moze i 319, 320, 737… Sa 100 putnika u proseku…

Moze teoretski ali ne polijecu sa D5 jer nemaju dovoljno piste za neki emergency. Nijedan avion pa ni ATRovi ne polijecu sa D5 i svi u tornju to znaju.

A kada je Embraer pun? Ovo je bio redovan ASL let, sto znaci da po vama on nije mogao poleteti sa D5.

Zasto mu je onda dat clearance?

Razumem ja to, nego pitanjem odgovaram na pisanja prethodnih ucesnika. Kazu prazan moze da poleti, znaci ako nije prazan ne moze. Ako je redovna linija, sigurno ne polece prazan. Ako se ima saznanje koji tipovi aviona mogu da polete i pod kojim uslovima, verovatno je to negde i publikovano, i ako je tacno da Embraer ne moze osim ako je prazana, kako je dat clearance za takvo poletanje. Znaci da bi to trebao znati ai pilot i kontrola.
To mi nije jasno, bez obzira na pilotovo trazenje i upozorenje kontrole.

Nesto cisto sumnjam da ona nema te podatke, bar kroz Dnevni operativni plan, koji ova kontrola sigurno dobija , pa bar kao info .

Kakav dnevni operativni plan spominjete.
desetine pilota, kontrolora letenja i saobracajnih inzenjera pise danima da su publikovane vrednosti deklarisanih duzina u aeronautickim cirkularima i na kartama i da je to odgovornost pilota pri izracunjavanju parametara.
Dokle cete da sumljate.
Zamarate istim pitanjima ljude kojipokusavaju da proaktivno ucestvuju u komunokaciji…

Vi gospodine proaktivno učestvujte u komunikaciji sa vama bitnim ljudima. Meni se ne morate uopšte obracati, ako vas to zamara. Nekako ste pogrešili ili izgubili orijentir na kom mestu proaktivno učestvujete. Da li to utiče na neku odluku, tužilaštvo ili komisiju koja radi na rasvetljavanje ovog udesa? Mislim da ste se malo zaneli.
Niko ovde ne spori odgovornost i gresku pilota, pa ni ja. Ali da, imam sumnju u ovo drugo, sto se tice kontrole.
Ako vas zamara, vi lepo ignorišite.

Ne zna kontrola nista o tome

Hvala.

Koji sadrze sve podatke za sva poletanja sa Beogradskog aerodroma

Znaci opet se vracamo – ako postoji opcija izlaska i polijetanja sa D5 umjesto da je to u dokumentaciji aerodroma navedeno kao ZABRANJENO onda ni ne postoji krivica pilota. Oni su pocinili pogresku, ili nisu smjeli backtrack i vozenje po stazi ili su zurili poletit zbog neces ili kad su izasli na pistu vise nisu imali goriva za backtrack pa onda vracanje ne stajanku po novo gorivo i bla bla bla. Nisu krivi samo su pogresno poletili s D5 zbog 800 drugih razloga….pritisaka umora neorganiziranosti loseg dizajna aerodroma ili neceg treceg. Krivi sigurno nisu

Svi avioni mogu poleteti sa D5, sem aviona klase D.

Jasno i glasno receno. Nema se sta dodati. Stvarno treba biti veliki optimista i verovati da ce glavne face obe kompanije shvatiti ozbiljan problem koji imaju u nacinu vodjenja i funkcionisanja kompanija. Da li su sposobni za to ili ce ego presuditi, videcemo.
Cestitke na analizi , Alene.

I tako direktorka saobraćaja Lara dve nedelje nakon udesa i proteklih meseci haosa na beogradskom aerodromu imenovana je na poziciju Airport Experience Director at Belgrade Airport … ljudi moji kakav experience!!!

Kakva direktorka takav i saobracaj. Ovo je potvrda svih nasih pisanja o haosu koji vlada u BA. Umesto da je povuku, dok traje istraga o udesu aviona, u kojima je BA bio jedan od kljucnih cinilaca, a posebno ona kao direktor saobracaja , oni je promovisu . I pritom izmisljaju najgluplju mogucu poziciju, jer su ocigledno i te kako svesni ,a to su ovim i priznali, njenu nesposobnost bavljenja bilo cim slozenijim u domenu upravljanja saobracaja i aerodroma.
Videcemo sta ce istraga pokazati, a do tada drzati je sto dalje od bilo kakvih mogucnosti upravljanja bilo kojim procesom koji se odnosi na vazdusni saobracaj ili aerodrom.

Lara je samo običan klimoglavac sa odličnom platom! Ona se ne ne pita ništa kao i ostali šefići na aerodromu! Metar drva bi bolje radio posao na aerodromu od njih!

Kada ti izdvoje celu delatnost i za tebe nema mesta kod novog poslodavca onda postaješ tehnološki višak, osim ako se ne zoveš Lara.

Na AB postoji jedan čovek koji im sve vodi, nažalost nije dovoljno prepoznat. Jeste na dobroj poziciji, ali ne dovoljno visokoj, a trebo bi da bude generalni direktor po svom znanju. Malo je blesav i na svoju ruku, ali sve sto zamisli to i uradi.
Zove se Vlada Plemić…..ja mu želim iskrenu sreću, znam mu oca koji je takođe bio sjajan radnik u AB…..

Lepo je primati platu na toj poziciji ali kada dođe odgovornost na red onda “nisam tu”.

Cenjena gospođo, vi očigledno ne znate koje je taj čovek. Vi ste samo čuli za njega ili ga videli u prolazu. Da ga znate ne bi tako govorili o njemu. Nikada taj čovek nije bežao od odgovornosti, naprotiv, taj čovek je uvek na visini zadatka, bez mane i straha. Mi stari asovi iz Jat airways ga odlično poznajemo.

Odgovor je bio @Aero za Laru a ne za Plemića!

Negde je izmedju vaseg komentara i komentara Stari Jatovac. Ali zna znanje.

Da je pametna ova država, da sluša samo tog blago blesavog Plemića, aerodrom bi radio kao sat……

???? Zašto se pitate dragi moj Šćurice. Da li vi znate šta je taj čovek prebacio sve preko svojih leđa u poslednjih 10 godina? Očigledno ne….To nije 10 ljudi nije uradilo za čitav svoj radni vek. Istina….

Takvi ne trebaju ni ASL ni BA, jer su se mnogih oslobodili na najgori nacin, upravo da bi, kao npr ova gospodja direktorka saobracaja, mogli da se pozicioniraju. Dobro je da je jos u uvek u BA.

Lara, lepo ime…

Upravu ste, ali ne spojivo sa osobom koja ga nosi. Nazalost.

Svi mediji sem N1 i Nove S su pod strogom kontrolom vlasti. I ne objavljuje se ništa što bi moglo ugroziti sliku o raju na zemlji. Tako su na šest meseci od tragedije u osnovnoj školi novine i televizije dobile nalog da se jedva malo pomene ta tragedija. Poznanica koja radi na jednoj televiziji je uradila čitavu emisiju o tome i urednik je samo rekao da se skida sa emitovanja.

Pa vidite Milane, svi mediji osim ova dva navedena jesu pod kontrolom vlasti, tu ste potpuno u pravu. Ono što ste međutim propustili da primetite je da ta vlast ustvari i nije baš neka vlast, već u suštini globalistička prinudna uprava. Kao i u većini zemalja sveta, nažalost. A proputstili ste da primetite i da su ta dva pomenuta medija takođe pod kontrolom – kontrolom vlasnika koji je, gle čuda, takođe globalista. Tako da im je realno govoreći vlasnik isti pa se i po većini pitanja, a pogotovo po onim najbitnijima savršeno slažu. I jedni i drugi su pozivali na zatvaranja stanovništva zbog toga što se, eto, nešto opasno pojavilo na pijaci u Vuhanu, i jedni i drugi su promovisali neproverene medicinske intervencije, i jedni i drugi se sad prave ludi i guraju pod tepih užasne posledice te medicinske intervencije, i jedni i drugi sad guraju “zelenu” globalističku agendu, slično izveštavaju o najezdi tobožnjih izbeglica u Evropi i Americi, o ratovima u Ukrajini i Izraelu… A malo halabuke u vezi nekih, obično manje bitnih tema, mora da se diže kako bi se stvorio privid sukoba i tobožnje nezavisnosti potonjih. U suštini, ovi „nezavisni“ mediji samo služe tome da s vremena na vreme malo pecnu vlast i više mu dođu kao sredstvo pritiska kako bi ista bila što poslušnija. Nema tu nikakve nezavisnosti, nažalost, svi mediji su samo puka sredstva propagande svojih vlasnika.

Mozda je hteo nesto Dejan da nam kaze i o vakcinama, ravnoj zemlji, strucnjacima poput Nestorovica… Dejane vragolane…😀

Možda je Dejan hteo nešto da kaže o anonimnim komentatorima čije intelektualne sposobnosti ne prelaze nivo dosadnog ponavljanja izlizanih fraza o teorijama zavera sa preoriginalnim pominjanjem ravne zemlje. Ali očito je da nije jer nema ni potrebe, takvi o sebi najbolje govore i uvek se jave sami. Pozdrav.

Ne slažem se ni sa jednim slovom koje ste napisali ovde ali ako ste vi Dejan koji živi u Moskvi, onda vas izuzetno poštujem. Za razliku od mnogih drugih koji slične stvari pišu iz Beograda ili još gore iz Nemačke, Kanade ili Australije, vi bar živite to što zastupate.
A ako niste taj Dejan, onda zaboravite…

List Danas je pod kontrolom vlasti? Casopis Vreme i novi Radar? Insajder?

a zona sumraka?

nije za vas pitanje

Koliko neistine izneseno u ovako malo teksta

Sve vaše teze na kojima pretpostasvljate članak nisu istinete. ali vi nešto ponavljate u nedogled pokušavajući da ubjedite druge da ste samo vi u pravu.

Air Pink je sam povukao AOC. A povukao ga je zbog kontrole DCV Srbije. Nikad mu ništa nije oduzeto. Da ste pratili zvaničan sajt EASA to bi znali. Dok nije DCV skinuo AOC čitavo vrijeme su imali sve potrebne dozvbole. Problem je nestap da li zbog namjere da li zbog trapavosti ali brojke iz knjiga i stvarno stanje nisu se slagalai.
Nikakvog medijskog mraka nije bilo. tO VEOMA DOBRO ZNATE. Dato vam je ovde preko 50 naslova gdje je odmah objavljeno. Ali vi to ne želite da prihvatite.
i zašto vam treba da Srbiju predstavljate kao degeneričnu državu. sa uređenjem iz srednjeg vijeka.

vi imate svoj ritam objavljivanja informacija i da se incident desio u tri ujutro vi bi izvijestili 24 je nakon incidenta, možda tako i drugi mediji

Pa necete objaviti komentar ako Vam napisem.

ne lupajte, meni konstantno ne objavljujete komentare

Evo napisao sam u 12 tacaka, svaka argumentovana, a komentar kulturan i persiram Vam. Da vidimo hocete li ga objaviti.

bolje navedite konkretno koje neistine

EASA niti izdaje niti povlači AOC oni vam daju TCOA koji je bio validan do povlačenja AOC-a od strane DCV.
Sad ko hoće da shvati shvatiće ko neće – neće- Ko ne zna neka nauči. U Samoj izjavio EASA imate da oni niti oduzimaju niti daju AOC.
Kod izvještavanja o nesreći imate linkove pa se možete i posjetiti.
ACMI kompanija je sama kriva za svoje operacije. Sad dal je JU trebala ili nije ili je i kontrolisala mi to ne znamo.
Ovo što je bila jeste greška pilota.
Onog koji je sjedio u kokpitu. To se moglo desiti svakome. To nije kompanijska greška. I maraton nije trebalo dirati.

Koliko idiotizma i spinovanja u samo jednoj recebici tvog bolesnog mozga.

Sve sto je receno u tekstu je 100 % tacno i proverljivo.
A Vi gospodine nazalost ne mozete bas svuda da zataskate brljotine nepismenih, nekulturnih, bahatih i pohlepnih ljudi

U Srbiji sve medije kontrolise jedan covek ,ne samo medije .
Tesko ce biti otreznjenje ako do njega ikada i dodje..
U avijaciji nema improvizacije a ako je i ima na koncu se ona placa nevinim ljudskim zivotima.

G. Alene sjajan clanak. Hvala i samo tako pisite. LP.

Šta zna želja šta je neuhvatljivo?
Ovako su rihtali i EPS da pravi struju i povećava BDP pa su doveli lika koji peče prasiće, založili blato i pokvarili najveću termoelektranu u zemlji. Ovako rihtaju i Telekom koji je jedan mastodont napumpan preko svih granica i eksplodiraće nam u facu sa nekoliko milijardi duga, evo krenuli su da prodaju osnovna sredstva. Ne znaju oni da stvaraju održiva rešenja, samo idemo na max pa kako bude. I onda mora da bude ovako.

Tesko da ce se izvuci pouke iz svega kada neznalice, polu pismeni, poslusni i priuceni ljudi upravljaju vitalnim procesima u drustvu. Sve je degradirano; ja sam licno cak skeptican da je sada trenutni sastav pilota Er Srbije sam na tako visokoj razini kvaliteta kao sto pretpostavljamo ili isti samo jasu na slavi svojih kolega koji su zaista bili izvanredni profesionalci i koji su se skolovali, doskolovavali i prolazili sve kontrole na najvisem mogucem nivou.

Potpuno ste u pravu.Ti piloti su nestali nestankom JAT-a.

Ta degradacija naseg drustva i uopste regiona traje vec 30 godina, Mnogi stari asovi neba su vec pokojni, mnogi u penzijama, mnogi otisli u druge kompanije. Nesporno je da ima ostatka kvaliteta ali da je to na istoj lestvici kao sto je bilo nekada u to cisto sumljam.

U pravu ste. Ima ih. Maksinalno prenose znanje i vestine, posebno instruktori. Nazalost, generalno je jak pritisak da se obuke smanje na minimume da kompanije imaju manje troska. O velikim rizicima japiji po kabinetima pojma nemaju. Cak ne mogu ni da mentalno dobace koliko u rizik uvode i pilote i putnike.

Ovdje ima još jedno bitno pitanje. Koliko smo mi sigurni da je pilot 100% bio siguran da je na D5 (umjesto D6), i je li postoji problem sa oznakama na umetnutoj pisti koji je evenutalno uzrokovao ovaj incident, također i onaj sa FlyDubaiem? loša vidljivost ne opravdava pilota Marathona, ali mislim da je ovo pitanje itekako relevantno. A ako postoji problem sa oznakama na umetnutoj pisti, pričlično je jasno kome je u interesu da se o tom problemu ne piše i da se sve prebaci na Marathon.

Kontrola ga je dva puta pitala je li on siguran da želi poletjeti sa “te pozicije”, nije ga pitala je li siguran da želi poletjeti sa D5, to je itekako bitna razlika. Ne znači ako je kontrola leta vidjela da je on na D5, da je i on bio svjestan da je na D5.

Kontrola ga je jasno pitala da li je svestan da se nalazi na D5, a ne na D6 i jasno ga obavestila da je TORA 1273m i da moze da ide nazad do D6.
Zatim ga je pitala da li je siguran da odatle moze i zeli da poleti i zatim mu rekla da izracuna i obavesti KL o odluci.
Pilot je 30 sekundi kasnije rekao jasno i nedvosmisleno da odatle moze i zeli poleteti.

Tu se svaka obaveza kontrole letenja zavrsava, oni su jasno pilota obavestili i upozorili na gresku i to 3 puta. Pilot je sam potvrdio da odatle moze poleteti, a na to mu samo kontrola moze verovati jer ne zna opterecenje aviona – to zna samo pilot.

Pitala ga je. Jasno se cuje na snimku.

Pilot je bio svestan, jer mu je ATC rekao, parafraziram: proverite racunicu da li mozete da poletite sa te pozicije, ako ne uradite backtaxi na pisti do pozicije D6

Bukvalno iz tog razloga postoji kontrolni toranj, da se ne bi sve svelo na procenu i vid pilota. I kontrola mu je saopštila gde se nalazi, sve da to sam nije znao tako da ova opcija nije moguća. Piloti sleću na vodu i poleću i sa livade ili nekog komada asfalta bez ikakve aero signalizacije…

Tri puta Alene.

Bitno je.Tri puta su ih upozorili.
U kabini je posada od dva clana…

Dakle greska je pilotova, a kriva je JU. Lepo, ali to je oksimoron. Odlucite se vec jednom.

Očigledno ne razumete kako stvari funkcionišu u Srbiji.

NIKAKO,AMA BAS NIKAKO.

Eksperti iz Brazila, Danske USA (crne kutije), Grcke i Srbije sa profesionalnim iskustvom u istrazivanju avio udesa rade na ovom slucaju. Ako oni dodju do zakljucka da Er Srbija nema nikakvog udela u udesu, sta cete vi Alene nauciti iz toga? Hocete li se drugacije ponasati? To je za mene glavno pitanje, pitanje integriteta.

Mada, čini se da involvirani pilot tu ne bi mogao biti sporan… 58 godina, 18.000 sati naleta, instruktor. Kvalifikovaniji je od velike većine pilota kompanije Air Serbia. Teško bi njega neki audit i supervizija skolonili iz kabine.

Brifing oko cega? Oko toga da slusa kontrolu letenja i da pazljivo unosi podatke u tablet?

Pa sa D5 mogu poleteti u pravcu 30R ako nisu optereceni. Sta da im kazu? Tu odluku donosi pilot.

Smatsa i aerodromska karta za BEG ne zabranjuje poletanje sa D5 u pravcu 30R.

Pa o cemu onda da rade brifing?
Mogu samo da mu kazu ono sto vec zna, pratis aerodromsku kartu i izracunas potrebnu duzinu piste na osnovu opterecenja aviona.

To se ne radi kroz brifinge, nego kroz NOTAM-e i aerodromske karte.

Dakle i dalje niste objasnili cemu brifing. Cekam odgovor.

Brifinge posada koristi izmedju sebe…

SMATSA samo tehnicki objavljuje podatke u publikacijama i na kartama stampajuci ih.
Konkretno izvor za podatke koji se odnose na D (TORA,TODA itd), je Belgrade Airport odnosno DCyv.

30L

Ni najkvalitetniji pilot nije imun na grešku – zato svaka istraga gleda iskustvo i školovanje, ali i koliko je i gdje u proteklih nekoliko dana letio, koliko je odmora imao… u nekim slučajevima i što su i kad piloti jeli. Nemojte zaboraviti da je sudar na aerodromu Tenerife – Los Rodeos 1978. skrivio po mnogima najiskusniji KLM-ov pilot na B747 – Victor Veldhuyzen van Zanten…

Odgovornost za angažiranje Marathona je svakako na JU, no koje dokaze vi imate da su radili slabu kontrolu, audite, brifinge i superviziju? Koji dokaz imate da je u Marathonu bilo nečega što bi jaka kontrola, audit, brifing i supervizija zasigurno otkrili?

Mislite da je legalno priznati da imate dokaz ali ga skrivati? Treba vam pravna pomoc?

Vi ste novinar a ne analitičar? Bez obzira, postoji kriminalistička istraga, dokaze ni novinari ne smeju kriti ali mogu ne objaviti izvore.

Nisu uradili. Sada naknadno odituju drugig ACMI koji vec leti.

Tacno. Er Srbija nije oditovala Maraton.

isto sto i auditovala…

Te komisije ne istražuju da li je i koliki udeo Air Srbije nego kako je i zašto došlo do konkretnog incidenta. Eventualna tužilačka istraga u Srbiji i/ili privatne parnice mogu da utvrde ima li odgovornosti Air Srbije, ali komisije iz Danske ili Brazila sasvim sigurno ne.

Anon 9:10 Ako ne znate koliko konačnih izveštaja udesa navodi avio kompanije zbog propusta, dajte pogledajte malo po internetu. Lako mi je da stavim bar 10 linkova na finalne reporte koji direktno navode propuste avio kompanija.

Istrage udesa navode auditima, kontrolama, brifingom ili supervizijom ako postoji veza sa uzrocima udesa. Pobogu bave se da li je SOP avio kompanije imao ispravne informacije, kakve su komentare dobijali piloti kada su isli na check, cak i iz prethodnih kompanija. Ovo sigurno necete objaviti zar ne?

Za dzaba ti sendvicarenje i spinovanje

Vrlo profesionalan, korektan i savestan tekst. Bravo Alene.

Bas tako 👏🏻

Odlican clanak, bravo Alene!

Ne obazirite se na Vuciceve botove, kojima je cilj propaganda da bi se zastitili od ikakve odgovornosti!

u Hrvatskoj nema botova

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!