zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto Air Serbia i ostali ne tuže Aerodrom Beograd

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd

OK, Vinci je istinski uprskao i to više puta u zadnjih godinu dana. Prisjetimo se dva ozbiljna poremećaja u prometu radi malo snijega (u IV. mjesecu 2023. i u I. 2024), pa ludilo od IV. do VIII. mjeseca, pa pokidani strujni kabel bez backupa, pa polasatni prekid operacija na novim gateovima C7 do C14 radi prekida struje i opet bez backupa, pa probleme sa linijama za prtljagu, pa problemi sa deicingom… O tome da čim malo zapuše vjetar ili zagrmi Aerodrom Beograd nije u stanju stabilizirati operacije i satima nakon toga, ne treba ni govoriti. Svaki puta je istinski kaos na aerodromu, kao da nemaju meteorološku službu, kao da se ne mogu li ne znaju unaprijed pripremiti za problem sa vremenom. A tek prokišnjavanje, pa čak i novog terminala tek napravljenog. Kada pada velika kiša na aerodromu doslovce teku potoci, vodopadi i stvaraju se istinska jezera. I na koncu ovaj zadnji incident kad su se putnici iz Skopja pomiješali sa putnicima u tranzitu zbog čega su se svi putnici ponovo poslali na kontrolu, a avioni su kasnili i po pet sati, dok je dobar dio letova bio i otkazan.

I sad se postavlja pitanje zašto aviokompanije ne tuže Aerodrom Beograd i Vinci. Pobogu, pa kompanije radi toga imaju ogromne gubitke. Kod poremećaja poput ovog sa putnicima iz Skopja govorimo o milijunskim iznosima. Kasnilo je 97,4% svih letova, ogroman broj letova je imao dugotrajna kašnjenja, otkazano je 10 letova. Od njih 38 ukupno. Što znači da je svaki četvrti let otkazan, točnije otkazano je 26,3% letova. Daleko najviše gubitka tu je imala Air Serbia. Putnike je trebalo smjestiti u hotele, trebalo ih je rerutirati na druge letove, trebalo je isplatiti kompenzacije, posadama je trebalo platiti prekovremene sate. Poremećaj je bio toliko velik da se produžio i na iduće jutro. I zašto onda Air Serbia i ostale kompanije ne tuže Vinci, pa od njega naplate sve financijske gubitke, te izgubljenu zaradu i naknadu za sramotu i gubitak ugleda? Pobogu, pa greška je u ovom slučaju (ali i nekim drugim slučajevima) isključivo na strani Vincia. Onda on za nju mora biti i odgovoran. Financijski odgovoran.

A ako će Air Serbia i druge kompanije baš svaki puta tužiti Vinci i dobivati ogromne naknade, budite sigurni da će i Vinci shvatiti da se ne može tako diletantski ponašati jer će gubiti novac. A to privatni koncesionar, kapitalista ne voli. On se i ponaša diletantski zato što štedi, jer želi što više zaraditi. Ali ako ga pretjerana štednja lupi po džepu onda će i te kako razmisliti isplati li mu se to ili ne. Stoga je i te kako čudno da Air Serbia ne tuži Vinci. Zašto do vraga? Ima li i ona putra na glavi? Ima li ga dovoljno da ne može dobiti sudski spor? Ili je nešto drugo po srijedi?

107 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Tako je to kad das strancima, u ovom slucaju, Francuzima da ti grade i upravljaju. Pitam se ko je profitirao od prodaje nacionalno dobra?

Neće da tuže jer su AS i NT lonac i poklopac. Oba čađava.

Отворен Валтер на београдском аеродрому.

Валтер је ћевабџиница

Па сада има. Такође отварају се нови duty free код А5-А6.

Valter se otvorio ispred, a ne na aerodromu.

Nama Balkancina nikada nista ne odgovara.

To sam već više puta pisao. Obzirom na visinu koncesionog ugovora mogu samo da zamislim koliko je država skinula gaće pred Vinci-jem samo da se ne predomisle. Tako da neke istrage od strane države kao ni zahteva za odštetu od Air Serbie (koja je sada 100% državna firma) ne treba očekivati. Pitanje je šta je sa stranim kompanijama. Ne bi me čudilo da je ugovorom država preuzela na sebe da kompenzira strane kompanije u ime aerodroma. Kada znamo kakve advokatske ajkule prave ugovore za kompanije kao što je Vinci a ko su bili potpisnici ugovora s naše strane, sve je moguće.

Ja sam zaprepašćen. Jel moguće? Jeste li sigurni da ne postoje neki interni dogovori za odštetu, da ne bi išli na sud? Ajde Air Serbia moguće da politički ne sme da tuži, ali kako ostale kompanije?

Jeste sigurno, otkud vam to da nisu?
A ko zna šta smeju po ugovoru a sta ne?

Sinoc stigli sa LX1417 zadnji izasli iz aviona i poradovali se da nemoramo da cekamo na kofere, kad ono cekali 30min, ovi sto su prvi izasli cekali vise od 45min!
Znam da je SkyPartners zaduzen za Swiss, ali ne shvatam da u to vreme nije ni jedan drugi avion sleteo a ipak se cekalo tako dugo….???

Nazalost to je bilo zbog konfiguracije aviona, kao i zbog toga sto Swiss zahteva parkiranje na A10 zbog njihovih procedura. Laicki torbe dolaze u kontenjerima koji se dopreme do sortirnice, i to sve veoma brzo ide, zastoj nastaje zbog nekih drugih tehnickih razloga, a ima i do nedostatka ljudstva ili obucenosti.

OT:

JU konačno produžila radno vreme Premium salona do 1 iza ponoći!

Postoji let za TIA koji nekim danima ide u 01:05. Jos ako neki let kasni, logicno je da radi do 01:00.

To je Premium Launge a VIP je VIP i nalazi se na TGA radi 0-24. Zanimljivo da nikada niste o tome pisali, o VIP terminalu.

A sta cemo sa putnicima koji dolaze uvece a imaju letove za prvi Val. On mora da radi 0-24 i to sto pre. Pravice se novi Biznis izmedju C8 i C9 pa ce valjda biti bolje.

Istinski žalosno što vlast i JU dozvojavaju Vinciu. Prosto nevjerojatno. Što čeka država da reagira? Zar nije već odavno prelivena čaša?

Sprega države i aerodroma. U tom kontenstu Air Serbia nikad neće tužit Vinci.

Nije slucajno da mnoge svetske kompanije ne dolaze da lete za beg.nijedan long haul stranaca osim kineza. Nebi me iznenadilo da se wizz povuce potpuno.

Kao da se beg pravi da ima single operator, JU. Mafija ne trpi konkurenciju

Haha, single operator sa 50% saobracaja.
Smehotres.

A koliko long haula ima Zagreb, Sarajevo, Ljubljana, Tirana, Solun, Skoplje, Sofija?

Ne ide to tako. Ne tuži se lako onaj sa kojim si osuđen na saradnju. To se rješava međusobnim dogovorom koji se na krajui kako tako postigne.
npr JU će dobiti neki popust, neki benefit, ovima neće padati rejting zbog tužbi
Sama tužba je ono poslednje što se poteže u realnom biznisu.

To dal su se oni nagodili i kako mi nikad nećemo saznati. A to da je u EU tako…. baš i nije. i tu ima mnogo toga što se dogovori mimo toga što se objavi.

Mislite, ne tuzi se onaj od koga zavisite. U realnom, izbiljnom biznisu, ako konstantno imas velike gubitke po istoj osnovi, a ne pomazu, kako vi kazete dogovori i kompezacije, onda ili prekinete saradnju ili tuzite. Posto ne mogu da prekinu saradnju, iz ociglednih razloga , onda ostaje ovo drugo.
Ali posto se nece desiti ni ovo drugo, onda ostajemo kod vase terorije, samo sto ona nema opis kakav ste vi dali, vec nekako drugaciji.

Takve situacije obicno ne dodju do suda vec se poravnaju vansudski. Posebno kada je drzava upletena na obe strane.

Što se tiče poslednjeg problema sa kontaminacijom tranzitne zone, aerodrom je javno pozvao putnike da potraže nadoknade preko svojih aviokompanija što znači da su spremni za obeštećenja.

Sve kompanije sa Aerodromom imaju ugovor tako da su odnosu i obaveze regulisani.

Ne, rešavaju se interno, kompenzacijom.

Pravnik ste, pa znate da su odnosi i obaveze regulisani ugovorom. U koliko jedna strana ne ispunjava te obaveze dužna je drugoj strani pružiti kompenzaciju.

Naravno da neće tužiti jer sve ovo nije čisto poslovni odnos. Air Serbia je državni projekat. Koncesija Vinci-a je neki međudržavni dogovor. U pitanju je politička trgovina, a ne tržišno poslovanje i zbog toga nema ni tužbi.

E to je dobro pitanje. Kao i pitanje kako je BA odradio sa njima prenos ugovora na Menzies .?ili je bilo uzmi ili ostavi. Mnogo pitanja, malo odgovora

Jeste poslali možda upit Wizzu, Lufthansi ili Turkishu?

Pa kako onda znate da li su tuzili Vinci zbog problema koje im je izazvao?

Zašto niste?

Bilo bi interesantno čuti njihovu stranu.
Ili makar indikativno, ako ne odgovore.

Nema šanse da bi jedna kompanije iz tako ozbiljne zemlje (FR – EU), pristala na bilo kakve delove ispod žita-političke trgovine itd, nema to šanse u EU.

Zato što je tužba pravno sredstvo za slučaj da se spor ne može rešiti sporazumno. Vi imate informaciju da neka kompanija nije rešila spor sa aerodromom sporazumno pa preporučujete tužbu ili?

Не би ме чудило да у уговору о сарадњи постоји нела клаузула која их штити од наплате одштете.

Streljati? Mislim da takva opcija ne postoji u pravnom sistemu Srbije. A kod vas u EU?

Neato drugo. Evo danas zaposleni handlinga potpisuju ugovore sa Menzies. Za dve nedelje nema vise aerodrom handling. Zato su i sve radilo cele godine.. uništili osnovnu delatnost firme da bi mogli da utope Menziesu.

Po meni do tuzbi ne dolazi jer je drzavni vrh “omastio” prste pri izboru operatera Vinci i zbog toga se sve i gura pod tepih i svi cute. Ujedno i sam ugovor o koncesiji je tajna tako da javnost nema konkretnih osnova da postavlja adekvatna pitanja. Sve je to jako zamrseno i svima dobro a putnike i aviokompaniju ko pita…

Ovo sve ima mnogo smisla. Ono o cemu se ne pise skoro nigde (sem u komentarima po forumima) je tragicno nizak kvalitet izvedenih radova i ugradjenih materijala tokom rekonstrukcije aerodroma.

Citav aerodrom je pun ofucanih i olupanih plocica koje su ugradjivane i koje su nekog tuznog, da ne kazem nikakvog kvaliteta. Dobar deo podova nije cak ni radjen u plocicama vec je pokriven linoleumom (gumom) sa sarama koje (ocajno) imitiraju drvo.

Zidovi su masovno otucani, samo su kreceni, skoro nigde nema nekih kvalitetnijih zidnih obloga koje bi garantovale duze trajanje i bolji izgled povrsina pored kojih prolaze hiljade ljudi dnevno.

Ugradjene pokretne stepenice/liftovi su najlosijeg moguceg kvaliteta i skoro nikada ne rade sve. To su neki grcki liftovi Kleeman koji se i po Beogradu ugradjuju u nove zgrade losijeg kvaliteta. Nista od uobicajenih industrijskih, kvalitetnih marki kakve su Otis, Kone i sl, a kakve mozemo recimo da vidimo po trznim centrima u Beogradu.

Toaleti se bukvalno raspadaju, novi toaleti – ne pricamo o tragicnoj neurednosti koja je pretekla i stari Aerodrom Beograd, koji je bio za standard, dva visi od ovoga.

I sve ostale stvari su toliko nekvalitetne, kao da ih je radio kucni stolar – npr. policijske kucice na carini – nista to nije u standardu koji biste videli na bilo kom evropskom aerodromu.

O masovnom prokisnjavanju i da ne pricamo.

Kako nema dostupnog ugovora o koncesiji, mozemo samo da zamislimo da li su genijalci iz srpske vlasti uopste ispregovarali neki standard za izvodjenje radova, ili su taj deo zaboravili pa Vinci moze da ugradjuje to sto ugradjuje, a sto ce jedva potrajati koju sezonu. Nesto kao kocke koje se sada menjaju na Trgu Republike. Ako su ugovorom definisani standardi, onda je ozbiljno pitanje ko pusta da Vinci pravi ovaj haos (pored drugih haosa o kojima i ovde pisete) i ko ih i zasto stiti?

👏👏

Dobro jutro. Evo 07.55, još nema komentara, ili barem nisu još objavljeni. Hahaha, sad kad počnu. Najmanje 200 + komentara.
Srdačan pizdrav.

Hrvatska ima svoje vreme i svoju zonu 👏😊🤣?!
By the way, lep provod na prelepom Martiniku…

Mafijaško-burazerski odnosi.. Vinci je svestan da radi u Srbiji, zemlji bezakonja. I to mu se i te kako isplati, jer ne postoji tužilaštvo, sudstvo, a policija postupa po naređenju vlasti, a ne po moralnim i drugim propisima koji su tu da zaštite građane. Air Serbia je kompanija koju je osnovao SNS. Stranka zapošljava svoje ljude i svi su u talu; kompanija, aerodrom, ostale službe itd itd. Nemojte mi reći da su recepcioner rupić ili taksista Malović kakvi stručnjaci. Tu su da rade u interesu SNS i da skupljaju pare za stranku. Odakle platiti stotine hiljada sendviča, autobuse i sl. U zemlji u kojoj vladaju kumovsko-burazerski odnosi strane kompanije i te kako rado ulažu, nema sudstva nema policije, a možeš verovatno da zaradiš i na crno. Bilo bi dobro da se pročešlja poslovanje vincija u Srbiji.

Dobro, evo da konstatujemo da AS “ima putra na glavi” i da joj politički vlada Srbije ne da da tuži aerodrom, zašto to ne rade drugi? 50% prometa aerodroma čine druge kompanije i imaju poprilično gubitaka zbog nesposobnosti Vanci-ja. Izgleda svaka kompanija ima nekog “Vučića” koji štiti Vinci ili je ipak posredi neko manje pompezno i šokantno objašnjenje? Možda, samo možda, je Vinci jedna od najvećih kompanija na svetu, radi u raznim sektorima, ima jaku političku zaštitu francuske vlade i upravlja sa 70 aerodroma širom sveta, te aviokompanijama, naročito malim i slabim, nije baš u interesu da im se zameraju? Mislite o tome.

Ja ne razumem. Ako Air Serbia ne sme da tuži Vinci zbog tih nekih međudržavnih dilova, šta sprečava druge kompanije? Zašto one nisu tužile Vinci? Ko njima brani? Nema Air Serbia nikakav problem sa tim, ali očigledno nemaju ni druge kompanije.

Ne zamera se samo mafiji, zbog posledica. Nekako je tako uvek bilo. A u poslovanju, ono sto se plati, to mora i da se dobije, u suprotnom se to zove prevara.

Nema veće mafije od velike države u čijoj si sferi uticaja. Pa vidite da njihovi lideri nalaze za shodno da nam crtaju granice države, odlučuju kome uvodimo ili ne uvodimo sankcije i sl. stvari. To je 80 puta gore od mafije. I da, takvima se nije preporučljivo zameriti. A Vinci je francuski državni projekat, kao i svi koncesionari po ovim banana državama, niti su koncesije napravljene zbog tržišta i tržišnih uslova, niti se po istim sprovode. Politički diktat i ekonomski kolonijalizam. Zato tako i prolazimo.

Nazalost, mora da postoji i druga strana, spremna, da odgovori na te zahteve ili da ne odgoviri. Kada je nesto tajno, onda kompromituje sve. Medalja ima dve strane.

Kao u slucaju aneksa ugovora u Zagrebu?

Stoji.

Више пута сам на Замааеру написао, и поновићу: основни проблем са Вансијем, аеродромом НТ и са корисницима аеродрома (авио компанијама и путницима) јесте тајност уговора који су потписали влада Србије и Ванси још 22. 3. 2018 на 25 година (до 2043). Јавност још увек нема појма шта је тачно уговорено и потписано, шта су чије дужности, права, и ко је надлежан за спорове. По здравој логици, Ванси је апсолутно одговоран за десетине милиона евра штете које је направио због лошег управљања аеродромом који је у чланку наведен. И требало би да штету надокнади, али опет остају два питања шта је у уговору и зашто власт крије уговор? Пошто су АВ и његова гарнитура на власти већ више од 12 година, и пошто је низ пљачке и скандала бескрајно дуг, не треба ми много маште да је овде у питању још један такав скандал и зато бих се веома изненадио да видим било какву тужбу против Вансија.

Mozda ceka da MZLZ objavi sve anekse koncesionog ugovora?

Све до једног од својих министара и премијерке (који су били или још увек надлежни за аеродром), Вучић је својеручно бирао и намештао на положаје. Не само да није објављен уговор чија је укупна номинална вредност по објављеним изјавама званичника (којима не верујем) око 1,46 милијарди евра, него ни грађевински пројекат радова на аеродрому није стављен на увид и јавну расправу. Па се онда ад хок мења генерални урбанистички план, па се прави мини соларна елекртрана на слободном земљишту уместо на паркингу, па се прави „уметнута“ писта која се не може користити у исто време са првом, уместо друге која може да се користи симултано, па имамо преуске ходнике на новом „Ц“ терминалу… Ја не бих дао Вучићу и братији (и сестри Ани) да као „стручњаци“, ураде ни пројекат тоалета чучавца на успутној сеоској аутобуској станици са два поласка аутобуса дневно.

dajte fotografije vile, kolko košta, ima li bazen… ili jedan sveobuhvatan putopis

Zašto bi se iznenadili tužbom, od recimo “Lufthanza”

Pa upravo za incident sa letom iz SKP – Vinci je pozvao putnike da se kompanijama obrate za naknadu stete, a koju ce on isplatiti kompanijama. Dakle cemu tuzba ako su rekli da ce sami isplatiti naknadu?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!