U subotu ujutru, Beograd se probudio u gustoj magli koja je stvorila probleme Aerodromu Beograd. Za sletanje na aerodrom je bio neophodan CAT III, pa su zato avioni ATR flote bili preusmeravani na druge aerodrome što je stvorilo velika kašnjenja u jutarnjem talasu Air Serbie. Naime, let iz Bukurešta je preusmeren na Sofiju, pa je sleteo u Beograd u 10.30 umesto 5.00. Letovi iz Sofije, Tirane i Soluna su preusmereni na Niš, pa su u Beograd stigli sa oko 5 sati zakašnjenja. Avion iz Soluna je bio na holdingu dva sata, pokušao dva puta sletanje, ali su se oba završila sa go around, pa je tek onda preusmeren u Niš. Zanimljivo, za to vreme, jedino je ATR72 iz Skopja uspeo da sleti u Beograd. On je prvo kružio nad Kragujevcem, pa nad Obrenovcem i Pećincima da bi sleteo u Beograd sa samo sat i po zakašnjenja. Niska vidljivost je bila do 9.30, pa je tako i ATR72 Taroma kružio iznad Svilajnca nešto više od sat vremena.
Za to vreme, Airbusi i Embraeri su redovno sletali i poletali na beogradski aerodrom uz daleko manja odlaganja. Izuzev Hainanovog A330-300 koji je preusmeren na Beč, pa je u Beograd sleteo tek u 11.46 umesto u 8.00. Razlog za preusmeravanje ovog aviona nije jasan, ali može biti do sertifikacije posade ili konkretnog aviona, a može biti u pitanju i neka interna procedura.
Air Serbia je imala 49 letova, od toga 15 letova koji su kasnili 16 do 59 minuta, 5 letova koji su kasnili 1-2 sata, 1 let koji je kasno 2-3 sata, 1 let koji je kasnio 3-4 sata, te 5 letova koji su kasnili preko 4 sata, a let iz Budimpešte je otkazan. To znači da je 28 letova (57,1%) kasnilo ili otkazano. Strane kompanije su imale 35 letova, od čega je 7 kasnilo 16 do 59 minuta, 6 kasnilo 1-2 sata, te su 2 leta kasnila više od 4 sata, tj. 15 letova je kasnilo (42,9%). Najviše su kasnili letovi iz Malte (Wizz Air) 12:24 sata, te letovi Air Serbie iz Ljubljane (5 sati), Soluna (4:40 sati), Bucharesta (4:40 sati) i Sofije (4:00 sata).
dopisnik: Luka Babić (Beograd), foto: Aerodrom Beograd
Koji aerodromi u regiji imaju CAT III?
Добро да ишта полети. Запослених све мање…прошле године око 700 а ове 200…шта више рећи.
Odličan Handling za firmu koja je svojim radnicima produživala ugovore na mesec dana, gde je plate ogolila do onoga sto se primalo u Vansiju pre godinu dana, gde nisu sposobni opremu za rad od uniforme pa nadalje da obezbede, svaka im čašt na koju su lestvicu su dotukli ovaj posao
I onda bi OU uzela u wet lease ATR, a magla u Zagrebu svako malo.
Da to je nonsens.
Isto je i sa DH8.
Naravno da nije. Dash 8-400 može slijetati na CATIII koji ima ZAG.
Ne, nego je nonsens da ATR u svoj avion nije ugradio CAT III.
Mogao je ugraditi sistem za CAT3, ali to košta, i onda odjednom taj avion nije vise “najisplativiji regionalni turboprop” na tržištu kako ga mnogi vole hvaliti.
Zbog ovoga sam pisao da je ATR lose resenje za ova podrucija zimi.
AirSerbia bi trebala da ima kombinaciju Embraera 195/175
Treba iskoristiti to sto jos nema porudzbina za 175e2 i zameniti ATR u narednih 5godina
Sigurno da 175e2 vise trosi ali nije to bas tolikovelika razlika kad uzmemo mogucnosti 175ica
Mogu da odrade neki manje popunjen let cak i do Londona
Da ne pricamo o tome koliko bi pouzdaniji avion bio Embraer u odnosu na kvarljivog ATR, ne mislim da je nebzbedan avion vec na to da svako ispadanje iz saobracaja kod ATR traje mnogo duze nego kod jet aviona
koliko je to dana beograD ZATVOREN ZBOOG MAGLE
BEG nije bio zatvoren za saobraćaj.
ATR se koristi i na severu Evrope. Koriste ga i DAT, Finnair, Alsie Express, BRA… Znamo svi da su vremenski uslovi na severu daleko gori od onih na nasem podnevlju. Takodje i druge kompanije koriste i dalje ATR za razliku od Q400 koji se daleko vise izbacuje iz flota. To ipak govori da taj avion ipak vredi nesto i da sigurno nije pametno izbaciti ga iz flote zbog par maglovitih dana.
A ovaj nonsens oko “kvarljivog” ATR ne vredi ni komentarisati.
@anon 16.48: vjerovali ili ne, na sjeveru Europe je daleko manje magle no ovdje jer je zrak zimi izuzetno suh i nema toliko magle kao recimo na ZAG zbog Save..
Nije nonsens nego iz iskustva kazem, ogromne glavobolje zadaje ATR sto se tice odrzavanja.
Trenutno er srbija ima posadu za embraera, atr, airbusa. Da ma Embraera umesto ATR imao bi samo posade za Emb 175/195 i Airbusa A320/A330. Ovo ce sada sa ovoliko tipova biti pakao da se iskombinuju posade ako neki avion ispadne, greska je imati ovoliko till va aviona u floti
Četiri modela na ovkoliko aviona je stvarno puno. Kompanije imaju bitno manje.
Nesto cesto je ta Budimpesta otkazana. Bice da je najmanje putnika tu, pa im je najisplativije tako
A koliko sam ja to puta rekao.
Bice da destinacija sa 13 nedeljnih polazaka ima jako malo putnika.
Sta sve covek ovde nece cuti….Ocigledno po vama Air Serbia leti tamo jer im je dosadno a prevoze robote a ne putnike.
Upravo zbog toga i govorim. Bilo 13 ili 3 leta nedjeljno, u pitanju je ovaj jedan konkretni let koji izgleda i nije bio najbolje popunjen.
Frekvencija je bitna ako se ova konkretna situacija preslikava na cjelokupnu liniju. E to bi vec bio problem…
Zbog otkazivanja Budimpeste su na sledeci let stavili A319. Dakle putnika je bilo jer je morao da ide A319 umesto ATR-a.
Ili je stavljen da se umanje kašnjenja kasnije tijekom dana.
Kako to da ATRovi nemaju mogućnost sletanja sa Cat3
Jednostavno nemaju. Stvar proizvođača.
ATR nema autothrust pa onda nema ni cat 3
Nemaju Head Up Display (HUD) kao Kroacijin Q400 niti imaju autothrottles kao Boeing, Airbus ili Embraeri modeli..