Sve više putnika ima Appleov AirTag uređaj koji stavi u svoju prtljagu i onda prati gdje je ona. I bilo je vrlo neugodnih slučajeva gdje su putnici ustanovili da im prtljaga nije stavljena u avion pa su tražili da siđu sa leta, gdje su još prije silaska sa aviona znali da im je prtljaga ostala na početnom aerodromu isl. Lufthansa je stoga zabranila ove uređaje. Izgovor Lufthanse je da svi uređaji koji su u predanoj prtljazi moraju biti ugašeni.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa
Kako oni uopće mogu znati je li upaljen ili ne? Ko to može kontrolirati?
Stvarno ne znam.
navodno ipak nije zabranila
A ne?
ne znam šta da rečem, pročitao sam i da jest i da nije zabranila
Ja nisam pročitao da nije, nego samo da jest.
Jadan potez Lufthanse!
Čujte, stoji, ali stoji i njihovo objašnjenje. Zamislite da imate 100-120 uređaja koji rade u prtljazi, emitiraju signale…
Niste upravu. AirTag radi preko Bluetootha i potpuno je bezbedan za avion. Ne emituje radio signale koji mogu da ometaju normalan let aviona i komunikaciju sa kontrolom leta. Isto kao sto je dozvoljen da bude upaljen Bluetooth u Airplane Mode-u, isto tako radi i AirTag. Ovde je rec o bezobrazluku Lufthanse.
Moguće. No, pravilo kaže da se ne smije imati upaljene aparate koji imaju baterije u sebi, zar ne? To je opravdanje Lufthanse.
Nema logike. FAA, EASA, TSA i ostali, svi dozvoljavaju AirTag. Rec je o samovolji Lufthanse.
Can you fly with AirTags?
Yes. Since AirTags are TSA approved you can use them on your checked and carry-on baggage.
OK, onda je samovolja Lufthanse.
Umesto da same kompanije (ili aerodromi) počnu da koriste dostupna tehnološka rešenja. RFID tag košta smešno, može da se prikači bilo gde, čak i da se koristi ponovo, definitivno dobar način za smanjenje izgubljenog prtljaga.
Jasno. Ali nije problem u tome da se zna gdje je kofer (to se zna i ovako i onako), nego je problem što se koferi gomilaju na hrpu i nema dovoljno ljudi da ih dalje distribuiraju.
Itekako je problem da se zna gde je kofer, tj. problem je da putnici to znaju pre Lufthanse. Koji kretenizam…
Pa vjerojatno i to.
Ne verovatno nego je to broj jedan. Da su AirTags zaista opasni bili bi zabranjeni u svim kompanijama i od strane FAA i EASA.
OK, ubrali smo i prvi puta. Čemu ponavljanje argumenata?