zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia 0,6% više putnika u VIII. mjesecu

Nakon što je u VII. mjesecu imala 1,0% manje putnika nego u istom mjesecu ove godine, Air Serbia je u VIII. mjesecu ostvarila tek 0,58% više putnika nego u VIII. mjesecu 2024. Naime, ove godine kompanija je ostvarila 561.773 putnika, a prošle godine 558.524, što znači da je ove godine ostvarila samo 3249 putnika više. Ovo znači da je ove top sezone Air Serbia ostvarila 1478 putnika manje nego prošle godine. Od početka godine Air Serbia je ostvarila 3.110.985 putnika što je 3,9% više nego 2024. Kompanija je ostvarila 32.908 letova.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

54 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Off topic
Aeroflot obezbedio 1.1 milijardu dolara za otkup aviona koji su uzeti na lizing.

Izgleda da Air Serbia ukida treći nedeljni let za OMO, pošto od oktobra više nije moguće kupiti karte za let nedeljom. Preostaju samo letovi petkom i ponedeljkom.

Mostar ostao bez para?

Mozda je vaznije da period od septembra do decembra bude stabilan ili sa rastom. Onda cemo moci reci da je Air Serbia smanjila sezonalnost.

Priština imala 513 798 putnika u augusti mesec.

Na celoj godini ima porast putnika.
Na top sezoni mali pad….situacija u Srbiji sigurno da ima uticaja na putnike iz Srbije ali JU namjerava da radi po modelu hub and spokes. To znači da je BEG samo prolazna tačka a ne polazak ili odredište, u tom slučaju lokalna situacija u Srbiji ne treba da utiče toliko na broj putnika.
Videće se tokom zimske sezone da li JU model hub and spokes radi kako treba ili je neka hibridacija P2P.

Svakako očekivan rezultat obzirom na veliku ekonomsku i društvenu krizu u Srbiji. Realno je očekivati da bude i neki pad u narednom periodu.

Pa pao je deo biznisa koji drže gotovo isključivo oni – charteri. Zeznuli su se sa opredeljenim kapacitetima za to ove godine jer su prethodnih tu lepo zaradjivali. Postali su i manje fleksibilni, nisu mogli da organizuju charter za košarkaše u Rigi iako je bio plaćen. Moguće je i da odredjeni broj ljudi, kao reakciju, preskače JU u izboru avioprevoznika dok su tu ćaciji, ko zna. Pokazaće naredni meseci koliko je ovo ozbiljno, mislim da nije…

Najviše zahvaljujući povećanju kapaciteta wizza i drugih prevoznika. Ne zaboravite koliko je wizz prošle godine otkazao letova u Beogradu. Od ostalih prevoznika samo je LH povećala broj putnika i to zahvaljujući Minhenu. U septembru će biti i Fly Dubai zbog trećeg dnevnog leta.

Prosto. Narod izbegava AS kad god moze.

Alene evo moj primer – Idem za Nju Jork za par dana. Kada sam pre dva meseca gledao ponude let+hotel imao sam par opcija (cene za dve osobe) –
Let preko Kopenhagena sa dva nocenja za dve osobe i dve povratne karte – 1600 evra
Direktan let JU sa ista dva nocenja za dve osobe i dve povratne karte – 3000 evra.
Znaci SAS (JU codeshare do Kopenhagena) me preveze za 800 evra do JFK sa dva nocenja u Nju Jorku.
A JU direkt let za 1500 evra. Malo je velika razlika.
E zato JU ima manje putnika u globalu.

Zato što su ćaci. Letim dva do tri puta mesečno iz BG i nikada ne letim JU, iako imaju letove na linijama koje letim.

Alene, mislim da je u pitanju izbor. Atmosfera je u društvu takva da sve što je osnovala ova vlast izaziva odbojnost onog dela društva koji je za promene. To se direktno i nedvosmisleno preslikava na AS (zamenio JAT). Odatle da su rezultati samo malo bolji nego prošle godine. Dok su strani prevoznici upravo iz gorepomenutog razloga “avanzovali” na ovoj društvenoj situaciji u Srbiji.

Sigurno da je i uticalo (kao što znamo) i slabija čarter sezona. Takođe konkurentnije cene stranih avioprevoznika u ovim mesecima su uticale na smanjenu YU potražnju. Bez obzira što je menadžment AS-a agilan u ovoj godini kada je u pitanju pojačavanje određenih linija i frekvencija (Paris, Madrid, Beč, Istanbul, Atina, region itd.)) kao i otvaranje novih linija (Tbilisi, Firenca, Šangaj itd.), ovo je nešto što nije u njihovim rukama… Niko nije imun na sve što se dešavalo u zadnjih 9-10 meseci (i što će se verovatno dešavati) pa ni nacionalni avioprevoznik, svidelo se to nekome ili ne…

Ako neko izbegava AS jer je SNS u upravi taj ima mozak kao kolibri. Neće da leti domaćom kompanijom (koja će ostati i nakon SNS-a) ali zato leti sa Nemačkom, Austrijskom, Turskom itd. neverovatan smo narod. Ali ne poričem, vrlo moguće da ima i takvih, tragedija.

Meni zaista nije jasno da ima ljudi koji navode da zbog vlasti neko nece da leti nacionalnom avio kompanijom. Imate li vi ljudi mozga?
Pre svega to je nacionalna avio kompanija i u njoj radi i mnogo ljudi koji ne podrzavaju vlast a kao drugo svako gleda kod kupovine avio karte cenu kao i vremena letenja. Ako je JU tu bolja od konkurencije svako ce pre kod njih kupiti kartu nego kod LH, OS, KL, LO itd.
Ne lupajte gluposti.
A minimalan pad broja putnika i to u samom jednom jedinom mesecu je u zbog manje chartera sto je i Marek direktno potvrdio dok je na redovnim JU linijama bilo vise putnika u julu.
A manje chartera je zbog poremecenog skolskog kalendara.
Dakle, to je jedina istina a sve ostalo su samo mastarije.

Dozvolite ljudima da razmišljaju racionalno, a vi možete kako hoćete. Kamo sreće da su ljudi izbegavali novosadsku železničku stanicu!

Ozbiljno ste to napisali? Istom logikom, da li biste to rekli za zrtve nesrece u Lisabonu? Ili bilo koje druge tragedije. Dajte se covjece uozbiljite, ne dajte da Vam plenum popije mozak.

Aha, a šta se dogodi ako službenik JU bude snimljen da je bio na protestu? Mislite li da ne biva u najmanju ruku upozoren? Mislite da službenici JU nemaju radnu obavezu da idu na SNS mitinge? Nemojte biti naivni, u najmanju ruku. A verovatno ste SNS bot, ako ne onda ste vi ti sa “mozgom kao kolibri”. A i da je stanje redovno, zašto bi pojedinac trebao da bude lojalan “domaćoj” kompaniji, sa ili bez SNSa?

Ja iz Nemacke da budem bot?
Izgleda da je neko drugi kolibri.

Jes, baš vam verujem na reč da ste u Nemačkoj, mr. Anonymous. Bili ili ne, očigledno pojma nemate kako trenutno izgleda život u Srbiji. Samo napred, brže, bolje jače, za našu decu, letite sa JU i hranite zver. Sve najbolje vam želim.

Данас BEG-PUY са Е95. Није ни чудо што ће догодине ићи сваки дан лет за Пулу.
Још једна пропуштена прилика за OU.

Prosle godine su letili jedan let sa A319 iz BEG u PUY pa je vjerojatno normalno ali Air serbia bi mogla letiti u pulu s E195

Embraer? Svaka cast ako se tako dobro puni!

Trebaju probati sa 3 na barem 4 ili 5 puta Zadar sledece sezone.

Рекли ми да је у плану Пула на 7 следећег лета. Овог лета летови су скоро распродати.

Не знам да ли Задар има смисла са више летова

To su pogrešili što nisu napravili ove godine, tu im se i desio shift sa charter destinacija na druge destinacije. +12% je broj gostiju iz Srbije u Hrvatskoj ove sezone, a mislim isti broj letova kao prošle godine, jel tako? To nije logično, posebno ako znamo da ovde Hrvatska ima imidž skuplje destinacije, znači putnici/gosti su platežniji i spremniji da plate avio karte… Ali dobro, bar su očigledno digli LF, a kao posledicu vidimo konačno i Split zimi.

Nesto mi se javlja da ce uskoro Pula postati zlatna koka AiR Serbie preko ljeta. Lagano u jednom smjeru 150€ pa na vise…U Istri radi puno ljudi iz Srbije, puno gostiju dolazi iz Srbije….Upravo pogledao cijene karata….Iz Pule 19.9. 14.30h. u Bg. ste u 16.00 dodjete nam 278€ Vasa Air Serbia! Ukoliko nekome treba jeftina karta ima za 2.10. po 77€ sve ostalo blagi pakao!!!

Ali je bitno za Pulu.
JU mora da ganja Split. Na Splitu treba biti mudar.
Da li bi u skoro vrijeme bilo moguće da Split radi gužve ograniči kapacitet aviona. Da ne prihvata ništa manje od A320 ili ako hoće manji avion da moraju da lete i zimi.

Jako loše. Hajde da vidimo kako će završiti godinu.

Jako loše? Ok..ja ne mislim tako.

Svaki plus je dobar pogotovo kad se uzme u obzor politicka situacija u Srbiji kao i u Evropi i svetu.
Ne treba zaboraviti da je osnova od koje se racuna povecanje mnogo veca nego li kod OU ili 4O.

Nemaju veliko povecanje, vec regularne brojke.
Kod JU je samo charter bio problem ali ne i redovne linije.
Sem Nouvelaira niko drugi u Srbiji ne leti chartere.
I eto odgovora.

Jako je loše imati povećanje u avgustu od 0,6% molim vas. Sve što je 0, je jako loše.

Eto, lepo smo pricali da ce u avgustu biti povecanja.

Povecanje je povecanje, zar ne?

Jos jedan rekordan mesec Air Serbije.
Bravo JU!

VIII mesec jeste rekordan. Najvise ikada putnika u jednom mesecu.

ASL ima velike probleme!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!