Flote u regiji u ovom momentu su prosječno stare:
- FlyAir41 13,8 godina, 4 aviona
- Air Montenegro 14,0 godina, 2 aviona
- Air Serbia 16,1 godina, 20 aviona
- Croatia Airlines 17,5 godina, 12 aviona
- ETF 18,9, 3 aviona
- Amelia 19,4, 18 aviona
- Trade Air 20,4, 5 aviona
Iskreno iznenađenje je da FlyAir 41 ima najmlađu flotu u regiji. Tako što stvarno nisam očekivao. Kada Air Serbia za par tjedana izbaci oba prastara ATR 72-200 koji su stari 32,2 godine, flota će im se dodatno pomladiti na ispod 16 godina.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air
Iz poviše navedenih zrakoplovnih tvrtki izdvojio sam zrakoplove onih koje su zavedene u Hrvatski registar civilnih zrakoplova:
● Croatia Airlines (OU / CTN): 12 zrakoplova
● ETF Airways (LI / EZZ) : 3 zrakoplova
● Fly Air41 Airways: ( / BER): 4 zrakoplova
● Trade Air (C3 / TDR): 6 zrakoplova
Tabelarni prikaz:
https://i.ibb.co/ZBFDWYB/HRCZ-copy.png
Mario
Da tako je. To piše i u članku. Trade Air više nema 6 nego 5 aviona jer je F100 prodao u Nizozemsku.
Bas nema smisla sto ste ovde stavili u isti kos kompanije koje lete redovne komercijalne letove i kompanije koje lete ACMI i PSO letove.
FlyAir41 nema ni jedan jedini let u regiji i apsolutno nema dodirnih tacaka sa regijom. To gde se nalazi sediste kompanije je samo formalnost.
Ista prica i sa Ameliom i Slovenijom, kao i sa ETF-om. Nijedan let u regiji!
Stoga, ako ste vec hteli da ih napisete, trebalo je da budu dve odvojene tabele jer su razliciti i poslovni modeli tih kompanija, sto drasticno utice na flotu.
Potpuno ste u pravu.
Nema to nikakvog smisla.
Zašto pobogu. To su kompanije koje imaju svoja sjedišta i radnike u Sloveniji i Hrvatskoj, tamo plaćaju poreze, odrade i pokoji ad hoc let iz Hrvatske. One imaju apsolutno svog smisla biti u istoj tablici sa ostalima.
Dakle, po Vama su JU, OU i AirMontenegro koji obave preko 500 nedeljnih letova u regiji identicni sa FlyAir41 koji leti za Sundair u Nemackoj, ETF-om koji leti u Parizu i pokoji let iz Pristine i Ameliom koja leti u Francuskoj? Dakle, tri glavne kompanije u regiji sa 500pw letova, plus TradeAir koji leti u regiji su u istom kosu sa ACMI i charter kompanijama koje ne lete u regiji? Pa svaka Vam cast, no comment za ovako rezonovanje…
Ni Air Montenegro i Air Serbia nisu identični, njihov omjer letova je nebo i zemlja. Air Serbia je obavila 451 let, Air Montenegro samo 69 letova. I? Više obavi Trade Air iz regije.
ETF leti u regiji, leti iz Prištine, nešto ad hoc letova. Kako onda nema smisla da se oni objave?
Nitko u regiji ne obavi 500 letova. Prošlog ljeta najviše je imala Air Serbia 451 let.
Ja istinski ne razumijem o čemu se mi raspravljamo ovdje, moj bože. Napisane su kompanije regije (to je bio smisao članka) i starost njihovih aviona. Ako vam neka od komapanija regije smeta vi je preskočite.
Trebalo bi i napisati koje avione kompanije imaju u vlasništvu a koji su u leasingu. Bezveze je da se uopće broje avioni u renti.
Zašto? Onda Air Serbia ima tek 2 aviona, ETF ni jedan…
Avione u lizingu kompanije opako plaćaju svaki mjesec, brinu se za njih, servisiraju ih, operiraju, sa njima stvaraju novac…
Dobro dosli u 2022. godinu! Danas vecina kompanija uzima avione na lizing, kredit ili bilo koji drugi oblik finansiranja, retko ko ima viska kesa za avione.
Mnogo kompanija uzima avione na lizing, ali da ima puno kompanija koje kupuju svoje avione to je činjenica.
Tako je, ali i te sto kupuju ne kupuju ih u kesu nego preko raznih nacina finansiranja: kredit, finanskijski lizing, itd… I opet nisu vlasnici aviona sve dok ga ne otplate.
Stoji.
Po vasoj logici, da li onda u taj popis spada i ryainair i wizzair?
Očito da.
Sta je FlyAir? Sta je Amelia?
Kompanije iz regije registrovane za civilnu komercijalnu avijaciju, uglavnom lete linije u inostranstvu, Amelia čak i neke egzotične.
Da istina.
Dvije kompanije. Prva ima sjedište u Zagrebu, druga u Ljubljani.
Ovde ste poredili babe i žabe. Dajte onda stavite i flote biznis aviona koje se iznajmljuju.
Zašto pobogu? Poredili smo kompanije koje lete redovne letove. Što je tu pogrešno?