analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Sarajevo je osjetno povećao broj zimskih letova. No, evidentno postoji još prostora za povećanja na kojima bi aerodrom morao raditi.
Prema Bliskom Istoku Sarajevo je uspjelo održati zimske letove flydubaia koje ne samo da je razdvojio od Podgorice, već je ove zime čak i povećao (3-4 leta cijele zime, a tijekom Nove godine 7 tjednih letova). I flynas je ustalio zimske operacije za Sarajevo i to iz Jeddaha, te će ove godine imati 3 tjedna leta, jedan više nego prošle godine. Flynas bi mogao imati i letove za Riyadh zimi, primjerice 2 leta tjedno za Riyadh i 2 za Jeddah, tj. ukupno 4, uz konekcije preko ovih aerodroma za onaj drugi. Jednako tako bi imalo smisla da i Jazeera zadrži letove tijekom zime. Ona ima i više letova nego flynas i FlyDubai ljeti jer je Jazeera imala 14 tjednih letova, a Kuwait njih 4, tj. zajedno čak 18 tjednih letova. Istim 2 tjedna leta nikako nisu uputna. Po dva tjedna leta morao bi imati i Qatar koji ljeti leti 7 tjednih letova za Sarajevo, a koji o tome i ozbiljno razmišlja. I Wizz Air bi mogao imati zimske letove za Abu Dhabi jer ljeti ima 5 tjednih letova, a takve zimske letove ima i za Beograd.
Pegasus ove zime povećava broj letova za Istanbul na 14 tjedno, 3 više nego prošle zime, Turkish povećava 1 let, a Ajet 3 ima 3 tjedna leta više nego prošle godine. To je ukupno 7 letova više nego prošle godine. Tu i te kako ima prostora za dodatna povećanja letova prema Istanbulu, poglavito Turkisha. I Air Cairo bi mogao imati bar 1 tjedni let za Egipat zimi.
U regiji Air Serbia bi trebala povećati broj letova za Sarajevo sa 7 tjedno na bar 10 tjedno, uvođenjem 3 tjedna leta noću. Ovo bi bilo logično, poglavito što Air Serbia ove godine ima bitno više ATR 72 nego prošle, te je najavila povećanje zimskih letova u regiju. Sarajevo je radi toga voljno duže raditi zimi nego sada.
Više letova bi svakako trebao imati i Ryanair, a jednako tako i Wizz Air. Svakako bi više letova trebao imati i Eurowings, ali i Lufthansa, a moguće i Swiss. No, svakako je tržište prema Skandinaviji vrlo loše pokriveno i tu bi svakako Norwegian trebao imati zimskih letova prema Stockholmu (ljetna linija), te bi trebao otvoriti Copenhagen i to kao cjelogodišnju liniju. Alternativno te linije bi mogao imati i SAS. Velika BIH dijaspora to i te kako opravdavaju.
TUI je otvorio letove zimi za skijaše iz Londona, a takvih linija bi moglo biti i još zimi. Sarajevo ima tri velika skijališta i ovaj potencijal, koji nema ni jedan drugi aerodrom regije, bi se trebao bitno više iskoristiti zimi, na korist aerodromu i turizmu Sarajeva.
Moskvu.
Kada ce Aerodrom Sarajevo objaviti statistiku za septembar?
Je i ja sam se to pitao.
Pozdrav,
Šta je sa statistikom za septembar ?
Još nije objavljena.
OT Imate li informaciju da je direktorica aerodroma Banja Luka dala otkaz na poziciju?
Ne
To je sprdnja od Aerodroma..
Imam infomaciju. Razgovarao sam danas sa novom direktoricom.
Sta se desamma?
Pričekajte članak u ponedjeljak.
Znamo ko je nova direkorica, to je bas sprdnja od Aerodroma..
Znate? Teško.
jedino sto je letenje iz SJJ lutrija kad krenu magle u novembru.
Je
“U regiji Air Serbia bi trebala povećati broj letova za Sarajevo sa 7 tjedno na bar 10 tjedno, uvođenjem 3 tjedna leta noću. Ovo bi bilo logično, poglavito što Air Serbia ove godine ima bitno više ATR 72 nego prošle, te je najavila povećanje zimskih letova u regiju. Sarajevo je radi toga voljno duže raditi zimi nego sada.”
Pa Air Serbia je objavila povecanje linije za Sarajevo na 13 letova. Sta pominjete brojku od 10 onda?
Ajde ne pričajte svašta. Air Serbia ove zime ne leti ni 13, mni 10, nego samo 7 letova tjedno za Sarajevo.
Ali od ljeta 2025 povecavaju na 13 letova
Daj bože. No, članak je o zimi.
Logicne su sve linije koje ste napisali. Kad bi se sve to ostvarilo Sarajevo bi i zimi imalo preko 100.000 putnika, tj, dodalo bi tijekom zime nekih 150.000 putnika sveukupno.
Ne bi baš 150.000, ali puno bi bilo. Možda i 100.000