zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto zagrebačke brojke padaju?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb

Da Zagreb je od Covida-19 rastao iz mjeseca u mjesec. Ovo se posebno ubrzalo kada je u Zagreb došao Ryanair. I od tada Zagreb ima daleko bolje brojke nego što je bio prosjek Europe. Zagreb je prvi puta prešao 100% putnika iz 2019. u XI. mjesecu 2022. kada je ostvario 102,6% putnika. Od tada broj putnika raste sve do I. mjeseca, pa je Zagreb u XII. mjesecu imao 107,2% u I/2023 116,0%. No, nakon toga brojke su neznatno pale, pa je u II. mjesecu imao 115,1%, u III. 113,6 i u IV. 114,7%. Sve to su bile i te kako dobre brojke, daleko iznad prosjeka Europe. U V. mjesecu Zagreb je imao obnovu piste, pa je otkazano preko 100 letova i brojka je pala na 105,8%. No, svi smo se nadali da će nakon obnove piste u VI. mjesecu brojke ponovo doći na oko 115%. No, nisu. U VI. mjesecu Zagreb je ostvario tek 103,4%. Da bi na koncu brojka u VII. mjesecu pala na samo 100,9%. Što je oko prosjeka Europe.

OK, i prošle godine u top mjesecima ljeta brojka je pala za oko 5% u usporedbi sa proljećem, no ovdje govorimo o padu od 15%. Zašto pobogu? I što do vraga radi management da popravi stanje?

Čak štoviše opravdanja za ovakvo stanje nema. Ryanair ima 84 tjedna leta što je 6 letova više nego prošle godine. Ukupno Zagreb ovog ljeta ima 435 letova, čak 31 let više nego prošle godine. Niz kompanija leti sa većim avionima. Čak i Croatia ima 5 letova više nego prošle godine. OK, to je 8 letova manje nego je kompanija imala u IV. mjesecu kako pokazuje zamaData, no to je ipak zanemarivo poglavito u kontekstu ukupno 13 letova više u VIII. nego u IV. mjesecu. Što je onda problem?

Zračna luka Zagreb je pokrenula projekt subvencioniranja letove prema glavnim gradovima Europe, konkretno prema Pragu, Tallinnu, Rigi, Vilnijusu, Stockholmu, Berlinu, Luksemburgu, Budimpešti, Bukureštu, Tirani, Prištini, Reykjaviku, Tbilisiju, Kišineveu, Yerevenu i Kijevu (nakon rata). Pompozno najavljeni projekt koji je trebao bitno izmijeniti sliku zagrebačke avioscene. Poticaj se trebao provoditi od 1.6.2023. do 31.5.2026. Odaziv nula. Nije otvorena ni jedna jedina linija. Istovremeno Ljubljana je sa svojim poticajem uspjela otvoriti letove za Luksemburg i Rigu, dva aerodroma sa zagrebačke liste koji se očito sada neće otvoriti u Zagrebu. Zašto je ovaj poticaj doživio fijasko? Zato što su kompanije mogle otvoriti najmanje 3 linije. To je odmah diskvalificiralo dobar dio kompanija, poput Luxaira, airBaltica, SAS-a, TAROM-a, Icelandaira, Eurowingsa… Ryanair je mogao otvoriti 10 ovih linija. Ali nije, očito nije zadovoljan poticajem. Na 15 od 16 ovih linija leti Wizz Air. No i on se nije javio. Očito poticaj nije dovoljno dobar. Uz to logičan je odabir linija za Stockholm, Berlin, Prag, Bukurešt, Tirana, Kijev pa djelomično i Riga i Priština. Nisu pretjerano logične ali mogu proći Luksemburg i Tallinn. Ali su za Zagreb potpuno nelogični letovi za Vilnijus, Budimpeštu (puno preblizu Zagrebu), Reykjavik, Kišinev, Tbilisi i Yerevan. Pa tko će letjeti za ove gradove? Ovdje uspjeh može imati samo Wizz Air, sa svojim specifičnim sustavom, i nitko drugi. Iako je izgledalo da je natječaj zapravo dizajniran za Wizz Air, ovaj LCC se, eto, nije javio. Dakle, Zagreb je i opet puknuo u prazno. Već drugi program poticaja (2022. i 2023.) koji nije uspio. Dakle, šefovi Zagreba, radite nešto jako pogrešno. Postavite kvalitetan i dobar program poticaja koji će motivirati kompanije na dolazak. Čemu ovakvi poticaji koji nemaju nikakav odaziv?

Zagreb je ove godine imao novih linija, no i jednak broj otkazanih. Dakle na nuli je. Iako je većina aerodroma regije imala vrlo mnogo novih linija, neki i preko 20, Beograd i preko 30. Zašto, do vraga onda jedino Zagreb nije imao novih linija? Kako to svi mogu imati nove linije, pa čak i tragična Ljubljana, a Zagreb ne može?

Ljubljana prije Covida-19 nije mogla ni sanjati za letove prema Bliskom Istoku. Danas flydubai ima više letova za Ljubljanu nego za Zagreb. British uvodi zimske letove u Ljubljanu, Finnair ima bitno  više letove za Ljubljanu nego za Zagreb, a u Zagrebu ima tek simboličan broj letova, čak štoviše porezao je prvotan plan. Letove za Ljubljanu otvara Luxair i airBaltic. Vratio im se i Aegean koji dugo godina nije htio letjeti za Ljubljanu. Došao im je i El Al, Wizz Air je otvorio liniju za Skopje. I da, Ljubljana otima putnike Zagrebu. Nešto što je godinama bilo dijametralno suprotno. Kako to managemente Zagreba? Kako vam je Ljubljana preotela putnike flydubaia? Kako vam Luxair i airBaltic otvara letove za Ljubljanu, a ne za daleko veći i perspektivniji Zagreb? Zašto svi rastu, pa i Ljubljana, a Zagreb stagnira?

Zagreb se 2021. izvukao sa Ryanairom i uspio povratiti promet. Ali Ryanair ove zime smanjuje broj letova na 50 tjedno (prošle zime 56, u zimu 2021. 61 tjedni let). Air Canada, Korean, Emirates i Brussels se još uvijek nisu vratili u Zagreb. OK, to se nije očekivalo 2021. i 2022. Ali 2023. se to moralo desiti. Zašto nije? Zašto od interkontinentanih letova od prije Covida-19 leti samo Air Transat?

Manageri zagrebačkog koncesionara priberite se. Vi niste Beč, Frankfurt, Paris, Amsterdam ili Zurich pa da vam nove linije i povećanje letova padaju sa neba. Vi niste čak ni Beograd pa da imate Air Serbiu koja akumulira enorman rast. Stoga vi trebate bitno više kreativnosti, više truda i više pametnih subvencija. Ovako dalje više ići neće.

Izvolite krenuti surađivati sa hrvatskom i zagrebačkom turističkom zajednicom, kako to rade i drugi aerodromi u Hrvatskoj, pa izvucite poticaje iz programa udruženog oglašavanja. Izvolite vratiti Emirates, Air Canadu, Korean, broj putnika je prešao 100%, vratili su se interkontinentalni putnici u Europu, više nemate izgovora. Izvolite u Zagreb dovesti Aer Lingus, SAS,  airBaltic, Luxair, ITA-u, TAROM, easyJet, Wizz Air, Transaviu, Pegasus, Jezeeru,, flynas. Izvolite otvoriti više linija Eurowingsa, Norwegiana i Vuelinga (koji izgleda iduće godine neće letjeti za Zagreb). Izvolite vratiti Brussels, TAP i Swiss. Izvolite vratiti frekvencije Lufthanse, Austriana, Iberie, Britisha, LOT-a, Qatara, flydubaia i Aegeana iz 2019. Izvolite motivirati Ryanair da poveća broj letova i bazira 4. avion. Planirali su to za 2022. No, eto to se ne dešava ni 2024. Izvolite motivirati Croatiu da obnovi 8 linija iz 2019. koje još nije obnovila i otvori nove.

Da treba jasno i glasno reći. Odgovornost je samo i jedino na managementu ZL Zagreb i nikome drugome. Priberite se više i počnite nešto raditi. Do vraga. Nije li vas sramota uz Beograd, Split, Zadar, Sarajevo, Banja Luku, Podgoricu, Niš, Skopje, Prištinu, pa čak i Ljubljanu? Nije li vas sramota?

190 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Svaka čast na tekstu. Samo mala opaska, zbog budućih članaka. U hrvatskom je menadžment, a ne menagement.

Hvala unaprijed!

“Uz to logičan je odabir linija za Stockholm, Berlin, Prag, Bukurešt, Tirana, Kijev pa djelomično i Riga i Priština. Nisu pretjerano logične ali mogu proći Luksemburg i Tallinn. Ali su za Zagreb potpuno nelogični letovi za Vilnijus, Budimpeštu (puno preblizu Zagrebu), Reykjavik, Kišinev, Tbilisi i Yerevan. Pa tko će letjeti za ove gradove?”

A tko ce letjet u Kijev? Ova saka Ukrajinaca u skupim autima koji su jedva cekali pobjec iz Ukrajine u Europu? Ili mozda ratnici ce skoknut avionom do Kijeva? Jel uopce ima letova u i iz Kijeva?

“Ryanair je mogao otvoriti 10 ovih linija. Ali nije, očito nije zadovoljan poticajem. Na 15 od 16 ovih linija leti Wizz Air. No i on se nije javio.”

Razlog je prost. Pravila poticaja zahtevaju da kompanije placaju punu cenu taksi godinu dana, a tek onda ce im biti refundirana razlika.

Nema potražnje. Biti će je još manje
Zagreb nije emitivno tržište
Ljudi su siromašni.

Koncesionaru očito nije interes povećanje prometa jer bi onda imao obvezu proširivat terminal. Njima je očito dobro i ovako. Veći je problem što se nitko od suvlasnika aerodroma (država, grad Zagreb…) ne uzbuđuje zbog toga.

Терминал је крцат?

Ништа горе нисам одавно чуо. Концесионар има разлога да ограничи раст аеродрома?

Заиста 🙂 🙂 🙂

Eto odgovora. Bolje ne prijeći 5 milijuna.

OT: Kako objasnjavate da letova ICN-ZAG nema u sistemu?

Carteri se evidentiraju u sistemu takodje. Ponavljam, govorimo o sistemu, dakle o GDS-u. GDS je sistem, dok sajt kompanije nije sistem.

Letova ICN-ZAG nema u GDS-u, to znaci da uopste nisu ni planirani.

Dakle, kako objasnjavate da letova nema u sistemu (GDS-u)?

@anon 15.27: Ajmo polako da i vi razumijete: full charteri nisu NIKADA u GDS-u jer ih je jedna agencija kompletno zakupila te ih ona prodaje isključivo preko vlastitih kanala. Zašto bi ih onda kompanija stavljala u GDS a što samo kompaniju košta? Da ih netko vidi u sistemu kao CC? Primjer: TUI Cruises uzima full chartere u zimi za Dom. Republiku (La Romana) da doveze goste na cruiser (iz MUC, FRA i DUS), uglavnom Condor i EW. Tih letova nema niti u jednom GDS-u.

Prosle godine su ICN-ZAG carteri bili u GDS-u.

Da, siguran sam.

@anon 10.23: ako jesu, a ja sam lani po objavi gledao, i u Amadeus definitivno nisu bili, znači da je KE imao vlastitih sjedala i prodavao ih preko GDS-a. Full charter definitivno nikada nije u GDS-u.

Korean koristi Sabre i letovi su bili u Sabre-u.

Letovi su bili dostupni u OAG podacima.

Zagreb ako tako nastavi u sljedećih nekoliko godina će propasti skroz

Sto sad nema tabele o prekjucerasnjim kasnjenjima Ryanair-a u Zagrebu? Gde je Alen Foglar da napravi popis letova? Katastrofalan dan Ryanair-a u Zagrebu, kompletan raspad sistema!

FR2186 STA 00:35 ATA 01:04 (kasnjenje 0:29)
FR2200 STA 11:00 ATA 14:35 (kasnjenje 3:35)
FR2190 STA 11:40 ATA 12:30 (kasnjenje 0:50)
FR2186 STA 15:35 ATA 18:16 (kasnjenje 2:41)
FR2124 STA 16:35 ATA 17:12 (kasnjenje 0:37)
FR5863 STA 16:35 ATA 18:49 (kasnjenje 2:14)
FR7065 STA 20:25 ATA 21:09 (kasnjenje 0:44)
FR2192 STA 23:45 ATA 01:15 (kasnjenje 1:30)
FR2184 STA 23:55 ATA 01:15 (kasnjenje 1:20)

To znaci da je FR juce imao samo tri leta od 12 koja su sletela na vreme, sto predstavlja samo 25% letova na vreme. 25% letova je imalo kasnjenje do 44 minuta, dok je 50% imalo velika kasnjenja.

Kakove veze ima Air Serbia s Ryanairom? Govorimo o kašnjenjima na MZLZ.

Па имате бар 5 чланака на ту тему…

@anon 23.21: ima jer se tu pokušava sugerirati tipa “raspad sistema za ZAG”. I to nisu zakašnjenja uzrokovana nesposobnošću ZAG nego su to eksterni uzroci koji leže kod FR, dok su sva ta silna zakašnjenja JU posljedica nesposobnosti i JU i BEG!

Tu je Alen Foglar, bez brige, tu je! I uživa kako botovi panično pokušavaju usporedbom sa FR-om relativirati svakodnevna mega zakašnjenja JU! Rado bi oni da mogu pisati o zakašnjenjima OU, ali eto prokleta OU je uglavnom on time. Pa se mora FR u ZAG kritizirati. Da to nema veze sa ničim, nije bitno! Ali neka vam je. Dobar tek!

Зато што мало и лети…

Има 5 бекап авиона…

Зваћемо је БекапЕр 😉

Koliko je MTOW pao? 🙂

I Finnair smanjuje HEL-ZAG. Svi letovi u 9. mesecu su sa E90, sto predstavlja znacajno smanjenje kapaciteta.

Takodje, 21.9.2023. godine je poslednji let cetvrtkom, nakon toga ide 1pw do 1.10.2023. kada se linija ukida.

Ono sto je jos gore, sledece godine Finnair uopste ne planira da leti za Zagreb.

Veliki gubici za Zagreb ovih dana, prvo odlazi Vueling, a sada odlazi i Finnair.

Vueling smanjuje BCN-ZAG na 1pw. Ukida se let utorkom, poslednji je 5.9.2023. godine. Nakon toga, pa sve do kraja letnje sezone, postoji samo let subotom.

Gde i kada?

Jako lose da se na pocetku sezone videlo da linija lose ide. Tu moramo pohvaliti OU koja ih je razvalila.

Zahvaljujem!

Od danas vise nema Nouvelair za Monastir…

“Zagreb je ove godine imao novih linija, no i jednak broj otkazanih. Dakle na nuli je.”

Koje linije su nove uvedene, a koje su otkazane? Izvinjavam se što nisam ispratio, nadam se da nije problem!

brojke su adekvatni trzistu

Alen svaka cast za tekst. Toliko o onima koji govore kako samo pljujete Air Serbiju i Aerodrom Beograd. Opako ste nagazili menadjment Zagreb. Svaka cast.

Nesposoban management ZLZ-a.

Alene po vasoj prici je Ljubljana neka selendra, a ne glavni grad drzave koja je u EU od 2004te i svakako glavni grad drzave koja je i u ex yu bila najrazvijenija. Malo profesionalizma molim.

Samo vi njih ponižavajte pa kad vas taj tragični aerodrom prestigne biće vam krive Buzine

Kako oholo, vzvišeno in zasmehljivo. Ali ste opazili g.Alen kako se pogosto odzivate na mnenja drugih? Ponižujete na primer, ko govorite o tistih v Sloveniji, ki urejajo avio zadeve, kot o petošolcih, ki pojma nimajo. Če ste res tak strokovnjak, bi pričakoval, da vodite strateški marketing pri vsaj eni od svetovnih firm, ne pa da se tukaj kregate z vsakim in vzdržujeta svoj prav.

Штета.

Pa SKP je skoro stigao ZAG u julu

To nije tako malo

A da mozda nas dragi koncesionar zeli sto duze prolongirati dostizanje 5mil putnika…..

Kad dosegnu 5, moraju u ekspanziju terminala, ako se dobro sjecam, na kapacitet od 8. A 8 ce dosegnuti pitaj boga kad, tako da bi trebali u investiciju koju ne zele, a i sada im je profit dovoljan.

Alene, evo i Finnair nakon Vuelinga ne planira povratak u ZAG narednog leta.

Finnair je objavio red letenja za narednu godinu i tu je HEL-LJU od pocetka leta dok ZAG-a nema.

Iz Ljubljane će se povući istom brzinom kao i iz Zagreba, ako ne i brže.

Tesko, tesko… u sistemu za 04.2023 HEL-LJU stoji 4x i to kombinacija A319/321

Finnair za razliko od Zagreba leti iz Ljubljane že zelo dolgo. Trenutno letijo v Zagreb samo 2x na tedn, v Ljubljano 4x. To so samo vaše mokre sanje.

Finnair je kompanija koju je rat u Ukrajini pogodio puno više nego mnoge druge kompanije istog ranga. A povlače se brzinom svjetlosti kad procijene da negdje nema kruha. To što lete ovoliko ili onoliko godina pritom ne igra ulogu.

Ajoj, jako loše.

Zagreb ima odredjeni broj putnika i to je dostigao. Nema rasta jer nije zanimljiv da bi turisti navalili. A jadna smo zemlja bez razvijene tehnologije i industrije pa nema ni poslovnih putnika. Nema jake maticne kompanije i huba da onda transferi generiraju promet. Moze blago rasti u odnosu na 2019. i to je to. Putnika je isto, samo sad odabirete Ryan umjesto druge kompanije. Ja sam osobno od dolaska Ryana koristio Malagu, Rim, Solun, Cipar, Sofiju, Bratislavu, Bruxelles, Milano, Brindisi…
Od Croatije samo London, Dubrovnik, Split.
Za AMS KLM, za FRA LH, ne OU.
Dakle, moja putovanja su se samo prelila drugome, tako je kod dosta ljudi.

Pa da je pameti sve te linije bi letela Croatia osim Brindisija i Bratislave…

Ne, isao sam na druga odredista. A ryanova su mi zanimljivija. OU, TK, LH lete iz ZAG na ista odredista, nema nekih novosti. Sve sam to odradio vise puta. FR ukine neku liniju, uvede novu. Imas vise mogucnosti za mijenjanje destinacija.

Jedan manji dio krivnje snosi management aerodroma Zagreb. Veći dio krivnje snosi zločinačka politika pravomoćno osuđene kriminalne organizacije koja NEMA NIKAKVU STRATEGIJU za razvoj gospodarstva u Hrvatskoj, koja ga naprotiv, urušava i uništava, te nepostojanje jakog nacionalnog prijevoznika, koji bi od Zagreba učinio hub, preuzeo dio putnika sa obale preuzeo dio putnika sa Balkana, i stvorio preduvjete da se veći broj ljudi može povezivati preko Zagreba, što bi otvaralo nove mogućnosti za nove kompanije i nove linije, u code-sharu i bez njega, u okviru alijanse i van nje, legacy i LCC. Tako da kritika za ZAG stoji, ali glavni razlog stagniranja i najveća kritika trebaju ići na adresu Kradezea koji sustavno pljačka i uništava Hrvatsku 30 godina, i jedne od njegovih podružnica za uhljebljivanje – Croatia Airlines

Pa da li zaista mislite da stagnacija Zagreba nema veze sa “nacionalnim prijevoznikom”. Da li zaista mislite da se sinergija ZAG – a i OU – a može dogoditi bez strategije države odnosno onih koji “vode” državu? Da li zaista mislite da uloga feedera koju OU “uspješno” ostvaruje desetljećima nema nikakve veze sa matičnim aerodromom? Da li zaista mislite da nesposobnost, nezainteresiranost, lijenost, nepotizam, korupcija i politički utjecaj u OU ne utječu na nedostatak code-sharova i transfernih putnika, kako svojih, tako i drugih kompanija u ZAG? Jednostavno ne možete pisati o problemima ZAG-a i pritom ne pisati o deset puta gorim problemima u OU jer problemi u OU čine glavnu smetnju Zagrebu. Odnosno svi oni koji OU glorificiraju i odbijaju priznati da je to glavni uzrok stagnacije ZAG-a. A Vi ste očito među njima kada to jasno i glasno ne želite priznati i kada to nepriznavanje ‘”pokrivate” izjavom da ste o OU pisali milijardu puta.

A koliko ste puta pisali o Kradezeu koji povlaci sve konce?

A koja je to stranka postavila Kučka kao CEO? I na temelju kojih kvalifikacija? To kaj se šoral po Trnju sa Milančetom? Dalje: koja je to stranka bila više od desetljeće i pol na vlasti u Zagrebu? Da li je Banderas bio član HDZ-a? I koja je “stranka” trenutno na vlasti a koja Zagreb sistematski uništava i Zagreb se polako ali sigurno utapa u smeću i prljavštini?
Osim toga nemate pojma o zračnom prometu. Jer da imate imalo, ne biste nikada napisali da bi ZAG “preuzeo dio putnika sa obale”. A kaj se uhljeba u OU dotikavle: ima ih apsolutno podjednako i iz HDZ-a i iz SDP-a!
I na kraju što se “sustavnog pljačkanja i uništavanja Hrvatske 30 godina” tiče: tko je sanirao i u bescijenje prodao sve hrvatske banke? Tko je u bescijenje prodato Hrvsatski Telekom? Tko vodi na primjer Rijeku od 1991. i na što je Rijeka spala? Tko je iniciiaro davanje ZAG u koncesiju? Nije li to bio Pajdaš-Bonbončić? A u kojoj je on to stranci? Stoga ostavite to jeftino politikanstvo za svoje prijatelje i istomišljenike! I da se razumijemo: ja sa HDZ-om nikave veze nisam imao niti imam a niti ću kada imati! I dajte nam link na tu pravomočnu sudsku odluku!

Rijeku je jedini grad u RH koji ima potpuno normalnu vlast, kontinuirano od 91. Na što je Rijeka spala?! Na to da je jedan od gradova sa najvećim BDP u RH, da je Europska prijestolnica kulture i da je grad iz kog stranci ne izlaze zgroženi. Tako da ne uzimajte primjer Rijeke u svaj argument. Ali da, svakako su u ostatku RH i “lijevi” i centar latentni desničari.

Da, da, imate potpuno pravo: stranci su oduševljeni Rijekom. Brda smeća u pokrajnjim ulicama oko robne kuće kulturno je blago koji će malo koji stranac propustiti pogledati. Predivni mirisi koji se, pogovo ljeti, šire oko tržnice inspiracija su za kreatore parfema svih velikih svjetskih tvrtki. Genijalna rješenja parkiranja kao i idejno rješenje autobusne stanice već je našlo mjesta u svim svjetskim udžbenicima o prometu. Ona prekrasna zahrđala olupina zavezana iz gat cilj je svih posjetilaca iz svijeta. Europska prijestolnica kulture zablistala je u punom sjaju pogotovo u trenutku kada je glumica izvukla hrvatsku zastavu iz jedne samo kod žena postojeće rupe u tijelu! A tek sva ona industrija… Mogao bih nabrajati do sutra sva postignuća kontinuirane normalne gradske vlasti od 1991. pa do danas…

apsolutno

1. Zasto krivite koncesionare, oni su sigurno na dobitku ? Pogledajte BEG …
2. Zasto ne krivite vlasnika aerodroma koji se ne stara dobro o vlasnistvu svojih gradjana, vec samo o svojim provizijama ?
3. Ocekivali ste Wizz ? Zaista … ma jasno vam je da bi Ryan istog momenta otisao.
4. Zasto ne krivite vlasnika OU koji svesno napusta jedini hub i bez borbe ga prepusta strancima ? Nista tu Uprava OU ne moze. Oni su tu samo poslusnici poslati da izvrsavaju naredjenja iz ” komiteta”.
5. Ne pominjete remote apron i napustenu terminalnu zgradu koja je makar za LCC potpuno zadovoljavajuca ?
Odgovor na 1 do 5 je korupcija i to ona duboka, sistemska. Mozda je vreme za nekog novog Sanadera, a mozda je i sve pet ? Vreme ce pokazati

Dozvolite mi da Vam odgovrim na točku 4:
Vlasnik, iliti država, u OU nema što za reći jer je kao prvo ne zanima a kao drugo u ministarstvu prometa nema nikoga sa znanjem kojim bi mogao/li razumjeti svu složenost problematike zračnog prometa. Uprava pak nije birana po sposobnosti nego po podobnosti te čak i ne prima naredbe iz “komiteta” nego od jednog jedinog čovjeka inicijala I.M. koji i dalje iz sjene upravlja sa OU pazeći pri tome da njegovi kosturi ostanu dobro zaključani u ormarima u Buzinu. A koji pak drži u šaci (da ne velim za jajčeka) jednog politčki visokopozicioniranog gospodina inicijala A.P. A znamo i zašto. I zato će OU životnjariti sve dok politika jednog lijepog dana ne dozvoli obračun sa prošlošću. A onda će frcati perje na sve strane i sudovi će imati puno posla!

Bojite se dati pravo ime osobe I.M. i A.P.?

Hahahahahahahaha maloprije ste me popljuvali jer kao eto SDP je jednako kriv za stanje u OU i hrvatskom zrakoplovstvu kao i Kradeze. Da bi dva posta ispod rekli da je za sve kriv Ivan Misetic. Ja se za razliku od Vas ne plašim napisati njegovo ime. I naravno, kao što svi znamo, dotični je na mjesto direktora Croatije došao sa mjesta šefa ureda Franje Tudjmana, poznatog člana i osnivača SDP-a. O kriminalnoj privatizaciji u jeku rata, o Šeksovom krivosuđu, o nepotrebnim županijama, o uništenoj industriji, o političkoj trgovini i žetončičima ovoga puta ne bih, ali svi vrlo dobro znamo da su to sve također djela SDP-a, a nikako Kradeze – a, istog onog s kojim nemate ama baš nikakve veze, osim što ga zdušno branite. Poštovanje!

Ko je taj Ivan Misetic? Neki nedodirljivi tip zbog koga svi imate nocne more u Hrvatskoj?

Foglar se boji i ime da mu napise. To je valjda ta demokracija.

@anon 23.30: ja se ne bojim napisati ničije ime. A vi očito da ne razumijete ironiju koju sam upotrijebio pisajući inicijale. Ako pratite što i kako pišem, znali bi da ja uvijek navodim puna imena i prezimena. Vaša patološka mržnja prema HDZ-u je očigledna. I bolesna. Ne zato što je HDZ cvijeće, nego stoga što je SDP još gori. Samo što oni nisu bili dugo na vlasti. I hvala Bogu da nisu jer bi inače bilo još gore. I da, ja osobno iz dna duše prezirem SDP. A znate li zašto? Jer su bili jedina stranka koja je napustila Hrvatski Sabor kada se glasalo o nezavisnosti. I to im nikada neću oprostiti! O Tuđmanu je puno napisao, puno rečeno. Puno toga neistinito i iskrivljeno. Ali isključivo njemu možemo zahvaliti da danas po javnim mjestima ne vise slike Slobodana Miloševića, da smo se maknuli iz te “Jugoslavije” koja je živjela na našoj i slovenskoj grbači, da mogu slobodno pisati na forumima kao što je to ovaj, da mogu slobodno reći svoje mišljenje! A vi ih i dalje mrzite koliko hoćete! Poštovanje i vama!
P.S. i dalje nam niste naveli punomoćne presude HDZ-a kao zločinačke organizacije!

Udruzeni zlocinacki poduhvat u Bosni

А ми мислимо да сте живели на нашој грбачи. Али не спомињемо на сваком кораку.

Углавном, због таквог става не очекујте путнике из Србије…

Упс, ето разлога зашто Загреб не може да буде центар Екс Ју.

ima tu nekoliko razloga. to je pre svega logicna posledica dolaska Ryanaira sa svim svojim benefitima, ali i manama, kao i odsustvo Emiratesa i Koreana. kad krajem sledece godine OU u potpunosti napusti hub model to ce biti jos ociglednije. svi cute, niko ne reaguje … mislite spontano – naravno da nije.

sad ćete bit glavni četnik u gradu, vučićev bot…

Alene koja bi tragedija bila da ona nova autobuska linija za Ljubljanu se uglavnom koristi za Purgere koji lete iz LJU a ne suprotno!

Za mene je najjeziviji ovaj podatak:

ZAG 369.493
SKP 312.610

+56.883

Sramotno je da je ZAG dozvolio da mu se jedno malo i siromasno Skoplje priblizi na manje od 60.000 putnika. E tu bi morali da se zapitaju sta rade i u kom smeru idu.

Jos sada ih napadaju u LJU preko Wizz-a. Bas sada gledam cene Wizz-a i boga mi lepo je krenula da im se puni linija. U oktobru ovakva je situacija:

SKP-LJU €24.99 najniza tarifa
Dostupna na svega tri leta tog meseca dok je ostatak: 54.99, 39.99, 27.99, 44.99, 29.99,

LJU-SKP ima tih tarifa na 4 dana u mesecu ali zabrinjava sto je 31.10 cena iz LJU vec 89.99!

Ajde da se kladimo u kilo janjetine da OU nece nista uraditi. I dalje prodaju karte po €121 u jednom smeru dok Wizz krece od 25 ojra.
OU bi sada morala postaviti reklame svuda po Zagrebu, Ljubljani… da obavesti narod da i oni postoje, da i oni lete na ovoj liniji. Ocigledno da je Wizz poceo zive da ih jede preko LJU na ovoj liniji.

Koja je buducnost linije ZAG-SKP-ZAG? Da li ce se i ona ugasiti kao ZAG-TIA/PRN/TGD/SOF… ili ce se i ZAG i OU probuditi iz zimskog sna i zadati odlucan udarac Slovencima.

Pa uz ionako uzasne rezultate na liniji ZAG-SKP, gde je LF jedva preko 55% bio do sada, kako ce biti bez Slovenaca?

zasto sramota kad ocigledno imaju putnici

Haha sta onda reci za PRN

PRN postaje nebitan aerodrom, to je neuspeli politicki projekat bez buducnost, bez ekonomije a uskoro i bez stanovnistva posebno kada im ukinu vize od januara.
SKP sa druge strane je u drzavi koja ima koliko toliko privredu, ulaze dosta u turizan itd.

Objavili ste clanak o masovnim povecanjima iz SkP za ovu zimu. SKP ce progutati PRN i staviti tacku na bilo koji dalji razvoj tog nesrecnog aerodroma.

E zato je SKP smanjio razliku sa ZAG na svega 65.000 u julu. Zivi bili pa videli sta ce biti u avgustu a posebno sa linijom ZAG-SKP koja kako gore pise ima popunjenost od 55%.

Kakav je ovo naslov? Zagrebu ne padaju brojke, Zagrebu pada rast putnika. Dakle broj raste.

jer prija sendvič?

Zagreb dok ne bude imao baziranu kompaniju koja će od aerodroma praviti HUB a ne feeder-a napretka biti neće, brojevi će se zaustaviti na 3,5 miliona i eventualno će rasti u skaldu sa srednjim porastom broja putnika avionima . Ovaj model besomučnog letanja prema Frankfurtu nije dobar, putnicima iz šire regije trebaju neke druge destinacije a ne samo Frankfurt. Mada to sada neće biti jednostavno jer je Zagreb to mjesto ustupio Beogradu koji je uprkos mnogim problemima ove godine imao viziju i od početka davao krila JU i dao im do znanja da računa na njih, ni JU nije ostala gluva i radila je ekspanziju na obostranu korist. Vama su Alene mnogi komentatori davno govorili da sa FR neće biti puno sreće i da će u modelu koji ima Zagreb (bez jakog nacionalnog prevoznika) oni samo preuzeti tržište i postati predator koji će da ucjenjuje a promet podići nešto specijalno neće, govorili ste nam kako FR akumulira i kako je to veliki korak za Zagreb, ali eto vi to niste htjeli da prihvatite i sada je situacija takva kakva je i Zagreb će i dalje u najboljem slučaju da stagnira a vrlo moguće u narednim mjesecima i da ide ispod rezultata 2019 sudeći po najavam mnogih kompanija a i samog FR.

Препустио Београду?

😉

Jeste slžem se i to je odgovor pada brojki u Zagrebu, samo da ne bude gore…
A kad je došao Rajan znao sam da je Čava u ljes

Na kraju 2020 već nikakve šanse imala nije, tada je već postojala AS koja ke imala podršku i države i koncesionara, 2012 za vrijeme JAT-a su propustili svoju zadnju šansu i CNT i aerodrom Zagreb.

Kakvu je to sansu ZAG imao 2020. godine?

To je nonsens pogotovo sto su aerodromi van EU u pandemiji imali bolji procenat putnika u poredjenju sa 2019 nego EU aerodromi.
To zasigurno nije bila nikakva sansa Zagreba.

Извините, аргумент је смешан јер је Ковид доба тотално други начин живота и пословања. Тада се летови нису ни могли одвијати тек тако.

Осим тога, као пример, Виз је пробао да освоји тржиште 2021.-ве и због тога имао огромне губитке.

To je bilo vreme kad se ekstremno malo leteli i svi su gledali samo kako da prezive. Pa BEG je u aprilu i maju 2020 bio zatvoren!
Sta je bilo posle septembra 2020?

Сами сте рекли да није имао шансе јер ако неко као пропусти 4 шансе, тај их није ни имао.

Београд је и географски и привредно центар региона и зато је била довољна једна шанса.

Загреб око 30% од 70 милијарди евра ~ 21

Београд 42% од 63 ~ 26,5

И ја изнад такође…

Pa dobro ako cemo realno, Srbija jeste dosta siromasnija od HR, ali ukupna ekonomija je ipak veca, malo (ppp), i od Hrvatske i Slovenije, samim tim i pojedinacno BG ima najvecu ekonomiju (iovako generise preko 40% ekonomije Srbije).

Pricamo a Eks Ju, ni Bugarska nece vise biti tako daleko i njihova ekonomija nije mnogo veca od srpske, Albanska je manja mnogo, Rumuniju i Madjarsku necu da pominjem, to je neki drugi level, ali opet, to ne znaci dan grad ne moze da bude privredni i regionalni centar.

Beograd je ipak dosta veci grad od svih Eks ju gradova plus Albanija a i od Sofije je nesto veci i naseljeniji u okolini (metro zona).
Tu je i najbrze rastuci grad regiona – Novi Sad na 70km od Beograda sa brzo prugom, to je fakticki sada jedno povezano podrucje.

Dalje, Beograd je centar kako za Srbiju, tako i za Srpsku (znaci veliki deo BIH) i za Crnu Goru a i dalje je veliki uticaj i na Makedoniju i FBIH u raznima aspektima.

Muzicka industrija regiona i estrada i slicno je koncetrisana u Beogradu i po tom pitanju je glavni, a i glumacka.

Uostalom, BG je dugo bio prestonica velike drzave, neka infrastruktura je ostala.

Svaka cast Zagrebu i HR posto su stvarno sredjeniji i razvijenija drzava, ali evo cini se da barem Beograd grabi napred i da ce se izdvojiti kao regionalni centar (to ne znaci da ce se bolje ziveti u Beogradu nego u Zgu i dalje, ali evo prosecna plata u Bgu vec ide na oko 1k evra – do kraja godine ce tako nesto biti, 950 – 1000).

Tu je i taj Expo2027, imace i zeleznicku vezu do aerodroma, jedini eks ju grad gde se gradi metro, tu su i dve velike plovne evropske reke za razliku od svih ostalih eks ju gradova pa i sire, itd.

Dosta potencijala ima BG, mozda niko nije pravi regionalni lider, ali ako pricamo o tome, Beograd je svakako tu pre Zagreba vazniji grad za region.

Nijedan grad nije pravi lider regiona, da se tako glupo izrazim ali je zbog mnogo razloga Bg blizu.

Pocev od aerodroma, cinjenice da je ubedjivo najveci na srpskohrvatskom govornom podrucju i jedni milionski grad, drugi veliki grad je jako blizu i spojen brzom zeleznicom (30 minuta, probaj da zamislis 30 minuta izmedju 2x Splita i Zagreba).

Srbi su skoro duplo brojniji, tu su i Crnogorci tradicionalni orijentisani na BG (turisti, autoput, ekonomija itd) i Makedonci koji su u nekoj nasoj sferi uticaja (a ne bugarskoj vise).

Uostalom, dalje – pogledajte novogradnju i projekte.

Broj Rusa u Beogradu je dodatno izdvojio Beograd, to su desetine hiljade ljudi (platezno sposobnih).

Mnogo toga je u korist Beograda, ako ne danas, tek ce se to videti za par godina ali i danas se dosta toga vidi.

Pogledajte broj novogradnje, pa i taj BG na vodi.

Mislim i da sada Bg ima vise ili isti broj nocenja stranih turista kao ZG, mozda gresim, znam da i ranije nije bila velika razlika.

Dalje, dosta bitna stavka, Srbija jedina drzi broj rodjenih stabilo vec 10 godina na oko 65-52k, svi okolo su imali dvocifreni pad, ali svi bukvalno.
Zapravo, po mojoj prognozi, postoji mogucnost da po prvi put Srbija ima duplo veci broj rodjenih od Hrvatske, ili ove ili sledece godine, videcemo.

Da dodjem u Zagreb pa da me neko ubije cim progovorim?
Ne, hvala.

Alene, konacno da napisete nesto sto vam godinama ponavljam – Zagreb stagnira!
To je aerodrom koji je dostigao svoj vrhunac i nema mnogo perspektive – promet ce imati aerodromi na obali u godinama koje slijede. Zagreb nema turisticki potencijal kao gradovi koji ga okruzuju – prvenstveno Sarajevo, Ljubljana i gradovi na obali….

Да ли имате листу?

Броја туриста пошто стално спомињете да Загреб има више туриста од Дубровника.

Па није баш.

Нисам био лењ пре неколико месеци и покушао сам да нађем податке.

Осим статистичке шуме и прашуме у којој све моје да се сакрије, нисам нашао тачне.

Ви стално тврдите да Загреб има највише туриста у региону што је не само недоказано него и чудно тако да је до Вас да докажете своју тврдњу.

Pa tako onda i vas mozemo pitati zasto se taj broj ne pretvori u broj putnika na ZAG? Ocigledno da dolazak turista i broj avio-putnika nemaju veze jedno sa drugim. Verovatno vecina tih ljudi dolazi drumom ili je lokalna potraznja tako slaba da iako dolaze vazduhoplovom to nema nekih pozitivnijih posledica na broj putnika.

Не долазе авионом у Загреб, вероватно.
Ne dolaze zrakoplovom u Zagreb, vjerojatno.

Zagreb je dosta blizu kopnom pa veliki broj turista verovatno dolazi drumskim prevozom. Kada sam bio u Zagrebu primetio sma veliki broj austrijskih, čeških, slovačkih turista. Oni sigurno nisu došli avionom. Turisti iz Azije i Amerike obilaze Zagreb u paketu sa okolnim zemljama a sleteli su u Beču, Budimpešti, Veneciji… U Beograd turisti iz SAD najčešće dolaze rečnim kruzerima, verovatno je i Zagreb na njihovoj listi želja kad dodju u ovaj deo Evrope, a sam Bog zna gde su sleteli.

Netocan zbroj tocnih podataka vjerojatno. Tko zna sto i koga u to ubrajaju. Ja kad setam Stradunom iz nekog razloga srećem vise stranaca nego u Ilici. A Ilica je duga…

To je imao. Obratite da je rijec ‘imao’ u proslom vremenu. Sada je doslo vrijeme za druge gradove.

Zagreb ima drugaciju strukturu turista, to su oni koji ostanu dan ili dva i odlaze i nikad se vise ne vracaju. Obala je drugacija, to su visednevni boravci i veliki je broj ljudi koji se vraca.
Zarada od turizma je na obali a ne u Zagrebu.

U potpunosti se slažem sa vama, sa ovim modelom koji vidimo trenutno u Zagrebu aerodrom je osuđen na stagnaciju u najboljem slučaju.

Ajme koje gluposti

Zagreb stagnira jer je ponuda ZAG aerodroma loša i skupa, pa dobar dio putnika koji bi trebali gravitirati ZG zračnoj luci putuje iz nekih drugih zračnih luka.

ma to su gluposti da se putuje iz drugih zračnih luka, ti koji idu iz zg putovati u druge zračne luke su u manjini i to je konstantan neki broj. Problem je što ZAG nema vecu bazu putnika za generirati promet, a nije ni hub pa da ne ovisi o svojoj bazi vec da moze rasti na transferima.
Beograd je tu kralj regije, cijela srbija mu gravitira, ima veliku bazu, jako puno domaćih mora letjeti na more (u Zagrebu ne), a i hub je.

Slazem se, Zagreb kao grad ima odredjeni broj outbound putnika koji lete i tu se ne moze doci do nekog povecanja. Stavise zbog ekonomske krize se moze ocekivati smanjenje jer redovni letaci smanjuju frekvenciju svojih putovanja.
Takodjer, Zagreb nije privlacna turisticka destinacija te se ne moze ocekivati ni veliko povecanje inbound putnika.
Sve u svemu, Zagreb treba prepustiti Splitu poziciju najveceg aerodroma u Hrvatskoj.

Ne mora ZG nista uciniti, Split ce postati svakako aerodrom broj 1 u HR.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!