autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro
Ljeti iz Crne Gore svatko može letjeti, tada se traže kapaciteti više. Čak i Air Montenegor je ovog ljeta uzeo u wet lease dva aviona, tj. povećao broj aviona za 100%, a kapacitete još bitno više od toga.
No, zimi je situacija bitno drugačija. Zimi turizma nema i Crna Gora je izuzetno sezonalna radi toga. Uz to država je istinski minijaturna i zbog toga ima vrlo malo potencijalnih putnika zimi. Nešto malo dijaspore, poslovnih putnika, političara, posjet rodbini i prijateljima i vrlo malo turista. Stoga ne treba čuditi da je ogromna većina linija iz Tivata sezonala, tj. da je cjelogodišnjih tek 3 od 45 linija ili tek 6,7% linija. U Podgorici je nešto bolja situacija, no i tamo ima puno sezonskih linija. Čak 29 od 45 linija je sezonskih ili cjelogodišnjih je tek 35,6% linija. Podgorica ima cjelogodišnje linije Ryanaira (5 linija), Wizz Aira (4 linije), te po jednu liniju Air Serbie, Austriana, Turkisha, Aegeana i Pegasusa.
Air Montenegro ima tek dvije cjelogodišnje linije iz Podgorice, onu za Beograd (2 dnevna leta) i za Ljubljanu (2-3 tjedna leta). Tragično malo. I tu je glavni problem. Air Montenegro bi morao imati daleko više zimskih linija, prvenstveno zato što je legacy carrier i nacionalni prijevoznik Crne Gore. On bi morao letjeti zimi minimalno 7 tjednih letova za Frankfurt (toliko ne leti ni ljeti), dva leta za Beograd (toliko leti), 4 tjedna leta za Paris, 3 leta za Amsterdam, 3 tjedna leta za Zurich i 2 tjedna leta za Copenhagen. To je 19 tjednih letova više nego danas. Eventualno od 8.1. do 15.2. kada je najmanji broj putnika, smanjiti broj za 3 tjedna leta tako što se Frankfurt smanji na 6 tjednih letova, Paris na 3 i Zurich na 2.
Uz to Air Montenegro bi morao povećati broj letova zimi za Beograd iz Tivta sa sadašnjih 7 na minimalno 12 tjedno. Radnim danom dva leta i to prvi iz Tivta u cik zore čim to dnevna svjetlost dozvoljava i posljednji netom prije sumraka, te subotom prije podne i nedjeljom poslije podne. Tako bi bili konkurentniji spram Air Serbie koja može doći do Tivta u zoru, ali otići nakon tek 30-45 minuta i isto tako mora doći 30-45 minuta prije sumraka da uspje odletjeti, što znači minimalno sat do sat i pola kraće na oba leta u toku dana. Kako je vrijeme danje svijetlosti na Tivtu vrlo kratko zimi (a Tivat nema mogućnosti noćnog slijetanja) ovu prednost bi Air Montenegro i te kako trebao iskoristiti te jedini može omogućiti putnicima da odlete za Beograd i vrate se u istom danu po obavljenom poslu.
No, Air Montenegro je na tržištu, ne dobiva nikakve subvencije od Crne Gore i tu je osnovni problem. Crna Gora mora iznaći načina da subvencionira letova Air Montenegra za glavne hubove (PSO ili poticaji), te time poveća konektiranost svojim građanima, poslovnjacima i dijaspori, a istime i omogući daleko više turista zimi. Imati konektiranost svakodnevno za najveći europski hub Frankfurt, te svakodnevno na Air France-KLM (Paris i Amsterdam) je krucijalno, a svakako je bitno imati minimalan broj konekcija (3 tjedno) za Zurich. Crna Gora je ovo već odavno trebala napraviti i istinski je tragično da nije.
Air Montenegro u ovom momentu treba malo više od jednog aviona dnevno na operacijama koje ima. Ako bi se dodali i ovi letovi to bi značilo angažiranje još malo više od jednog aviona, tj. kompanija bi zimi imala zauzeta tri aviona cijele godine. Time bi se u promet konačno mogao staviti i 40-AOC, E195 kojeg Crna Gora pod svaku cijenu treba dokupiti od Embraera. Imati operacije sa tri aviona cijele godine je racionalno i svakako potrebno za Crnu Goru. A onda na te avione Air Montenegro može uzimati još dva veća aviona ljeti u wet-leasu, tj. ljeti operirati sa pet aviona.
Ovo bi napravilo Air Montenegro samoodrživom kompanijom, obzirom da joj ljetne operacije donose novac, a gubitak akumulira zima. Ovo bi napravilo vrlo dobru povezanost Crne Gore, to bi omogućilo turistima dolazak u Crnu Goru, te bi imalo sve benefite po državu i njene građane.
Ne stoji
Što ne stoji?
Da li bi se moglo desiti da osoblje iz Air Montenegra pređe u Air Serbiju zbog boljeg poslovnog okruzenja.Koliko sam shvatio da ASL trazi pilote za E190/195
Ovisi žele li biti sa obiteljima u Crnoj Gori ili se hoće preseliti u Srbiju.
Neki od bivsih pilota Montenegra su presli u Marathon. Isto i sa kabinskim posadama.
Zasto 7pw za FRA tokom zime, pobogu?
Zato što Crnoj Gori i te kako treba povezanost sa jednom velikim hubom u Europi. FRA je tu najrealniji izbor.
Ali Air Montenegro ne moze da ima konekcije na FRA jer, pre svega, nema IATA kod. Vi stvarno mislite da ima dovoljno P2P putnika za 7pw za FRA?
Dok ne dobije IATA kod nema code-share niti konekcija. Stoji. No, direktor govori da je to prioritet i da intenzivno rade na tome. Dakle, to bi se moglo desiti vrlo brzo, svakako do zime bi se to moralo desiti.
Čak i ako nema konekcija, putnici mogu potovati sa dvije odvojene karte, zar ne?
Direktor je rekao i da ce IATA kod dobiti na prolece 2023. godine, pa nisu. Stoga ne treba verovati direktoru.
Apsolutno je neracionalno i preskupo putovati sa dve odvojene karte. Pogotovo ne preko FRA. Da ne pricamo o riziku. Taj film, da se tako putuje iz TGD, necete gledati.
Ne, rekao je u II. mjesecu 2022.
Je skupo je i rizično. Ali nije da nešto alternative imaju.
Eto pomesao sam, jos gore ako je to bilo 2022. godine.
Kako nemaju alternative? Imaju tri dnevna leta za Beograd, imaju 2 dnevna leta za Istanbul, imaju i letove za Bec. Ne kazem da je to dovoljno opcija, ali opcija ima.
To nikako nije dovoljno opcija. Preko BEG ima malo konekcija, IST je daleko na istoku i loše su konekcije za Europu. Ostaje samo Beč, koji nije ni blizu jedan od većih hubova.
Podgorici treba Frankfurt, Minhen, Zurich, Paris ili Amsterdam.
Preko BEG postoje konekcije za preko 80 destinacija. To je Vama malo konekcija? Cestitam.
IST ima lose konekcije za Evropu? O boze! Sad ste bas lupili nonsens. IST je najveci hub na svetu, pobogu! Bitno je veci od Frankfurta.
Podgorici trebaju ti aerodromi, slazem se. Ali te letove ne treba da leti MNE, vec LH, LX, AF ili KL. A oni ne lete. Zasto? Pa verovatno jer znaju bolje od Vas da putnika nema!
Da, to je malo konekcija. U usporedbi sa Frankfurtom, Parizom, Amsterdamom, Londonom, Minhenom, Madridom, Istanbulom… to je ništa. Čak i u usporedbi sa Bečem i Varšavom to je jako malo.
Istanbul ima loše konekcije za Europu iz dva razloga:
– Podgorica spada u zapadne destinacija i u istom je valu sa Europom, dočim se u IST mora čekati po 8 sati na konekcije
– devijacija je ogromna, bi idete na jugoistok da bi otišli na sjeverozapad zbog čega su karte skupe
Alene AirMontenegro lwti u ljetnjoj sezoni 2pw za FRA i popunjenost kabine je katastrofalna.Eksperiment sa 7pw letova za FRA je sada daleke 2007 godine tokom zimske sezone donio MA gubitak od nekoliko stotina hiljada evra.
Kako vi znate koliko ja MA gubio 2007. godine?
samoodrživom i PSO ne idu zajedno
Zašto ne? Dobiva li Air France PSO? Dobiva. Jel samooodrživ? Je.
Zasto AirMontenegro ne dobija PSO pa zato sto ga i ne traze!Ako sad ne iskoriste priliku posle ovih otkaza low cost kompanija i ne na bazi PSO ne otvore linije za FCO,VIE i mozda i ZAG oni su definitivno neznalice.Pa i FRA i CDG bi mogli da se uvrste tokom zime u PSO program,mozda cak i LUX ili AMS.
LUX???? Za koga, do vraga. Sve ostalo drži vodu, osim VIE tu je Austrian puno prejak.
Otvorio se prostor i za VIE jer je Wizz otkazao letove.
Pobogu, nema tu kruha uz Austrian. Nimalo inteligentno ne bi bilo ići konkurirati Austrianu.
Zasto ste vi zaboravili da nabrojite IST kao cjelogodisnju liniju na kojoj leti AM?
Gdje sam to zaboravio?
U gore objavljenom tekstu.
Naravno da nisam. Samo taj podatak baš nigdje ne spada u kontekst priče.