Zračna luka Zagreb je u XII. mjesecu ostvarila 279.198 putnika (247.736 u XII/2022), što je više nego u XI. mjesecu, a što se nije desilo prošle godine kada je XI. mjesec imao više putnika od XII. Ovo je izvanrednih 120,8% putnika iz istog mjeseca 2019. (231.145). Zagreb je imao 3570 operacija (3381 u XII/2022) i MTOW od 89.393 (82.546 u XII/2022). Aerodrom je ostvario 1011 tona carga, konačno jedan mjesec bolji rezultat nego prošle godine (969), a ovo je i najbolji mjesec u ovoj godini po količini carga.
Ukupno je Zagreb u 2023. ostvario 3.723.650 putnika (3.124.605 u 2022). Ovo je 108,4% putnika iz 2019. (3.435.531). Bitno više nego je prosjek Europske Unije. Aerodrom je imao 45.726 operacija (42.310 u 2022), 1.165.783 MTOW (1.051.444 u 2022), te 10.859 tona carga (11.528 u 2022).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb); foto: MZL Zagreb
Iz perspektive čeestog putnika meni odgovara ne preveliki rast. Rijetko gdje prođem tako brzo od ulazne rampe do ukrcaja. Šte se mene tiče ne treba nam 10 mil. 🙂
I eto sada nastupaju ogromna smanjenja…
Smanjenja? To zbog 6 novih linija, od čega 5 novih linija Ryanair, ili zbog svih ovih silnih povećanja broja letova na postojećim linijama koje smo objavljivali do sada.
Ne, nego zbog silnih smanjenja do kraja zime koja idu i do preko 50% u odnosu na prvobitan plan. Pozdravili Vas Austrian, Croatia, Air France, LOT i Lufthansa.
Ma ne pričajte gluposti. To nije istina.
Vizantijo i Bogu si teška
Zašto puštate stalno loše komentare o Hrvatskoj? Exyuaviation briše sve komentare koji kažu nešto negativnije AirSerbie i Beograda.
EX-YU je političkom motivacijom vođen forum koji dozvoljava samo hvalospjeve o JU, BEG i Srbiji dok je pljuvanje po Hrvatskoj i više no dobrodošlo. Zamaaero izvještava objektivno i na temelju činjenica, brišu se samo uvredljivi komentari (kojih, nažalost, ima izuzetno puno i to upravo iz tog dijela regije) dok se ostali, ma koliko granični bili, puštaju. A, kao što i sami vidite, takvih “graničnih” ima jako puno. Ali to je već svima dobro poznat modus operandi botova… Za naše hrvatske pojmove, nešto nevjerojatno…
O boze sta Vi napisaste!!!
@anon 11.17: i što konkretno u mom komentaru nije točno?
Pa apsolutno nista nije tacno. No, ako krenem nabrajati, Alen mi nece objaviti komentar.
Da, ima političku motivaciju još od valjda 2008. godine. Pa promenilo se sve, od vlade do kompanije, za ovih 15 godina više puta. Ne znam samo sa kim politički šuruju (odnosno, šuruje, pošto je jedan čovek u pitanju). Ja sam objavio bar sto (100) komentara o lošim odlukama JU i BEG i nikad mi nije obrisan ni jedan. Nije ni ovde, odmah da kažem, i mislim da Alan ima zanimljivu koncepciju portala, drugačiju od exYU. Neka cveta hiljadu cvetova, čemu hejt stalno…
Neka!
Meni je čak i smiješno čitati koliko uspjesi Zagreba, Splita, Dubrovnika i Zadra pojedincima nabijaju komplekse.
Bome da.
😂 😂 😂 😂 Rečeno je da se poslovne tajne neobjavljuju. Netko će naj…..
A koja je poslovna tajna objavljena?
To sto mažu oči sa svime i svačime i da je 2019.god jos uvijek “nedostižna” po mnogim parametrima!
To je poslovna tajna?
Imali su preko 108% više putnika nego 2019, no vi još uvijek mislite da je 2019. “nedostižna”. Čestitam.
Zagreb što dalje sve slabije i sve manje linija
Apsoltuno neistina:
1. Daleko je veći postotak broja putnika spram 2019. u usporedbi za Europskom Unijom i Europom. Govorimo o nekih 13 postotnih bodova boljem rezultatu.
2. Zagreb svake godine ima sve više letova.
3. Iduće godine Zagreb će imati najmanje 6 novih linija. Niz aerodroma regije nema ni jedne nove linije.
4. Aerodrom je profitabilan, za razliku od niza drugih aerodroma.
A koji to nisu profitabilni?
Banja Luka, Tuzla, Beograd, Ljubljana, Niš, Morava…
Beograd nije profitabilan? Hahahahahahahaha
Da nije, to je pisalo u izvještaju samog aerodroma koji smo objavili na zamaaero.
Beograd je objavio da je bio financijski u ozbiljnom minusu.
Kako znate da bas ti aerodromi nisu profitabilni?
Zato što ima podatke, a o tome smo i pisali na zamaaero.
Dajte dokaz da su aerodromi Ljubljana i Beograd neprofitabilni!
Izjave samih aerodroma koje je zamaaero prenio.
Београд?!
А таман сам хтео да кажем браво комшије 🙂 🙂 🙂
Beograd nije profitabilan? To što Air Serbia tuče dvojbena ulaganja koja su tek dugoročno isplativa nije stvar BG aerodroma
Da BEG nije profitabilan. Kakve to ima veze sa JU?
Zar BEG nije profitabilan?
Nije. Tako su objavili u zadnjem izvještaju.
Kad govorite o 6 novih linija, poredite sa aerodromima regije. Kad govorite o postotku rasta, poredite sa EU. Dajte poredite rast spram najvecih aerodroma regije.
Uspoređujemo. Svaki mjesec.
A da se pozabaviš svojim palankama?
Moglo je bolje ali samo uz rad OU, a oni neće da rade. Tako da je ovo jako dobar rezultat. ZAG je promenio strategiju “u hodu” i to se isplatilo.
Slažem se. Neće OU ima tko hoće.
Kako mislite MTOW od 89.393, i od cega? Kako moze imati aerodrom Maximum Takeoff Weight, osim ako ne mislite na najtezi avion koji je poleteo sa aerodroma u 2023
To je podatak koji svaki mjesec objavljuje MZLZ.
Ma to uzmu valjda svaki avion koji je sletio pa njegov MTOW pa valjda onda sve zbroje. Nije mi jasno sta tocno znaci. Mozda su ldg i handling fee naplacuju po toni. Tipa svaka tona 10 eura bubam bezveze. Ni meni nije jasna ova brojka.
Gosp. Šćuric bi nam trebo to objasniti kao zrakoplovni analitičar, jel smo mi tu laici, a on daje isti odgovor svaki put kad netko pita kao da mi ne kuzimo da aerodrom daje takav podatak, samo nam nije jasno njegovo značenje.
Bravo Zagreb, Split, Zadar, Dubrovnik i ostali…Da li je Hrvatska imala 12 mil. putnika u 2023. ? I koliko bi mogla imati u 2024.?
Preko 11 milijuna je imala Hrvatska, ali ne puno više od tog broja. Za par dana ćemo znati točne brojke.
Prilično loš rezultat.
Kajgot. Imati rezltat 13 postotnih bodova bolji od EU je više nego dobar rezultat.
Nije 13 bodova bolji.
Na kraju 10. meseca promet je bio na 98,3%, a sada je verovatno vec na 100%. Time je Zagreb na oko 8 bodova ispred.
Uostalom, ako je FR doneo preko milion novih putnika, a neto razlika je manja od 300.000 putnika, gde je ostatak? To nam objasnite.
Godišnji prosjek, pobogu. Ne zadnji mjesec u godini, nego cijelu 2023.
Objasnio sam već 10 puta gdje je razlika. Ponavljat se neću.
Поновите мени, ја то нисам видео
Nakraj pameti mi nije.
Kako to da ovo nikad niste objavili a jedan dan kasnjenja u Beogradu vam je vest?
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/ludnica-na-aerodromu-ljudi-na-rubu-zivcanog-sloma-netko-ce-izazvat-incident-putujem-25-godina-i-ovo-jos-nisam-dozivio-1349687
Zar je stvarno jedan izdvojen slučaj predmet članka i usporediv sa 93% kašnjenja na aerodromu? Da svaki puta pišemo kada netko dugo čeka prtljagu onda bi za Beograd morali svaki dan pisati članak.
Пртљаг се не чека дуго у Београду
Ma kakvi. Zato je i bilo toliko novinskih članaka o tome.
https://nova.rs/vesti/drustvo/tri-devojke-izgubile-strpljenje-cekajuci-prtljag-pa-izazvale-incident-na-aerodromu-alarmirana-i-policija/
https://www.euronews.rs/srbija/aktuelno/91229/opsti-haos-na-aerodromu-nikola-tesla-putnici-cekaju-prtljag-satima-u-prostoriji-bez-toaleta-i-bez-ikakvih-obavestenja/vest
https://www.021.rs/story/Zivot/Putovanja/344808/Er-Srbija-Situacija-na-beogradskom-aerodromu-sve-vise-pocinje-da-izmice-kontroli.html
https://naslovi.net/2023-06-22/euronews/opsti-haos-na-aerodromu-nikola-tesla-putnici-cekaju-prtljag-satima-u-prostoriji-bez-toaleta-i-bez-ikakvih-obavestenja/33792434
Super rezultat nakon svega kaj se izdogađalo, u 2024 očekujemo oko 4.0 mil..
Da, u 2024. će sigurno biti preko 4 milijuna.
Sa bazom FR u 2023 i tri stacionirana aviona Zagreb je dodao samo 288 hiljada novih putnika u odnosu na 2019 godinu a vi očekujte da će sljedeće godine dodati opet toliko? Na osnovu čega?
– šest novih linija Ryanaira
– nova linija Pegasusa
– velika povećanja frekvencija na postojećim linijama
”Sa bazom FR u 2023 i tri stacionirana aviona Zagreb je dodao samo 288 hiljada novih putnika u odnosu na 2019 godinu a vi očekujte da će sljedeće godine dodati opet toliko? Na osnovu čega?”
———————————————————————————————————————————-
Na osnovu zdravog razuma, čiste matematike i objektivnosti, any ring a bell?
Za sada je 6 potpuno novih linija (7 ako dođe T’way za Seoul), a povećavaju gotovo svi u 2024.g
-FlyDubai
-Turkish
-Lufthansa
-Ibera
-Air Transat
-Ryan postojeće linije
itd….
4.0 mil je ustvari prilično konzervativna procjena, slično kao u Dubrovniku 2.9!
Vjerovatno neće biti većeg rasta u 01/2024, 02/2024 i 03/2024 u usporedbi sa 2023.g. ali od 04/2024 bi se trebali početi vidjeti benefiti tih povećanja.
Na kraju, Beograd za 2024. trenutno nema niti jednu novu liniju (što je nerealno, vjerovatno će dobiti koju) pa čitatelji prognoziraju da će dostići ili čak i prijeći 9 mil putnika. Znači 1 milijun putnika dodaju lakše nego da traže 15 dkg zimske salame narezane u dućanu…
I uopće mi ne pada napamet replicirati takvim brojkama. Ako dostignu-super, a ako ostanu na 8.0-8.5mil oper je super rezultat. Samo se ovdje i na Ex.yu Zagrebu sve mjri na apotekarsku vagu….annoying…..
I samo da se dotaknem Croatie. Ovakvo stanje tj. ovo što trenutno radi u Zagrebu je neodrživo na dulji rok. Za dvije do max tri godine kada budu imali 15 potpuno novih aviona A220 oni će jednostavno morati početi otvarati nove linije iz Zagreba jer neće imati izbora. Ne misle valjda da će porezni obveznici plaćati nove avione da budu konzervirani veći dio godine po apronima……
Potpisujem.
👏👏👏
A možda i neće… Svi podaci su na internetu. Samo ih treba povezati i sagledati
Uz 21 novi let Ryanair, te Pegasus, i velik broj povećanja na postojećim linijama, preko 4 milijuna putnika nikako nije upitno.
Najave za sljedeću sezonu još nisu završene, tako da 4 milijuna je prilično sigurna oklada.
4 milijuna nije upitno.
Daj boze
Ok je
Je
Dakle, sa sve Ryanairom, ZAG je u odnosu na 2019. dodao tek 300k putnika. Istinski los rezultat.
Loš rezultat. Vi se šalite, jel da?
Da, los je. FR u ZAG ima preko milion putnika, a neto razlika je 300.000 putnika u odnosu na 2019. godinu. Dakle gde je ostalih 700.000?
Pobogu, pa long-haul nisu obnovili linije, Croatia ima 8 linija manje, letove nema Sabena i Swiss, neke kompanije još nisu došle na razini iz 2019. Koliko puta to moramo ponavljati.
Ja se slažem da je rezultat u suštini istinski loš. To je kao da kažete da je jednako uspješan onaj pjevač koji je napunio arenu dijeleći besplatne karte i onaj koji napuni prodajući karte po 150€. Zagreb 2019. nije imao Ryanair pa je sa skupim kompanijama generirao preko 3,4 milijuna putnika, a 2023. s ultra jeftinim Ryanairom koji je stvorio preko milijun praktički novih putnika ima samo 3,7 milijuna. Bez Ryanaira Zagreb nebi imao ni 3 milijuna… A jedino tako možemo uspoređivati 2019. s 2023.
Zagreb kasni sa LCC bar 20 godina. To se moralo desiti bitno prije, bio je zadnji aerodrom u Europi po broju LCC letova.
Koja vam je logika spominjati Ryanaira u Zagrebu. Po istoj logici se mora postaviti pitanje koliko bi Beograd imao putnika da nema 4 bazirana aviona Wizz Aira, a o Skopju, Prištini, Splitu, Dubrovniku, Tuzli, Nišu, Banja Luci, Podgorici… da i ne govorimo. Dakle argument je krajnji nonsens.
Zagreb je i sa Ryanairom financijski pozitivan, tj. profitabilan aerodrom. Beograd, primjerice, to nije.
Alene, ovdje uspoređujemo situaciju 2019. i 2023. Da se Zagreb uistinu oporavio od COVIDa onda bi u 2023. imao rezultat iz 2019. + milijun putnika koje je nakon 2019. generirao Ryanair, dakle blizu 4,5 milijuna putnika ukupno. Sjetite se kako ste analizirali Niš prije i poslije PSOa, iako je Niš nakon PSOa imao veći broj putnika pisali ste da je rezultat loš. Koja je razlika sa Zagrebom? I letovi Ryanaira su debelo subvencionirani te su samo uljepšali ukupne brojke.
Da je Ryanair bio u Zagrebu i 2019. onda bi mogli govoriti da je rezultat 2023. bolji od 2019. Međutim ovako jedino možemo zaključiti da je rezultat katastrofalno i poražavajuće loš.
Zagreb se evidentno oporavio od Covida-19 jer ima bitno više putnika. Da, neke realnosti su se promijenile nakon Covida-19 (long-haul npr. ali i Croatia), ali zato je aerodrom reagirao i iznašao alternativu za tu promjenu. Bravo za aerodrom.
Niš ima loš rezultat u prvom redu zato što mu je potpuno otišao Swiss, a ostala dva igrača (Wizz i Ryanair) mu smanjuju broj linija i frekvencija. Samo JU povećava kroz PSO.
Letovi Ryanaira nisu ni na koji način subvencionirani. Ryanair ne dobiva ni centa od ZL Zagreb, Grada Zagreba, TZG Zagreba ili HTZ.
Ista stvar je i sa Zagrebom, Ryanair povećava zahvaljujući nepravedno niskim taksama, a ostali su debelo smanjili u odnosu na 2019. ili ih uopće više nema. Ok, možda nitko ne plaća Ryanairu da leti, ali mu se pušta da leti praktički za badava.
Ma svaka čast za Zagreb, snašao se, uveo dugo očekivane i nužne lcc linije, tj doveo lcc kompaniju, sve 5. Ali ne možemo samo na temelju ukupnog broja putnika govoriti o dobrom rezultatu. Rezultat je lijep, ali nije dobar. Kad Zagreb vrati sve linije i kompanije koje su letjele 2019. i s njima vrati broj putnika na staro onda će to biti dobar rezultat, a Ryanair će biti samo šlag na tortu. Ovako je Ryanair šlag bez torte, iliti šlag koji maskira zagoren i raspadnut biskvit ispod.
Vi znate da je Zagreb profitabilan, zar ne?
Jos malo pa nece ni Ryanair nista placati ZG Zagreb!
Ryanairu se nedavno povećala taksa koju moraju plaćati. Dakle ide naviše, a ne naniže. Dakle izvjava vam je u najmanju ruku nonsens.
Zagrebu je u potpunosti otišao Korean, Emirates, Croatia smanjila…. I?
Što i?
Kako ne dobiva od ZL Zagreb?
A sta je popust nego druga rijec za subvenciju. Nije g.. nek se pas pos…
Cijeli vid avioprijevoza je oduvijek bio subvencioniran na ovaj ili onaj nacin, samo se drugacije kroz povijest zvalo i bilo odobravano od Vlada i država. Sad su kao direktne subvencije nelegalne, ali se uvijek nađe rupa u zakonu da se novac doturi i da se prikaze da je sve legalno.
Da li bi bila subvencija da su mu dali normalnu cijenu, a onda mu dali na kraju godine tu razliku u cijeni? Tipa sve zbrojili i onda mu tutnuli 10 milijuna ili sta vec. Za 10 godina ni ovo nece biti dozvoljeno, onda ce se opet nesto drugo izmisliti.
I svi veliki igrači su subvencionirani ovako ili onako inace ne bi mi letjeli za 100 eura na avionima koji kostaju 100, 200 milijuna. I toliko kostaju jel su drzave subvencionirale i Boeinge i Airbuse inace bi kostali 300 milijuna, a onda nam kompanije ne bi davale karte po ovim cijenama. A da ne pricam di su ostali troskovi radnika, kontrole, aerodroma… jel drzave su sagradile isto 90 posto aerodroma. Da se neki aerodrom otpočetka radi pa da daje neke tržisne cijene da se isplati njegova gradnja i operiranje na rok od 30 godina ne bi bile ove cijene nego bi i to bilo vece jos. A to je samo vrh sante leda. Uopce necu pricat kako su 90% velikih postali veliki, jel su imali desecima godina subvencije vlastitih velikih drzava koje su sad proglasile subvencije nelegalnima kad su njihove domaxe kompanije zauzele odlicne startne pozicije i subvencije im ne trebaju. Ali se jos uvijek negdje svakih 10 godina nadje nacin da se isto napravi legalnim. I zato ovo da neko ne dobiva subvencije objesite mačku o rep.
Popust nije subvencija, majko mila. Popuste imaju svi aerodromi u regiji, uključujući i Beograd. Dokazao sam da Air Serbia ne plaća više u Beogradu nego Ryanair u Zagrebu.
Па и Загреб је изгубио брдо авио-компанија као Ниш. Само што је Загребачки аеродром доживео колапс дуголинијског саобраћаја
To nije istina. Zagreb danas ima daleko više linija i letova nego 2019. Niš ima manje.
Kada je Wizz Air dosao u Beograd, broj njegovih putnika se manje-vise u istoj meri odrazio na statistiku aerodroma.
Kada je Ryanair dosao u Zagreb, broj njegovih putnika je povecao statistiku aerodroma za svega 280.000 – dakle svi ostali su preuzeti od drugih kompanija (skoro milion).
To je sustinska razlika.
Pogledajte Tiranu, kada je dosao Wizz broj putnika se drasticno povecao. U Zagrebu se nije drasticno povecao dolaskom Ryanair-a.
U Zagrebu se broj putnika nije drastično povećao dolaskom Ryanaira? O moj bože! Svašta ste sad napisali.
”A jedino tako možemo uspoređivati 2019. s 2023.”
————————————————————————————————————————————
Možete, ako vam fali par dasaka u glavi, bez uvrede! Ili ste zločesti. Mislim da je prije ovo drugo posrijedi…Što bi bilo kad bi bilo…čuj vas….Argument vam je otprilike na razini onog kada kažete da Hr. nema obalu bila bi Slovačka po broju putnika ili Slovenija….To je neodvojivo.
Isto je tako i sa Ryanom u Zagrebu. 2019.g ga nije bilo u Zagrebu, Zagreb je imao tada brojke kakve je imao, a 2023.g. postoji Ryan i Zagreb ima brojke opet kakve ima.
Hipotetski, iako je uopće glupo lamentirati o tome ali dobro…..zašto vi mislite da se nije dogodio Ryan da bi Zagreb imao milijun putnika manje??? Moguće da bi u 2023.g i Croatia povratila sve linije prije Covida i letjela iz Zagreba kao i 2019.g, možda bi neka druga kompanija uskočila, možda bi bilo ovako, možda onako….ali sigurno je da Zagreb nebi ostao na 2.5 mil. putnika….
————————————————————————————————————————————
Uglavnom, ovu 2024.g. više nema smisla uspoređivati sa 2019.g jer je ona prevaziđena već ju treba uspoređivati sa 2023.g. i tu bi rast trebao biti dodatnih 10%, drugim riječima, 4.1 mil putnika bi trebalo biti na kraju 2024.g.
I ako se malo bolje poprati statistika odmah se vidi koliko su sada zimski mjeseci jači nego u 2019.g. jer ovdje su nam isto određeni čitatelji zločeste provenijencije skakali po glavi kada je usred ljeta rast bio minimalan u odnosu na 2019., a zimski rast se zanemaruje…
Potpisujem.
Da nema Ryanaira Croatia bi vjerojatno obnovila 7 linija (sve osim St.Petersburga), vjerojatno bi dodala i neku novu, niz drugih kompanije bi povećalo frekvencije i otvorilo nove linije.
I ja se slažem da više nema smisla uspoređivati s 2019., ali komentiramo članak u kojem autor uspoređuje 2023. sa 2019.
2019. su broj putnika generirala gotovo isključivo legacy kompanije. Vjerojatno je gosp. Šćuric radio analizu koliki postotak putnika su tada prevezle lcc kompanije, ne znam podatak, ali pretpostavljam manje od 10%. I tada se to navodilo kao veliki uspjeh MZLZa jer su druge zračne luke naveliko pumpale brojeve sa lcc kompanijama. A sad kad Zagreb radi to isto onda je to uspjeh. OK.
Ove godine je samo Ryanair preveo gotovo trećinu putnika Zagreba. Gosp. Šćuric, imate li podatak koliki postotak putnika su imali svi lcc u Zagrebu u 2023. Oko 40%? Ili možda i više?
Koliko novih legacy kompanija je pokrenulo letove u Zagrebu od 2020. do danas? A koliko ih je od 2019. do danas napustilo Zagreb?
Većina EU zračnih luka koje do danas nisu dostigle brojke iz 2019. ili su ih tek neznatno prekoračila su 2019. imale bazirane lcc. Zagreb je to napravio nakon 2019. i na taj način napumpao statistiku i istaknuo se.
Rezime. Zagreb se 2019. doslovno hvalilo kako broj putnika generira gotovo isključivo legacy prijevoznicima dok se uspijeh ostalih zračnih luka u regiji umanjivao, prvenstveno uvijek daleko uspješnijem Beogradu, jer rezultate postižu lcc-ima, sa u usporedbi sa Zagrebom zanemarivim brojem renomiranih legacyja. Al sad kad Zagreb pumpa brojke lcc-ima onda je to veliki uspjeh. Ovim trendom rasta lcc-a u Zagrebu možda već ove godine će lcc imati 50% putnika, 2025. će samo ryanair imati 50% te će 2026. Zagreb biti praktički još jedna jeftina lcc baza jugoistočne Europe. Lako moguće da do tada neće imati ni nacionalnog prijevoznika. Jel to uspjeh?
Možda sam zločest, možda mi fale daske u glavi, samo me smetaju dvostruki kriteriji kad je Zagreb u pitanju. Zagreb je moj grad, moja zračna luka, i ne sviđa mi se u kojem smjeru ide. Svoj komentar smatram samo konstruktivnom kritikom.
5% je tada bilo LCC. Ekstremno malo, bitno manje nego u ostatku Europe. Ostali LCC imaju jako malo putnika iz Zagreba u 2023. Ne znam točan podatak ali to nije više od 33-34% sveukupno.
Nitko ne kaže da je to “veliki uspjeh” ali imati 13 postotni bodova više od EU, imati skoro 109% spram 2019. jest veliki uspjeh.
Da Ryanair nije došao u Zagreb (a hvala bogu da već konačno jest) Croatia bi obnovila 7 linija i vjerojatno otvorila još koju, druge kompanije bi više povećale broj frekvencija i linija. Koliko bi u tom slučaju Zagreb imao putnika, iskreno nitko ne može reči, vjerojatno manje nego sada sa Ryanairom, ali da bi imao samo 3,4 milijuna putnika (kao 2019.) sigurno da ne bi.
Da Zagreb je 2019. imao više legacy prijevoznika. Logično, Ryanair demotivira niz prijevoznika na povratak, Covid-19 je ubio long-haul (koji je 2020. prodavao karte, pa da je bilo kontinuiteta vjerojatno bi letio i dan danas). Kada izuzememo long-haul, broj prijevoznika danas i onda je gotovo isti.
Poštovani anonym@10:03,
Ajmo postaviti stvari pragmatično… ono što nije valjalo 2019. je mikroskopski rast u godini kada su drugi bitno više rasli, razlog inertna Croatia Airlines koja je zeznula aerodrom i odustala od nekih opcija i planova last minute. Mind the fact that…aerodrom se do tada ponašao vrlo partnerski spram OU i znam da je stav bio ne dovoditi ultra LCC niposto. Aerodrom je tu po meni pretjerao s politikom zastite OU na način da je svojom politikom bio ismjeren samo prema legacy kompanijama koje su “usporediva i manje nelojalna konkurencija” naspram OU. Tu je zanemario glavnu anomaliju a to je 5% udjela LCC i to mu nije dalo pogona za većim rastom u godini koja je bila stagnirajuća kao ta 2019.
Za 2017. i 2018. se moze reci da je ZAG bio relativno uspješan i radi svega sto ste naveli, poput dovođenja EK, AC, Aegean i drugih legacy kompanija. Uostalom, OU mreža je za to vrijeme napravila iskorak i da je bilo još takvih 2 godine, OU bi se približio Air Serbiji i stvorio preduvjete dolasku jednog Uniteda.
Cak je i ta nesretna 2020. izgledala ne tako lose, vec dobro. OU se malo mrdnuo i planirao TTG i SOF i brojna povecanja. Mogli bismo reci da u cijelom nizu 2017-2020, oni i ZAG bi imali solodan blok (3 dobre i 1 ispod prosjecna) s nekih 3,65 – 3,7 mil u 2020.
Međutim, desilo se sto se desilo.
OU se zamrznula. Doslovce. Puno kasnije od svih pokrenula mizerni broj letova, ne ukljucujuci “nove” iz perioda ekspanzije: 2016-18. Osim Dublina i Mostara, od kojih je prvi ponovno anuliran.
Ostali legacy su se vracalo, neki brze, drugi sporije. No, OU umjesto da bude u brzoj skupini ili bar na sredini, ona je bila najsporija. A nakveća u svom hunu!
Koji time signal saljes trzistu?
FR je tu spasio aerodrom. Doslovce.
Usprkos pricama da on obeshdabruje legacy kompanije, jesu li obeshrabrene?
U 3 godine, vratili su se svi u ZAG i tu je taj E.U. prosjek od 99-100% razine.
LH jos nije u 2023, no vec je ove zime u plusu, Iberia se znacajno oporavila, TK vec narastao ove zime kao i Air Serbia, LOT dosao vrlo blizu, Aegean vratio zdio zimske sezone kaoxi pre-covid.
A kompanije koje su pocele rasti i/ili planiraju daljnji rast: Air Transat, Iberia, Turkish…LH planira povratak MUC na staro i time je jedna od posljednjih uz AF i BA koje su jos uvijek ispod 2019 po kapacitetu.
Problematicni minusi su svakako Emirates i Air Canada i Korean, no tu LCC nemaju veze, pogotovo ne Ryanair.
Glavni problem je OU, jer da je ona motor rasta u svom hubu, ZAG bi svoj “legacy” minus vec nekako iznivelirao, a Ryan bi bio bonus koji bi onda nadodao masu novih putnika, mozda u manjem obujmu nego u danasnjem scenariji, no ZAG bi danas bio barem 800k u plusu sa 4.2 mil putnika minimalno, a ne rastom od 288k i 3,7 mil. No, jbg.
S druge strane, da nije bilo svega ovoga, Uprava ZAG bi i dalje mislila da LCC ne trebaju. Sad imaju ozbiljnog igraca s kojim treba dalje razvijati pricu.
I treba dovesti OU za stol i pomoci im da vrate dio izgubljenog. To bi na kraju bio win-win za aerodrom i OU.
Dakle, danasnja situacija je prilika da se popravi segment koji se zapustio a to je OU, kao sto je bilo prilike prije covida slucaj sa LCC…za kojeg nazalost nije bilo sluha…
Potpisujem. Respect!
Zadar sa Ryanom dodao mnogo više putnika nego Zagreb, slažem se da 300 hiljada nije neki rezultat. Autor kaže da hrvatsko zrakoplovstvo opako raste a daj bože da bude bolje nego 2019.
Broj putnika ove godine će biti na razini 2019. ili možda čak malo iznad. Split je tu negdje, Zagreb i Zadar su bitno bolji, no Dubrovnik, Rijeka i Pula su podbacili.
Zna se tko je “zaslužan” za samo 300k povećanja naspram 2019. Ryanair je svoje odradio, dok je nacionalna kompanija na ostacima ostataka.
Istina.
Rekao bih da je osim nacionalne kompanije, za to zaslužan i spor povratak long whole letova.
Jasno.
Srbin si.
Какве ово има везе? Какав бљутав и увредљив коментар. Очекујем да се одмах обрише