zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Marušić izjavio nonsense

Iskreno pitam se tko je taj Željko Marušić koji je dao izjave za Dubrovački dnevnik i prema pročitanom jako sumnjam u njegovu stručnost.

Nije mi jasno o kakvim to limitima Zračne luke Dubrovnik Marušić priča? Zračna luke Dubrovnik nema nikakvih limita, ima kapacitete daleko veće nego što joj je potrebno i mirna je još bar 10 godina.

Tvrdi Marušić da hub and spoke sustav pada u drugi plan. Koji nonsens. Pa hubovi rapidno rastu. Naravno sve je više P2P putnika, ali to nikako nije smanjilo rast hubova.

Evidentno Marušić ne zna kako rade hubovi ako smatra da bi putnik iz Bostona letio za New York, pa za Frankfurt i onda za Dubrovnik. Ne bi. On bi iz Bostona doletio direktno za Frankfurt, Minhen, Paris, Amsterdam, London ili Madrid i onda za Dubrovnik, dakle sa jednim slijetanjem, a ne dva. Obzirom na američku sklonosti letovima preko američkih hubova on bi letio iz Bostona za Newark i onda za Dubrovnik. Kako god sa jednim a ne dva stopa.

Tvrdi Marušić da se putnik neće odlučiti za Dubrovnik jer se ne želi dva puta zračiti na aerodromu. O kojim dozama zračenja na aerodromskim kontrolama Marušić priča? Majko mila!

Marušić kaže da će putnik za Dubrovnik zato što nema direktan let iz Bostona odabrati Obliu na Sardiniji umjesto Dubrovnika. Oblia nema ni jedan jedini širokotrupni interkontinentalni let, za razliku od Dubrovnika, a kamoli da ima letove za Boston. Koji nonsens!

Tvrdi Marušić da je Dubrovnik sa svojom uzletno-sletnom stazom na granici mogućnosti letova Airbusa A330 i Boeinga 787, te da na njega ne mogu slijetati Boeing 777 i Airbus A350. To je apsolutno neistina i notorni nonsens. Na Dubrovnik mogu slijetati i A330 i A350, kao i B787, B777, pa čak su slijetali i B747. Marušić doslovce nema pojma i piše nonsense.

Kaže Marušić da je Trebnje u velikoj prednosti jer je 9 km bliže Dubrovniku nego Ćilipi. I pritom zaboravlja granicu na kojoj se čeka najčešće 45 minuta, a često kada i sat vremena.

Posebno je notorni nonsens lemitiranje Marušića o koristi Trebinja za dubrovački turizam. Dubrovnik ima svoju zračnu luku i jedino ona ima smisla, nju treba na sve načine razvijati. Samo razvoj ZL Dubrovnik je garant dubrovačkog turizma, to nikako nije Aerodrom Tivat, a još manje Trebinje. Oslanjati se na infrastrukturu druge države je potpuno nonsens, krajnje nerazborito i nesigurno.

Konačno Trebinje je komercijalno krajnje neisplativ projekt, megalomanski i nimalo realan. I po treći puta kasni. Još se nije ništa napravilo, doslovce se još ni ploča nije postavila na gradilištu. Stoga je o ovom projektu i bespredmetno raspravljati.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Trebinje

300 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Jedino sto moze malo zakuhati je, da, kada i ako se aerdodrom izgradi, NATO i snage EU iskoriste Sporuzaum sa BiH kao drzavom (koji im garantuje slobodu kretanja i koristenje drzavne imovine bez naknade) i na istom stacioniraju svoje avione i helikoptere.

Nema to veze. Sva imovina (nekretnine, sume, zemlja, vode i slicno) je vlasnistvo drzave Bosne i Hercegovine koja onda na nize nivoe prenosi pravo koristenja, Ne vlasnistvo. Visoki predstavnik je prije dva dana blokirao zakon kojim je RS htjela prebaciti vlasnistvo sa drzave na entitet. S druge strane, bez obzira cije je vlasnistvo, vojne snage stranaca mogu tu uci i koristiti. Teoretski, mogu uci u svaku kucu. To su i radili neposredno nakon rata kada su trazili ratne zlocine. Sada, naravno da nece ulaziti u kuce ali imaju mogucnost uci na svaki aerodrom, kasarnu ili bilo sta slicno. Tako i na ovaj aerodrom-u-oblacima.

Ne kontate. Nece ih NATO nista pitati. Ali do toga nece nikada doci jer se ni aerodrom nece izgraditi.

Meni je ustvari ovaj projekt vrlo zabavan i dapače bilo bi dobro da naprave pistu dovoljno veliku da danas sutra može sletjeti Space shutle. Naravno da nas u HR ovo ekonomski može samo zabavljati jer s te strane nema nikakve perspektive ni smisla, neće se od tuda nitko naletjeti. S ekološke strane ima mjesta zabrinutosti zbog Omble, kraškog terena i vode ali i mi radimo odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori na udaljenosti od granice kao i ova zračna luka i susjedi se bune, a mi kažemo da je naša stvar i da ćemo poštivati najviše ekološke standarde. Na kraju ono zašto se ovaj projekt jedino radi je vojno i politička strana. Politička da pokaže kako će Srbija u svemu podržavati RS i kako je spremna izvršiti velika ulaganja u svakakve gluposti pa i ovakve projekte, a vojna koja je ustvari i najbitnija, da se može napraviti vojna baza u relativno kratkom roku na nekoliko kilometara od mora u prijateljskom okružju.
Pogledajte kartu i vidjet ćete da je to trenutno najbliže mjesto Jadranu na koje Srbi/Rusi mogu izaći a da se nalaze u prijateljskom okružju.

Interesantno je kako neke stvari mogu izazvati lavinu komentara, politickih, strucnih, nestrucnih, zlonamjernih i dobronamjernih, pa je ponekada u toj sumi tesko razaznati sustinu.
U BH postoje zrakoplovne institucije , a i ostale, koje ce “ekolosko” i zrakoplovno pitanje izgradnje aerodroma provesti po svim medunarodnim standardima, tako da niko ne treba imati “strah” od izgradnje.
1.
Sto se tice investicije, stvar je investitora da li ce ta njegova investicija biti isplativa ili ne. Po meni nece biti isplativa ali to ce biti problem investitora a ne moj. Inace ideja o aerodromu je jako stara a prve “narucene” studije su radene prije 20-23 godine, medutim nije bilo investitora.
2.
Da li ce to ugroziti zracnu luku Dubrovnik, to ne interesuje investitora, a stvar je Dubrovnika kako da odgovori na trzisnu utakmicu.
3
“Ruska vojna baza” , nemoguce osim na silu. Za takvo nesto potrebna je saglasnost Predsednistva BH, Medunarodnih subjekata u BH, za to se nece pitati investitor (Srbija) ili RS.
4.
Ekologija – U sklopu studije izvodljivosti (kada bude uradena) biti ce i dio u vezi ekoloskog utjecaja na okolis. Hrvatska ce imati mogucnost uvida u tu studiju i zna se put kako se to trazi diplomatskim putem, a ne gradonacelnik putem medija.
5.
Nakon izrade dokumentacije i prikupljanja potrebnih odobrenja, put od pocetka pa do zavrsetka izgradnje je dug i skup, koliko ce trajati i kostati je stvar investitora.
6.
Pored aerodroma potrebno je jos dosta slozenih i skupih zrakoplovnih/administrativnih/gradevinskih aktivnosti uraditi.
Jedna od njih je kontrola leta, koju ce pruzati BH institucija za pruzanje usluga (oprema, kadrovi), kao i definisanje troskova i placanja usluga za to.

Misljenja sam da je ovo kompleksan i skup projekat i da je tesko isplativ. Ista je situcaija i sa aerodromom Bihac sa jednom razlikom, investitor za Bihac je Federavija BH a za Trebinje je Srbija.
Biti ce jos dosta ovakvih rasprava kada je u pitanju Trebinje ali i Bihac.
Mostar, Tuzla i Banja Luka su takoder ekonomski neisplativi ali i dalje rade, kako i zasto? Odgovor na obo lezi u politici a ne u struvi.

OPet ste promasili poantu gosp. Alene.

Iz iskustva znamo da postoje propale investicije, po meni je aerodrom Trebinje jedna od njih. Iz nepostivanja rokova vidi se da tu ima dosta problema, prije svega kako osigurati min 100 mil Eura. Postoji mogucnost da se od ruske banke trazi kredit koji se ne bi mogao vracati i da oni preuzmu aerodrom
Medutim to im nece omoguciti uspostavu “vojne baze”. Za to postoji niz razloga. Neki od njih su, prisustvo EUFORa/NATOa na terenu, NATO je zaduzen za Air Polcy, BH je u NATO programu, ….. Cak i humanitarna baza je upitna zbog prisustva medunarodnih snaga u BH.
Sto se tice strucne zrakoplovno – ekonomske opravdanosti, aerodrome Bihac i Trebinje ne treba graditi, Mostar i Banja Luku zatvoriti a Tuzli dati priliku da se vidi da li moze osigurati samoodrzivost.

S većinom stvari koje ste rekli se slažem:
1. Samo neka investiraju, što više to bolje odnosno glupost će ih više zaboljeti, jedino što će fasovati porezni obveznici (narod), a ne oni “investitori” koji troše njihove novce.
2. Dubrovnik neće o ovome previše brinuti jer mislim da mu nisu neka konkurencija, a uvijek može odgovoriti na način da snižava takse ili jednostavno da zamoli službene organe RH da malo više pozornosti obrate na prelazak granice na tom području i na taj način za nekoliko sati produži ulazak u zemlju.
3. Formalno to neće biti vojna baza naročito ne Ruska, a onda kad odluče da će to postati nitko neće pitati Predsjedništvo BiH. Bitno da se naprave preduvijeti da ona u nekoliko dana to može postati. Sjetite se npr. ulaska Ruskih padobranaca na Prištinski aerodrom 1999. Nikog nisu pitali čak ni NATO samo su osvanuli jednog dana, a ovdje im je okružje znatno prijateljskije.

Ovo ce biti vojna baza Rusije, kao sto je Nis u Srbiji. Nikakav civilni aerodrom ovdje nece biti. Bice na papiru ali u realnosti bice Humanitarna baza Vojske Rusije. Ako se ikada izgradi.

Kako mislite “logicno” i zasto bi bilo logicno? Da li znate koja je procedura u BH da neki aerodrom postane Ruska vojna baza? Da ce biti tesko isplativa investicija, to da. Tko bi pruzao usluge kontrole leta ako “bude vojna baza” (poznajete li BH zakone). Nije korektno iznositi tvrdnje o vojnoj bazi bez argumenata, i unosti nemir medu gradanje.

Koliko ruskih vazduhoplova i/ili od je bazirano na aerodromu Niš? To je svakako jedan od notornih gluposti srpske spoljne politike, ali nazvati to bazom je dosta maštovito.

i/ili osoblja

Znamo šta se priča. Valja znati šta je istina. Centar ima 5(pet) Rusa, jednu Ladu Niva i nekoliko vatrogasnih vozila. Čisto da se dobije perspektiva o veličini i opremljenosti “baze” i brojnosti osoblja.

Naravno da neće biti službeno vojna baza u ovom trenutku jer nebi dobili potrebne dozvole ali je bitna infrastruktura. Onog trenutka kad im to bude potrebno u nekoliko sati ili dana to može postati i nikakva im onda dozvola neće trebati niti će je tražiti, neće trebati ni kontrolu leta ni ništa drugo jer sve dođe kroz nekoliko letova i instalira se vrlo brzo. Okolno prijateljski nastrojeno stanovništvo će se pobrinuti za zaštitu i dio logistike i onda sve ide.
Infrastrukturu ne možete sagraditi za dan-dva i zato se to radi unaprijed. Nemir među građane ne treba unosti ali im treba biti jasno što se i zašto radi.
Ima li neka baza/mjesto bliže Jadranu izvan zemlje članice NATO?

Gledajte, Hrvatska se nema pravo miješati u ovaj projekat, jer je ovo projekat između Bosne i Hercegovine i Srbije. Srbija želi da investira u taj aerodrom, a Bosna i Hercegovina i njeni državni organi, dakle ne entitetski, nego državni, dali su pozitivno mišljenje za ovo. Da li će se isplatiti ili ne, to je naš problem, ali Hrvatska nema pravo glasa da se buni, jer gore radi Bosni i Hercegovini. Trgovinska gora, Buško jezero, Jadransko -jonski autoput, struja, luka Ploče, Pelješki most itd itd

Baš je zanimljivo da se u Sarajevu gradi naftni centar za avione, odmah pored aerodroma i to nije problem, a aerodrom u Trebinju će napraviti štetu Dubrovniku, koji već ima aerodrom u neposrednoj blizini. Ma kako da ne. Gradonačelnik se boji da ne opadne broj putnika, ali moje mišljenje je da se to neće desiti, jer je to sve politika. I Mostar se ne razvija zbog Splita i Dubrovnika. To je dogovor HDZ-a BiH i HDZ-a HR, a svi znamo koliki potencijal ima Mostar. Trebinje iako dobije aerodrom, služit će u političke svrhe.

Građani su naravno protestirali, ali dobili su sve dozvole za rad i oni grade trenutno. Šta će dalje biti, ne znam, ali opet Sarajevo je ovdje samo primjer, a ne glavna tema. Glavna tema su Trebinje i Dubrovnik

Ma jok. Rade ga sve u 16.

Na osnovu cega zna da je voda ugrozena, ima li analizu studije izbodljivosti, ne moze se u javnost izlaziti bez konkretnih analiza, zna se kako se ta “zabrinutost” izrazava odnosno kojim putem sigurno ne putem medija.

Studija procjene na životnu okolinu za projekat aerodroma Trebinje je završena u skladu sa svim relevantnim propisima RS i BiH i propisala je mere za zaštitu 3. sanitarne zone izvorišta.

Neka ju onda pošalju Hrvatskoj ili Gradu Dubrovniku.

Pa Hrvatska ili Grad Dubrovnik nisu učesnici pravno uređenog procesa donošenja i usvajanja Procjene, ali verujem da ako zamole da će im kolege iz Republike Srpske poslati. Isto tako, proces donošenja Procjene je podložan javnoj raspravi u trajanju od 15 dana. Nisam čuo da se bilo ko iz RH javljao tokom javne rasprave.

To je romantizovana verzija iliti kako vi vidite zakonski okvir projektovanja i izgradnje u BiH. No, otprilike…RH će se o eventualnoj izgradnji aerodroma u Trebinju pitati kao i BiH o izgradnji Pelješkog mosta tj. vrlo malo.

Vidim kako se aktivirala oko zagađenja Omble od strane dubrovačkog odlagališta đubreta. Sve su pucale tužbe i presude. Nego, jel to odlagalište koje direktno zagađuje vodosnadbevanje Dubrovnika zatvoreno prema planu 2021. ili nije??

Problem ekološkog uticaja potencijalnog projekta aerodroma Trebinje upravo jeste u odlaganju otpada koji može da završi u podzemnim vodama. To sve stoji u Elaboratu nacrta Studije procene.

Da znate okvir dokumenata o zaštiti prirode znali bi sled dokumenata u procesu. Nešto malo znam…ide prethodna studija, nacrt studije, javna rasprava, studija. Koliko znam BiH(RS) nije preakočila niti jedan jedini korak.

Javna rasprava je bila pre godinu dana. Toliko o zabrinutosti i ažurnosti gradonačelnika. Biće da je u pitanju ipak nešto drugo…

Mogli biste. Zarad uravnoteženoga pristupa ekologiji u Dubrovniku. Zabrinuti gradonačelnik više brine o daljoj budućnosti, nego o sadašnjosti. Besmislica.

I me znam pravno kako vi vidite mogućnost da se EU sud bavi ne-EU zemljom koja mu nije i nadležnosti. To još nisam video, a voleo bih…

Poslovima urbanizma i izgradnje se u BiH se bave entiteti. Očekujem da sud u Trebinju dobiju tužbu Dubrovnika. To je tehnički i pravno nemoguće.

Bravo dubrovačkim pravnicima. Verujem im više nego dubrovačkim političarima

I toliko dreke i urlanja oko završenog dokumenta koji se čak u pogledu zaštite sanitarnih zona vodoizvorišta pozivao i primenio i propise RH, odnosno “Pravilnikom o ovjetime za utvršivanje zona sanotarne zaštite izvorišta Republike Hrvatske”. Znači kolege planeri iz Republike Srpske su čak uzeli u obzir i pravno okvir i pravila gradnje Republike Hrvatske. I sve je to javno dostupno svakom dobronamernom čitaocu. Ali lakše je drviti, kukaki i plakati.

Neka onda ispoštuju što je zakonski traženo i neka daju na znanje to Gradu Dubrovniku. Prema Gradu Dubrovniku, oni nisu ispoštovali navedeno, a ako oni tvrde da jesu, neka dokažu.

Grad Dubrovnik nije neka bogomdana svetska instanca da joj se na urlike njegovih, za ovu temu, nestručnih, političara odgovara od strane drugih država. Zna se ko se i u BiH(RS) i u RH bavi temom zaštite vodoizvorišta. Studija procjene daje smernice šta se i kako se može projektovati i graditi. U ovom slučaju Studija uticaja je investitoru izričito naredila da u projektovanju i izgradnji poštuje propise o zaštiti vodozahvata RH. Ukoliko ti propisi nisu dovoljni i dobri, onda to nije krivica BiH(RS) već onoga ko je takve propise doneo. Ne očekujete valjda da BiH(RS) menja prospise RH?!

“U ovom slučaju Studija uticaja je investitoru izričito naredila da u projektovanju i izgradnji poštuje propise o zaštiti vodozahvata RH.”

Ok, neka dokažu onda to RH i Gradu Dubrovniku pa da se ne žale.

Nema se tu šta dokazivati. Moraš:

1) Biti pismen
2) Imati pristup internetu
3) Naći procenu
4) Ne biti zlonameran
5) Prestati kukati

A vi trebate prestati očekivati da će samo netko u miru gledati da se gradi aerodrom izvan izvorišta vode koje koristite, a taj isti aerodrom se radi da bi parazitirao na turizmu drugih zemalja.

Aha, problem je tkz. parazitiranje na turizmu susjednih država. Jebeš ekologiju. 😇😇😇

Ako niste znali to je cilj ovog aerodroma.

To nije problem već cilj aerodroma u Trebinju.

I generalno više štete je vodozahvatu Omble nanela dubrovačka deponija smečća u Grabovici nego što bi to ikada mogao uraditi projekat aerodroma Dubrovnik. Grabovica je konačno trebala biti zatvorena 2021. godine. A je li zatvorena?

I da citiram deo elaborata uz Procjenu:

“Приликом пројектовања, требају се узети у обзир поменути Правилници, гдје су јасно и децидно појашњене забране, а све са циљем заштите изворишта „Омбла“. Обзиром да се ради о извору који се користи за водоснабдијевање, посебна пажња се посвећује његовој заштити, у смислу да не дође до његовог загађења, те се морају предузети све мјере како до тога не би дошло. “

Pokusavam Alenu objasnit ali bezuspešno.

Studija nema šta biti dostavljana Dubrovniku jer Dubrovnik ne igra nikakvu ulogu u procesu projektovanja i izgradnje. Verovatno će, ako bude potrebe nadležni organi RH kontaktirati nadležne organe BiH(RS) ako bude potrebe. Ali ta potreba se ne utvrđuje i izjavljuje preko Jutarnjeg već normalnim, utvrđenim protokolima i kanalima.

OK. Videće se. U lokalnoj samoupravi Dubrovnika ima 0 ljudi koji su stručni, sposobni i ovlašteni da se bave procenom ekološkog uticaja prekograničnog projekta aerodroma. Ima nebodubnih političara koji žele da kupe neke političke poene.

I opština Drvar Istok sa 400 stanovnika ima odel za urbanizam i komunalne poslove. To je ne čini sposobnimnda se bavi projektom aerodroma. Zna se u državi, kako u RH kako u BiH(RS) ko se takvim stvarima bavi. Vi se bavite nekom mitskom nadležnošću jedne opštine u RH koja prosto ne postoji.

Opština tj. općina je jedinica definisana Zakonom o samoupravi. Njene nadležnosti nisu podložne brojanju stanovnika ili vašoj slobodnoj proceni.

O nadležnosti lokalnih samouprava.

Tako je. I to općina Dubrovnik ima pravo uraditi na način kao npr. i općina Civljane. Svakako ne preko Jutarnjeg. To što je Dubrovnik svetski poznata destinacija je odlično za njegove građane i za RH. No to mu ne daje nikakva polumitska prava u odnosu sa drugim državama da može da zahteva kako se nekim lokalnim političarima digne neka stvar.

Razumem i novinare. Razumem i gradonačelnika koji se bavi jeftinom politikom umesto da se pre više od godinu dana bavio svojim poslom i dao komentare tokom javne rasprave. Ne razumem ni njega ni novinare što nisu pročitali niti jedan jedini dokument projekta aerodroma Trebinje koji se bavi zaštitom životne sredine. Svi dokumenti javno dostupni svima. I onda ladno na osnovu svog velikog neznanja napišu da takvi dokumenti ne postoje samo zato jer nisu potrošili ni 5 min da ih potraže.

Pa svi mogu da znaju i saznaju. Javna rasprava je upravo ono kako se zove…javna rasprava i sve vezano za javne rasprave se objavljuje i zamislite javno je dostupno.

Ako dubrovački gradonačelnik nije zadovoljan javnom raspravom treba ga ga odmah smeniti jer je ona bila pre više od godinu dana. Reklo bi se da je dosta sporo reagovao kad je u pitanju tako veliki potencijalni problem za Dubrovnik.

Jedini koji su smešni su gradonačelnik Dubrivnika i novinari Jutarnjeg koji tvrde da ne postoji nešto što postoji i na čemu se radilo i radi skoro 2 godine. 5 min na internetu bi ih podučilo mnogo čemu.

Inače institucija koja je izradila Studiju je moj poslovni partner i za potrebe kompanije za koju radim su izradili nekoliko Studija procene tako da i lično znam šta i kako se radilo. U svakom slučaju dosta više od gradonačelnika i Jutarnjeg. To jeste smešno.

I to znamo.

Da citiram gradonačelnika: “Sa strepnjom gledamo na činjenicu da se izrađuje projektna dokumentacija za nju, najavljuje se vrlo skoro gradnja, a istovremeno glavne okolišne uvjete nismo ni vidjeli niti su istraženi niti ih je netko počeo raditi, kaže gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković.a”

Tako je. Proces planiranja i projektovanja ovakvih objekata u svakoj zemlji pa i i u BiH(RS) je višeslojan i kompleksan. Kada on dođe u fazu kada je potrebno obavestiti susjednu zemlju to se redovno i bez neke drame i uradi. Tako će biti i ovaj put i tu nema niti jedna jedina sporna stavka. Proces projektovanja prosto još nije došao do te faze i to je u februaru hrvatskoj nadležnoj ustanovi-Ministarstvu pismeno i objašnjeno.

Sporno je jedino što gradonačelnik Dubrovnika galamom oko potencijalnog zagađenja Omble pokušava skrenuti pažnju sa onog stvarnog zagađenja i fijaska oko odlagališta Grabovica koje decenijama zagađuje tu istu reku, no to je već problem Dubrovčana.

Sve odlično. Vreme je da zaštiti Dubrovnik od stvarnog i postojećeg zagađenja odlagališta Grabovica i fijaska oko njene sanacije , a ne da se bavi imaginarnim i potencijalnim ekološkim pretnjama. U tom smislu je neodgovoran isto koliko i srpski političari koji obećavaju skoru izgradnju aerodroma, a u stvarnosti proces projektovanja i dobijanja dozvola je u najboljem mogućem slučaju nekih 12-15 meseci od početka bilo kakvih radova.

Razumem da ne znate. Znaju neki čitaoci i učesnici na ovom portalu pa vas informišu. Vi nas informišete oko mnogo stvari, ok je i da vam uzvratimo ponekad oko tema gde imamo više informacija od vas. Svakako je više informacija oko moguće pozadine medijskog delovanja gradonačelnika po pitanju potencijalnog projekta aerodroma u Trebinju korisno. Znam da hrvatske kolege u Minstarstvu već imaju sve informacije, ali primećujem da one ne cirkulišu u javnosti i da se jaše na talasu dezinformacija, kako sa srpske tako i sa dubrovačke strane.

Znate sta je ovde najveci nonces a nikog ne interesuje i niko od ekologa iz Dubrovnika ne reaguje.
Trebinje kao i mnogi gradovi ima precistac otpadnih voda ( kanalizacija).
I verujte mi nije bas reprezetativan iako je pre nekoliko god. izvrsena modenirzacija .Nalazi se izmedju grada i ovog aerodroma odnosno tog izvor vode .Sve “preciscene ” vode se dalje ispustaju u reku jer se nalazi na njenoj obali i nastavljaju dalje prema ovom izvoristu i dalje ponire i delom izlazi u Dubrovniku.
Lako proverljivo samo odete na google maps.
I dalje tvrdim da ovo nema nikakve veze sa ekoloskim standardima.

Ne znam što se hrvatska uopšte tangira zbog aerodroma u Trebinju? Ako grade rade to zbog sebe, a ako bacaju pare bacaju iz svog budžeta

Ćilipi su na pogrešnom mestu nastali kao plod komunističkih međurepubličkih XXXX. Budući Dubrovnik East /Trebinje je na pravom mestu.
Dubrovnik bez Hercegovine je kao Barselona ili Rim bez svog zaleđa. I obrnuto.
Kada imaš požar u kući, prvi stiže komšija.
Medalje Republike Srpske su dobili hrvatski piloti koji su spasavali stanovnike Posavine 2014, a ne ruski, američki ili srbijanski.

Nadam se da Dubrovčani i Hercegovci shvataju da im je komšija bitniji od tamo neke poludele nacionalističke familije iz Beograda ili Zagreba.

Dubrovnik East!? Sve ste rekli s ovim, tj. objasnili pravi razlog izgradnje aerodroma u zabiti sa 30 000 stanovnika.

A bio je i “požar” prije puno godina. I prvi je stigao komšija. Samo što je on donio taj “požar”.

Opet šovinistička provokacija zlobnog malog „čovjeka”.

Komšija fulao si ceo fudbal. Napisani su ti kojih milijun puta zašto “Dubrovnik East” nije ekonomski opravdan projekt.

I šta želiš reći sa ovime o zaleđu? Da će MUP napraviti zid na tom djelu granice jer je neki krkanski novinar iz Slobodne napisao da će to biti ruska baza? Ili zato što Dubrovnik legitimno traži da se naprave studije utjecaja na okoliš za aerodrom?

“Dubrovnik bez Hercegovine je kao Barselona ili Rim bez svog zaleđa. ” Za Barcelonu ili Rim nitko, ali baš nitko ne ide zbog “zaleđa”, a bogme niti ta dva grada ovise o svom zaleđu. Pa još kada znamo da je to “zaleđe” Dubrovnika u drugoj državi…

Ima Trst zaleđe. Slovenci su vjerojatno htjeli raditi Trst East, ali je netko od njih izračunao da je to bacanje love u bunar. Nije ni čudo da su Slovenci toliko uspješniji (čitaj pametniji) od ostalih balkanaca.

Prije će Air Serbia početi ostvarivati dobit i British počet letjeti za Beograd nego što će ovaj frankenštajnski projekt biti realiziran.

Zloba, zloba, zloba…….mržnja……Na stranu realizacija projekta.

Ja sam, priznajem, jedva zaspao sinoć sa spoznajom da British Airways ne leti za Beograd.

Mirno spavaj, nema potrebe za uzrujavanjem… British i da do dođe u Beograd Air Serbia bi ga rasturila kao što je i AF.

Meni je zanimljivo kako večina komentatora iz Srbije zdušno podržava ovaj aerodrom koji nema ekonomske računice, a gradit će se sa novcima koji će izdvojiti ti isti komentatori. Ja bih naprimjer bio poprilično ljut da moja država sa mojim novcima gradi aerodrom u susjednoj državi (npr. Orašje International), koji nema nikakve ekonomske logike osim možda da bude hub za divlju tržnicu Arizonu. Izgleda da je kod vas poprilično dobra ekonomska situacija kad si takvo što možete priuštiti. U to ime samo naprijed, nemojte štediti, nije beg cicija.

Pa jeste, prilično je dobra. A ako propadne projekat – eto vama sreće. Win-win.

To nemože propasti. Imaš investitora koji će ububati pare u to i plačati ajmo reči 50 zaposlenika da ne rade baš ništa. Pa nije ni ErSrbija tako blesava da šalje dole ATR-a sa 5 putnika (osim ako to opet ne plate vaši porezni obveznici). Win win situacija za tih 50 Trebinjaca. Plata ide, a ja ležim. Tu će jedino izgubiti Dubrovački turizam jer tih 50 više neće iči u Dubrovnik raditi sezonu nego će ležati doma. Lajkam!

Za tih 50 trebinjaca da, ali zamislite koliko bi se trebinjaca moglo zaposliti da se te pare ulože u industriju umjesto u taj propali politički projekt.

Isuviše glupa kampanja se vodi u Hrvatskoj protiv ovog aerodroma (‘ruska baza’ – pazi kretenski argument) – to pokazuje neku nervozu, što znači da ga obavezno treba napraviti.

Malo morgen, kretenu je pala na pamet ideja da ga gradi. Naravno, od toga nema ništa. Obične provokacija.

Gradiće se. Zato što hoće. Srbija gradi. To je provokacija za NATO i za zapadnu civilizaciju. Marsovci napadaju! Kraj sveta!

(Morate u okolnim zemljama da se pomirite sa jednostavnom istinom da su Srbi tu da ostanu – vidim da se ne sviđa mnogima, ali to će tako biti. Dakle, u RS će RS graditi aerodrom gde želi, Hrvatska se tu ništa ne pita.)

Bit će kad na vrbi rodi grožđe i Srbi prestanu lagati.

Ma gradite to već jednom ili prestanite laprdati! Osim toga bolje je da krhate pare u to nego u oružje koje bi na kraju moglo biti upotrebljeni protiv nas!

Gos’n Foglar, ja ne laprdam. Kakvo oružje? Protiv kojih ‘vas’ da ga upotrebimo? Vi ste u NATO. To je onda napad i na SAD. Čega se bojite? Uživajte, bezbedni ste.

Ovo je regionalni portal, Srbija je u regionu, Srbi žive u regionu, mogu u svojim gradovima slobodno da grade aerodrome – i to bi bilo to.

Toliko je jednostavno.

Pod “ne laprdajte” nisam mislio vas osobno nego Srbiju i vašeg vožda. Ma samo vi gradite… Ali kada pogledate ekonomsku situaciju u Trebinju, za sve trebinjce bi bilo bolje da se pare ukrhaju u radna mjesta za stotine i stotine ljudi umjesto u jedan aerodrom koji će imati dnevno jedan let za Beograd. Ako i toliko….

hahahahaha, da baš se u Hrvatskoj “strašimo” aerodroma u Trebinju.

Ne strašite se nego ste nevjerojatno zlobni i puni zaslijepljujuće mržnje. To je kod nekih od vas, prosto, fanatična strast. Baš jadno, ili što bi Alen rekao „bolesno”.

Nitko relevantan nije “zloban”. Gradonačelnik Dubrovnika samo traži studije utjecaja na okoliš i da se ispoštuju sva pravila, upravu DBV boli ona stvar kao i TZ, a sve veće razine vlasti se niti obaziru. Tako da komšija prestani pljuvati da Hrvati iz objesti i mržnje žele napakostiti narodu Trebinja jer to nema veze s vezom.

Upravo treba uvesti relevantne adrese. Gradonačelnik tog vašeg grada se treba obratiti ministarstvu koje se bavi zaštitom životne sredine. A onda se to ministarstvo obrati drugoj državi, BiH i traži relevantna dokumenta.
A mržnje i zlobe ima previše, pokazalo se i na komentarima ove vijesti. Ali to je na sramotu upravo tih mrzitelja i zlobnika, susjede. Lijep pozdrav!

Što se vas tiče to? Sto puta ponavljate isto. Ulaže tko želi. To svakako nije Vaš problem. A i objasnili smo, grad Dubrovnik neka se žali ministarstvu ekologije. A onda oni neka vide s odgovarajućim ministarstvom BiH.

Isto kao što se vas ne tiče što taj dio BiH nadzire Hrvatska kontrola leta i ne vidim razloga za kmečanje po tom pitanju…

Ima, ima. Počeli su kmečati kako Srbija neće graditi aerodrom ako kontrolu neba ne dobije SMATSA ili kako se već zove. Zbog čega bi Hrvatska trebala prepuštati kontrolu neba oko svog međunarodnog aerodroma? Zbog fantazija komšija?

Izgradite ga i upumpajte bjesne pare u tu bukojebinu. Imate moju punu podršku. Hahahahaha

Hahahahahahahahahahaha! Duhovito baš. Hilarious!

Uradjen je projekat deo sam procitao koji se tice problema koji Dubrovnik naglasava.
Lepo je receno da se rezervari za gorivo otpadne vode moraju radit u duplim zidovima, da se mehanizacija ne moze popravljat na licu mesta.Da se moraju pravit posebne garaze itd..
Znaci u projektu su detektovani svi moguci problemi sto se ekologije tice i lepo je navedeno da ce sve ispostovat po najvecim standardima.
Iz projekta se vidi da niko nista ne pokusava zaobici .
Ali moje misljenje je da ovo nema nikakve veze ni sa kakvom ekologijom i vodom jednostavno se pokusava svim silama zaustsvit.
Gledam danas u Jutarnjem listu opet udarna prica o Ruskoj vojnoj bazi , Vucicevim parama odnosno Ruskim i covek jednostavno da ne poveruje.

Nema ni jedne zdravorazumske logike osim da to treba biti rusko-srpska baza. Srećom, nisu oni ti koje se pita.

Aha, sad nije problem ekologija, nego Rusi…?! Tako providna zluradost! Apsolutno neće biti nikakva srpsko- ruska baza. To je NOSENS (besmislica). Nonsens je i da postoji tolika zloba.

Rusko-srbijanske hibridne prijetnje. No, na jačeg su se namjerili.

Isto i više nego što neki znadu da je to buduća „srbijansko-ruska baza”.

Odlučite se, što vas više uznemirava, ekološka ili vojna prijetnja? U svakom slučaju, BiH je suverena država. Ima mehanizama da se to reguliše, nitko vas, Alene neće to pitati.

Vidi se, puno nonsensa.

Drago mi je da ste toliko u materiji da ste bliski strukturama koje planiraju zračnu luku u Trebinju.
A ako studija nije garancija, kako to jeste u slučaju odlagališta nuklearnog otpada na samoj granici s BiH?

istina je Alene potrudite se malo zavrseno je pre neki dan

Moj komentar ,sa drugog racunara i ode kao anonimni.

Projekat kasni jer bošnjački političari ne žele ulaganja u Srpsku i usporavaju gdje god mogu. Malo ste tendenciozni u vezi aerodroma Trebinje. Lično smatram da je to plus i za Dubrovnik i za Hercegovinu. Mislim da je krajnje vrijeme ne graditi svoj uspjeh na tome da komšiji crkne krava.

To bi rado ovi što bi gradili ono što nema ni 1% šansi da bude izgrađeno. Bolje da nabave par stada krava i ovaca i prodaju u Dubrovniku meso i mlijeko pa će bit puno zadovoljniji.

Možeš li mi napisati kako to bošnjački političari usporavaju Srpsku ?

Jednostavno. To se zove politička opstrukcija.

Evo jedan primer.
Pa Bisera Turkovic povuce saglasnost svog ministarsta na memorandum izmedju BiH i Srbije.A predhodno odobrila i onda povukla.
I ovim potezom je vratila celi projekkat nekoliko meseci unazad.

Jeli ovo ozbiljan odgovor ili se zezate?
Ako ste ozbiljni onda je nadam se previd sa vase strane .Ovo sto sam napisao je istina i desilo se pre nekih 6- 7 dana.

Projekt kasni već 15 godina otkako se počelo pričati o ovome jer je projekt neracionalan i poprilično besmislen.

I zato ga ne treba graditi, jer nema koristi za Dubrovnik? Inteligentno.

Da li biste se možda mogli sjetit koliko je BIH dužna stotina milijuna eura koje je Hrvatska uložila u TE Gacko, a struje ne dobiva nimalo. Malo pogledajte oko sebe i ne pričajte gluposti. Svima je jasno da Srbija preko tzv. Republike Srpske financira gradnju aerodroma s namjerom da se jednog dana pretvori u vojni, a prije svega protiv BIH. Hrvatskoj oni više ne mogu ni prismrdit. Civilni aerodrom u Trebinju nema nikakvog rezona.

Kakav vojni aerodrom jbt? Pa sa postojećih vojnih aerodroma za cc10 Min borbeni avion moze da se stigne gdje god. Kako su smiješne te teorije zavjere. Dajte malo logičnog razmišljanja

BiH je dužna HR nešto manje od 5 teravat sati iz TE Gacko, takođe HR duguje BiH struju iz HE Dubrovnik nešto preko 4 teravata. Uz to HR duguje i neki novac iz ratnog perioda kad su im ovi davali struju iz HET-a. Na sve to HEP treba da snosi posljedice i štetu zbog nerada u dužem periodu (sami krivi za požar)
Ali mislim da je to poravnato ili će se poravnati izgradnjom HE Dubrovnik 2.

Gdje su dvostruki aršini? Ovdje ih apsolutno nema.

Možete li ih uopće navesti?

Vama i da ih nacrtamo necete ih videti jer to ne zelite.

Stvarno taj Marušić iskače već godinama iz svake paštete. Gdje hod nešto zasmrdi evo ti njega s etiketom stručnjaka.

Ko je tja gosp. Marusic i zasto ga nazivate diletantom?

Ne mozete samo na osnovu njegovih izjava tvrditi da je on diletant vec samo njegove izjave mozete nazvati diletantskim.
Medjutim, ako je g. Marusic covjek koji se nikad stvarno i nije bavio zrakoplovstvom, nema formalno obrazovanje iz ove oblasti niti se profesionalno time bavio, onda ga sa pravom mozete nazvati diletantom. U suprotnom, nemojte to raditi.

Pa po ovoj vasoj izjavi XXX

Upravo se svojim izjavama klasificira kao diletant. Odakle vam to da ga izjave ne cine diletantom??

Rekoh, ako nema odgovarajuce formalno obrazovanje i nije nikad nije radio u oblasti zrakoplovstva, onda zaista jeste diletant. Za sada su mu samo izjave diletantske.

Razlika je jasna. Ako imas naobrazbu ili radno iskustvo u nekoj oblasti onda nisi diletant, vec ti samo izjave mogu biti diletantske.

Pustite ljude da grade zračnu luku u svojoj državi. Ako su procjenili da im to treba, čemu ovolika uznemirenost u vašoj zemlji?! Prosto tražite sve moguće načine da obesmislite plan te gradnje. I to baš onako- ne odustajete.
Evo, u živom je sjećanju neumjereno ponavljanje (po nekoliko puta, uvijek isto) kako će Srbija zasigurno biti kažnjena sankcijama i na svaki drugi način zbog toga što njena aviokompanija leti za Moskvu i Sankt Peterburg. A onda i vrhunac- izlivi zluradosti što će se toj državi (Srbiji) ukinuti dotok nafte od 15. svibnja. Majko mila…! Kad ono- ništa od toga.
Dakle, nije nemoguće da će zračna luka u Trebinju imati dobar poslovni model i privući dovoljno putnika za održivi razvoj. Kojim god tipom zrakoplova dolazili. Dakle, samo bez prejakih osjećanja, molim vas.

U životu i u biznisu treba jako paziti da se susjedima ne baca prašina u oči i da ih se ne provocira.
Ova priča s Trebinjem je notorno izazivanje Dubrovnika i države Hrvatske jer svi znaju da je taj projekt ekonomski neisplativ, financira ga Srbija i ozbiljne su sumnje da bio bio korišten kao vojni aerodrom.
Također, iz Dubrovnika su dati ozbiljni argumenti u vezi sa zagađenjem Omble, otkud se Dubrovnik opskrbljuje pitkom vodom.
Na potezu je Država Hrvatska.

U pravu ste za aerodrom Trebinje , i sve što ste napisali . Međutua Hrvatska je svakako neprijateljski nastrojena prema Bosni i Hercegovini , tako da ne sumnjam da će svim silama reagovati . Može i odlaganje radioktivnog otpada na granici , šta fali ?

Hrvatska nikako nije neprijateljski nastrojena prema BIH. Pola Hrvata je u Hrvatsku došlo iz BIH, to ne zaboravite. Hrvatska gradi mostove s BIH, radi plinske konekcije da BIH ne ostane bez plina itd.
Ne nasjedajte propagandi koja dolazi iz Srbije. Zna se kome je to u interesu.

Da, gradi mostove i plinske konekcije sa parama od EU. Sa svojim parama ne bi nikad. Gdje vi živite

Ja živim u Hrvatskoj, EU.
Hrvatska u EU i uplaćuje svoj novac kao što od EU i dobija. A gdje to vi živite? I kome vi to nešto uplaćujete?

Ili od koga muzete?

Upravo suprotno. BiH je izuzetno neprijateljski nastrojena prema Hrvatskoj i krajnje je vrijeme da Hrvatska konacno odgovori zesce!

Priča o pitkoj vodi je neviđena glupost. Jer ista ta Hrvatska gradi skladište nuklearnog otpada odakle se vodom snabdeva više stotina hiljada ljudi.

To što ste napisali je dušta laž

Sušta

Odgovoreno vam je na ovo pitanje već nekoliko puta tako da molim vas prestanite širiti neistime.

Eto nisam pročitao nijednom. A živo sam zainteresovan.

Alen vam je već nekoliko puta objasnio da nuklerani otpad ne pretstavlja nikakav ekološki problem zbog već učinjenih studija. Te iste studije nisu napravljene za Aerodrom Trebninje, pa je logično da ih Dubrovnik zatraži.

“Hrvatska apsolutno poštuje sve propise vezano uz to skladiše. Napravlje i su baš sve i detaljne analize utjecaja na okoliš, sve potrene ekspertize koje se moraju provesti vezano uz ekologiju, mikrolokaciju, utjecaj na uže i šire područje, uvedene sve maksimalne preventivne mjere, svi standardi koje traži Europska Unija. Dakle maksimalno je ispoštovana sva, ali baš sva procedura, koja uopće nije jednostavna. Zato sve to toliko i traje.”

Da, to je pošteno. Trebaju se tražiti studije za ovakve stvari. Za skladištenje nuklearnog otpada su napravljene, tako da je sasvim legitimno tražiti isto i za aerodrom. Složio bih se s vama da nisu napravljene studije, no ovako ispadate samo ekstremno subjektivni.

Hrvatska je napravila studiju uticaja na okolis. Od BiH se ztazi samo da prije gradnje takodjer napravi studiju uticaja na okolis. Nista vise nista manje. Medjutim BiH to odbija iako je potpisnica takvih sporazuma. Mislim da Hrvatska uvdje treba ukljuciti EU da nastupi slozno prema BiH i uvede odgovarajuce sankcije BiH!

Republika Srpska je dio BiH.

Za ovaj komentar bi mogla i prijava, jer se krši integritet države na stranici koja pripada Hrvatskoj, državi, koja ” priznaje ” granice BiH. Onda ako ćemo tako, de facto Istra nije Hrvatska

Proći će i Trebinje, prije gradnje. Zašto toliko pjenite, zaboga? Nije vaš novac.

Ala ste poentirali. I zagađuje izvor vode i biće korišćen kao vojni aerodrom. Vi biste da određujete da li susedna država ima pravo da gradi vojni aerodrom?!?Plus, vi znate da se susedu ne isplati- nisu vaše pare, što vas to pogađa?
Država Hrvatska nije gazda BiH, prema tome može da se oglasi isključivo ako dokumentacija za gradnju aerodroma ne uključuje poglavlje o zaštiti životne sredine. A danas je to standard koji se podrazumeva (studija o zaštiti životne sredine). Otkud vam pravo da osporavate nešto što niste još ni videli (dokumentaciju)?! Kakva arogancija.

Ne gradi susjedna, nego malo dalja.

BiH je susjedna država. Nije bitno tko financira. Nećete im vi birati financijera.

Niste čitali komentare. Prisutna je otvorena mržnja i zlobni komentari na račun Srbije i izmišljene „srbijansko- ruske” vojne baze. Zar mislite da je to zaista moguće i da bi Sebija to planirala?! Presmiješno i preglupo.

Hrvatska nema nikakav uticaj niti će imati na gradnju aerodroma Trebinje. Sve to je samo dnevna politika i zabava za preostale koji nisu otišli trbuhom za kruhom

Ako je nepovoljno vrijeme u Dubrovniku bas ce biti povoljno 5 kilometara dalje u Trebinju.
Mislim da bi Hrvatska trebala ukinuti radne dozvole stanovnicima Trebinja koji na tisuce njih rade u Dubrivniku pa neka se zaposle na trebinjskom aerodromu!

Ma niđe veze , jeftine političke provokacije od strane Srbije i Vučka . Kakav crni aerodrom , uozbiljite se molim vas .

Koji je to poslovni model molim vas?

Napravite intervju s njim.

Ako smatrate ovu temu važnom, napravite intervju u komu će riječ imati svi kojih se ovaj projekat tiče. Sve ostalo su naklapanja na zidiću, uz pivu ispred seoske trgovine.

Taj lupeta na svim poljima, najčešće o cestovnom prometu, nedavno je lupetao o elektronskom ometanju onog drona iz 60tih koji je pao na Zagreb, a eto ga sad i u zrakoplovstvu.

I jel ta Hrvatska kao clanica NATO-a saznala odakle taj dron koji je lako mogao pobiti mn0go mladih ljudi? Nije?

Pojela maca jezik?

A jesi ti otkrio stručnjače?

Pusti ti mene.

Nije dron doleteo na moj glavni grad nego na tvoj a svi ste se ucutali kao da vam je CNN naredio. Oh wait…

Pa vama dronovi lete u jatima niti znate ko ni zasto. Procesljaj malo vlastite medije.

Govorim o dronovima koji prelijecu Srbiju. Zvanicnici Srbije su sami priznali da su imali prije par godina neidentifikovane prelete.

To je samo bila mala pokazna vježba kako je NATO organizovan, moćan i efikasan

Kad zatreba biti će NATO opet organizovan, moćan i efikasan. Nema da brinete. Fata je Fata, al dvaput je dvaput!

78 dana i usetali u Kosovo bez i jedne ljudske zrtve. Ako to nije efikasnost onda ne znam sto je!

Kako sad mala? Pa zar nije tri put ratovala? Ahahahaha

Paklena zloba patuljka neslavne prošlosti.

Hrvatska je mala zemlja, gotovo najsiromašnija država EU. Politički i gospodarski beznačajna za NATO.

Bato, pa ne sastoji se Nato samo od nuklearnih velesila. Tu su i jedna Crna Gora, Albanija i Makedonija. Te su politički i gospodarski još manje značajne od HR. Gotovo su na razini Srbije. Biti članica EU, pa makar i najsiromašnija (što nije) je nedostižan uspjeh za gotovo sve ex Yu države.

Hahaha. Nedostizan uspjeh. hahaha

Alene, vi stvarno mislite da je Hrvatska nesto posebno i da je ybog toga clanica EU. Mislite li da ostale balkanske dryave nikad nece postati clanice EU? To su nonsensi.

A što češ, nemamo svi slavnu prošlost kao vi.

Izgleda da je veci stucnjak od Alena.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!