Air Serbia ima flotu prosječno staru 19,3 godine. Pritome A319 imaju prosječnu starost od 16,3 godine, A320 je star 15,7 godina, A330-200 je star 12,8 godina, a ATR-72 imaju prosječnu starost od 28,1 godinu. Tri ATR-72 u vlasništvu kompanije su stari 31,0 do 31,2 godine. Osim ta tri aviona svi ostali avioni su u lizingu, njih 14.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
JAT je pravio manje gubitke i iza takvog kakav je bio blesav, su ostali neki avioni u vlasništvu države koji su redtarzovanom JU zlata bili vredni par godina. Ne poznajem operacije JU, ali smem da se kladim da su im oni stari B737 (dok ih nisu isekli) i ATR72 najprofitabilnije mašine. Ako ništa, bar cele zime ne prave ludačke troškove.
Iza ovoga sada ništa a upucano ko zna koliko stotina miliona evra.
Ali svi brilijantni ugovori sa Arapima su tajna.
Strašno…
No, budimo pošteni ti avioni o kojima govorite su iz vremena SFRJ kada su JAT gradile sve repulike i ulagala se abnormalna količina novca u kompaniju. Onaj kasniji Jat ih je samo nasljedio i nikako ti stari avioni nisu njihov uspjeh.
A ovo sa stotinama milijuna EUR i tajnim ugovorima… a čujte… sve jasno, ne.
Verovatno ste u pravu za avione. Ne znam…
Ali od tih ljudi i te blesave firme je nešto ostalo što može da se pipne i da bude korisno i posle 30 godina.
Pokušajte da izračunate koliko su para oni nasleđeni B737 i ATR72 oneli novom JU
Pa donjeli su puno zato što je operiranje bilo jeftino. Sami avioni kao stara groblja nisu donjeli ništa. Na koncu se nisu mogli ni prodati koliko su bili stari.
No, još jednom naglašavam te avione Air Serbiji su kupili svi grašani SFRJ, i Srbi, i Hrvati, i Slovenci, i Makedonici…
nećemo sad valjda da otvorimo i pitanje sukcesije ovde 🙂 od jat-a je svuda ostalo ponešto, konkretno u hrvatskoj 8.560 kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora, među kojima su 67 stanova, hotel i pomoćni objekti za održavanje aviona
Mislim da to ipak ni izblizu nije usporedivo sa 35 novih aviona među kojima i širkotrupci.
A kakve veze ima koji avioni su u vlasnistvu, a koji ne? Uzmemo A3 na primer, koliko oni aviona imaju u vlasnistvu, a koliko su jaci?
Aegean ima samo 5 od 50 aviona u vlasništvu.
Kakve veze ima? Šalite se zar ne? Ogromna većina kompanija koje dobro stoje danas imaju dobar dio flote u vlasništvu. Flota u vlasništvu znači jeftinije operacije, fleksibilnije operacije, sigurnost u operacijama. No, u prvom redu to je stvar financija i jeftinijeg poslovanja.
Kontekst u kom ste napisali se može pogrešno razumjeti. Baš sam gledao da li ste to i za Croatiju napisali i niste. Shodno tome vas je Aleksandar vjerovatno pitao zašto to ističete…
Naravno da nije…cccc
Pa dobro nije nista neistinito napisao, JU stvarno poseduje samo 3 poprilicno stara ATR-a. Bilo bi lepo i nadam se da ce uskoro kupiti nove avione.
Pa sigurno da nije napisano ništa pogrešno. Ne razumijem potrebu da se skače baš na svaku informaciju.
Stil pisanja me podseca na Petra Vojinovic i njegov skorasnji opus…. po principu reci mi sta nije tacno… malo mi je uvredljivo za iskrene ljubitelje avijacije…
Sto je uvredljivo? Istinite činjenice? Jel nešto pogrešno? Što je uvrijedljivo?
Ako i nisam naposao to svakako mislim. Iako Croatia ima više aviona u vlasništvu (oko 40% flote) nego Air Serbia (17% flote).
opet ON… dobro je dobro je…tvoj je veci ….ti zaista ne mozes da se kontrolises
Tko ja? Koji je vama klinac???? Ja to nisam napisao u tekstu, samo sam odgovorio na pitanje? Kako je onda to “čiji je veći” pobogu????
U istinu vi ne mozete da se kontrolisete,zasto vas pogadja istina?!?!!?Statistika je neumoljiva.
?????? O čemu Vi pričate?????