Ryanair je prolongirao linije iz Zadra za Edinburg na 1.9, Newastle na 1.9 i Liverpool na 2.9. Manchester je smanjen sa 4 na 2 leta. Jedino je, za sada, linija za London Stansted ostala sa planiranom frekvencijom od 4 tjedna leta, iako ima najava da bi se i ona mogla uskoro smanjiti na 2 tjedna leta. Ryanair ima 37 linija iz Zadra.
Ovo prolongiranje na nakon sezone je ogroman udarac za hrvatski turizam, obzirom da su turisti iz Velike Britanije vrlo brojni, dočim će značajni hotelski kapaciteti ostati nepopunjeni.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Zadar i sve što mu gravitira bi mogao dosta ispaštati zbog velikog broja zaraženih. Niz koncerata i događanja je moralo biti otkazano, već je gotovo sredina srpnja i nikako dobro za njih nažalost. Eto danas 11 dolaznih letova, od čega tri domaća. Grozno
Bome da. To svakako nije dobro.
No, ova otkazivanje i reduciranja za Veliku Britaniju nisu samo odlika Zadra, nego i Splita, Dubrovnika i Pule. To svakako nije dobro, poglavito što su Britanci bili jedna od najvećih turističkih nacija na Jadranu.
Možda se promjeni sreća kroz nekoliko tjedana kada Britanija ukine sve mjere…
A možda. No, Britanija to otvaranje prolongira iz tjedna u tjedan. Prve ozbiljne najave za otvaranje su bile sredina V. mjeseca (politika je naveliko o tome urlala). Sada dva mjeseca kasnije ništa se nije promijenilo. Ako se nisu otvorili za top sezonu kada je kamara turista, onda će se teško otvoriti i do kraja sezone. Konačno, već je “prošla baba s kolačima”. Dobar dio žetve već je propušten.
Britanija je, inače, ekstremno neozbiljna. Eto, za Portugal su se prvo otvorili, kompanije su počele masovno uvoditi letove i prodale su kamaru karata, a onda je Britanija samo par dana kasnije ponovo zatvorila Portugal. Krajnje glupo i neprofesionalno. Zbog toga ih i najveće britanske avio-kompanije tuže.
Nisu zatvorili Portugal jer im se samo tako prohtelo već su imali razloga. Ne sijaju ruže ni u ostatku Evrope ali Portugal je po incidenciji na 100.000 stanovnika u samom vrhu. Kipar, delovi Španije, Egipai i Tunis opet beleže naglo povećanje zaraženih a ni delovi Grčke ne zaostaju. Već sada se javlja strah šta će biti posle 1.8. A da ne pričamo o 9. mesecu.
OK, ali onda nisu morali ishitreno otvarati tržište. Nego su trebali pričekati. Kompanije su zbog toga imale enormne troškove pošto su angažirali posade, digli avione, prodale jako puno karata i onda morali ljudima vraćati novac i ponovo prizeljavati avione i otpuštati posade.
Srž problema corone jest da ta slavna incidencija kao ni broj pozitivnih koji ne razvijaju nikakve simptome ne znače apsolutno nista. I to su mnogi stručnjaci rekli, ali ih politika jednostavno ignorira – iz kojeg god razloga. Problem je i to da će incidencija, tako dugo dok se sve živo i mrtvo masovno testira, ostati visoka – čak štoviše: ima puno stručnjaka koji upozoravaju da će incidencija rasti proporcionalno sa brojem cijepljenih. Stoga je jedino mjerilo stanja stvari broj hospitaliziranih slučajeva na intenzivnoj njezi. Naravno ako su oni pouzdani a ne kao u Njemačkoj ili Austriji gdje je broj umjetno guran na gore jer je to za bolnice bilo financijski lukrativno i gdje je politika, usprkos činjenici da je to znala, na temelju tih brojaka uvela daljnje lockdownove i uvela razne zakone. Stoga: biti će onako kako politika odluči bez obzira na stvarnu situaciju, broj cijepljenih i/ili necijepljenih i broj stvarno oboljelih.
Apsolutno.
pa kako da nece, kad nisu nista naucili:
https://ezadar.net.hr/ostalo/galerije/2768580/mi-smo-ludjaci-mi-smo-prvaci-velika-festa-na-narodnom-trgu/
https://ezadar.net.hr/ostalo/galerije/2768830/brojni-zadrani-okupili-se-na-terasama-kafica-i-navijali-za-hrvatsku/?slika=4960460
https://ezadar.net.hr/ostalo/galerije/2769272/?slika=4976044
koga (od ovih) briga za turizam i aviolinije!
Pa teško da ih nije briga. Da nema turizma teško bi i oni brijačili…