autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
Croatia Airlines naveliko otvara linije iz Splita, prošle godine ih je otvorila 6 (Amsterdam, Bukurešt, Dublin, Stockholm ARN, Milano MXP, Atena), a ove godine otvorila je dvije linije (Oslo i Skopje). Istovremeno ove godine otvorila je i tri charter linije (Belfast, Karlstad i Hamastad). Prošle godine povećan je i broj frekvencija, pa je Split imao čak 24 dodatna leta.
Croatia je u zadnje dvije godine uvela i nove linije iz Dubrovnika, Brača i Osijeka, a zimi je uvela i letove iz Zuricha za Pulu i Split, te iz Rijeke za Minhen.
No, istovremeno još uvijek nije obnovila letove na 8 linija koje je 2019. imala za Zagreb (Lisabon, Milano, Prag, Bukurešt, Stockholm, Oslo, Helsinki, St.Petersburg). Croatia je u zadnjih dvije godine obnovila letove samo za Barcelonu i Mostar. Croatia je 2020. planirala pokrenuti letove za Sofiju i Podgoricu, no i te letove sada nema u planu. Dobar dio ovih linija sada operiraju strani prijevoznici (Ryanar za Milano, Oslo, Sofiju i Podgoricu, te Finnair za Helsinki, do Rusko-ukrajinskog rata i Rossyia za St.Petersburg).
Croatia Airlines iz Splita ima daleko više letova nego 2019, no iz Zagreba ima bitno manje letova nego 2019. Kompanija se očito kao odgovor na ekspanziju Ryanaira povlači iz Zagreba i prebacuje operacije na Split. I sad se postavlja pitanje jel to pametna odluka kompanije.
Neosporno je da Croatia mora povećavati broj letova iz Splita i Dubrovnika. Kamo li sreće da kompanija od 2000. naovamo nije prepustila tržište Splita i Dubrovnika strancima, nego da je otvarala linije i povećavala frekvencije. Danas ne bi imala tek 16% tržišnog udjela u sezoni. I da, Croatia je zakasnila. Sada iz Splita pokreće linije gdje već lete vrlo etablirani strani prijevoznici sa velikim brojem frekvencija. Primjerice prošlog ljeta Croatia je za Copenhangen letjela tek tri tjedna leta dok su tri velika prijevoznika među kojima SAS i Norwegian letjeli čak 23 tjedna leta, za Paris je imala 3 tjedna leta a etablirani prijevoznici (Air France, easyJet, Transavia, Vueling) su imali 27 tjednih letova, za London Croatia je letjela 3 tjedna leta, dok jaki prijevoznici (British, Wizz, easyJet, TUI, Jet2) imaju čak 56 tjednih letova, a za Stockhom je letjela dva tjedna leta dok je 5 velikih prijevoznika među kojima SAS, Norwegian, Eurowings i TUI letjelo čak 23 tjedna leta. I da se razumijemo ovaj portal i te kako pozitivno gleda na pokretanje letova iz Splita i drugih aerodroma. Hvala bogu da je kompanija konačno krenula sa tom praksom, bilo je krajnje vrijeme.
No, je li odgovor na Ryanair povlačenje iz Zagreba? Naravno da ne, upravo suprotno. Zamaaro je tri mjeseca prije početka letova Ryanaira iz Zagreba napisao što je kompanija morala napraviti kao odgovor Ryanairu. Među ostalim mjerama trebala je povećati broj letova na glavnim linijama kao odgovor na par tjednih letova Ryanaira (npr. za Hahn, Memmingen, Bouvais, Charleroi…). Kompanija je hitno trebala obnoviti sve linije, poglavito one koje ne leti Ryanair, a kako bi prevenirala dolazak Ryanaira (Prag, Bukurešt, po povlačenju TAP-a i Lisabon). No, kompanija je trebala i pokrenuti niz linija za short break turiste tijekom VII. i VIII. mjeseca. Time bi prevenirala letove Ryanaira koji ne bi mogao ostvariti popuste na istima, pa se ne bi desila Ryanairova linija za Manchester, Malagu, Maltu i Krf, ali i neke druge linije u budućnosti. Povlačenje iz Zagreba istinski izgleda kao da se kompanija ponaša kao petogodišnjak koji se sad duri na svog prijatelja pa se s njim više neće igrati (MZL Zagreb). Krajnje neracionalno i blentavo.
Napuštati svoj glavni hub svakako nije logika legacy carriera Europe. Pobogu, pa Lufthansa nema letova izvan Frankfurta i Minhena, British izvan Londona, Iberia izvan Madrida, Austrian izvan Beča, Brussels izvan Bruxellesa, KLM izvan Amsterdama… Čak i one kompanije koje su u turističkim zemljama poput Aegeana ili TAP-a imaju prilično malo letova izvan svog huba, daleko manje nego u svom hubu i prvenstveno razvijaju svoj hub. Zašto je onda to drugačije kod Croatie?
Upravo zato Croatia je ostvarila ogromnih 18,2 milijuna EUR minusa u 2022. dok su sve ostale kompanije imale rekordne profite. Eto ga na! Očito logika kompanije ne funkcionira. Vidi čuda.
Dok se vi tu “stručnjaci” prepirete u komentarima “koji ima većeg” i te fore kao da imate sva rješenja za poboljšavanje i profit, nitko ne stane i ne pita što mi kao PUTNICI trebamo i želimo. Fućka se nama za kvartalna izvješća Croatia Airlines i njihove gubitke kada svi već desetljećima znamo “javnu tajnu” koliko visoke bonusi su se isplaćivali menadžmentu i btw još uvijek i danas isplaćuju. Nama je bitna redovitost linije i cijena po letu.TOČKA. “Zaboli me uvo” koja će to kompanija bit, da li je Ryanair, Lauda, Eurowings ili Nepal Airlines. Croatia ima ljude plaćene dobro sa mjesečnom plaćom koji bi trebali znati di će im biti Hub i zašto. Na tržištu kapitala trebao bi pobijediti onaj koji pruža najbolju vrijednost usluge korisnicima i to je to. Tko se nakon nekoliko desetljeća rada i državnih poticaja nije snašao u tome, može se za njega samo reći “Good riddance!”
Stoji
Vjerujem da je bolja strategija preko ljeta letit za Split jel tu dolaze I turisti, Naravno u Zagrebu ne pomaže da je Ryanair sad tamo I na sve to Zagreb je uvijek bio skup. Nemaju baš neku flotu da bi imali više letova I frekvencija pa ako budu povečali iz nekih ZL kada budu imali više a220 onda budemo vidjeli kakva če biti strategija tada.
OU je već poznata po poslovanju. Nego, šta mislite da Ryanair bude natjeran da napusti ZG zbog viših taksi. Možda aerodrom ZG to zapravo i želi, jer nemaju neku zaradu od Ryanair a mnogo posla oko njih
Nemaju zaradu na Ryanairu?
Stvarno nikad kraja glupostima u ovim komentarima
Када излази финансијски извештај Туђмана? Да видимо колико су тачно зарадили.
Molim lepo , u kojim je kvartalima Croatia ostvarivala profit u pozitivnim godinama i zasto ? Nekak su mi mali stupci u dijagramima do proleca , leta i rane jeseni . Tak nekak stoji u njihovim izvjescima . Hvala lepa i lep pozdrav .
U načelu je profitabilna u III. kvartalu. Nažalost samo tada.
Postoji li interna strategija Croatie, jer je očito da postoji disproporcija u fokusu tvrtke a sve između ZL u Splitu i Zagrebu? Ne mogu prihvatiti da se preusmjeravanjem linija, Croatia pokušava nositi sa konkurencijom na tržištu.To sasvim sigurno nije dugoročno korisno niti održivo za kompaniju.
Međutim, svaka kompanija ima svoju strategiju i uvjete poslovanja i ne mogu se složiti da postoji univerzalna praksa koju bi sve kompanije morale slijediti, zbog toga sam i pitao na početku kakva je interna strategija Croatie?
Da, ali Croatia je u minusu 18,2 milijuna kada su svi drugi u rekordnim plusevima. Odlična joj strategija.
OU nema nikakve strategije, ni interne ni eksterne. Sve su to akcionistički potezi tipa “ako uspije, uspije, ako me, koga briga”!
Apsolutno. I to je najveći problem kompanije.
Šta vam znači da British nema letova izvan Londona, ili KLM izvan Amsterdama? Da te kompanije lete samo iz svojih glavnih gradova i nijednog drugog grada u svojim državama?
Ako je tako, zašto onda napadate Er Srbiju što zapostavlja Niš?
Upravo tako.
Zašto? Zato što je do prošle godine bila megafinancirana od države. A država nije samo Beograd.
Sve se kompanije finansiraju na razne nacine od drzave. Samo se metode razlikuju. Tako da ne pricajte vise jedno te isto iako vrlo dobro znate kako to funkcionise.
I ta Lufthansa gde joj drzava blanko kupuje „milion“ karata za drzavne sluzbenike a ne iskoristi se ni 200.000 godisnje. Ovo je samo jedan primer. A o tome kako drzave stite svoje „privatne“ prevoznike moze do sutra da se prica.
Baš ono pretjerujete. Države ne financiraju svoje nacionalne prijevoznike. Nešto indirektnog financiranja ima, ali to je istinski malo i zanemarivo u postocima.
Koliko ste licemerni… A te kompanije kao nisu finansirane iz državnog budžeta? Ne budite smešni.. Dakle, iz tako bogatih država njihove ultrabogate kompanije lete samo iz glavnih gradova, a iz siromašne Srbije nacionalna kompanija mora da leti iz više gradova.. To nikakve logike nema..
Dobar dio kompanija leti i iz sekundarnih aerodroma npr. Aegean, LOT, airBaltic, SAS, TAP, Aer Lingus, Air France…
Ka JU radi nešto, obavezno je tu kompletan menadžment Vansija. Vidi se da postoji verlika sinergija dvije kompanije. Ne malo puta čelnici jedne kompanije pričaju u superlativima o drugoj.
Kod OU i MZLZ nije tako.
OT
Zanimljiva priča https://www.youtube.com/watch?v=rpjslifbXs4
Da kod OU i MZLZ nije tako.
A da? Do dolaska Ryanaira nije smela ni jedna LCC kompanija istinski da proviri. Tek kada su opasno brojke pale dok je cela regija rasla a OU nista nije cinila da se makne, ZAG je brze bolje sproveo ovaj „plodonosni“ ugovor sa FR. Ugovor koji ocigledno jedna strana ne postuje jer se FR ljuti pa cemo videti na kraju kako ce se ovo zavrsiti.
Da, to je istina. Ali Zagreb je samo 2021. napravio ono što je morao napraviti 2005. Bio je zadnji po LCC u Europi. Sada je stanje bolje iako još uvijek nije dovoljno dobro.
Molim ljubitelje poreza uprave Croatije da pogledaju službene brojke od prošle godine u izvješćima za Zagrebačku burzu.
2022. godina
1. kvartal LF 51.4%
2. kvartal LF 56.2%
3. kvartal LF 61.9%
Godišnje 2022. LF 62%
Godišnje 2019. LF 73.6%
SPU nije donio ništa i avioni su bili u top sezoni iz SPU bili 2/3 popunjeni.
A što ja govorim cijelo vrijeme.
Ne budite smijesni. Poredite neuporedivo.
Sta mislite koliki bi LF bio da su avioni ostali na MZLZ?
Tvrdim d bi bilo ispod 50%
Ne bi čudilo za OU. Ali kao što vidimo nije ni bitno veći u SPU. Dok god će OU ovako loše raditi bez ikakve strategije i sustava valova, rezultati će biti ovako loši.
Da imaju svoju mrežu linija, kao Aegean ili Air Serbia, da su od Zagreba napravili pravi hub, i da svoje avione i linije feedaju svojim transfernim putnicima, LF ne bi bio 50, nego 80 % i preko toga, a bio bi veći i yield, pogotovo radi bogatih turista kojih je sve više i više u HR. Ali ne, treba bit feeder Lufthansi u Munchenu i Frankfurtu, po mogućnosti sa najskupljim na tržištu avionom u svojoj klasi. Pozdrav iz Rijeke
Potpisujem.
Split treba da bude hub OU.
Aha. Posebno zimi kada ima 30.000 putnika.
Sada će nam dežurni dušebrižnici objasniti da je LF u Q3 iz ZAG bio 25% a iz SPU 99% i zato je sveukupni LF bio tako loš. I da naravno sve operacije treba prebaciti u SPU.
Upravo tako.
A sada ćete nam vi objasniti da su 22 dodatna tjedna leta iz Splita stvorila dodatnih 7.6 mil. € gubitka te da Ryanair nema uopće utjecaja na postojeće OU operacije iz Zagreba.
Jasno da Ryanair ima utjecaja. Ali činjenica je da je Split tek neznatno povečao LF, a da je Croatia u bitno većim gubicima.
Ovo vam je zbog Zagreba. Tko više želi letjeti skupom OU kada imate Ryan?
Je da. A kako onda objašnjavate tako malu razliku između 3. i ostalih kvartala. Znači uveden Split, top sezona i brojke katastrofa.
Sve mi se cini da ce se Scure posipati pepelom pocetkom 2024. godine.
Zbog radi čega konkretno?
Vjerojatno jer bu OU imala ogromni dobitak jer leti iz SPU…
Aha… pa što nije imala prošle godine?
Ma tek što nije. Eto ako ne danas onda sigurno sutra. Ili prekosutra…
Aha.
Kad se ispostavi da je OU smanjio gubitke zbog jacanja huba u Splitu.
A to će se uspostaviti?
Kada se ispostavi i ono što vi tvrdite.
?
Ne možemo mi mijenjati politiku kompanije. CA mi je naplatila kofer u zračnoj luci Osijek 300 kn ,a kartu 1100kn do Minhena To nije niskotarifna kompanija Kartu povratnu do Dublina sam platila 1350 kn Lauda je vozila iz ZG. Greškom nisam kod kupovine karte kliknula na kofer ali.i tada bi ga platila ali nešto manje Visoke cijene karata nisu dobra opcija kompanije naročito u 11 mjesecu
A Croatia, to je posebna priča.
Koliko je realno da Split postane glavni hub s obzirom na trenutno situaciju,dakle da osim turistički sve veći broj stranaca dolazi živiti na područje Splita ili kupuje nekretnine?Osim njih sve je veći dolazak radne snage u Dalmaciju iz Azije, dakle avionima. S druge strane Zagreb je dosta bliži centru Europe i bolje je cestovno povezan tako da avio promet nije uvijek najbolje opcija zbog razno raznih procedura
Strane radne snage ima bitno više u Zagrebu nego u Dalmaciji. I nije sezonska nego cjelogodišnja. Split 6 mjeseci godišnje ima tek 30-70.000 putnika. Sa time sigurno neće biti hub.
No da postane hub imao bi više putnika.
Kako pobobu. Pa on zimi ima 30.000 putnika. Koliko bi to mogao povećati
Smatram da će Split povećavati zimi brojke i da će i zimi stići ZG.
Je baš. Već 30 godinama ima tragične brojke zimi, ali ove godine…
Više letova znači i više putnika.
Ne nužno. Ako putnika nema, a nema (pogledajte samo kako je Austrian odustao od zimskih letova, kako su KLM i Eurowings porezali svoje planove ove zime, kako LH nikada nije uspjela zimi…) onda vam povećanje leta neće donijeti ništa osim gubitka kompanijama.
Najžalosnije od svega je da se CA nikada nije borila za ZL Zadar. Rijeka – Minhen? Koji smisao te linije? Osijek – Minhen? Što je s njima?! Pogotovo linija Zagreb – Pula – Zadar i obrnuto. A linija ljeti, Zagreb – Zadar – Pula, u Puli zrakoplov ostane preko noći i opet ujutro Pula – Zadar – Zagreb. Tko će letjeli tom linijom nego ili netko tko nema apsolutno izbora ili netko tkome je hitno.
Zadnji put im je A319 sletio u Zadar izvanredno jer nije mogao u Split. I opet, putnici se tu nisu iskrcali,nego je zrakoplov stao na 30 minuta bez otvaranja vrata ili ičega. Iskreno vrlo vrlo sramotno ponašanje. Zbog čega su odbacili ZL Zadar s toliko potencijala…? Ne zna se. Niti oko Osijeka se nisu trudili.
Ako vam je hitno ne letite Pula-Zadar-Zagreb, nego idete autom. Brže je.
Izbacili su ZL Zadar jer imaju bazu u Splitu na 120 kilometara iz Zadra. Zapravo, ovo je jedan od logičnijih poteza OU.
Je li? I prepustili su tržište Ryanairu i drugima. Da, jako logičan.
Apsolutno da je logičan. OU je legacy avioprijevoznik i logično je da ima manji broj baza na matičnom tržištu nego što obično imaju LCC avioprijevoznici. Uzimte primjer Aegeana koji je napustio Chaniu da bi imao jaku bazu u Heraklionu.
Ako tako gledate onda bi Croatia trebala širiti svoj hub u Zagrebu, a ne smanjivati ga. Tako to rade svi legacy prijevoznici.
A kako vi gledate?
I da, OU potez oko Zadra je logičan.
Što je bitno kako ja gledam. Bitno je kako to gleda Croatia. Znači ako su već odlučili slabiti svoj hub u Zagrebu, što onda istovremeno ne šire Zadar, Pulu i Dubrovnik, nego šire samo Split.
Rijeka-Minhen je pompozno najavljen da ce biti cijelu zimu, rezala se torta, castilo se i na kraju nije letio cijelu zimu. Umjesto da se razvija ZL Rijeka ( turisti, pomorci) i da ima cijelogodisnje letove prema MUC i FRA, vecina ljudi s ovog podrucja vozi do Venezie i od tamo leti. A avion prema Minhenu nece biti pun ako malo leti, a malo ne leti. Jer ljudi ni ne znaju za tu liniju.
Nije istina, ona se od prvog dana planirala letjeti do 15.1.
Aegean u Chaniji ima avion i brdo operacija svaki dan.
Nema.
Koliko vidim OU uvodi zimsku liniju za Minhen iz Zadra, utorkom i cetvrtkom, tako da su se ocito domogli pameti…
Pokusiraju oni, i sa Pulom, Splitom, Rijekom, Osijekom… možda nešto i ubodu.
Ee, pokusiraju, to i je problem. Nema se ugledaju na veće kompanije, AirSerbia npr. skoro da nemaju letova izvan svog HUBa, a CA je oštro odlučila idemo mi zapostaviti Zagreb i prepustiti ga Ryanairu. Na kraju tko zna gdje će se preseliti jer u Splitu dominira EasyJet i SAS. Možda im Bol bude jedini izbor. I da usput, kakvog smisla ima Bol – Linz, ja mislim da nema nekog smisla ali bih želio ipak pitati Vas koji ste više upoznati s tim.
Pa kako su krenuli, fakat možda im je Brač rješenje.
Zimska linija Minhen – Zadar? Zanimljivo, nisam prije čuo o tome, istražiti ću to malo dublje…
Za sada je nema u sustavu.
Da, ima jako puno smisla to. Dok povećava broj linija u Dalmaciji ljeti je kompanija profitabilna, a ostatak godine kada joj 90% prometa bude u Zagrebu je negativna. I sad je Split krivac zbog doslovce nekoliko posto promjene kapaciteta i to samo ljeti. Čak i po ljeti Zagreb ima duplo vise frekvencija od Splita… Ali da, Zagreb će nas sve spasiti i dovesti u plus kao sto je to već nekoliko desetljeća uspio.
Činjenica je da je sustav koji uvodi Croatia rezultirao gubitkom većim nego ikada. Znači nešto jako ne štima. I to u godini kada su svi superprofitabilni.
2021. je bio veći gubitak.
2021. je bila Covid-19 godina. Tada su svi bili u megagubicima, pobogu. 2022. su svi bili superprofitabilni, a Croatia?
Miješajte kruške i jabuke. Split po ljeti nudi klasične turističke P2P letove. I da, ti nose novce. ZAG nema veze sa gubicima OU jer ZAG ne može utjecati na kretensku politiku vodstva OU. Da je cijeli red letenja baziran na valovima preko ZAG plus P2P letovi ljeti za Jadran, OU bi bila pozitivna. Ovako se leti bez veze, letovi se često “promaše” za par minuta, večernji iz ZAG za ZAD/PUY, SPU, DBV i SJJ idu prerano za zadnje mašine iz FRA i MUC, i dalje se drže ko pijan plota ZAG-SPU/DBV-FCO i još većeg kretenizma ZAG-ZAD-PUY. Stoga problemi OU nemaju veze ni sa Zagrebom kao gradom ni sa ZAG kao aerodromom, niti bi išta bilo bolje čak i da sve operacije prebace na SPU. Njihovi problemi su isključivo posljedica nesposobnog rukovodstva.
Apsolutno.
Vlada RH bi trebala da raspiše konkurs za upravu OU i da primi kvalifikovane osobe a ne preko politike
To svi govorimo već 30 godina. Nažalost, ništa od toga.
Pa sto je ta Vlada idalje na vlasti onda?
Nije. Dva puta se promijenila.
2 puta za 30 godina? Ista garnitura ljudi je tu vec 20 godina. Sve je to mlacenje slame, ista imena se vrte.
Nije ista garniruta za 20 godina. U 20 godina vlast u Hrvarskoj se promijenila 4 puta.
I kako to da je svih 4 puta vlast zadovoljna OU cim nista ne menja? Ajde jedna, dve ali 4?
Za HDZ-a je jasno, ali bogami nije mi jasno kako je to bilo za SDP-a. OK, postavili su oni Kučka, nešto je on malo i čačkao mečku, pokrenuo one neke posupke, ali sve to skupa je bilo dreku pljuska.
Isključivo je HDZ kriv.
Meni je još uvijek žao što je Rynair otišao iz Stuttgarta, sjećam se kad je jutarnji let bio u isto vrijeme kad I croatijin, samo što je Rynair karta u prosjek Nila 50eur a croatia 120
Imate li vi dokaze da je gubitak stvoren na linijama sa Jadrana, a ne iz Zagreba?
Imate vi dokaze da nije?
Činjenica je da je kompanija napravila ogroman gubitak, najveći u posljednjim godinama, kada su svi drugi pozitivni. A promijenila je način operiranja.
A što ako je intezivniji gubitak povodom dolaska Ryana u Zagreb?
Što vam ovo znači da su svi drugi pozitivni? Kada je Croatia to bila pozitivna?
Bila je pozitivna prije 2019. I to par godina.
Ajde ne nasmijavaj me Šćuriću. U tom periodu si srao protiv Kučka i njegovih politika koje su uključivale prodaju imovine da bi se postigao profit i razvoj.
Jesam i to mislim i danas. No, činjenica je da je bila pozitivna, a da nije bilo tih prodaja bila bi negativna, ali ne kao 2022. I to kada su svi ostali superprofitabilni.
I molim vas za kulturu u ophođenju. Birtijaško ponašanje sa izrazima “srao” nije primjerena na ovom portalu.Tako se možete razgovarati sa svojom suprugom ako ste toliko neodgojeni, ovdje nećete. Ovo vam je posljednje upozorenje.
A što ako se Croatia nije uopće pripremila na dolazak Ryanaira u Zagreb? Uvela recimo nove linije i smanjila cijene, između ostalog?
Croatia nije napravila apsolutno ništa da se usprotivi Ryanaira. Samo im je prepustila tržište.
Nema se tu što pripremati, ako dolazi nova kompanija zna se što se radi, obnavljaju se stare linije i dodaju one na kojima će letjeti Ryanair najvjerojatnije, uz napomenu da cijene moraju ići prema 👎 ili kvaliteta usluge mora ići znatno prema 👍
Jasno
Ne mozete se voditi logikom da jeste dok ne dokazete da nije, vec obrnuto. Ili sto bi u Americi rekli: “Not guilty until proven”.
Elementarna logika i komparacija sa prijašnjim godinama. Prije pozitivni ili gubitak manji, potom prebacuju linije na Split i gubitak se ozbiljno povečao. Što nam to govori?
A jeste li uzeli u obzir faktor dolaska Ryanaira u Zagreb? 2019. nije bilo Ryanaira, a bome niti jednog ULCC avioprijevoznika u Zagrebu koji bi intezivno utjecao na poslovanje OU.
Baš me zanima hoće li ove godine OU gubitak biti manji ili veći. Jer ako se smanji, onda je očito da pojačavanje operacija na Jadranu nije problem.
Naravno da će ove godine gubitak biti manji. No, biti će i daleko veći profit kod svih ostalih. Prošle godine je bio rekordan, ove godine će otići u nebesa.
Croatia nije odgovorila na Ryanair. Nije napravila baš ništa. Ogromne čestitke.
U Zagrebu Croatia ima konkurenciju Ryanaira, no to je ništa kao u Splitu gdje ima daleko više letova easyJeta, Transavie, Vuelinga, Wizz Aira, Norwegiana, Eurowingsa, Voloteje…
Eto utjecaja Ryana na OU. Manje para za OU. Treba se povući iz Zagreba odmah!
OU od dolaska Ryanair dobiva daleko više para. OK, treba se povući zbog Ryanaira. No u Splitu ima daleko veću konkurenciju easyJeta, Wizz Aira, Ryaniara, Eurowingsa, Vuelinga, Voloteje, Transavie, Norwegiana. Jel bi se onda trebali povući i iz Splita?
I nemate dokaza da su linije sa Jadrana krivci, a ne linije iz Zagreba na kojima je od sada i Ryan.
Za OU je bolje konkurirati gore navedenim avio-kompanijama jer iste imaju i više cijene karata, a i u nepovoljnijem su položaju naprema OU u Splitu (OU dobija 0.5 mil. € od ZL SPU). S druge strane u Zagrebu je slučaj da je OU ta u nepovoljnom položaju naprema Ryana.
Kako je to OU u nepovoljnom položaju spram Ryanaira?
Ajde malo razmisli. Možda ima veze sa taksama.
A koliko plaća OU u Zagrebu?
Istražite.
Ako mi to bude interes budem.
To vam sada treba brii interes.
Zašto?
Najmanji Yield (RPK) je lani ostvaren na linijama ZAG – LHR, ZAG – DUB, SPU – AMS, DBV – AMS, SPU – ARN, SPU – DUB, DBV- CPH i ZAG – DBV
Ma odakle vam to?
DBV-CPH ne postoji
Ma izmišljeni podaci.
“Upravo zato Croatia je ostvarila ogromnih 18,2 milijuna EUR minusa u 2022.”
Ostvarila je i minus u 2021. i 2019. godini kada je sve bilo u Zagrebu. Očito je problem u prevelikoj količini letova iz Zagreba, a pogotovo kada je Ryanair ušao u Zagreb. OU će gubiti sve više i više novaca sve dok joj je hub u Zagrebu.
2021. je bio Covid. Minus 2019. je bio daleko manji obzirom na duplo više putnika nego je ovaj sada. Dakle, što nam to govori?
2022. je također bio Covid.
Što nam govori? Treba smanjiti broj letova iz Zagreba jer se gubitak smanjio naprema 2021. povodom uvođenja letova iz Splita
Nije. Bio je covid samo prva dva mjeseca. Nakon toga je bilo ekstremno brzi oporavak prometa. I svi su zbog toga bili superprofitabini osim Croatie.
A Ryan u Zagrebu? Zašto o tome ništa ne kažete? Tko kaže da bi croatia bila superprofitabilna ili imalo više profitabilna da je ostala u Zagrebu sa sasvim novim konkurentnom koji ima ekstremno niske cijene?
Ja sam napisao što je Croatia morala napraviti da se othrva od Ryanaira. Kao što su to napravili i drugi. I što je napravila? Apsolutno ništa.
To nam ne govori da Ryanair nije krivac za ovoliki gubitak OU. To su samo vaše ideje.
Ako je onda si je to samo kriva OU, kako to da Ryanair ne uništava Aegean, airBaltic i LOT u njihovom hubu?
Ne uništava jer rade nešto. No to ne dokazuje da je problem u linijama iz splita ili da bi Croatiji bilo bolje kada bi ukinula linije iz Splita.
Nitko na ovom portalu ne tvrdi da OU treba ukinuti linije iz Splita. Ovaj portal je jasno rekao sa je to više nego dobro da OU razvija Split i to jako pohvalio. No, da kompanija ima manje aviona nego 2019 (za dva), da zapostavlja Zagreb i da je sve to nonsens i te kako je.
Bukvalno. Sta da se bori sa nekim ko je prodavao karte za 10€?
Sta da rade? Da lete za 8€?
A što radi Aegean, airBaltic i LOT?
Kakve veze ima što oni rade majko mila? Pa nije poanta ove rasprave kvaliteta poslovanja OU koja je od pamtivijeka tragična već utjecaj drugih aviokompanija na poslovanje Croatije Airlines. Što vi mislite da je Croatia Airlines odlučila ne proširiti se u Splitu te ostaviti isti broj letova u Zagrebu da bi poslovala bolje? Koji su dokazi za to? I ne, vaše ideje nisu dokazi za ništa.
Naravno da Ryanair ima veliki utjecaj na OU i naravno da negativno utječe na njeno poslovanje. Prestanite tvrditi da nema.
Pogledajmo stvari hipotetski. Ako Croatia Airlines nije u stanju konkurirati legacy avioprijevoznicima i LCC avioprijevoznicima u Splitu, po kojoj logici je za njih logičnije konkurirati prejeftinom Ryanu?
A gdje ste vi vidjeli da ja tvrdim da Ryanair nema utjecaja na OU? Ja stalno tvrdim da ima ogroman utjecaj. Samo se pitam zašto OU nije baš ništa napravila da to tako ne bude. Kao što su napravili Aegean, LOT, airBaltic…
Da OU u ZAG funkcionira kako se spada, da ima normalne valove, da joj se ne mimoilaze konekcije, da ima više linija na Zapad, da ima više feeding linija, da ima normalnije cijene… da Zagreb bi joj bi megaprofit i razvijala bi se kao i svaka normalna zapadna kompanija koja raste u svojim hubovima. Samo Crotia u Europi zapostavlja svoj hub.
A neka je razlika između Ryanaira u Zagrebu, te easyJeta i Wizz Aira u Splitu?
Nakon desetljeća ignoriraranja Splita Croatia je napokon otvorila koju liniju sa 500.000€ subvencije od aerodroma, a vi se tome protivite? Sram vas može biti.
???
I da… Odlično ste stavili ovu sliku na naslovnicu. Odlično. CTK, CTJ više ne postoje u floti, CTG je spreman za rezanje. Ništa bolje ne oslikava stanje.
Fenomenalan potez.
Gubitak bi bio veci od 50 milijuna prosle godine da OU nije ovo uradio.
To ste zaključili temeljem čega? Zašto onda takav gubitak nije bio 2019? Zašto nije bilo gubitka 2018, 2017, 2016…?
Jer tada nije bilo Ryanaira u Zagrebu.
Aha, Ryanair je stvorio gubitke Croatiji. Moguće samo ako su teške budaletine. Kako to nije slučaj sa Aegeanom, airBalticom, LOT-om?
A kako to da Split ne stvara gubitke LOTu, Aegeanu i Air Balticu ali stvara Croatiji?
To je odlično pitanje. Croatia ko Croatia.
Zasto OU nije imao gubitak 2019?
Mozda zato sto:
-OU je prodao bitne assets prije toga i prihod od prodaje ukljucio u izvjesce za 2019
– Ryanair nije imao svoju bazu u Zagrebu.
Majka mu stara, zar vam ovo moram pisati?
Da Croatia radi iole dobar posao Ryanair joj ne bi predstavljao problem.
OU nije prodao ništa 2019. No, Croatia je imala gubitak 2019. Samo pola manji a uz daleko više putnika.
Ne postoji kompanija u svijetu za koju dolazak Ryanaira u njen glavni hub ne bi predstavljao veliki udarac. Borba sa Ryanairom zahtijeva smanjenje cijena i uvodjenje neprofitabilnih linija sto vodi smanjenju profita pa i gubitke.
OU je rasprodao vrijedne assets i ta finansijska inekcija je nesto sto je pozitivno uticalo na poslovanje nekoliko narednih godina. Koliko se vi razumijete u ekonomiju? Jeste li ekonomista po struci ili pilot?
I kako to da su Aegean, airBaltic i LOT profitabilni onda?
Nemojte opet usporedjivati neusporedivo. Niti je OU Aegean niti airBaltic a najmanje LOT. OU je drugacija kompanija sa drugacijim izazovima.
Cinjenica ostaje da je OU dozivjela veliki udarac dolaskom Ryanaira u njen glavni hub i da je 2019. godine bila u mnogo boljem stanju zbog jake financijske injekcije nakon prodaje slotova na Heathrowu.
Ou je loša kompanija koja ne zna raditi posao kako se spada.
Prodaja slova na LHR je jedva pokrila gubitak iz te godine.
Kako su Aegean, AirBaltic i LOT profitabilni,a lete za Split?
A zašto ne bi letjeli? Normalne kompanije!
Amo ovako.
Problem OU je u poslovanju.
Nije u Splitu.
Nije u Zagrebu.
Da je Croatia Airlines dodala 22 tjedna leta iz Zagreba 2022. godine završila bi sa masovnim gubitkom zbog utjecaja Ryana. Ona je dodala iz Splita pa je isto izgubila.
Potpisujem.
Na kraju će se desiti ono što se uvijek dešava s Ryan air om… Devastacija, iscrpljivanje tržišta, povlačenje.
Ostati će spaljena zemlja.
Zagreb, Hrvatska nisu emitivna tržišta. Ljudi su ovdje sirotinja koja nema kupovne moći i navike putovanja avionom. Promatrajte stanja ekonomija koje su glavna ciljna tržišta; Njemačka npr. je nepovratno devastirana svojim imbecilnim zelenim politikama, varate se ako mislite da se to može lako okrenuti. Osim toga čak da se želi, jeftina energija na kojoj je to gospodarstvo bilo utemeljeno više ne postoji. Ne postoji cjevovod, nema ga. Ovo je provincija, a u centru nastaje kolaps…
Potpuno je nebitno što CA radi ili ne radi. Taj sistem postoji radi drugih razloga koji nemaju veze s prijevozom putnika i robe. To neće stati zbog ove ili one pogrešne odluke tzv. Uprave.
Ryanair na većini aerodroma u Europi leti već 20 i više godine. Ryanaira ima skoro 100 baza većina ih operira dugi niz godina.
U Zagrebu živi sirotinja. OK, a u Bukureštu i Sofiji žive bogatuni? Pa Ryanaira raste ko gljiva poslije kiše.
Bice ovo sve ok jednog dana! Neka se Croatia siri pa nije bitno odakle. Bitno je sacuvati nacionalne prevoznike na ovim prostorima.
Sto se Zagreba tice mozda je problem i u trzistu. Svi aerodromi su imali brojne nove linije dok je Zagreb u totalu 0. I to kao 3 dodate a od toga jedna finansirana – Mostar (znaci ne bi bila ni pokrenuta da nije placena), jedna sezonska Kos (umesto celogodisnjeg Dortmunda) i jedan carter sa oskudnim frekvencijama.
U medjuvremenu imamo jos jedno ozbiljno smanjenje Vuelinga od cak 50% („postotci su bitni) i to na pocetku spica sezone. Vrlo indikativno da nisu uspeli da napune te letove sto je tragicno jer se radi o „prestiznom LCC sa 99 konekcija“.
Ova stvar sa dolaskom FR u Zagrebu je OU donela konacno otreznjenje da se pokusa da se fokusira na isplatljivija trzista a ne besumucno da leti sa ocajnim LF iz ZAG. Tako da samo napred!!! Cestitke OU za hrabrost!
OU je stvorila 18,2 milijuna EUR gubitka u godini kad su svi imali rekordne profite. To nije hrabrost. To je notorna glupost!
Shvaitite više da bi gubitak bio još viši da to nije napravila.
Prošle godine vas demantiraju.
Ma o čemu vi? Koja godina? 2019. kada nije bilo ni jednog ULCCa u Zagrebu?
Nije, i?
Ma da Alene. Ryanair nije uzeo ni putnika OU. Pa
Tko kaže da nije? To od mene čuli niste.
Tako je. Bravo Croatia Airlines. Samo naprijed
Aha odlično joj ide. Nek oni spale još 400 miljuna EUR novaca poreznih obveznika. Zašto ne?
To je spaljeno svih ovih godina zagrebačkog huba?
Ajde pričekajte vi moj članak uskoro koji će vam malo ubiti iluzije.
Wow! A o čemu će biti? O tome da profitabilnost Aegeana dokazuje da Ryanair nema nikakvog utjecaja na OU?
Tko kaže da Ryanair ne utječa na OU? Nažalost utječe i dalekoooooo više nego bi trebao jer OU nije napravila baš ništa da umanji njegov utjecaj.
Drzavne kompanije svakako spaljuju novac ali imaju sekundarnu benifit koja je mnogo bitnija od cistog novca.
Croatia treba i dalje da se trudi sa linijama iz Splita. Kako sezonskim a mnogo bi bilo bolje i carterima. Zatim polako da krene ka Dubrovniku.
Sa Zagrebom smo videli da im ne ide i da je gubitak bio ogroman i pre dolaska Ryanaira.
Ali gubitak prošle godine sa letovima iz Splita je bio daleko veći.
Kako su poceli da sele hub u Split, gubici su sve manji i manji. Izaci ce OU na zelenu granu. Imamo povjerenja u poteze uprave. Samo naprijed.
Nisu. Gubici su daleko veći nego 2019.
Potezi uprave su tragedija već više od 25 godina. Kako onda imati povjerenje u njih?
Gubici bi bili mnogo veci da nije bilo seljenja linija u Split. Koliko puta vam se ovo mora ponoviti?
A kako to znate? Odakle to možete znati? Evidentno je OU daleko bolje poslovala dok je letjela više iz Zagreba. Kako to objašnjavate?
Vama nije dobro.
Slazem se. Da poveca cartere, sklopi dilove sa agencijama kao sto radi Air Montenegro. Zato i lete neke linije koje same po sebi ne bi imale smisla. A Evropa i svet su veliki. Jos generalno nedostaje i aviona i posada drugim kompanijama tako da OU moze fino da profitira. Za razliku od drugih kompanija OU nema prizemljene avione zbog nedostatka delova, losih motora itd. Bar ne dok ne dobije A220. Radna snaga je jeftinija nego u drugim drzavama pa nije ni cudo sto otvara carter linije do nekih „sela“ (a uopste nisu sela) kako ih ovde komentatori nazivaju. Bolje i 10 tih „sela“ nego neprofitabilna linija iz Zagreba.
Da Crotia napravi svašta nešto bila bi u boljem stanju. Ali ne radi. Hub u Zagrebu je katastrofa. Konekcije se mimoilaze u par minuta, cijene ogromne, premalo linije, premalo feedinga, nema strategije…