Zračna luka Split je dobila 177 zahtjeva za korištenje taksi stajališta od kojih je 118 bilo ispravno, a 59 je bilo neispravno. Svih 118 podnositelja je uplatilo traženu naknadu i imat će pravo taksi prijevoza sa aerodroma.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split
Ovo je odlika uređenih država!
Da tako je.
A evo i nešto zanimljivo:
Najkorištenija zračna luka za privatno zrakoplovstvo u Hrvatskoj bila je 2022. godine Zračna luka Zagreb s 1392 odlazna leta. Najčešće se privatnim zrakoplovima letjelo prema Beču – 191 put.
Na drugom je mjestu Zadar – Bratislava i obrnuto te na trećem Zagreb – Verona. Godinu prije tri najfrekventnije rute iz Hrvatske bile su Zadar – Budimpešta i obratno, zatim od domaćih Zagreb – Pula i obrnuto te Zadar – Bratislava.
U prošloj je godini najkraća ruta, za koju je netko 23 puta dizao u zrak privatni zrakoplov, bila od Dubrovnika do Tivta, koji su međusobno udaljeni samo 42 kilometra. Za nešto malo udaljenije Pulu i Portorož privatni su zrakoplovi letjeli 25 puta, a na trećemu mjestu po kratkoći udaljenosti od 98 kilometara bili su Zadar i Split, kamo se privatnim zrakoplovom letjelo 51 put.
Preinteresantno. Hvala puno na ovim informacijama. Odakle vam ove informacije?
Na indexu je bila vest jutros, neki institut je izvor.
Thanks.
Možemo li saznati čija je svečana gu*ica 23 puta letela Dubrovnik-Tivat?
Ne
Pravo resenje za taxi prevoz sa aerodroma, a da je sistem uredjen i prlagodjen bezbednom i prihvatljivom funkcionisanju za putnika. Evo resenja za Beograd, ako on to resenje zaista zeli, a ne da doprinosi izgledu i ponasanju kao da si dosao na “Divlji Zapad”.
Takvo rijrsenje u HR imaju svi aerodromi, pisali smo o tome u Zagrebu i drugim aerodromima.
Ok, znam. Mozda nije dobro napisano, ali je usmereno ka BEG, jer je resenje sasvim jednostavno, uspesno i kontrolisano.
Da, rijesenje je jednostavno.
Offtopic: U Dubrovniku na prilasku terminalu stoji rampa, i 10 min je besplatno za drop on/drop off, prekoračiš li vreme prvi sat čini mi se 100 kuna da je bio. Pa da vidiš kako nema ni gužvi, kako odjednom ne mora da svi čekaju u autu na vratima terminala, i kako se cijeli postupak obavlja za tren oka. Imam utisak da vlasti u Beogradu jednostavno ne žele da to srede i reše. Zato turisti plaćaju 200-300 eura vožnju do centra i budu zakljucani u taksiju dok ne plate. Bukvalno otmice u sred centra grada, 3.decenija 21. veka. Dobrodošli u Beograd
Tako je i u Zagrebu i u Splitu i na drugim aerodromima u Hrvatskoj, ali i u Ljubljani a od nedavno i u Sarajevu.
Tzv. “Kiss&Fly” zone su u principu europski standard.
Apsolutno.