autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Gibraltar
Britanska kolonija na Gibraltaru je istinski „natiskana“ tj. prostora za širenje prema Španjolskoj više nema. Sam aerodrom na Gibraltaru je postavljen uz samu granicu sa Španjolskom. I aerodrom je bio prihvatljiv za operacije sve do prije par godina. Naime, jedina prometnica između španjolskog dijela grada i ovog engleskog, Winston Churchill Avenija, prolazi uz samu zapadnu stranu aerodromskog terminala i potom prelazi preko uzletno-sletne staze. Kada bi avioni slijetali promet se zaustavljao par minuta prije slijetanja i potom bi bio zaustavljen sve dok avion ne sleti, pa se potom okrene na stazi, jer aerodrom nema mjesta za paralelnu rulnicu, te se vrati po stazi do terminala. Istim je promet bio zaustavljen pet do deset minuta po svakom slijetanju. Kako je 2010. aerodrom imao 3346 operacija i 305.325 putnika isto je značilo oko sati i pola zaustavljanja prometa. No 2019. aerodrom je imao 491.405 putnika i 4382 operacija, što je značilo preko 2 sata prekida prometa.
Već prije 15 godina je isto bilo ozbiljan problem, pa je 2008. godine počela izgradnja tunela sa četiri trake ispod uzletno-sletne staze. Tunel se trebao dogotoviti do 2009. no nije bio gotov sve do 2016. No, prometnica ni te 2016. nije dobila uporabnu dozvolu, nego se koristila samo za posebne i hitne prijelaze ispod staze. Potom su izvođač radova i vlast dogovorili cijenu od 24 milijuna GBP za dogotavljanje tunela uz rok do 2018. Rok se i ponovo prolongirao i sada je plan da se tunel konačno otvori do sredine ove godine (2021.). Istim će Gibraltar biti jedan od posljednjih aerodroma na svijetu koji su imali cestu preko piste.
Nakon što se završi tunel, krenut će se raditi i prometnica koje će od Winston Churchill Avenije odmah nakon granice skretati lijevo, pa proći ispod terminala i prolaziti sjeverno od uzletno-sletne staze uz samu granicu sa Španjolskom. Potom prometnica skreće desno za 90 stupnjeva na samom rubu obale i prolazi tunelom ispod samog istočnog praga 27 uzletno-sletne staze. Na koncu će se prometnica spajati na East Beach ulicu koja je sada slijepa ulica.
Gibraltar u ovom momentu ima letove Britisha za London Heathrow (2 dnevno), easyJet za London Gatwick, Bristol i Manchester, Helitya za Malagu, te Wizz Aira za London Luton. No, ove godine letove pokreće Eastern za Birmingham (od 28.5.) i Southampton (od 24.5.), te easyJeta za Edinburgh (od 4.5.). Već 2022. očekuje se preko 500.000 putnika iz Gibraltara, te više od 12 dnevnih operacija sa aerodroma.
Zasto sam bio ubedjen da na Krfu put isto prelazi PSS…
Ma ne. Krf je uz samo more. Cesta ide sa istočne strane (gdje je i terminal) i jedna prolazi uz sjeverni dio piste. Južno i zapadno je more.
Pozdrav gospodine Alen,
dva kratka pitanja.
1. Imate li u planu neku analizu vezano uz predstojeće razdoblje za CA i borbu (ako se to može tako nazvati) s LCC?
2. Znam da ste nedavno napisali da imate spremne neke intervjue. Imate li u planu razgovor s menadžmentom CA? Iznimno me zanima kako oni gledaju (jesu li svjesni da je kraj blizu ili će i dalje svim mazati oči i moliti novce) na novonastalu situaciju i općenito budućnost kompanije.
Lp
1. Naravno!!!
2. Bi ja intervjuirao management Croatie, ali se bojim da oni neće biti voljni odgovarati na moja pitanja.
Izjavili su oni da će se prilagoditi situaciji, no i vi i ja znamo da se to neće dogoditi.
Gospodine Alene, citam vase predloge za sinhronizaciju letova Air Serbia sa TAROM.
Uopste nije neverovatno sto se nisu suglasili oko reda letenja. Za JU to je transfer linija i naravno da ce uskladiti red letenja sa udarnim danima tj.talasima a ne da bude komotnije P2P putniku (kojih jako malo ima) ili TAROM-u.
Kazete logicnije da Air Serbia leti ponedeljkom ili petkom te utorkom, cetvrtkom, subotom i nedeljom. Zasto bi propustila ponedeljak ili petak kad su udarni dani? Naravno da ce ponedeljkom biti dva leta jer nedelja vece i ponedeljak jutro su im udarni tasali (kao sto je i petak vece). I vise nego logicno je sto OTP ide nedelja podne, ponedeljak ponoc te ponedeljak podne.
Pitanje i ovo da li ce se ostvariti ali primetio sam, kao i za TIA kad ste komentarisali, da uopste ne pratite udarne talase. I opet ono cudjenje „Nevjerovatno je kako kompanije nisu sinkronizirale redove letenja“ ili „zasto dva puta ponedeljak a utorkom i cetvrtkom nijedan“.
Ne igra menadzment pikado pa dva puta pogodi ponedeljak a nijednom utorkom. Postoji ocigledan razlog koji je svima jasan. Dovoljno je samo pogledati red letenja ka Evropi i JFK.
Kao što vidite nisam rekao da ne treba letjeti jedna od ta dva dana (ponedjeljak ili petak), jedan od njih treba letjeti. No, tko kaže da bi propustila drugi od ta dva udarna dana? Ne bi, ima svog code-share partnera TAROM koji leti jedan od ta dva dana. Upravo to i jest smisao code-share ugovora, zar ne? Ovako je krajnji nonsens po kome ponedjeljkom postoje 3 leta (sic!), dva u petak, no nema ni jednog jedinog leta u utorak i četvrtak, a obije kompanije lete 8 tjednih letova. Kao što rekoh logično je bilo da TAROM leti ponedjeljak, srijeda, petak, a Air Serbia ponedjeljak, utorak, četvrtak, subota i nedjelja.
Naravno da sam svjestan udarnih valova. No, već sam par puta objasnio logiku letova legacy carriera. To je kao da kažete da je logičnije da Lufthansa leti za Beograd ponedjeljkom i petkom po 3 leta, a utorkom i četvrtkom po jedan. Kao što vidite nije, oni lete svaki dan po dva leta neovisno o danu u tjednu. Tako lete i svi ostali, što više tjednih frekvencija. To je odlika legacy prijevoznika. I dok si ne možete pomoći ako letite tek dva tjedna leta, onda je logično da su oni ponedjeljak i petak, ako su tri dodajete i nedjelju. To je logično. Kao i četvrti u četvrtak koji je idući najfrekventniji dan. No, ako imate više od toga, onda ne stavljate veći avion u petak ili ne povećavate broj letova na dva u ponedjeljak i petak, nego uvodite let u utorak, srijedu i četvrtak. Tak kada pokrijete sedam tjednih letova, krećete povećavati ponedjeljak i petak, pa nedjelju… Ipak su to osnove zrakoplovstva.
Molim Vas o tim kodserovima. Pa savrseno znate koliko su OU i LH bliske i sta radi sa redom letenja LH u Zagrebu. I to Kroaciji koja dalje od nosa ne vidi i koja redovno trci u skute Lufthanse. Vec smo pisali o tome.
Drugo, uporedjujete sistem LH koja ima jedan od najvecih hubova u Evropi sa sistemom JU u Beogradu koji se sveo na petak vece, nedelja vece, ponedeljak ujutru i koji tek sada polako gradi ponedeljak vece i cetvrtak ujutru.
Dalje ogroman broj ljudi je P2P FRA-BEG kao sto je i ogroman broj transfera i to trziste uopste ne moze se uzeti u obzir kada Vi meni objasnjavate osnove zrakoplovstva i to u sred pandemije i kako treba rasporedjivati broj letova. Uzeli ste bas los primer da bi mi objasnili kako BEG-OTP treba da bude optimalnija.
Znaci JU treba da propusti petak ili ponedeljak a onda da leti utorkom gde moze svih 5 P2P putnika da pokupi! I taj let sto pisete subotom je posledica talasa petak veče pa ce svakako imati dva leta i to u razmaku od 13-14h.
A sta mislite da osoba odgovorna za optimizaciju reda letenja ne zna „osnove zrakoplovstva“? Ili mozda ima analize ispred sebe koje tacno daju podatak koliki broj transfera ide kao i odakle poticu.
Red letenja RO kao i koja je njihova logika prema BEG ne znam, ali JU je i vise nego odlicno postavila red letenja prema OTP. I to cak smatram da je preoptimistican.
Upravo tako.Bravo.Nemam sta dodati.
Joj, joj, joj.
Prvo, smisao code-share i jest u suradnji, koordinaciji i sinergiji.To je posebno bilo izraženo u Covidu-19. Da se razumijemo, Lufthansa je predator i ona je istinski đubre u code-share, ali čak je i ona u Covidu-19 bila vrlo koordinirana i sinkronizirana sa Croatiom.
Kažete da je sustav Lufthanse ogroman i nije usporediv sa Air Serbiom. OK, a što je sa Aegeanom, Austrianom, Brusselsom, LOT-om, airBalticom, Air Maltom, Icelandairom, Bulgaria Airom, TAROM-om i svim ostalim manjim kompanijama koji rade po istom ključu. Povećavanje frekvencija dok se ne stvori jedan let tjedno, a potom širenje frekvencija do dva leta dnevno itd.
I da se razumijemo ja ni u jednoj sekundi nisam kritizirao sustav Air Serbije ponedjeljak-petak, ponedjeljak-petak-nedjelja, ponedjeljak-četvrtak-petak-nedjelja. On je logičan i potreban u ova teška Covida-19 vremena. Ja govorim o frekvencijama koje su veće od 4 tjedna leta, a koje tada ne šire broj tjednih letova, nego povećavaju kapacitete na udarne dane. To je nelogično!
Zašto se lovite na Lufthansu? To je bio samo primjer. Naglasio sam da i ostali imaju takvu praksu. Svi! FRA-BEG su prvenstveno transferni putnici. Naravno. No, ni Bukurešt bogami nema 8 tjednih letova u Covidu (18 prije Covida) zbog P2P putnika, nego se i ovdje radi o transfernim putnicima.
Problem Air Serbie ovog ljeta i je činjenica da nisu razvukli frekvencije i na ostale dane, nego kod dobrog dijela linija povećavaju kapacitete u udarne dane, a nemaju povećanje frekvencija. Tako je i sa Tivtom, i sa Tiranom, i sa Bukureštom, pa čak i sa Podgoricom. Da tako nije, bilo bi i ostalih dana transfernih putnika, zar ne?
Da, evo bas ce RO koji je u SkyTeam da prepusti transferne putnike JU a zaobici ce partnere preko AMS, CDG i da vodi racuna o tome da svi lete po min. jednom dnevno pa tek kada to ispune da krenu da dopunjavaju.
Da, da, LH je bila jako kolegijalna prema OU dok i sama nije krenula da povecava broj frekvencija. Zasto onda nije OU ostavila FRA (koji joj je glavni razlog opstanka) a ona preuzela MUC? Nego ajde da je jos satremo i postavimo letove u 10-20 min. razlike. Drugo, OU i LH su daleko povezanije i u istom timu dok JU i RO nisu.
A sto se hvatam za LH? Pa zato sto je uvek navodite kao primer da mi objasnjavate kako se gradi red letenja.
Evo divnog primera iz Finnair koji je imao LF ka JFK 5%, da lepo ste procitali 5%, dok je JU dodala let ponedeljkom. Ocito je da taj zna u JU sta radi sa frekvencijama.
Ne neće Tarom usmjeravati putnika na Air Serbiu, naravno, no on puca na beogradske putnike koji putuju sa TAROM-om prema Rumunjskoj, Moldaviji, Bugarskoj i drugim destinacijama. Istovremeno Air Serbija se značajno feeda iz Bukurešta. I to je temelj njihova zajedničkog interesa u code-share.
Ništa sporno nije da se Lufthansa sada ponovo raspištoljila. To joj je sklono i nije iznanađenje. Croatia je godinu dana bila super i mazili su ju po guzi, a sada Lufthansa opet po starom. Tu nije ništa sporno i tu se vi i ja slažemo. Ja samo konstatiram da su u tih godinu dana Lufthansa i Croatia bile sinkronizirane u Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Zadru, Rijeci i Puli. Air Serbia i TAROM tek kreću sa letovima od V. mjeseca. I imaju tek 8 tjednih letova. Oni nemaju opravdanja da ne budu sinkronizirani za razliku od Lufthansa-Croatie koja ima samo na liniji Zagreb-Frankfurt 5 dnevnih letova, a na svim ostalim linijama još preko 50 tjednih letova (više od 7 dnevno).
Istina Air Serbia nije u SkyTeamu (uzgled nije ni u jednoj alijansi), ali ima code-share sa TAROM-om i isti bi trebalo značiti sinkronizaciju redova letenja, bez obzira na nepripadnost istoj alijansi. Kao što su sinkronizirani Croatia i Air France iako ne pripadaju istoj alijanski, a svaka od tih kompanija bi željela letjeti ponedjeljak-petak. No, nije tako, nego su svojin 6 tjednih letova ravnomjerno raporedili kroz tjedan, tako da svaka kompanija leti neki drugi dan u tjednu.
Stvarno ne znam koliko je LF Finnaira za JFK, ali to nema baš nikakve poveznice sa nesinkroniziranjem code-share TAROMA i Air Serbie.
Poveznica je bila dokaz da taj neko ko donosi odluke u JU za red letenja ocito ima mozga sta radi. A onda i zasto gura najveci broj letova od petka do ponedeljka. Uhvatili su nišu koja njima ocigledno donosi rezultate.
Tek kad povecaju broj linija ka zapadu i severu onda ce usput sigurno i broj ka regionu povecati.
Ono sto je Vama logicno, ne znaci da mora i njima biti i da je najispravnije ono sto Vi napisete.
Dalje, spomenuli ste letove ka TGD i TIV (u pretposlednjem komentaru). Sta fali njima? Bio je cilj najpre 14x nedeljno ka TGD i 7x ka TIV. To su ispunili. Idu sada dalje.
Uglavnom ka Crnoj Gori imate u tri talasa po jedan let. Ako ide ujutru i u podne TGD onda uvece ide TIV. Ili obrnuto. Da je podgoricki aerodrom malo pametniji i dozvoli nocne letove bilo bi jos bolje i za njih i za JU. Makar petak na subotu i nedelju na ponedeljak da im dozvole.
Letove za TGD i TIV ne mozete porediti sa TIA i OTP. Ove prve dve akumulisu najvise P2P putnike dok druge dve najvise transfera. Zato TIA u aprilu nije uopste imala smisla leteti utorkom kako ste predlagali jer JU ima simbolican broj letova tog dana.
Gledajte ja za management Air Serbie imam samo riječi hvale. No, u zrakoplovstvu vam postoji jedan princip: ne izmišljajte toplu vodu. Svi koji su je izmišljali su bankrotirali. Zadnje ismišljanje tople vode u Europi su imali Ryanair i easyJet 1994/1995. Sve nakon toga je bio fijasko, a bilo je toga.
I princip svih, ali baš svih u Europi je da legacy carrieri (ali bogami i LCC), a što Air Serbia jest, povećavaju tjedna frekvencije umjesto da povećavaju kapacitete u udarnim danima. Objasnio sam zašto je to tako. A bit će da je Air Serbia inteligentnija nego svi ostali. Za sada je popržila 120 milijuna EUR u 2020. Kolko će još popržiti u 2021. ostaje za vidjeti. Imate pravo, bit će da dobro rade svoj posao.
Napisao sam prije par dana što fali Podgorici i Tivtu. Tivat trenutno ima 9 tjednih letova od čega ih je 3 sa A319, a da su svi sa ATR mogli bi iamti 14 tjednih letova. Podgorica ima u ponedjeljak jedan let sa A319, što je nelogično jer bi logičnije bilo da taj dan ima dva dnevna leta sa ATR 72.
Ne uspoređujem ja ni na koji način OTP i TIV/TGD, samo sam spomenuo da su svi letovi koncipirai u povećanju broja frekvencija da bi bilo više trasfernih putnika npr. OTP-BEG-TIA, OTP-BEG-TGD i OTP-BEG-TIV (ali i prema drugim tržištima), pa i utorkom i četvrtkom, što u V. mjesecu neće biti moguće.
Taj tunel se gradi kao Skadar na Bojani 🙂 gotovo da su gori i od nas. U međuvremenu je završen i novi terminal, a od tunela i dalje ništa. Iskreno, biće mi malo žao kada konačno zatvore prelaz preko piste. Uvek imam neki osećaj ushićenje kada sam nasred tarmaca, a čak i kada zatvore prelaz ispred nosa, možeš da gledaš sletanje aviona iz neposredne blizine. Dodatan gušt je kada se baš desi da je u pitanju RAF-ov Herkules, Tornado ili Crvene strele… Na sve to, produžiće mi put do kancelarije koja je odmah desno u marini. Ali, šta da se radi, to definitivno moraju da naprave, ovako neće ići još dugo. Ne znam koji je plan, ali možda ostave prelaz za pešake/bicikle/trotinete.
Iskreno, to je neki zarakoplovni lendmark Gibraltara. I ode on u ropotarnicu povijesti 🙂
Ako je vjerovati vlasti sve će biti gotovo za dva-tri mjeseca. I neće više biti prijelaza preko piste.