zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Zrakoplovni pakao radi Rusije

Ozbiljan i otvoren sukob Rusije i Ukrajine je krenuo 2014. godine. Rusije je napala Ukrajinu 24.2. ove godine. Prvotno zamišljen blitzkrieg je dobro napredovao i ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy se u jednom momentu čak i obratio javnost i rekao da ga vjerojatno zadnji puta vide živog. No, nakon 4-5 dana Ukrajina se uspjela othrvati invaziji. Rusija trenutno kontrolira manje od desetine Ukrajinskog teritorija, konvoj koji je krenuo prema Kijevu dug 64 km jako sporo napreduje i gotovo je zaustavljen. Rusija je izjavila da nisu očekivali ovako jak otpor. Ukupno 1,5 milijuna izbjeglica je pobjeglo iz Ukrajine.

Istovremeno je Rusija zabranila facebook, instagram i druge društvene mreže, zabranila je niz neovisnih medija, policijski je ugušila demonstracije protiv rata.

Niz zemalja zapadnog svijeta uveli su sankcije protiv Rusije, a sankcije su vrlo ozbiljne poglavito u segmentu bankarstva, gospodarstva, trgovine, zrakoplovstva, participiranja sportaša u međunarodnim natjecanjima, blokadi imovine, pa i privatne imovine oligarha, zabrane ulaska u zemlje… Ruskim bankama je zablokirana imovine i ukinut je Swift za bankarko poslovanje iz Rusije. Niz velikim megakompanija prekinulo je poslovanje sa Rusijom. Velik broj zemalja pomaže Ukrajinu oružjem, među njima većina EU zemalja, Velika Britanija, Norveška, Island, SAD, Kanada, Australija, Japan, Južna Koreja, Nova Kaledonija i Turska. Još bitno veći broj zemalja poslao je humanitarnu pomoć Ukrajini.

Rusija je uvela niz ekstremnih mjera poput ogromnih ograničenja na korištenje deviza svojih građana i poduzeća, kompanije moraju 80% svojih sredstava prebacivati u rublje, devalvirala je rublju za preko 20%. Iskreno stvari ne izgledaju dobro za Rusiju. Rusije dnevno troši par milijardi na ovaj rat (neki izvori tvrde i basnoslovne izvore od 22 milijarde, što djeluje puno pretjerano) i ogromno je pitanje kako tako nešto može financijski izdržati. Kako god ova avantura će je ozbiljno koštati i vratiti će Rusiju puno godina unazad.

Cilj Rusije je srušili legalno izabranu vlast i postaviti svoju marionetsku. Rusija invaziju opravdava približavanjem Ukrajine zapadnim zemljama, Europskoj Uniji i NATO-u. I to je činjenica. Ukrajina je dva puta birala ovu vlast i time dala kredibilitet zapadnoj orijentaciji. Rusija svakako nema pravo miješati se u slobodan izbora suverene države koliko god joj to ne pasalo. Rusija tvrdi da bi time NATO došao u sam trbuh Rusije i postavio svoje oružje na ruske granice. Ovo je tek totalni nonsens. NATO ni na koji način nije pokazao da bi uključio Ukrajinu u svoju integraciju ili tamo postavljao nuklearne projektile. No, još bitnije, Rusija je već sada okružena NATO-m, u Litvi, Latviji, Estoniji, Poljskoj, Rumunjskoj i Turskoj. Iz granice Latvije do Moskve ima 586 km, sa granice Ukrajine 462 km. Zanemariva razlika udaljenosti.

Konačno koliko bi koštalo Rusiju da zadrži u pokornosti ukrajinskih 41 milijun stanovnika? Za to bi bile potrebne ogromne vojne snage i novac. Stoga je sam invazija notorni nonsens, glupost koja nije trebala ni Europi, ni planeti, a ponajmanje Rusiji. Putin je tvrdoglava osoba koja će prije uništiti cijelu Rusiju nego stati sa invazijom. Već sada je doveo Rusiju pred bankrot, no on tvrdoglavo nastavlja, odbija sve mirovne inicijative u pod svaku cijenu želi provesti kontrolu nad Ukrajinom. Stoga ovaj sukob niti će trajati kratko niti će išta dobra donijeti, a svima nama će potrošiti abnormalno puno novaca.

NATO se jedini ovdje pokazao razumnim. Iako mu je Ukrajina partner NATO nije svoje vojnike pomaknuo iz Poljske i Rumunjske u Ukrajinu. Suzdržao se. Da nije, danas bi imali III. svjetski rat.

foto: Aeroflot

Zrakoplovne sankcije Rusiji

Krajem II. mjeseca niz kompanija je prekinuo letove za Ukrajinu. Wizz Air, nažalost prekasno, pa su mu tri aviona ostala u Kijevu i jedan u Lavovu. Potom je Ukrajina 24.2. zatvorila svoj zračni prostor i prekinula sve letove.

Prvo je Velika Britanija, a potom i vrlo brzo većina zemalja Europske Unije zatvorio zračni promet za avione u vlasništvu ruskih kompanija. Do nedjelje, samo tri dana od invazije, cijela Europska Unija i niz drugih zemalja Europe zatvorili su svoje zračne prostore za ruske avione. Ovoj EU zabrani su se pridružile Norveška, Island, Farski otoci, Švicarska, Albanija, Makedonija i Moldova. Potom je isto napravila i Kanada, te SAD. Rusija je gotovo isti dan reciprocitetno zatvarala svoj zračni prostor za avione država koje su njoj zatvarale zračni prostor. Ruske aviokompanije su planirale 2756 letove prema NATO članicama. Samim time zabrana je ogroman udarac na Aeroflot, S7, Pobedu i ostale ruske kompanije. Pretpostavlja se da će Aeroflot izgubiti 110 milijuna USD radi ovih otkazivanja. Samo prema Europi operiralo se 221 linija iz Rusije sa 441.000 sjedala tjedno. Aeroflot je imao 38% udjela u ovim letovima.

EASA je već 24.2. zatvorila zračni prostor na 185 km od ukrajinske granice, a zračni prostor je zatvorila i Rusija uz granicu sa Ukrajinom, te je zatvorila čak 12 aerodroma.

Delta, United i American, KLM i Air France su otkazali code-share i interline sa ruskim kompanijama. Ovo je posebno naškodilo Aeroflotu koji je član SkyTeama. JAL, ANA, Singapore, Korean i Qantas više ne lete za i preko Rusije. DHL, FedEx i UPS više ne vrše isporuke za Rusiju i Bjelorusiju. Ovime su tri najveća cargo dostavljača na planeti isključila Rusiju iz globalnih mreža isporuka roba.

Ruski LCC startup Citrus kojeg je planirao lansirati S7, neće se lansirati zbog sankcija prema Rusiji. ACMI i charter specijalist GetJet je prisiljen prekinuti sve operacije iz Rige i Vilnijusa za Hurghadu i Sharm el Skeikh, kao i ACMI business jer je vlasnik kompanije ruska kompanija KN-Holding LLC koja se povezuje sa najbogatijim ruskim oligarhom Alexejem Mordashovom. Volga-Dnepr je suspendirao operacije iz svog huba u Liegu. Zbog bana kompanija više ne leti za Europu, SAD i Kanadu, ali i dalje leti za Aziju i Bliski Istok, kao i domaće letove u Rusiji. Samim time kompanija više ne operira većinu svojih letova.

Potom je S7 objavio da je ukinuo sve internacionalne letove, ne samo one za Europu. S7 ima 100 od 105 aviona u floti u lizingu i kompanija ima egzistencijalnih problema sa zahtjevom EU za ukidanje svih lizinga. I Aeroflot od 8.3. ukida sve međunarodne letove osim za Minisk. Nikako mi nije jasno zašto su ove dvije kompanije to napravile. Zašto ukidati letove za Tokyo, Seoul, Peking, Bangkok, Delhi ili niz drugih destinacija na koje je letio Aerflot i S7? Osim ako ovo nije produkt otkazivanja aviona od strane lezora.

Sabre je objavio da prekida distribuciju svog sistema Aeroflotu, osim PSS-a. Potom je i Amadeus najavio da više neće u svoje sustave uključivati Aeroflotove letove i prodavati njihove karte. Amadeus je prekinuo sve planirane komercijalne projekte u Rusiji.

Manchester United je otkazao sponzorstvu Aeroflota. Ovogodišnji air show u Farnboroughu će se održati bez ruskih participanata, odlučili su organizatori. Boeinga je uplatio 2 milijuna USD humanitarne pomoći Ukrajini. Uz to djelatnici kompanije skupljaju novac za Ukrajinu.

SAD i Europska Unija su zabranile prodaju aviona i rezervnih dijelova ruskim kompanijama. Potom se ovoj zabrani pridružio i Embraer. To znači da rezervnih dijelova neće biti za Airbus, Boeing, Embraer i ATR. Iskreno, kako će Aeroflot, S7, Pobeda UTair, Rossiya i Nordwind, tj. ukupno 24 ruske kompanije ovo preživjeti? Njihov stok rezervnih dijelova sigurno nije velik. Što kada se istroši? Kanibaliziranje drugih aviona je opcija ali na kratke staze. Airbus i Boeing imaju 67% domaćih ruskih letova, dok ruski avioni imaju oko 24% domaćih letova. Iz Moskve ovaj postotak je čak i veći, te Boeing i Airbus imaju 83% domaćih letova. Ogromna većina inozemnih letova su sa Airbusevima i Boeinzima. Lufthansa je izjavila da bi preuzela Airbuse A350-900 koje je Airbus trebao prodati Aeroflotu, te Boeinge 777F za Volga-Dnepr, a koje proizvođači sada neće isporučiti ovim dvjema kompanijama. Boeing je zatvorio svoj kampus u Moskvi.

Potom je Europska Unije objavila da sve lizing kuće moraju raskinuti lizing ugovore i vratiti svoje aviona do 28.3. Kompanije ne smiju potpisivati nove lizing ugovore sa ruskim komanijama. AerCapovih 5% aviona je u lizingu u Rusiji. Od 980 putničkih aviona u Rusiji njih 777 je u lizingu. To znači da bi ruske kompanije operacije trebale nastaviti sa tek 203 aviona. Prvi avioni lezora već su vraćeni.

Za zapljenu aviona će biti potrebno 1554 pilota koji će prevesti ove avione negdje gdje će biti stacionirani. Gdje će lezori naći toliko pilota? Neka prevoženje aviona u lizingu i traje više dana, još uvijek govorimo o ogromnom broju pilota. Onog momenta kada se raskida lizing, avioni dobivaju strane registracije, a kao takvi ne mogu letjeti u Rusiji. Kako će oni sa stranim registracijama izaći iz Rusije? Idući problem je gdje smjestiti 777 aviona? To je ogromna brojka, koliko aerodroma će biti potrebno da se smjeste toliki avioni? Koji aerodromi imaju tolike parking kapacitete? I što onda sa tim avionima? Kome će se oni dati u lizing? Lezori moraju avione dati u lizing. Dok su na zemlji oni koštaju kompaniju (aerodromski i maintenance troškovi stacioniranja), a ne donose novac. Avione treba plaćati proizvođačima, a oni ne donose novac. Konačno ako se raskine ugovor o lizingu netko će morati platiti ruskim kompanijama kompenzacije. A to nije malen novac. Tko će sve to platiti?  Lezori sigurno neće.

Ruski ministar transporta je objavio da Rusija razmatra nacionalizaciju aviona koje Aeroflot ima u lizingu i koje bi trebao vratiti lezorima do 28.3. Rusija ne planira platiti kompenzacije vlasnicima aviona. Nije jasno kako Rusija misli sa tim avionima letjeti izvan Rusije, obzirom da bi isti bili odmah zaplijenjeni da slete na bilo koji aerodrom izvan Rusije. Također nije jasno kako Rusija misli nabavljati avione nakon rata u Ukrajini jer joj sigurno ni jedan lezor više neće isporučivati avione.

Europske kompanije moraju zaobilaziti Rusiju na putovanjima do Japana, Južne Koreje i Kine. Zbog toga im se ozbiljno produžilo putovanje. Najviše je nastradao Finnair koji do Tokya mora putovati 4 sata i 46 minuta duže ili do Pekinga 3 sata i 52 minute duže. Ipak Finnair je i uz ovako duže letove nastavio letjeti za Tokio, Bangkok, Delhi, Phuket i Singapore. Iz Pariza za Tokyo putuje se 2 sata i 30 minuta duže, iz Amsterdama za Peking sat i 45 minuta duže. Iz Frankfurta za Tokyo putuje se 2 sata i 10 minuta duže, a za Peking sat i 31 minut duže. JAL i ANA su otkazali sve svoje letove za Europu, osim za London, radi potrebe zaobilaženja Rusije.

Najveći avion na svijetu An-225 Mriya je uništen u napadu ruske vojske na aerodrom Hostomel gdje je bio smješten u hangaru. Dva An-124 su u Hostomelu, dok ih je pet u inozemstvu te lete cargo letove. Svi ostali Antonovi avioni (An-158, An-178, An-22A, An-126, An-132D, An-74T i An-28) su u Ukrajini, većinom u Hostomelu.

I što smo dobili? Zračni promet još se nije oporavio od najveće zrakoplovne krize u povijesti svijeta, od pandemije Covida-19. I sada smo dobili novu megakrizu. Krizu koja će evidentno koštati milijarde EUR ruske, američke, japanske i europske kompanije, ali i Airbus, Embraer, ATR i Boeing. Najviše će stradati lezori koji će imati stotine prizemljenih aviona, aviona za koje plaćaju proizvođačima, a koji neće donositi novac. Te će za njih plaćati aerodromske i maintenance troškove prizemljenja. Tko će lezorima naknaditi ovaj ogroman novac? No, najviše će stradati Aeroflot, S7, Pobeda, UTair, Rossiya, Nordwind, Volga-Dnepr i ostale ruske kompanije. One se od ovoga neće oporaviti. Jasno, Rusija će izvući Aeroflot, ali što je sa S7 i ostalim privatnim ruskim kompanijama? Kako će se one izvući od bankrota?

foto: Air Serbia

 

Air Serbia koristi situaciju

Aeroflot je cijele zime za Beograd letio sa Airbusevima A321 i A330-300, a Air Serbia je letjela isključivo sa A319. No, nakon što Aeroflot više nije mogao letjeti do Moskve za Beograd Air Serbia je povećala svoje kapaciteta. Pa je tako letjela isključivo sa A320, no letjela je i sa A330-200 one dana kada avion nije bio zauzet letovima za New York. Air Serbia želi preuzeti što više putnika Aeroflota, kao i putnika trećih zemalja koji preko Beograda putuju za Moskvu, jer više nemaju direktnih letova. Cijene karata na letovima za Moskvu su skočile na 650 EUR i više.

Turkish za Moskvu iz Istanbula leti 5 puta dnevno (4 leta sa Boeingom 777 i jedan sa A330-300). Pegasus leti tri leta (2 sa A320 i 1 sa A321). Aeroflot pak ima 4 leta i to sve sa B777, dok Nordwind leti jedan let sa A330-200. Ovo znači 13 dnevnih letova od čega većina sa širokotrupcima. Iz Rusije postoje i letovi prema drugih turskim gradovima, kao i iz Istanbula prema drugim ruskim gradovima. No osim Turske i Srbije nema drugih zemalja odakle su mogući letovi prema Rusiji, stoga Air Serbia i te kako profitira.

Ono što istinski fascinira je da je Air Serbia ekstremno brzo, u samo tjedan dana uspjela dobiti dozvole za dodatne letove prema Moskvi, tj. preuzela je letove Aeroflota. Tako je kompanija uspjela dobiti dozvolu za čak 15 tjednih letova, koje će obavljati u načelu sa A320, no maksimalno se koristi i A330-200 kada god ne leti za New York. I usprkos ovako ogromnog povećanja kapaciteta još uvijek se traži sjedalo više i svi kapaciteti su rasprodani. Većina putnika su konektirani putnici za Europu i SAD. Iako će Air Serbia na ovome ozbiljno profitirati, Beograd neće previše. Naime, ovime je Air Serbia samo preuzela putnike Aeroflota koji je za Beograd letio sa većim A321, te A330-300, a otkazani su i letovi Nordwinda, što u konačnici znači manje putnika na ovoj liniji. Jedini profit će biti na više konektiranih putnika na ove letove. Ovime je Air Serbia maksimalno iskoristila status Srbije kao neutralne zemlje te će dodatno i ozbiljno zaraditi na letovima.

Dešava li se prešutni blagoslov Europske Unije za letove prema Beogradu i Turskoj? Evidentno je da je to tako. I tu je Europska Unija vrlo pragmatična. Zatvorila je svoj zračni prostor za sve kompanije iz Rusije, te je znala da će se, naravno, desiti i reciprocitet od strane Rusije za kompanije Europske Unije. No, i Europskoj Uniji i Rusiji je jasno da moraju postojati koridori kojima će putovati oni ljudi koji to moraju (stranci koji se vračaju kući, političari, osobe koje imaju hitne obiteljske osobe, poslovnjaci…). I zato kada zatvorite sva vrata, ipak ostavite neka mala sporedna vratašca kroz koja ipak možete prolaziti.

Da je Europska unija htjela zatvoriti sav promet prema Rusiji vrlo jednostavno bi uz zabranu prometa ruskim kompanijama uvela i zabranu letova iz Europe prema Rusiji. I Air Serbia ne bi imala alternative, jednostavno ne bi mogla proći kroz Hrvatsku, Mađarsku, Bugarsku, Rumunjsku ili Grčku do Europske Unije. No, EU to nije učinila.

I da jasno kažem ne provodi Air Serbia srpsku politiku prema Rusiji, ona samo inteligentno iskorištava što joj se pružilo. Air Serbia je iskoristila bogom danu priliku koju je dobila. Kao i uvijek brzo i efikasno. Čestitke i respect! Air Serbia leti još i dva puta tjedno prema St.Petersburgu (srijedom i subotom sa A319).

Crna Gora će imati istinskih problema ove godine. Naime, njeno najveće tržište, Rusija, je zatvoreno za Crnu Goru radi sankcija Rusije. Istim je Crna Gora izgubila najviše zračnih putnika. Nešto ih je letjelo preko Beograda, Istanbula i Beča, ali ipak ta brojka je neusporedivo manja spram 2019. godine. Crna Gora je djelomično kompenzirala ruske putnike onima iz Ukrajine. U VIII. mjesecu ukrajinske kompanije su imale 51 tjedni let na 12 linija iz 6 ukrajinskih gradova prema Tivtu i 2 tjedna leta iz Kijeva za Podgoricu. No, sada radi Rusko-Ukrajinskog rata Crna Gora više neće moći računati ni na ove turiste. Ovo znači ogromno smanjenje broja putnika ovog ljeta.

Sve zajedno vrlo tužno i nepotrebno. Ovo je još jedan udarac  na Covidom-19 uništene avio-kompanije, zračne luke, lezore i proizvođače aviona. Ovim ratom svi oni će izgubiti dodatne puste milijarde EUR. Milijarde koje u ovom momentu nemaju!

254 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Eto, stižu vijesti da je još jedan ASL za Moskvu vraćen zbog dojave sa pola puta natrag u BEG. Tko sa vragom tikve sadi o glavu mu se razbiju. Ukrajinska zamjenica premijera je izjavila doslovno da Air Serbia “zarađuje na ukrajinskoj krvi”.

Kako bi rekli kod nas u saboru držite se teme rasprave. Ako imate što za reci trazite stanku od deset minuta kako bi neki klub zastupnika jos jednom skrenuo pozornost na neku gorecu temu. Nasa tema rasprave je zrakoplovstvo. Bez obzira na temu drago mi je da se na ovoj stranici moze raspravljati o svemu kao normalni ljudi. Imena i prezimena su ne bitna.

Na zalost, komentari su prebaceni na polje politike, umesto da se bave vazduhoplovstvom. Bilo bi dobro da se administrator(i) vise prihvate brisanja komentara koji izlaze iz okvira vazduhoplovstva, te one koji spadaju u prepucavanje. Za to moze da se otvori forum na ovom sajtu. Molio bih da se razmotri takva mogucnost.

A sad u vezi teme:
Iz teksta: “Onog momenta kada se raskida lizing, avioni dobivaju strane registracije, a kao takvi ne mogu letjeti u Rusiji. Kako će oni sa stranim registracijama izaći iz Rusije?”
U cemu je problem, ako budu registrovani u Srbiji, ili nekoj cetvrtoj zemlji koja nema zabranu letenja u Rusiji.

Ma to je vjerojatno najmanji problem, lezor daje avion nekom neutralnom u “leasing”, recimo nekoj “aviokompaniji” u hongkongu i onda avion s tom registracijom izađe iz rusije u kinu pa dalje kamo želi.
Puno je veći problem da li će im Rusija uopće htjeti vratiti avione.

Zašto ovaj stupidni komentar nije već obrisan?

E, sad ga više nema, a govorio je o nekakvim nepostojećim deklaracijama.

Da, da… Tih 2% glasova koje je Azov dobio na izborima i 0 mjesta u parlamentu je bilo kritično za formiranje vlasti.
To daje totalni legitimitet Putinovoj invaziji na Ukrajinu, briše sve ratne zlocine i pobijene ljude.

Sutra probajte neko druge objašnjenje, možda ono s biološkim oružjem ili atomskim.koje je Ukrajina razvila da napadne nedužnog Putina.

Ma ovde je nazalost Ukrajina nebitna to ce se lepo videt kad Zelenski pristane na uslove Rusije a danasnje izjave idu u tom pravcu.Ako ne zavrsi kao kolega sa pregovora .
Bojim se da ovo jos nije ni počelo sad kad krenu sa blokadama nafte i ostalim glupostima.
Na kraju smo svi nadrljali bez obzira iz kojih smo drzava .Vec 2 miliona izbeglica a bice preko 10 kaze unhcr i onda za 20 dana Putin zatvori gas i naftu i eto haosa nesagledivih razmera .

Nazalost tako ce ispast

Točno je da je Ukrajina nažalost postala nebitna. Nakon invazije na Ukrajinu svijet je shvatio s kim ima posla i na snazi je ekonomski rat protiv Putina i neće stati dok je on na vlasti.
Svi već plaćamo cijenu rata, Rusija je već na koljenima ali nitko neće odustati dok se ne otarase tog ludjaka.

Ispran ti je mozak zapadnim medijima probudi se

Da se malo umesam .Alene verujte u Srbiji je ovaj rat toliko manje zastupljen u medijima u odnosu na Hrvatsku da je za nepoverovati.
Ja se recimo informisem gledajuci HRT4 ,Aldzazrira Balkan i Sputnjik Srbija( koji radi normalno.)
I potpuno mi je neverovatno da neko zabranjie medije .
Ipak zelim da sam iz mora informacija stvorim svoju sliku bez ičijeg nametanja misljenja.
I iznenadio bi se da je Kurir daleko vise prikljonjen zapadnom stanovistu od recimo Vecernjih novina koje su drugi Sputnjik.
Najveci promasaj EU je zabrana medija to je cist udar na svoje temelje i svoju demokratiju.Ovo je veoma pogubno .

Pa ko je prvi poceo blokadu?

Pa valjda je jasno Rusi, nije mi jasno zasto me pitate ocitu stvar .
Nisam ja zauzeo niciju stranu nego me licemerstvo nervira.
A kao neko ko zna sta znaci spakovat torbu i u kolonu sa 13 god.sve mi je jasno i kad vidim ove jadnike nije mi dobro.

Alene zar ste bili prognanik? Ili izbjelica? Iz Zagreba? Dajte nam malo više detalja…

A dajte me uputite u prave medije? Poslušao sam ja Putinov govor (sat vremena baljezga) u kojem je lamentirao kako Ukrajina nikad nije postojala, da je Rusija stvorila Ukrajinu, da su na vlasti fašisti koji su zaludili ukrajinski narod (koji ne postoji) i da će ih on sve osloboditi, počistiti sa zemlje na kojoj žive. U tom govoru ima više fašističkih stavova od Hitlera.
Ako sam nekad i simpatizirao njegove odluke nakon tog govora smatram da je riječ o opasnom ludjaku kojeg treba maknuti. I nije mi trebao zapadni medij za to nego sam slušao iz njegovih usta.
Jeste li vi poslušali taj govor?

Npr youtube /APPjVlUA-gs

Taj Vaš prozapadni portal mi neda da postam link prozapadnog fašistickog jubitoua sa Putinovim govorom :p

Evo Putinov govor pred invaziju, ovo će povijest pridružiti Hitlerovom:
https://youtu.be/APPjVlUA-gs

Alene ne sjećate se koliko su Ameri i Englezi zdušno gurali Putina da zagrize, a par tjedana pred invaziju vrlo intenzivno i otvoreno. Sigurno nije cijeli taj trud i novac uložen da bi se na kraju mirovnim sporazumom ostavilo Putina da nastavi svoj put invazija i ratova. Siguran sam da se neće dozvoliti nikakav mirovni sporazum (a tko bi Putinovom potpisu više išta vjerovao).

Samo nemojte potcjenjivat Ruski narod mnogo vise mogu trpit nemastinu od Evropljana .Kako god se ovo zavrsi a nece skoro sigurno ( bez obzira i ako se odmah u Ukrajini smiri) posledice ce biti ogomne i dugotrajne.

Ma ta priča s trpljenjem je pase. Nove generacije se već sad bune kad im uzmete McDonald’s i iPhone, a kamoli kad krenu redovi za hranu. Njima se već sad urušava sistem vrijednosti a sankcije još nisi ni počele djelovati.

A zapad je bogami puno organiziranije prolazio kroz neimaštinu i katastrofe nego slavenski narodi, a bogami se i puno brže oporavljao, tako da vam je ta popularna teorija potpuno šuplja.

Utiče li ovaj rat, sankcije, neizvesnost na odluku ljudi u Evropi da putuju, na njihovo ponašanje? Kriza to po pravilu radi, ne znam da li ima nekih naznaka ili istraživanja.
Da li stvari tipa veća inflacija, skuplje gorivo, dosta skuplja hrana tangiraju Evropljane do nivoa da počnu da štede, smanjuju neke ne-osnovne stvari ili nema takvih tendencija. Možemo da očekujemo uobičajeno prepandemijsko leto, samo umanjeno za Ruse i Ukrajince?
Meni iskreno to sada ne deluje tako…

Biće ozbiljna kriza u Evropi narednih nekoliko godina. Ovaj rad je rat SAD i Rusije na tlu Evrope i nažalost mi ovde ćemo najviše da patimo

Ne vidite krizu? Pa pogledajte cijene nafte, a svi transporti trebaju naftu. Čak i u Americi lete u nebo što nisam očekivao.

Ne vidite krizu?? Kolko cete placati djubrivo,struju,gas,naftu,avio karte,hranu uopsteno i koliko ce sve poskupeti zbog vece cene u proizvodnji? Koliko ce pasti turizam,eu ide izgleda u recesiju. I ne vidite krizu? Za 5 meseci eu gubi jedno 30% realne plate. To ce im biti uzas.o nama ne treba govoriti,niko nas i ne pita a i bolje. Sa strane

To svakako jeste ozbiljna kriza i u Evropi. Ne mora ju ubit, ali će se odrazit na život.

Pitanja za autora.
Da li vi kao državljanin HR osuđuje te napad Rusije na Ukrajinu?
Da li je nad Ukrajinom izvršena Agresija?
Da li EU treba da uvede sankcije Rusiji?
Da li je Krim Ukrajina?
Da li je jedina međunarodna organizacija koja ima mandat da nameće sankcije UN?
Da li su sve uvedene sankcije bespravne?
Da li sportske i ostale organizacije mogu da uvode sankcije samo na osnovu odluke UN?
DA li je svako oduzimanje privatne imovine bez odluke suda krivično delo?
Da li su vam svi odgovori sa DA. ako nisu…

Ma koga briga

pa kod mene ispada negdje 50:50% 🙂

Sa tim na ovo pitanje nisam znao što da odgovorim, bio bih Vam zahvalan ako bi mi mogli detaljnije objasniti o čemu se radi?

“Da li su kršenja ljudska prava u Južnoj Africi?”

Ako mislite zbog greške u kucanju… izvinjavam se. Ispred mene su 4 ekrana i tri tastature + telefon na kojem gledam seriju, pa mi se često desi da nešto “nakrivio” napišem

Ne, ne mislim na greške u kucanju, to se svakom dešava, nego nemam blage veze o čemu pričate.

ma kakve sankcije, pa to je samo specijalna ekonomska operacija pomoći Rusiji 🙂

Ako Putin invaziju i rat zove specijalnom operacijom za pomoć Ukrajini, onda su sankcije specijalna ekonomska operacija pomoći Rusiji 🙂

Alene, molim vas, molim vas… držite se avijacije i nemojte se baviti geopolitikom, uzrocima i tokom ovog nesretnog rata jer ste gore dali puno krivih podataka i običnih pretpostavki. Time ne pomažete nikome. Nitko normalan ne može opravdati ni jedan rat pa tako ni ovaj. Ali dajte, držite se avijacije. Ni ja se ne bavim kirurgijom o kojoj ne znam ništa niti bi o njoj išao pisati članke na temelju onoga šta pohvatam po internetu.

Samo jedan primjer: Nova Kaledonija nije država već prekomorski francuski teritorij. Smiješno ju je navoditi uz prave države. dalje neću ni nabrajati jer nema smisla.

Već je spomenuto kako je u ovom trenutku najvažnije utvrditi polazne činjenice, a one su sljedeće:

-Rusija je agresor na slobodoljubljivu državu Ukrajinu
-Rusija u Ukrajini čini ratne zločine nad civilima
-U Rusiji vladaju nacisti na čelu s Hitlerovim šegrtom Putinom
-Ruska vojska je pred rasulom
-Cijeli slobodni svijet je osudio Rusiju
-Rusiju nisu osudile jedino zemlje u kojima vladaju profašistički režimi
-Srbija je jedina od zemalja uz regije koja podupire zločinca Putina, ali nema hrabrosti da to javno prizna

Nastavno na rečeno, sukladno pravdi i za spas slobodnog svijeta, svjedočit ćemo

-Porazu ruske vojske
-Prenošenju borbenih djelovanja na dijelove sadašnjeg ruskog teritorija koji su Rusi u povijesti oteli Ukrajincima
-Kažnjavanju ruskih okupatora, kolektivnom i osobnom
-Kažnjavanju svih koji su podupirali rusku agresiju bilo javno ili prikriveno

Au druže u kom svetu ti živiš. Probudi se. I shvati da su Hrvati i Bugari kao i uvek izabrali pogrešnu stranu. I 1941. je bilo najlakše biti uz Nemačku koja se činila nepobedivom. Sveta u kom si navikao da živiš više neće biti, nema više neoimperijalizma, ulazi se u polublokovsku politiku sa balansom sile. Kao što rekoše ljudi koji s emnogo više razumeju u svetsku politiku i geostrategiju a kolji činjenično posmatraju stvari – bez obzira koliko krvarila Rusija a krvariće, Ukrajine više neće biti onakve kakvu znamo, a Evropa postaje jedan nebitan kontinent. Zapad je i dalje u nekom poluautističnom stanju i ne želi da shvati da svet više neće biti isti.

E moj Jovo, pogrešno ti svako slovo. Nije lako biti gubitnik, ti to dobro znaš. Osudi agresore i okani se prošlosti kad već iz nje nisi ništa naučio.

E sad, da..nije lako biti gubitnik. Ako se ima morala i stida. Ali nije ispalo loše po neke zemlje koje su bile uz gubitnike u velikim svjetskim ratovima. Da ne duljim…

Hrvati uvek birali pogrešnu stranu i na kraju završili sa skoro celom istočnom obalom Jadrana? Pa svaka im čast onda. Ne smem ni da zamislim šta bi bilo da su birali pravu stranu.

” I 1941. je bilo najlakše biti uz Nemačku koja se činila nepobedivom”

Ljotić, Nedić, vi to o njima?
Nedićeva Srbija ili Vlada Narodnog Spasa je naziv za marionetsku i profašističku srbijansku državu s generalom Milanom Nedićem na čelu, koja je uspostavljena 1941. na Području njemačke vojne uprave u Srbiji i nestala je sa svjetske pozornice 1944. pred slom Sila Osovine.

Vlada koja je nastala voljom njemačkog okupatora koristila je srpske državne simbole i nazivlje. Njenih nekoliko desetaka tisuća žandara, te vojnika u sastavu Srpske državne straže (“Nedićevci”) i Srpskog dobrovoljačkog korpusa (“Ljotićevci”) uspješno su uz pomoć Nijemaca kontrolirali teritorij Srbije koja je gospodarski iskorištavana za potporu njemačkom ratnom naporu.

Hvala Vam na tome, i razumijem i slažem se sa Vašem stavom, ali ipak moram reći u moju odbranu da ja nisam pokrenuo tu temu, nego je to ipak bio samo isprovocirani odgovor na sljedeću tezu:

Jovan Kursula
Odgovori Anonymous
08.03.2022. 11:59
“Au druže u kom svetu ti živiš. Probudi se. I shvati da su Hrvati i Bugari kao i uvek izabrali pogrešnu stranu. I 1941. je bilo najlakše biti uz Nemačku koja se činila nepobedivom”……

Pa onda u startu brišite takve komentare. Prepoznat ćete ih jer se nikad u njima ne navode države, kompanije i sl, nego Hrvati, Bugari…

@…
?
Mislim da ste na krivoj adresi.

Ovo je npr tačno, ima malo propusta ali je to to

I kakva je perspektiva? Ovo sada deluje kao kriza koja će trajati. Evropa je ozbiljno reagovala i sad će morati da istraje, svako usputno popuštanje sankcija će biti fail, to oni neće dozvoliti.
Moguć je i neki međukorak, ali čini mi se malo verovatan, da se pokaže dobra volja, ako recimo Rusija odustane od maksimalističkih zahteva pa EU za uzvrat popusti avio sankcije. Ali sve sam bliži mišljenju da će se još dugo za Moskvu putovati preko Istanbula i Beograda, ako i tako.

Morat ćemo se naviknuti na novu željeznu zavjesu…

Ono što mi stvarno ide na živce je zamjena teza koju ovdje redovito rade rusofili. Dakle
RUSIJA JE NAPALA UKRAJINU
RUSIJA JE AGRESOR
RUSKA VOJSKA RUŠI I UBIJA PO UKRAJINI
To su činjenice koje nikako ne odgovaraju rusofilima i uporno se trude izvrtati teze.
Ovo je zrakoplovni forum i žalosno je što ga rusofili uporno koriste za najgoru propagandu u stilu dr. Goebbels-a.

Postoji nažalost puno mjesta na webu gdje rusofili mogu do mile volje pisati svoje laži pa neka se lijepo okane ovog zrakoplovnog portala

A koja bi ovdje bila druga strana? Da je Ukrajina krenula u juriš na Rusiju i već ulaze u predgrađe Moskve?

Nema druge strane ovde. Demokratija može da podnese drugu stranu samo ako ne koristi demokratska sredstva za promociju nedemokratskih režima, ponašanja, politika… To smo shvatili između dva svetska rata gde je, koristeći sve demokratske institute, od slobodnih izbora do slobode štampe, zavladalo najveće zlo koje je svet ikad video. Zlo nije došlo na vlast pučem nego demokratskim sredstvima. I demokratski svet je tad rekao da više nema druge strane ako ta druga strana ne igra po demokratskim pravilima. Može da je bude, naravno, ali van demokratskog sveta.

U konkretnom slučaju iz komentara reč je o Hitlerovom dolasku na vlast u Nemačkoj. Ali to svakako važi za većinu autokrata koji su na vlast stigli i učvrstili se nakon koliko-toliko demokratskih izbora.

Putin je, za ruske pojmove, pobedio na demokratskim izborima, a potom je učvršćavao svoju nedemokratsku vlast godinama (hapšenje i proterivanje opozicije, gašenje medija, zabrana protesta, intervencije u samoj Rusiji i komšiluku…) Dakle, on je iskoristio mogućnost da se “čuje druga strana” i kad je on postao prva strana, ukinuo je drugu stranu. Zbog toga kažem da zapadna demokratija to ne dozvoljava – ljudi to nazivaju licemerjem, a to je zapravo jedini način da demokratija pobedi u borbi protiv nedemokratije. EU je ukinula Sputnjik da bi zaštitila svoj poredak (demokratiju), a Putin je ukinuo zapadne medije da bi zaštitio svoj poredak (autokratiju). Ništa nejasno, ništa licemerno, svako brani svoje.

Vi rekoste da ste iz energetske branše. Juče ste mi ostali dužni odgovor, a danas ću ga već malo prefolmulisati na osnovu novih vijesti.
Da li je istina da je Hrvatska ostala bez rezervi gasa?
Da li je istina da ste danas uvozili plin iz njemačke po cijeni od 1900 dal dolara dal eura?
Ne zezam se nego ozbiljno pitam. vi mene ne znate, ja Vas ne znam tako da mi je to dobar korektor. Pod uslovom da ne izmišljate, a nemate razlog. Barem se nadam.

Govorite za skladište plina “Okoli” koje se svake godine u ožujku “isprazni” i kreće sa punjenjem. Ovo je redovan proces jer to skladište služi kao buffer za zimsku sezonu kad je pojačana potrošnja plina. Nije direktno povezano sa situacijom sa Rusijom osim što su korisnici nešto više koristili buffer zbog cijene. Nije riječ o skladišnim kapacitetima koji bi sada činili neku dugoročnu razliku

A drugo, Hrvatske firme i institucije imaju puno razlicitih ugovora sa dobavljačima plina (pa i ruskim) i ako je takvu cijenu netko privatno postigao na tržištu (koliko ja znam nije), to nema veze sa državnim dugorocnim ugovorima.

Ne odgovorite na jučerašnje pitanje. Vjerovatno niste vidjeli.
Kako HR uvozi plin ako ga ima dovoljno kakva je tu politika? I kakve veze ima HEP sa plinom? Jer Milanović reče da oni mogu peglati cijene.

Točno. Okoli su na tehničkom minimumu i ovog trenutka hr koristi spot tržište (skupo) i domaće izvore (nedovoljno).

Hr pokriva 50-60% svoje potrošnje, ostalo uvozi ako se gleda samo količina.
Ali kad uđemo u vlasničku strukturu onda je tu kaos, vise ugovora različitih sa puno dobavljača i preprodavača, pa se dio naše proizvodnje izvozi, a uvozi isti plin (nije nikud otišao).
Npr isto.skladiste koristi x dobavljača pa svaki prodaje ovisno o tome po koliko je kupio – a na kraju je sve to isti plin.
HEP ima dugoročne ugovore sa dobrom cijenom (za razliku od recimo zagrebačke gradske plinare) pa tu može intervenirati.

I da, sve ove statističke brojeve gledajte sa velikom rezervom jer više od godinu dana otkad cijena luduje se prestrašno mešetari sa plinom. I onda jedan dan netko proda ogromnu količinu u “izvoz” a drugi dan netko kupi duplo veću u “uvoz”.

Na sličan nacin je jedne godine Hrvatska statistička bila medju velikim proizvođačima banana 🙂

Hrvatska ima otkud crpiti plin ali nema više domaće kompanije koja bi u to ulagala. Pa bušotine po Jadranu smo radili pola s Talijanima još dok je INA bila “naša”.
Sada kad je plin otišao u nebo sigurno će se otvoriti nove bušotine ali bojim se da će to opet raditi stranci.

Za cijenu uvoza. Danas objavljeno na TV ili radio.
USA zabranjuje uvoz ruske nafte
stupiće na snagu za mjesec dva
Kina povećava uvoz, takođe i Indija i Japan
Ovde prijeti veća katastrofa ako cijene počnu još da rastu zahvaljujući berzanskim špekulanti a.
Moguće je da dođe do sloma tržišta i velikih viškova.

Evo da vam ja odgovorim. Hrvatska uglavnom ne kupuje plin sa spot tržišta, nego ugovorima na više godina, a to rade privatne firme.
Najveća od njih PPD ima desetigodišnji ugovor s Gasoromom koji su sklopili prije 2 godine.
Drugi, HEP, se isto dobro opskrbio.
U problemu su samo manji distributeri koji su se kockali.
Okoli je ispražnjen jer je bilo glupo kupovati po novim nerazumnim cijenama. Ožujak je i zima završava i sad će se ponovno puniti, koliko je tko kupio za sljedeću sezonu.
Isto je i sa skadištem u Banatskom dvoru koje je manjeg kapaciteta.
Hrvatska ima i nešto vlastite proizvodnje, oko četvrtine potreba.
U ovoj godini je preko LNG terminala uvezla skoro kompletne svoje potrebe za plinom, 90 posto ga je ostalo u Hrvatskoj.
Hrvatska je malo jači energetski igrač nego što mislite. Samo da podsjetim,
Naftna industrija Srbije preko Omišlja jadranskim naftovodom uvozi kompletnu sirovu naftu za preradu u Srbiju. Možemo misliti što će biti ako se zavrne ventil, to je postalo popularno, ali mi nismo glupi kad na tome masno zarađujemo.

Od zarade za skladištenje nafte i naknade za korištenje naftovoda Hrvatska od NIS dobije više od 10 posto vrijednosti kompletne potrošnje plina, tako da jednim dijelom Srbija financira plin u Hrvatskoj.

Autor zabpravio da spomene da je 2014. bio puč gde je skinut legalno izabrani predsednik. Zaboravio da spomene da su ruski zabranili de fakto. I da Rusi u Ukrajini žive pod pritiskom. I da to što NATO nešto obeća ne znači ništa u budućnosti.
I svašta još zaboravio.

I šta je bilo nakon tog puča na svim slijedećim izborima? Gdje su ti silni Rusi u Ukrajini?
Gdje su sada kad je krenuo rat, gdje su ti silni milioni Rusa u Ukrajini koji podržavaju Putina? Spala knjiga na 2 slova. Ukrajinci očito ne žele živjeti pod Rusima.

Osim toga tko je Rusija da drugim zemljama uvjetuje kako će živjeti?

A kod smo kod obećanja, nije li Rusija 1994-e u Budimpešti potpisala da će poštovati Ukrajinsku nezavisnost u njenim trenutnim granicama te izbjegavati korištenje sile ili ekonomskog pritiska protiv Ukrajine.

Ne možete opravdati ovaj ludi Putinov rat nikako, ovaj rat više nije pitanje hoće li se Ukrajina oduprijeti nego o budućnosti Rusije.

Jeste gledali, ako niste preporučujem, pozorišnu predstavu ili barem film Profesionalac
E tu ima jedna simpatična crtica gdje jedan od likova kaže ” On je stručnjak za spontana okupljanja”

To je taknuto-maknuto. Realno, jedan od boljih ulova.

Izbori za miss….
Bilo bi statistički zanimljivo vidjeti koliko kandidatkinja je odgovorilo na pitanje, a za što se Vi zalažete, sa
“Ja sam za mir u svijetu”.

Tečaj rublja – dolar

27.02.
1 dolar = 83,53 rublja 1 euro = 94,23 rublja

07.03.
1 dolar = 139,00 rublja 1 euro = 148,38 rublja

Narodski rečeno, “Uh bre, što nam dobro ide, još malo pa propo truli zapad”

27.02.
1 dolar = 0,89 eura

07.03.
1 dolar = 0,92 eura

Ma euro propao definitivno, prelazimo na rublju

Kaže mađarski ministar da forinta postaje žrtva sankcija. Polovinom februara 350, sada 400 HUF za 1 EUR. Mađarska neće podržati eventualne energetske sankcije.

Nitko ne kaže da ovo neće ostaviti određene posljedice u EU.
Samo uspoređivati to sa onim što čeka Rusiju, je kao da uspoređujete šamarcinu i metak u glavu.

Pravo da vam kažem, boli me uvo šta čeka Rusiju. Vidim da ono što mene čeka nije nešto čemu sam se nadao od ove godine i decenije.

Taj ministar tako kaže. Evo videćemo verovatno brzo, večeras SAD i UK uvode sankcije na naftu sigurno i gas vrlo verovatno.

Sankcije će ih samo ojačati, evo i Kina dodatno pomaže tako da je dolarska cijena Kineske robe porasla. To će pomoći Rusiji.

Nagli manjak deviza, višak rublje, nesigurnost, inflatorna očekivanja. Ali pošto su naftni i gasni poslovi i dalje dozvoljeni i obavljaju se u dolarima (te banke nisu pod sankcijama) i to po značajno većim cenama od ranijih, onda pad rublje jako odgovara Putinovim izvoznim poslovima.

Pogledajte kako to izgleda u rubljama: 27.02. su 1000m3 gasa prodavali recimo za 500 USD (40.000 RUB), a danas za 3000 USD (420.000 RUB). Dakle, ono za šta su pre nedelju dana dobijali 4 rublje, sada košta i prodaje se za 42 rublje. To je 10x više rublji što je daleko više od uticaja kursne razlike i inflacije. Ovaj kurs će spustiti standard stanovništva ali neće uništiti budžet, štaviše – napuniće ga.

Rat je preskup i prazni budžet ali ne guta dolare nego rublje, pa ga je mnogo lakše finansirati iz 42 rublje nego iz 4 rublje.

Rusija nije ni industrijska ni finansijska sila, novac dominantno zarađuje prodajom prirodnih resursa. Ali sve zavisi od dužine trajanja, ako ovo bude zaista novi hladni rat, Rusija će uspeti da na srednji rok transformiše i bankarski i privredni sektor. Nesporna cena će biti pad standarda i povećanje siromaštva, a najverovatnija cena koju će onda platiti i Evropa je da joj na granici ne bude Rusija nego – Kina. Ovo naravno mislim politički, ne predviđam da će Kina okupirati Rusiju, ali će je uvući u svoju sferu uticaja i progutati.

A to je jako pozitivno za Rusiju?

Kako ste to zaključili iz komentara, svaka čast

Ova računica koju ste napisali je plod mašte, tržište tako ne funkcionira. Rusija ne prodaje nikome plin po 3000USD. Kao prvo 3000USD nije cijena plina nego featuresa (kladionica). Drugo plin se velikom većinom prodaje po cijenama sa ugovorima koji su na snazi od ranije.
Zato i svi tako mudro šute i kupuju i pune skladišta dok traže alternativu. Jer šuška se da će uskoro krenuti sankcije i tim smjerom.

Šta mislite da će doći pre – plaćanje plina po 3000 USD ili pronalazak adekvatne alternative? Stvarno ne možemo da pričamo o energetskim alternativama u kontekstu meseci. Pričamo o godinama.

EU će vjerojatno i plaćati plin 3000USD (zato i jest features na toj cijeni), ali sigurno neće Rusiji. A preostali Ruski kupci (Kina) će sami odrediti po kojoj cijenu su spremi platiti plin, a to teško da će biti i 100 dolara.
Uopće nije nevjerojatan scenarij da nas očekuje budućnost u kojoj Kina kupuje plin po 100 i preprodaje EU po 3000.

To već Nemačka radi.

Jasno, zato i Švabe nisu spremni uvesti sankcije (još). Njemačka kupuje od Rusije po ranije ugovorenoj cijeni a preprodaje svojim saveznicima (Poljskoj) nekad i po 10x većoj cijeni. Time zarađuje na plinu bitno više nego proizvođač (Rusija). No Rusija baš nema neke ogromne koristi od tog povećanja cijene na tržištu, a ako prestanu prodavati eto ti sankcija jer po tržišnoj cijeni u uvjetima rata EU neće kupovati od Rusije.

Znači da energetsku bezbednost stavimo u ruke još većih ludaka sa nuklearnim oružjem? Odličan predlog.
Mada mi je sad jasno zašto Izrael hoće da se ovo završi što pre.

Tolike priče o moralnosti, a sad odjednom može Iran uć u trgovinu, ogledalo demokracije?

Ovo nisam napisao ja, nego netko puuuuuuno pametniji od mene.
Sada, netko može smatrati propagandom, a netko realnošću, ja bih rekao strpimo se još tih mjesec dana.

Bankrot Rusije je neizbježan? Ugledna investicijska banka objavila i datum: ‘Od tog dana više neće moći ispunjavati obveze’

Šanse da Rusija može podmiriti vanjski dug rapidno se smanjuje zbog pada cijene ruskih obveznica, nadolazeće recesije i sve većih ograničenja metoda plaćanja, ističe investicijska banka Morgan Stanley. Kako piše Bloomberg, to u konačnici znači da se bankrot Rusije čini neizbježnim.

“Neispunjenje obveza vidimo kao najvjerojatniji scenarij. U tom slučaju malo je vjerojatno da može funkcionirati kao normalna zemlja, a najprimjerenija je usporedba s Venezuelom, piše u bilješci od ponedjeljka Simon Waever iz američke investicijske banke Morgan Stanley.

Kako navodi Bloomberg, neispunjenje obveza moglo bi doći već 15. travnja, kada nastupa kraj 30-dnevnog počeka za isplate kupona koje ruska vlada duguje na dolarske obveznice s dospijećem 2023. i 2043., rekao je. Indikativne cijene pokazuju da ulagači procjenjuju obveznice iz 2023. na oko 29 USD centi, što je najniža cijena ikad, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Iako je rijetkost da državni dug padne na jednoznamenkastu brojku, Morgan Stanley ocjenjuje da bi se ruske obveznice tome “mogle približiti”.

Odličan tekst , bravo !!! Naravno prvi dio nisam ni čitao , zaista ne vidim potrebu za takvo nešto . Isto kao na sportskim portalima mi počnu pisati o ratnom stanju , ili prije koliko je ljudi zaraženo i umrlo 🙄🙄🙄

Alene ako prenosite samo zapadne informacije barem budite korektni.
Uzmite relevantne informacije moj predlog.AMERICKI INSTITUT ZA RAT.
Sigurno nisu na Ruskoj strani ali su dosta relevantni svakodnevno azuriraju kartu i sve objasnjavaju.
To su ove karte koje se provlace po medijima ali novinari ne objavljuju nove verzije vrte uvek sa zakasnjenjem.
Tako da prica o 10% je smesna.
Drugi deo teksta je uvek ok.

Ni blizu verujte .
“Institute for the Study of War”
Svakodnevno azuriranje i karte i sva obavestenja .Zapadni izvor .
A kad gledam Ruske deluje da kasne dva dana za njima ali se na kraju poklope .

Gledam sad sa Ruskog izvora jedini gradic u Luganskoj oblasti je ostao Severodonjeck drugo nigde Ukrajinaca nema .I za da dan dva ce to i ovaj institut da objavi.Malo kasne ali su u odnosu na ostale zapadne izvestaje veoma uravnotezeni.
I veliki broj ljudi uopste nije svesan kolika je Ukrajina.Kao 2i pol stare Jugoslavije skoro dve Nemacke …

Belgijska povjesničarka Anne Morelli (73) ovako je sažela klasičnu knjigu Arthura Ponsonbyja Falsehood in War Time (1928):

1. Ne želimo rat.
2. Samo suprotna strana je kriva za rat.
3. Neprijatelj je inherentno zao i nalikuje vragu.
4. Branimo plemenitu stvar, a ne svoje interese.
5. Neprijatelj namjerno čini zvjerstva; naše nezgode su nehotične.
6. Neprijatelj koristi zabranjeno oružje.
7. Trpimo male gubitke, neprijateljski su ogromni.
8. Priznati umjetnici i intelektualci podupiru našu stvar.
9. Naša stvar je sveta.
10. Svi koji sumnjaju u našu propagandu su izdajice.

Sve ostalo je na čitaocima sve dok ovaj komentar u duhu EU slobode govora se ne izbriše.

@zabrinuti građanin Srbije
08:33

“Sve ostalo je na čitaocima sve dok ovaj komentar u duhu EU slobode govora se ne izbriše.”

Sada je 16:54
Komentar Vam je još tu. Eu dokazala slobodu govora.

Prvi deo teksta nepotreban, cini mi se da je vise sluzio kao ventil, da autor kaze sta mu je na srcu. Drugi deo teksta odlican. Svet je postao odvratno mesto. Prvo su navukli Ukrajinu, i dok je njihov narod ginuo u konfliktu koji je definitivno mogao biti sprecen, NATO i EU su farbali zgrade u boje ukrajinske zastave, a brizni plebs je stavljao ukrajinske zastave na svoje Facebook profile. Hiljade ljudi ce poginuti, stotine hiljada ce morati da izbegne, a dve drzave, Rusija I Ukrajina se nece od ovoga oporaviti jos 20 godina. A mi (Evropa) cemo isto tako platiti cenu svega toga, da li kroz visoke cene energenata, da li kroz visoku inflaciju. A za to vreme se najfasistickija drzava na planeti, na celu sa senilnim dedicom smeje i trlja ruka dok prodaje svoje oruzje po celoj planeti.

🇷🇺 PROTIV 🇺🇦
Prvo, strašno mi je žao Ukrajinskog naroda, kao uostalom i svakog čovjeka na planeti kojega je zadesila zla kob i sudbina.
Drugo, moj početni zaključak je da UKRAJINA NI U KOM SLUČAJU NIJE SMJELA ZARATITI SA RUSIJOM, jer u tom sukobu nema nikakvih šansi i da je UKRAJINSKO RUKOVODSTVO IZMANIPULISANO, KORUMPIRANO i PREPUŠTENO SAMOM SEBI BEZ EFIKASNE POMOĆI, a istovremeno je UKRAJINSKI NAROD IZLOŽILO OGROMNOJ POGIBELJI.
Treće, ovo zaključujem bez obzira na egzistencijalno međunarodno pravo, ideal pravde, pravila morala, međunrodne institucije i sl., jer se sve to pokazalo neefikasno u sudaru sa grubom silom projektovanom izrekom CUIUS POTENCIJA EIUS RELIGIO ili u prevodu “čija sila onoga i vjera”, a što se pokazalo na hiljadama primjera tokom ljudske bliže i dalje istorije u raznoraznim situacijama.
Četvrto, u konkretnom Ukrajinskom slučaju polazim od sljedećih tvrdnji:
– jedan od aktera sukoba je Rusija kao trenutno jedna od najjačih vojnih supersila svijeta i rat sa Rusijom je nemoguće dobiti rat,
– sa Rusijom (ali i sa svakom drugom silom tog ranga) se rat svakako izbjegava, a vlastiti interesi se pokušavaju realizovati drugim sredstvima,
– ako se već odluči ići u rat onda to mora biti bazirano na vrlo jasnim savezima sa drugim jakim igračima,
– za konkretni dogovor neposrednih aktera Ukrajinske krize je postojalo mnogo vremena (najmanje 8 godina) i osnova (Minsk I i II i dr.). Zašto ništa nije urađeno?
– proizlazi da je Ukrajinsko rukovodstvo grubo izmanipulisano, zloupotrijebljeno u najrazličitije “Zapadne” interese, naoružavano, ohrabrivano i na kraju OSTAVLJENO KAO GOVNO NA CESTI, jer niko se ne usudi ratovati sa Rusijom, a poduzima u suštini neučinkovite sankcijske mjere i dalje gura Ukrajinski narod u propast iz čega proizlazi pitanje: DA LI SANKCIJE MOGU EFIKASNO IŠTA DA RIJEŠE ?
– kratkoročno TEŠKO, srednjoročno MOŽDA NEŠTO, a tek dugoročno MOGUĆE AKO ?,
– da li Ukrajinski narod može čekati djelovanje sankcija ?
– pa naravno da NE MOŽE,
– i sada se postavlja glavno pitanje: ZAŠTO I SA KOJIM CILJEM UKRAJINA UOPŠTE VODI RAT KOJI NE MOŽE DOBITI, u kom joj NIKO NE MOŽE (NE SMIJE, NE USUDI SE) EFIKASNO POMOĆI, u kojem će pretrpiti OGROMNE LJUDSKE GUBITKE I MATERIJALNE ŠTETE i iza kojeg se relativno brzo NE NAZIRU NIKAKVA POVOLJNA RJEŠENJA ZA UKRAJINU ?????
– I peto, postavlja se logično pitanje zašto to Zelenski i ekipa rade i sa kojim ciljem, za koga i u čijem interesu ? A rezultat za Ukrajinski narod je na žalost katastrofalan.
I još nešto, kada pogine jedan Rus i jedan Ukrajinac, rezultat nije 1:1 nego 2:0 za NATO i SAD.
Mogao bi još i o geostrateškim ciljevima sa ali…

Sve je istina, zapadni svijet je još jednom pokazao svoje licemjerje. Oni sad apsolutno ne ulaze u razloge ovog rata, to njih ne interesuje apsolutno, ni početak toga u 2014 niti sva dešavanja tokom ovih 8 godina, jednostavno se prave gluhi jer njima to tako odgovara. Samo ovaj put su se malo precijenili misleći da će proći netaknuti kao što je bilo sa ratovima koje su vodili protiv raznih slabijih protivnika, evo nije prošlo ni 15 dana rata a posljedice se već osjećaju, što duže bude trajalo to će sve gore da bude, posebno za EU koja je pokazala koliko je nesposobna i jadna, nema snage i jedinstva i kupujući ruski plin naftu direktno finansira rusku vojsku! Da ne spominjemo sad licemjerje po povodu iznenadne blagonaklonosti prema Iranu i Venecueli, to je baš smiješno i tužno. Nego to što se Irana tiče, da li vi stvarno mislite da će Izrael dozvoliti to, da mu se na račun ove krize počne bogatiti ljuti protivnik koji javno izjavljuje da Izrael treba sravniti sa zemljom!? Ni najmanje se ne nadajte jer neki dan je premijer Izraela na ŠABAT otišao prvo kod Putina a zatim kod Šolca i mi odjednom juče čujemo šta izjavljuje Šolc! Tako da o tome ne maštajte nego se smirite sa tim da ćete i dalje da kupujete plin i naftu od Rusa i samim tim biti učesnici rata.

Ekipa, Rusija je napala Ukrajinu,nakon što je danima cijeli svijet lagala da nece( a Ameri ih čitaju kao slikovnicu).

Da li ste vi primjetili da Izrael nije uveo sankcije Rusiji? Ne vjerujem da je slučajno i bez neke velike promišljenosti.
Takođe, da li iko može pomisliti da će Iran izdati svog saveznika Rusiju zarad amerike koja će mu opet sutra okrenuti leđa. Neće vjerske i ostale vođe Irana baš tako, kao kučići, doći do maerikanaca.

Samo se vi tješite….nakon ovoga Rusiju više nitko ne shvaća za ozbiljno. Europa je jadna ali je vas najveći donator i ulagač, pa onda malo promislite o tome.
Ono što mi stvarno nije jasno, te priče o nacistima o Ukraini,pa to ni pametni rusi ne puše, nego kepec mora prijetiti zatvorom za bilo kakav spomen rata, ali Vi iz Srbije samo o tome pričate.

Svako jutro se probudim da pročitam kako zabrinuti građanin Srbije proziva licemerstvo zapada. Bukvalno svakog dana. I neki tekstić iz koga ispadne da je NATO napao Rusiju. Život u denialu.

O gašenju Ruskog plina i nafte se već razgovara i dogovara, ne brinite.
I nitko ne kaže da mi u Europi nećemo sve to platiti – ameri sigutno neće.
Doduše nije mi jasno zašto vas to toliko veseli, mislite da Srbija može do ruskog plina ili nafte bez da prođe preko EU?

Ićiće kargo Air Serbijom. Ide gas! 🙂

Nije tačno. Ne opravdavam Ruse, ali onaj Zelenski kao da je doveden da izazove rat. Kao Franja, Sloba i Alija 90ih.

Zelenski šta radi kuka i zove NATO u pomoć.

Vi biste pretpostavljam bolje vodili zemlju tokom invazije strane sile. Alal vera, što se ne kandidujete na nekim izborima?

A što bi drugo trebao raditi? Predati oružje i priznati pred nepristanim sudom Ruske Federacije kako je zajedno sa svojom neonacističkom vladom planirao nabaviti nuklearno oružje kako bi napao goloruki ruski narod.?

Da, to tvrdi i Vlado….zanimljivo zapažanje….ahahahaha

Vladimir Vladimirević P.

Od tog oružja što je poslao nije došlo ništa. To su obećanja. Zašto pa Poljska koja je najglasnija je izjavila da neće doturati ništa preko svoje teritorije. Zašto? Boje se Rusa.
Pročitatjte malo više o dešavanjima od 2014 pa na ovamo. Vjerujte biće Vam mnoge stvari jasnije.
Lično ja sam prvi dan bio bijesan na Ruse. Je.. sam im sve po spisku. Što će im ovo.Zašto im je trebalo, kakvi nacisti, fašisti, ali sad što god vrijeme više prolazi… stvarno će me ubijediti da ima elemenata fašizma od strane zapada.
Trenutno je sve dozvoljeno protiv rusa i onog špto je rusko. Čak i protiv mačaka i umjetnika koji su pokojni više vjekova.
Narušava se sveto pravo privatnosti i privatne imovine.

NATO je jednostvano trebao reći Ukrakina narednih 30 godina neće biti primljena u NATO. i kapak. Ali neće. Ni sad neće. Jutrošnja izjvava borisa Džonsona je da neće primiti izbjeglice iz Ukrajine.

Pominjao se kanadski super hercules koji je doletio u Hrvatsku i zatim odletio u Poljsku.

Ukrajina je sa Rusijom potpisala sporazum Minsk 2 mislim 2015. godine , koji je regulisao status Donjecka i Luganska kao autonomnih oblasti u okviru Ukrajine i obavezivao Ukrajinu na vojnu neutralnost. Imalo je 7 godina da se to primeni. Ni Porošenko ni Zelenski to nisu primenili, da li svojevoljno ili na sugestiju nekog sa zapada.
Rusija nije smela ovo da uradi, ali ipak ni Ukrajina nije sve uradila da ne dođe do rata.

Ovo ste maksimalno pojednostavili, a možda ste tako i pročitali, ali to nije tačno. Ukrajina se nije obavezala na vojnu neutralnost, već na ustavne promene koje će dati mogućnost da autonomne pokrajine vetom spreče određene spoljnopolitičke odluke (poput članstva u NATO). Sa druge strane, Ukrajina je trebalo da dobije kontrolu istočne granice prema Rusiji u autonomnim oblastima. Ni jedno ni drugo se nije dogodilo i sporazum je propao. Garant je bio OEBS pa treba njih pitati zašto je sporazum propao. Ali to definitivno nije Casus belli.

Mislim da je zapelo oko toga na šta sve mogu da ove autonomije stave veto jer je to ipak mali deo teritorije Ukrajine. Nisu tu Ukrajinci bili preterano kooperativni, to je činjenica.

Ajde ne kaki sa informer naslovima – “UKRAJINA NIJE SMJELA ZARATITI SA RUSIJOM”.
Jer Ukrajina je odlučila napasti Rusiju, zar ne?
Fakat ste skroz ludi u toj Srbiji.

„Fakat ste skroz ludi u toj Srbiji”. Prihvatljivo, Alene (čim nije pobrisano)?

Ne razumijem potrebu da se blati napadnutu Ukrajinu, nije ni pitanje da li če se Ukrajina uspjeti obraniti.

Sada je pitanje agresora – Rusije.
Koliko dugo i kakve posljedice če trpjeti Rusija.

Kako će se naplatiti ratne repacije od Rusije – ne samo Ukrajini koju je napala, nego i svim zemljama koje trpe ekonomsku štetu zbog toga.

Iduće dolazi na red pitanje ratnih zločina Rusije koje upravo čini. Da li će se Putinu suditi u Haagu ili će biti osnovan specijalni sud za sva zlodjela. Već su osnovana tijela i dokumentiraju se svi zločini prema civilima.

Naravno da ratne zločine uvijek čini samo poražena strana.
A Rusija je ovima deifnitivno pokazala da nije nikakva super sila – ekonomski patuljak za kojeg smo mislili da ima jaku vojsku, a sad je vojska pokazala da je tigar od papira.
Zamislite u kakvom stanju im je tek nuklearni arsenal (koji svakih 10g mora proći ultraskupi remont) ako im je regularna vojska u ovakvom raspadnom stanju.

Ni USA ni Rusija ne mogu odgovarati za ratne zločine jer nisu potpisnici koncenica

Jedan hrvatski vojni analitičar je izneo tezu, da je cela invazija iznenada odlučena. I kada se pogledaju snimci od prva 4 dana, nije nemoguće.
Sada je druga priča.
Realno niko ne zna šta je ruski plan. Gde piše da su uopšte planirali da zauzmu celu Ukrajinu? Za početak nemaju ni blizu dovoljno vojnika.

A dosada je već jasno (većina analitičara s obje strane se slaže) da je plan bio brzom akcijom i sa malo gubitaka natjerati Ukrajinsku vladu da se povuče uz podršku proruskog Ukrajinskog naroda, te postaviti prorusku vladu.
Taj plan je propao već drugi dan invazije, iz sada jasno vidljivih razloga.

Sada je Putin u situaciji kako kaže srpska poslovica: “Dao je dinar da uđe u kolo, a sad bi dao 2 da izađe”.

Ma niko ne zna šta je plan bio. Sa 50 000 vojnika prvog dana podeljenih u 6 pravaca sumnjam da su krenuli u totalno osvajanje.

Aeroflot je prekinuo letove za Istanbul. Sada lete samo Turkish i Pegasus.

Ne samo Aeroflot nego sve ruske kompanije. Od medjunarodnih letova samo im ostao Minsk.

Svakako, neko će morati sve ovo da plati. I to će biti obični ljudi, građani.
Obzirom da ova katastrofa može da se meri sa početkom Covid-a, verovatno će države primeniti iste, proverene metode. Iz budžeta, države će davati subvencije svojim aviokompanijama, aerodromima, lizing kompanijama i proizvođačima.
Sada su lezori najviše pogođeni i dobiće najviše.
Što se tiče ruskih privatnih aviokompanija, moguće da prihvate realnost i disciplinovano vrate avione lezorima. Sačuvaju poslovni ugled i kad prođe rat, probaju da počnu od nule. Svakako će i lezorima odgovarati da se avioni vrate i uposle.
Međutim, aviokompanije u državnom vlasništvu, mogu praviti problem. Konfiskovati deo aviona. Nastaviti da lete domaće linije.
Kad prođe kriza, neko obeštećenje lezorima i legne stvar.
Rusko tržište je veliko, lezori neće moći uposliti preko 700 aviona na drugom mestu. Nema gde.
Čekaće se kraj krize i povratak na staro tržište.
Što se tiče evropskih i američkih aviokompanija, imaće višak kapaciteta koji nije iskorišćen na ruskim destinacijama. Moraće to nekako uposliti.
Verovatno u letnjoj sezoni gledamo oštru konkurenciju, pogotovo ka turističkim regijama, morima.

Prvi deo teksta cista propaganda sa Zapada. Koje gluposti napisane… ovog puta prepisivao sa CNN ili BBC.

Pa neće valjda prepisivati sa Sputnika i RT? Ne kužim šta ste htjeli reći?

A kakva je objektivna situacija?Sta je vase opravdanje da jedna drzava napadne drugu?To sto je Ukrajina zeljela da sama odlucuje o svojoj buducnosti?Da li je ta Ukrajina mogla reci da ne zeli ruske rakete na svojoj granici pa da ona napadne Rusiju?Da li vam to sto ste veci daje za pravo da odlucujete sta vase komsije treba da rade?Nije mi jasno da iko pokusava da nadje rijeci opravdanja za ovo…

Nema opravdanja nikako, ali situacija je malo kompleksnija od raketa i traje već 15 godina. Neke crvene linije sa obje strane su postojale, ali očigledno da klovnovi ne umeju da vode države i na kraju kao u svakom ratu samo narod plati. Malo je poznata ova situacija svima nama. Ni Srbija nije htela bazu SAF na Kosovu pa na kraju dobila, rat, razrušenu zemlju, bazu i ocepljenje pokrajine.

Tviter je inace od prvog dana blokirao naloge vecih ruskih medija, barem za drzave EU, toliko o slobodi informacija.

Tviter je zapad, shvatite to. Ako vam se ne dopada, samo obrišete aplikaciju.

Apsolutno..

Gospodo, ima jedna cinjenica….Rusija je napala jednu nezavisnu zemlju. Svi koji traze neka opravdanja za taj cin, pravdaju samo svoje zablude.

Tako je! Dajte nam istinu! Hočemo vijesti iz Sjeverne Koreje, Sirije, Bjelorusije i Srbije! Dole zapadna propaganda!!!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!