zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Usporedne cijene Croatie i konkurencije

autor: Alen Foglar, dopisnik (Beč), foto: Croatia Airlines

Nerijetko ovdje čitamo kako je Croatia Airlines uvijek skuplja u odnosu na konkurenciju i kako sa tim cijenama nema šanse da se poveća LF. Ponukan tim tvrdnjama usporedio sam cijene između OU i konkurencije na direktnim letovima iz ZAG za AMS, CDG, FRA, LHR, MUC te na letu za CPH i to direktni let OU te let sa presjedanjem u FRA/MUC. Svi letovi su gledani sa polaskom iz ZAG 15.12., 15.01., 15.02. i 15.03. te povratkom 7 dana kasnije, sve sa ručnom prtljagom te koferom od 23 kg (osim na LHR gdje je 14.02-21.02. s obzirom da 15.02. OU nema letova). I eto kako to izgleda u praksi:

Najniža ponuđena redovna cijena za promatrani period izgleda ovako:

  • AMS: KL 394,39; OU 219,39
  • CDG: AF 203,21; OU 178,93
  • FRA: LH 226,29; OU 211,79
  • LHR: BA 189,49; OU 176,49
  • MUC: LH 218,60; OU 201,10
  • VIE: OS 259,68; OU 239,18
  • CPH: LH 264,97; OU 159,26

 

Za sve navedene cijene vrijedi slijedeće: izvor je Amadeus na dan 30.11. u 09.00 sati. Cijene su sa svim taksama. Moguće je da su cijene na internetskim stranicama samih kompanija neznatno različite od ovih navedenih s obzirom da neke kompanije pri bukingu preko Amadeusa uzimaju tzv. GDS taksu. Na linijama gdje OU ima code share, uzeti su uvijek letovi gdje leti matična kompanija.

Naravno da je nemoguće generalizirati ali simptomatično je da je OU u najvećem broju slučajeva jeftinija od konkurencije. Interesantan je MUC gdje je OU u principu skuplja od LH, ali tu je vrlo teško povući pouzdanu paralelu s obzirom da se kod LH leta radi o podnevnoj rotaciji, dok su oba OU leta jutarnja/večernja i stoga bolje bukirana. Također je Beč interesantan gdje je OU gotovo uvijek skuplji od OS. Kompletno me je iznenadio London jer je tu OU uvijek skuplja od BA osim 15.03. Da li to ima neke veze sa Ryanairom (FR), teško mi je reći. Ali vidljivo je da se očito BA bolje prilagodio FR nego OU: FR košta 15.12. 357,68 eura, 15.01. 163,46 eura, 14.02.. 157,84  eura te 15.03. 145,52 eura.

Dugo sam se nećkao da li da navedem cijenu 15.2.-22.12. jer su letovi 22.12. zbog predstojećih božićnih praznika izuzetno puni. Na kraju sam ih uzeo čisto da se vidi razlika (jer je i tu bila primjedba jednog komentatora da je FRA-SPU-FRA preko praznika platio 450.- eura po osobi) prema ostalim terminima.

Ako iz svega ovoga mogu izvući zaključak, vidljivo je da OU nije generalno skuplja od konkurencije već je tu negdje u prosjeku. Vrlo su zanimljivi Amsterdam i Pariz gdje je OU definitivno jeftinija od KL/AF. Da li je to posljedica toga što i AF i KL “čuvaju” mjesta za konekcije na vezu preko AMS/CDG ili je nešto drugo u pitanju, teško je iz toga zaključiti. Biti će interesantno pogledati cijene za koji mjesec kada LH počinje sa double daily za MUC, pogotovo na dane kada OU leti samo jedan let. To nisam uvrstio u ovu usporedbu jer su termini još daleko.

 

32 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Tipfeleri ispričavam se

Mene više ništa ne začuđuje kad je u pitanju OU dakle umjesto linija za ESP radi hodočasnika za Međugorje cijele zime SPU i DBK oni uvide FRA sa 38 putnika po lwtu. Pa damo tako dalje.

Da ne zaboravim ekonomskq klasa

8 mjesec DBK-FRA 1100 Eur laganica

Gospodin Fogler je koristio AMADEUS, što nije čudno jer hit me Amadeus je jedini hit na njemačkom jeziku, koji je bio na vrhu američke zabavne muzike, a k tome je bio AUSTRIJANAC, kao i gdin Fogler.

Puno je važnije vidjeti koliko u recimo 10 CROATIA aviona na liniji ZAG – FRA, ima C tarife, Y tarife, itd, a koliko putnika na dugolinijskim letovima za Aziju i Sjevernu Ameriku jer za njih, desetljećima, OU dobiva peanuts!! A da bi to doznali treba nam INSIDER u redovima CROATIA AIRLINES. Ne daj Bože i Australije, jer tek tada dobiva kikiriki. Ivan Mišetić je davno za to optužen. Kao i suradnju s američkim agentima hrvatskog porijekla kojima je omogućio da feeding letovi iz Hrvatske idu u bescijenje.

Mozete li pojasniti sto su karte razlicitih tarifa i zadnju recenicu?

Jako puno cijena je prikazano sa nizim nego sto jesu,takoder na odredenim destinacija ima vise redova dnevno,a vi sta naracno izabarali one koje su mozda najnize,ali cak i one su dosta vise od ovoga sto ste vi prikazali… npr.
Takoder izabrali ste uglavnom vecernje letove na kojima im je cijena duplo niza nego na ostalima….

ZAG fran 15.12 s pov 22.12
720 eura

Moja fanilija je putovala pocetkom 11 mjeseca,tada je cijena povratne karte frankfurt split,bila 800 eura

Znam da se sad karte kupuju u zadnji cas, ali ako ih uzmete na vrijeme OU ima zaista povoljne cijene za npr. CPH, CDG ili FCO via SPU (119-139 eur).

U kontekstu kojem ste prikazali cijene, OU definitivno nije skuplja od konkurencije. Međutim uvijek ima onaj ALI. A to je da OU i ne leti nego praktički samo na te hubove i kad se gledaju cijene do nekog trećeg odredišta, sa njima se nikad ne leti ispod 300EUR po Europi. I naravno da se iz toga zaključiti da je Croatia Airlines skupa, kao što i je. Da ne spominjem domaće letove koji su subvencionirani i opet preskupi.

To stoji, ali ja ovdje govorim isključivo o P2P OU letovima (uz izuzetak CPH). Problem je da je većina “via” letova dalje sa LH i oni tu nabijaju cijene kada se bukira OU broj leta.

Cene nisu tacne. Evo za 15.2.-22.2. prema sajtovima kompanija.

ZAG-AMS, KL: 265 EUR, a ne 394 EUR
ZAG-AMS, OU: 259 EUR, a ne 219 EUR

ZAG-CDG, AF: 386 EUR, a ne 304 EUR
ZAG-CDG, OU: 248 EUR, a ne 258 EUR

ZAG-FRA, LH: 268 EUR, a ne 469 EUR
ZAG-FRA, OU: 224 EUR, a ne 361 EUR

ZAG-LHR, BA: 210 EUR, a ne 263 EUR
ZAG-LHR, OU: 259 EUR, a ne 266 EUR

ZAG-MUC, LH: 230 EUR, a ne 316 EUR
ZAG-MUC, OU: 293 EUR, a ne 382 EUR

ZAG-VIE, OS: 242 EUR, a ne 274 EUR
ZAG-VIE, OU: 270 EUR

ZAG-CPH, LH: 265 EUR, a ne 327 EUR
ZAG-CPH, OU: 316 EUR, a ne 261 EUR

Dakle od 12 cena samo jedna koju ste naveli je tacna, sve ostale su drasticno razlicite!

Ne znam koji su Vasi motivi da iznosite lazne cene, ali ocigledno imate neku nameru!

Pa kažite nam šta mislite zašto, sigurno imate neku teoriju?

Neka Alen Foglar objasni zasto su cene na sajtovima kompanija drasticno nize nego cene koje je on izneo!

Neka Alen Scuric objasni zasto je objavio clanak sa netacnim podacima!

Pa kako su onda njegove cene duplo skuplje nego na sajtovima?

Nisu. Iako bi vi to htjeli…

Cijene nisu skuplje nego veće
Cijena nije roba već mjera

“ZAG-AMS, KL: 265 EUR, a ne 394 EUR
ZAG-AMS, OU: 259 EUR, a ne 219 EUR”

Meni je za OU ispalo 219, a za KLM 253€.

Cijene se konstantno mijenjaju i to nije ništa čudno.

Pogledajte cijene za 7 dana pa nam recite da li su iste? xD

Eto: ulovili ste me sa prstima u pekmezu: moja su namjera i zadatak bili prikazati OU boljom nego što je za što sam dobio karnet sa 10 letova po vlastitoj želji na cjelokupnoj mreži.
Za vašu informaciju piše izvor podataka i dan kada su podaci uzeti… Uz to su cijene na letovima u isto doba dana jer je to izuzetno bitno. Takodjer su cijene SA PRTLJAGOM. Naveo sam da su moguće razlike izmedju Amadeusa i internetskih stranica kompanija. Uz to se cijene mijenjaju iz dana u dan kako se mijenja situacija sa bukingom.
I već kod prve usporedbe AMS ste “omašili ceo fudbal”: KLM sa ptljagom jutarnja mašina je aktualno EUR 338,59 a ne 265 kako vi navodite. Dalje mi se ne da tražiti…

Nisam ja omasio ni milimetar. Uzeo sam iste datume kao i Vi, izvor je sajt kompanije.

Da, ukapirao sam da ste uzimali cene SA PRTLJAGOM, pa sam i ja uzimao te tarife. Da, moguce su razlike, ali ne razlike od 150 EUR!!!

Evo Vam dokaz, KLM sajt ZAG-AMS-ZAG 15.2.-22.2.: https://ibb.co/YZrHHnT

Jasno se vidi da je cena 31.088 RSD, sto po kursu 117.2 iznosi 265 EUR. I to je tarifa sa ukljucenim 23kg checkiranim koferom.

Cene karata znaju da variraju i zavisno od toga sa koje IP adrese se traži.
Dosta je to dinamično, nema samo jedne istine.

Meni isto to što ste vi ukucali izađe 37.882 RSD što je oko 320 EUR, tj. 55 EUR više nego vama. Tako da ne vidim zašto je nemoguće da je njemu juče izašlo 394 EUR, tj. 74 EUR više nego meni…

Ja cijene ne tražim po srpskim site-ovima u RSD.

To je sajt KLM-a, a ne neki srpski sajt. Nebitna je valuta. Nego kako objasnjavate da je na sajtu KLM-a cena drasticno niza nego ova koju ste Vi naveli?

Isto se pitam, kada videh da je 400 EUR Amsterdam, nađoh se u čudu. Po ovoj tabeli, ceo Zagreb bi trebao da leti preko Beograda. Sva sreća pa imaju soluciju.

Gde vi živite? Zagreb – Amsterdam preko Beograda sa JU za datume 15-22.12. sa čekiranim prtljagom košta 81.059 RSD ili skoro 700 eura.

ZAG-BEG-AMS-BEG-ZAG za 15.2.-22.2. kosta sa prtljagom svega 25.414 RSD ili 216 EUR.

15.12. je irelevantan datum jer niko nece kupiti kartu 8 dana pred put!

Pa dobro, 200 Eur manje nego sa KLM, ako je verovati autoru. Ovde su pisali da Air Serbia leti za kikiriki pa sam pomislio da je istina.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!