autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus A321P2F
Obzirom na veliko smanjenje putničkog prometa, te prizemljenje tisuća aviona, od kojih 2000 nikada neće poletjeti, te velike potrebe za cargo avionima, Airbus je iznašao rješenje da dio tih prizemljenih aviona ipak ostane u zraku. Stoga je ponudio konvertiranje putničkih A320 i A321 u P2F cargo varijantu. Ponuda je dostupna već ove godine.
Ovime Airbus ulazi u cargo segment sa bitno manjim i jeftinijim avionom od sada ponuđenih A330F i konvertitanih A330P2F.
Modificirani A320P2F i A321P2F iz putničke kabine izbacuje sve sjedalice, kabina gubi sve prozore i većinu putničkih vrata (ostaju samo jedna na prednjoj lijevoj stani koja su manja od onih na putničkim avionima), kabinske pretince za ručnu prtljagu, WC-e, osim jednog za posadu, galley i ostale dijelove aviona za putnike. Na podu se postavlja oprema za manipulacijom i osiguranje tereta, te se pod ojačava kako bi mogao podnijeti veću težinu. Avion dobiva i velika cargo vrata u prednjem dijelu aviona za utovar paleta i kontejnera.
A321P2F će primati 14 velikih kontejnera u kabini i 10 LD3 kontejnera u prtljažnom prostoru. Avion će primati 27,9 tona tereta i imati dolet od 4.260 km. Smatra se da će avion imati najniži trošak u klasi i biti bitno isplativiji operaterima.
Mozda nepotrebno za nase prevoznike, zbog gubljenja mogucnosti lakog i jeftinog povratka u putnicki, ali ocigledan znak da je vec potrebno pretvoriti makar jedan avion u preighter. Ne znam zasto se sada oni vode Croatiinom ,,jos je rano za reakciju” i zanima me sta je potrebno da se desi da oni tako nesto urade. Transport vakcina (i jos uvek traje i rasce humanitarne pomoci) se blizi, a mi ga docekujemo nespremni.
Ma već je prekasno. Puno prekasno. Otišla baba s kolačima. Sad se više ne isplati za par letova za cjepiva.
Da se razumijemo to su mogli napraviti samo Croatia i Air Serbia, za Montenegro tu nema logike.
Trebali su napraviti odmah, još u III. mjesecu. I iskoristiti avion za brojne letove prema Kini i drugim destinacijama za dovođenje humaniterne pomoći. Croatiji je to bila odlična opcija, Hrvatskoj bi to bilo jeftinije nego ove kineske cargo kompanije koje su plačali abnormalno puno. Srbiji bi to bilo jeftinije nego što su slali skupi A330, sa premalo carga za tolike troškove. Kolko sam to puta napisao u III. i IV. mjesecu.
Avion se mogao nakon prvotne krize u kojoj bi letio 100% iznajmljivati na vlastitom i trećim tržištima. Još danas se traži kapacitet više.
Naravno, u nasuhijem periodu godine (u I. i II. mjesecu iduće godine) avion bi služio za prijevoz cjepiva. A nakon toga bi se krajem III/2021 vratio u putničko stanje i obavilo bi se održavanje u tehnici, pa bi od IV. mjeseca krenuo na redovne putničke operacije.