Niš je u IX. mjesecu imao 38.775 putnika (19.436 u IX/2021). Ovo je 87,4% putnika iz istog mjeseca 2019. Ne baš dobar rezultat. Aerodrom je u IX. mjesecu imao 356 operacija (316 u IX/2021). Niš je ovog IX. mjeseca imao 9,5 tona carga (10,0 u IX/2021).
Ukupno je Niš u prvih devet mjeseci ostvario 287.772 putnika. Aerodrom je u istom periodu ostvario 81,3 tone carga što je daleko manje nego prošle godine kada je ostvario 301,7 tona carga. Aerodrom je imao 11 cargo aviona (prošle godine 35).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Uprava napolje! Ništa ne rade, završen PSO i to je to. Nula aktivnosti, nula bodova. Pošaljite ih u neko ministarstvo, a dovedite nekog sa minimumom kompetencija i ambicije. Ovo je sramota.
Da istina. Sramota.
Kad sam ja o tome pisao prije dva mjeseca svi su me popljuvali ovdje na portalu.
1. Nis ima daleko manje linija ovog septembra u odnosu na septembar 2019.
2. Air Serbia je letela iskljucivo A319 u 2019. dok sada koristi i ATR.
I to iskljucivo do LJU i dva leta do BEG.
3. TIV i ATH su sezonske koje su bile do polovine meseca od toga ATH je sa ATR.
Obe su leisure linije pa su daleko bile vise popunjenije iz Tivta i Atine nego iz Nisa – odnosi se na poslednja dva polaska a narocito na poslednji.
4. Carteri su imali poslednji let iz Nisa pun putnika jos 05.09. Sa tim datumom je prodaja zatvorena. Posle toga su avioni uglavnom iz Beograda do AYT i HRG prazni a onda sa putnicima puni do Nisa.
5. Kao i prethodnih meseci Wizz je nastavio svoju tradiciju otkazivanja polaska u zadnji cas pa tako i u septembru.
Zakljucak je da je sa ovim brojem polaska i brojem linija Nis i vise nego vrlo dobar. Moglo je i bolje ali nije lose. Mnogo tj. puno previse bolje nego proslog septembra.
P.S. Dusmani neka crknu!
????
Nevjerojatno kako možete ovakav rezulat braniti. On pokazuje kako radi uprava. Loše.
1. Kao i gotovo svi aerodromi u regiji.
2. I druge linije u regiji imaju manje avione nego 2019.
3. OK, i?
4. OK, i?
5. Kao i u svim drugim aerodromima diljem Europe, a posebno u regiji.
Rezultat nije tragičan, ali bogami nije ni dobar. Lošiji je od velike većine aerodroma u regiji.
svaka cast
Bome ne. To nije dobar rezultat!
Svaki naredni rezultat koji se upoređuje sa 2019. biće lošiji zato što je tadašnji PSO imao 12 linija i ukupno su bile 22 linije što je mnogo više nego sada. Uprava je za sledeću godinu najavila obaranje rekorda iz 2019.godine što sa ovim brojem linija neće biti moguće. Nekoliko novih linija za najtraženije destinacije bi popravilo situaciju.
Da, tadašnji PSO je imao 12 linija iako je BUD vrlo brzo ukinuta. To je bilo 22 tjedna leta. Sada ima 7 linija, no 16 letova, tek 6 manje. Ali ima i 3 chartera, dakle tek 3 leta manje. I svi ostali aerodromi (osim Begorada i Sarajeva) imaju manje letova nego su ih imali 2019, pa drže preko 90%, neki i blizu 95%, a dobar dio i preko 100% prometa iz 2019.
Ali ima nemali broj sa manjim %, od Tivta preko Dubrovnika do Pule i Ljubljane. Ovo je loš rezultat, ali nije najgori u regiji.
Da, ima nešto zračnih luka koje imaju manji postotak. Na sreću, nema ih puno. No, ogromna većina ima preko 90%, neki preko 95%, čak i značajan broj njih preko 100%.
Računaju se sve linije svih prevoznika i ukupno je to značajno manji broj linija. Air Serbia trenutno ima 4 redovne linije ka inostranstvu i jednu domaću i te linije idu tokom cele godine. Sezonske linije koje idu 2,5-3 meseca tokom letnje sezone i čarter linije koje su u razmaku od 11 dana sve je to ukupno relativno mali broj novih putnika u odnosu na ukupan broj koji se ostvari tokom godine. Ukupan broj linija za X,XI,XII mesec 2019. je uglavnom bio 21, dok danas imamo ukupno 14 linija koje su aktivne u ovom periodu godine i taj manjak će predstavljati veliki problem za aerodrom ako hoće da dostigne nivo iz 2019.
Jasno. A sad mi recite koji aerodrom osim Prištine, Sarajeva i Beograda nema manje letova danas nego 2019. Pa svejedno svi imaju 90-95% (neki i više) putnika.
Definitivno trenutno nedostaju bar dve redovne linije koje bi išle tokom cele godine i koje bi omogućile da rezultat bude približan onom iz 2019. Jasno je da su uprave nekih aerodroma koji su slične veličine kao aerodrom Niš izuzetno aktivne u dovođenju novih kompanija i otvaranju novih linija i realno je da ti aerodromi tokom sledeće godine mnogo više napreduju nego aerodrom Niš.
Pa to i je problem oko kojeg ja cijelo vrijeme govorim. Niš nije aktivan u traženju kompanija. Otišao je Swiss, Ryanair ima manje letova, a jedino povećanje spram zadnje dvije godine je PSO Srbije, no ne i spram 2019.
Problem sa upravom aerodroma je taj što je ona postavljena po političkoj liniji tj. aerodrom Niš vode političari i zbog toga je situacija dosta komplikovana. To znači da uprava koja sebe vidi kao deo državnog sistema misli da je zaslužna za sve projekte gde postoji učešće države od PSO, preko nove linije INI-ZRH do infrastrukturnih projekata itd. Iz takvog ugla gledanja na stvari od njih se ne može očekivati neka velika aktivnost u traženju novih kompanija kao i povećanju broja putnika.
Pa onda ih treba smeniti?
Je baš. Tko će to napraviti? Vlast koja ih je postavila?
Nažalost.
Ок
Vrlo dobar rezultat
Pa obzirom da je ispod 90% putnika iz 2019. to nije dobar rezultat. Jako je malo aerodroma koji u IX. mjesecu imaju ispod 90%.
Da, kao Dubrovnik koji ima manje od Nisa a za koji kazete da “nije ni dobar ni los”.
Jednako sam rekao i za Dubrovnik, da rezultat baš i nije dobar.
Ali da nije ni los. To ovde niste rekli.
Ne pretjerujte. Na isti način sam ocijenio Dubrovnik i Niš. Na isti način!
Smirite se malo, ne morate biti non stop ljuti oko svega. Ko je vama sta skrivio da ste tako nervozni
Upravo tako.