Podaci iz finansijskog izveštaja pokazuju da je tokom 2022. ITA potrošila oko 25 miliona evra za wet-lease pet aviona koji su leteli sa baze na milanskom aerodromu Linate. U pitanju su tri CRJ1000 uzeti od Hibernian-a i dva E190 od German Airways-a. Avioni su originalno planirani samo za letnju sezonu 2022. jer se krajem godine očekivao dolazak većeg broja A220, u obe varijante. Ovi avioni i dalje kasne, zbog čega pet iznajmljenih aviona i dalje leti za kompaniju, i očekuje se da će nastaviti barem do kraja ove godine. Uzimajući u obzir promene u avioindustriji od prošle godine, može da se očekuje da će ove godine ovaj trošak biti 20-30% veći nego prethodne.
Ovi podaci postaju zanimljiviji uzimajući u obzir nedavne probleme koje je doživela Air Serbia. Tokom 2023, kroz flotu Air Serbia-e je do sada prošlo neverovatno oko 15 aviona uzetih u wet lease, od kojih je u floti trenutno osam aviona, u trenutku pisanja. Iako se ovi avioni (valjda) neće zadržati do kraja godine, nego samo 3-5 meseci, pitanje je koliko će ovo kompaniju koštati, i kako će se to odraziti na finansije za 2023. godinu.
autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: ITA
Ma nema sansi da je 25 miliona kostalo 5 aviona!
Pa uklapa se. Jedan komentator je pisao pre koji dan da A320 uzet u ACMI kosta do 600k evra mesecno. Na nivou godine to je 7.2 miliona. Smanjimo jer je ovde E90/CRX, puta pet i eto
Kada vec spekulišete, Alene, dajte nam informaciju kako znate koliki je trošak ACMI za Er Srbiju i kako i koliko će se to odraziti na poslovanje tvrtke?
Taj trošak ćemo vidjeti po financijskom izvješću za 2023.
Samo koliko je dopusteno Italijanima da se finansijski zajebavaju u EU.
Ispada da je talijanima dopušteno sve. No, ovo nema veze sa subvencijama i Italijom. Ovo je komercijalna odluka kompanije.
Ma i njima su svojstvena muljanja tako da ko zna koliko je od ovih 25 miliona završilo gde…
Teško.