Croatia Airlines od 2019. nije pokrenula ni jednu jedinu liniju iz svog glavnog huba Zagreba, čak štoviše nije obnovila ni 9 linija koje je imala 2019. (Lisabon, Milano, Mostar, Bukurešt, Prag, Stockholm, Oslo, Helsinki i St.Petersburg). No, zato je liniju Zagreba-Dublin prebacila u tri mjeseca top sezone iz Zagreba za Split. Istovremeno kompanija otvara niz linija iz Splita. Prošle godine njih 6. Ove godine otvara letove iz Splita za Oslo, iz Dubrovnika za Prag i iz Brača za Minhen. Kompanija planira ove godine otvoriti još dvije linije iz Splita.
Evidentno je Croatia prebacila svoj oslonac letova iz Zagreba na Split. Jasno je da to čini radi Ryanaira u Zagrebu. No, pritom leti na tržištu gdje ima daleko više konkurenata. Primjerice ovogodišnja linija Split-Oslo koje se operira sa tek jednim letom tjedno ima konkurenciju u 22 tjedna leta SAS-a i Norwegiana, dviju prejakih kompanija.
autor: Alen Šćuric, analitiačar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
Znači da se Croatia počela razumno ponašati u tržišnim okolnostima koje su joj nametnute. Nije Croatia dovela Ryanair u Zagreb. A ni Zagreb više nije interesantan kao gradovi na obali.
Krajnje nelogično. I opet Croatia izmišlja toplu vodu i zanemaruje svoj glavni hub. To ne radi ni jedna jedina kompanija u Europi. I onda se čude zašto rade sa gubitkom?
Veci bi gubitak imali da tvrdoglavo drze ljeti vise linija iz Zagreba.
To što ste napisali nema baš nikakve logike iz dva razloga:
1. Svi legacy forsiraju svoj hub. Samo Croatia je pametnija. I stvara gubitke kada su svi pozitivni.ž
2. Ako u Zagrebu nema konkurencije kako je to manje logično nego pokretati letove gdje imate enormnu i superuspješnu konkurenciju?
1. Samo jaki legacy koji svoj hub imaju lociran u ekonomski i turisticki potentnom gradu mogu forsirati svoj hub. Nijedan od ovih uslova u slucaju OU nije ispunjen.
2. Isto kao sto je logicno da u centru Zagreba imate nekoliko restorana sa Michelin zvjezdicom dok u Drnisu nemate nijedan.
Croatia pokušava izmisliti toplu vodu. To u zrakoplovstvu nikada nije dobro.
OU se u svom poslovanju ne moze porediti sa kopanijama koje nisu jednakoj situaciji. Velika glupost bi bila da OU samo kopira nacin poslovanja drugih kompanija koji rade u potpuno drugim trzisnim uvjetima. Ona mora da se prilagodjava kako bi opstala i to je kljucno.
Otvaranje linija iz Splita vidim kao dobro prilagodjavanje i ocekujem jos vise linija.
Da, jako je pametno izmišljati toplu vodu i jedini imati ovakav, drugačiji, koncept u Europi.
Ako vi pod “izmisljanje tople vode” mislite na flexibilnost, onda moja puna podrska OU u izmisljanju tople vode.
Fleksibilnost? Croatia Airlines ima flexibilnost?
Ne, ja pod “izmišljanjem tople vode” govorim o sustavu koji Craotia provodi a ne provodi ga ni jedna jedina kompanija u Europi.
Nijedna drugo kompanija Europi ne radi u uvjetima i okolnostima u kojima radi OU, stoga vam je tvrdnja besmislena.
Ni jedna druga kompanija ne radi u uvjetima i okolnosti u kojima radi OU? Gluposti. U identičnim uvjetima rade i Aegean, i TAP, i Iberia, u sličnima radi Alitalia, Turkish…
Razumem OU. MZLZ je pustila FR da vršlja a svi znamo cene i uopšte poslovanje OU.
Definitivno je rešila da se osveti. Sa druge strane možda su rešili da konačno rade tamo gde možda mogu da zarade. Opet kažem – možda! U Zagrebu sigurno neće imati šta da zarade pored FR. I bez njega im je bilo teško a sada još gore.
Aerodrom kreće da plaća cenu dolaska FR. Zato i podiže takse da bi nadoknadio gubitke zbog dolaska FR i famoznih taksi.
Žalosno da je već TAP otkazao liniju iako je tu prometovao više od 10 godina (direktno ili preko BLQ). Vrlo indikativno da neko baš sada prekine letove posle toliko godina operacija. Setimo se šta se pisalo za ukidanje linije Niš-Bergamo iako je FR ukinuo i Banja Luku, Temišvar, Oradeu, Suceavu i Bukurešt. Dok sada TAP u regiji jedini ukida Zagreb iako mu je ta linija i feed zbog brojne dijaspore u Južnoj Americi.
Tu su i smanjenja Britisha, Air France, Lufthansa. Ne mora da znači da su svi zbog povećanja taksi ali ako su i razmiljšljali o rezanju ipak je to možda prevagnulo.
Pored Lisabona za koga smo čitali da je jako bitan za Zagreb, izgubili su i Dortmund koji je zamenjen sezonskom linijom ka Grčkoj.
I sve ovo ne bi bio neki problem da znamo da Zagreb u ukupnom zbiru nema -1.
Croatia je do sada pokazala da gotovo sigurno neće povećati bilo šta dok aerodrom ovako šuruje sa FR.
Da, ali za Stockolm, Berlin, Bukurešt, Lisabon, Prag, Prištinu i Mostar nemaju konkurencije iz Zagreba. Ali za Stockholm, Milano, Oslo, Prag, Bukurešt, Atenu, Amsterdam, Copenhagen koje su pokrenuli imaju ogromnu konkurenciju najjačih igrača sa velikim brojem frekvencija.
Čudno je da je TAP otkazao liniju, posebno što ju je prošle godine neplanirano povećao na 4 leta tjedno. To sigurno nije napravio jer je linija bila loša. TAP nije liniju prometovao 10 godina jer je imao dugu pauzu u kojem je letjela Croatia.
Naravno da TAP u regiji otkazuje jedino ZAG kad jedino za ZAG i leti. On ne leti za Banja Luku, Temišvar, Oradeu, Suceavu… Sjetimo se da je Ryanaira otkazivanjem letova za neke Rumunjske gradove pokrenuo letove za druge rumunjske gradove.
British ne smanjuje. Čak štoviše imat će više letova ove godine nego prošle. Kompanija već 2 godine najvaljue 14 letova više puta godišnje, pa ih onda smanji. Lufthansa ne smanjuje Zagreba nego ga ozbiljno povećava. Već od ove zime, a još više idućeg ljeta.
Za par godina iz Zagreba ce se moci letjeti samo za Frankfurt ili Minhen.
To govorite zato što Zagreb ima sve više i više destinacija? Nikada ih nije ni izblizu imao kao danas.
Sve vise i vise? Pa ima minus jednu u poredjenju sa proslom godinom. Kako je to sve vise i vise?
Niti je ova godina završena, niti je jedina godina u povijesti Zagreba. A koliko su novih linija imali 2021. i 2022? Samo Ryanair njih 27
Ne moze se ziveti od stare slave. Aerodrom mora da ima kontinuirani rast, to znaci da svake godine dobija odredjeni broj novih destinacija. OK, ne mora da dobija 30 novih godisnje, ali 7-10 moze. A ZAG se bas ne moze time pohvaliti.
7-10 destinacija godišnje nije realno. To osim Split i Beograda nema nitko u regiji.
Nije li TAP u financijski jako lošem stanju? Možda je i to jedan od razloga otkazivanja Zagreba.
Kako bilo, nevjerojatno je da Croatia nije iskoristila tu priliku da pokrene letove za Lisabon tim više jer ima code share s TAP om . Isto kao što je nevjerojatno da nije pojačala CDG kad je AF ukinuo drugi dnevni let za Zagreb.
Da TAP je u ekstremno lošem stanju. Kada je prošli puta bio u lošem stanju također je otkazao Zagreb.
Croatia da iskoristi priliku? Šalite se, jel da?
MZLZ tone u propast, u koju ce ih odvuci Rajan. To je cinjenica. Ma koliko vi to negirali i trudili se predstaviti nam njihov dolazak kao neku cool i spasonosnu stvar. Pustimo vrijeme da pokaze da sam ja u pravu.
Gotovo sve zračne luke Europe imaju LCC. Samo dvije najveće nemaju (LHR i FRA). Zagreb je 15 godina kasnio za ostalima vezano uz LCC. Bilo je krajnje vrijeme da ga dobije.
Što Zagreb nije već trebao propasti prošle godine?
Da, ako je vjerovati nekim citateljima vec je odavno trebao propasti.
Ako iz Banja Luke ima dva leta tjedno i to sa punim avionima kako onda ne bi bilo iz Zagreba profitabilno
Iz Banja Luke za gdje ima dva leta?
I ponovo su temu o Hrvatskoj zauzeli “stručnjaci” iz Srbije…
A da, što ćete.
Da, ljudi iz Srbije pisu i govore ijekavicom.
Rodila te majka pametnog.
“Razumem” je tebi ijekavica?
“vrijeme”, “nevjerojatno”, “letjeti” nije ekavica
“Dok sada TAP u regiji jedini ukida Zagreb iako mu je ta linija i feed zbog brojne dijaspore u Južnoj Americi.”
Po ovom komentaru se baš vidi koliko ne razumiješ ništa o hrvatskom zrakoplovstvu.
Znači kompanija u većinskom vlasništvu, gotovo 100% države osvećuje se aerodromu koji je pak pod koncesijom i od koje RH zarađuje i cilj joj je da što više prometa generira jer tako i prihodi, direktni ili indirektni rastu.
Da to ste dobro napisali.
I ponovo vi o tom Oslu, a nemate ni jedan konkretan podatak koji bi ukazivao da će ta linija biti gubitaška.
Sve linije Croatie su gubitaške. Zato i toliko ogroman minus koji kompanija stvar iako su svi ostali pozitivni.
Pa nije li i MZLZ gubitaš???
Odakle vam to?
“…Međunarodna zračna luka Zagreb d.d. je u 2021. ostvario neto rezultat poslovanja u iznosu od -22.930.676,09 € dok je ostvarena neto marža iznosila -68,69%…”
Odakle vam taj podatak?
Pa šta će vam onda obnavljalje linija iz Zagreba ako su i one bile gubitaške?
A zašto uopće da Croatia leti. Kako je rekao g. Foglar najbolje da ne lete, tada bi stvarali najmanji gubitak.
Pored OU, koja je to druga avikompanija koja je pokrenula nove linije iz Zagreba (a da pritom nije ukinula neke druge linije kao Ryanair)?
Ove godine ni jedna. Prošlih godina to su svakako Ryanair, Aegean, El Al, Eurowings, Finnair, Norwegian…
Odlično pitanje
Odgovorio sam na njega.
Na velikom trzistu ima mjesta za puno igraca. Na malom trzistu nekada nema mjesta ni za jednog jedinog jer ni on ne moze da ostvari profit.
Takav je slucaj sa letovima iz Zagreba i Splita na koje se referirate.
Bome ja vidim da iz Splita 40 igrača radi profit, a iz Zagreba njih 26
Sto znaci da je Split mnogo potentnije trziste. Stoga je potez OU potpuno racionalan.
Po čemu? Po vama je logično otvarati linije gdje imate konkurenciju 2-3 najveća igrača sa 20+ tjednih letova od linija iz Zagreba gdje nemate konkurenciju?
Ne, niste razumjeli.
Logicno je otvarati linije tamo gdje ima putnika i potraznje. Ljeti je to obala, definitivno.
Bogami teško sa toliko ogromnom konkurencijom koja je već odavno maksimalno pokrila tržište.
Mnogo lakse je ljeti sa obale ljeti nego iz Zagreba.
Da ima nova i putnika u Zagrebu za vrijeme ljjeta sve kompanije koje lete za Split bi preselile u Zagreb.
Dakle, ovo je jedan od najvećih nonsensa koje je netko napisao na ovom portalu. Zašto bi se kompanije selile iz Splita za Zagreb? Pobogu. I kakve to veze ima sa OU koja pokušava ekspanziju desetak godina nakon konkurencije na tržištu koji je daleko jača konkurencija već opako pokrila.