Air Serbia je ostvarila šesti rekordni mjesec za redom. U XII. mjesecu kompanije je imala više od 234.000 putnika, što je 20% više putnika nego u istom mjesecu 2019. Kompanija je u 2022. imala oko 2,75 milijuna putnika što je 98% putnika iz 2019. Kompanija je ostvarila 2761 let, od čega je 96% letova iz Beograda, a 4% iz Niša i Kraljeva.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
A plate nikad manje
A da? Stršno!
Kad zazivi kodser sa Katarom ove godine bice i blizu 4 miliona putnika
Code-share sa Qatarom neće donijeti mnogo dodatnih putnika.
Povucicete svoje reci vrlo brzo.
OK
Svakako će akumulirati znatno više nego najpoželjniji avioprevoznik Evrope u najelitnijem aerodromu regije
To sigurno neće. Ni izblizu.
Samo je nebo granica
Je zbog code-share sa Qatarom.
Sarajevo je danas usralo sa maglom sve
Citav dan je magla sve veca i veca
Eurowings divertovan u Split
Flydubai u Tuzlu
Pegasus u Tuzlu
Turkish u Beograd
Neki letovi su sletili a neki su odkazani
Croatia kruzi ali vjv ode za ZAG
Koma
Novembar i decembar su bili mali test za njihovu strategiju ekspanzije, sećate se kad smo videli planirane frekvencije pa i par novih linija da je bilo i aplauza ali i skepse.
Na kraju, kad bacimo pogled unazad, oni su se ove godine razvalili od posla i napravili baš svašta (flota, linije, dobra saradnja sa TK, aplikacija, proboj na long haul tržištu, brze reakcije…), imali par kriza koje su uspeli da prebrode (ne najbolja strategija na startu godine, korona mere za neke važne destinacije, pa problemi sa ruskim letovima zbog sankcija, bombi, osiguranja, pa letnji boom sa nekoliko haotičnih dana…), no kad se sve svede oni su nimalo laku godinu završili veći i stabilniji i, kako najavljuju, sa pristojnim finansijskim rezultatom.
Sada predstoji par meseci koji su im bili fantastični 2019, a loši 2022, pa da vidimo. A od aprila ide novi ali dosta veći test JU strategije. Želim im sve najbolje u novoj.
Potpisujem.
Svi želimo JU sve najbolje u 2023.
Zaista su dva prethodna meseca a i sledeći pravi test jesu li uspeli da smanje sezonalnost što je najavljivano kao deo strategije. Za sada je obećavajuće ali pravo stanje će se videti nakon sledećeg meseca.
Da tek će se vidjeti pravo stanje. Zapravo više će se vidjeti nakon ljeta.
Mene najvise brine flota i kasnjenja. U ponedeljak 02.01. kasnio im je let za Zagreb tri sata jer ATR nije mogao da poleti iz Tivta zbog magle. Moraju imati rezervne avione na raspolaganju jer ce placati velike penale.
Pa sad, šta je skuplje: ponekad platiti penale ili stalno plaćati avion za rezervu?
Upravo tako.
Jeste svako kasnjenje lose ali jedan let u par dana – nista strasno.
Ali to nije jedan let svakih par dana. Prošlog ljeta to je bila svakodnevna praksa. I to više letova. Neki dani su bili toliko kaotični da tu ni jedan avion ne bi pomogao.
Pricamo sada a ne o proslom letu.
Lako je sada kada nemaju tako nategnut red letenja. A što mislite kakav će biti idućeg ljeta sa dodanih 22 linije?
Ko kaze da nemaju nategnut red letenja? Doslovno ne staju a posada se zali da su zauzeti kao preko leta tako da niste u pravu.
Mogu da zamislim. I naravno bice problema koje se nadam da ce uspesno resiti.
Ma nisu nategnuti kao tijekom ljeta. Ni blizu.
Plaćati penale. Air Serbia može uzeti avion kao i Croatia koji služi az poremečaje i plaća se power by hour. Konačno Air Serbia je imala toliko putno otkazivanja i dugih kašnjenja da joj je to must!
Aha kad bismo se šalili. JU i da uzme takav kao OU ladno bi ga uposlila. Bez mnogo razmisljanja.
Koji dio vi niste razumijeli?
Ja sam odlicno razumeo, problem je sto vi niste. Vrlo jasno sam napisao kakvo je stanje na terenu.
Evidentno niste. Avion se uzima na power by hour i plaća se po satu leta (više nego što je uobičajan iznos). Takav avion je star i više nije primjeren za česte operacije. Operirati takav avion redovno bilo bi ludilo i krajnje neisplativa avantura.
Koliko je star taj avion koji je OU uzela?
18,9 godina.
A prošle godine su imali opaka kašnjenja. Kompanija bi morala nabaviti jedan star aviona koji bi letio power by hour u slučaju poremečaja. Avion može biti star 20, čak i 25 godina jer će i ovako biti na zemlji i služiti samo kao backup u slučaju poremečaja. Na 20 aviona kompanija bi i te kako morala imati A320 kao backup.
Znam, ali morate da uzmete u obzir da kompanija mora da uradi ono što tržište traži, a ne vi ili ja. Koliko vidimo, JU ne da nije izgubila nijednog putnika zbog tih kašnjenja, nego je dobila nove. Kašnjenja i otkazivanja su bila ozbiljna u periodu kada je tako bilo kod dosta drugih kompanija i aerodroma u Evropi, a šampion je bio Wizz koji je JU veliki konkurent na BEG i u odnosu na koji JU deluje kao najtačnija kompanija na svetu. Dakle, u odnosu na Iberiju JU je sigurno lošija, ali u odnosu na tržište i najveće konkurente (a to je putniku jedino važno jer su mu samo to opcije) Air Serbia ne stoji loše kada je tačnost u pitanju. Postoje i sveži podaci o tačnosti svih kompanija i aerodroma za 2022. pa možete i to analizirati.
Air Serbia je istinski imala enormna kašnjenja i otkazivanja. I to nikako nije dobro. Ako je tako nešto konstantna putnici će svakako prelaziti na druge kompanije. A kompanija na koje mogu priječi i te kako ima u Beogradu (Lufthansa, Austrian, Swiss, KLM, Turkish, Aegean, Norwegian…).
Naravno, no dobro je da to nije konstanta.
Bojim se da je ljeti bila.
AirSrbija je bas imala problema tokom ljeta 2022,znam to jer su cesto iznajmljivali E195 od nas iz AirMontenegra,a cesto je za njih kada je bio slobodan uskakao i A320 Trade Aira koji je bio u Podgorici.Ideja o rezervnom avionu koji bi se placao kao power by hour je nesto sto ozbiljno moraju razmotriti za predstojece ljeto.
Apsolutno!
Ma kajgot.
Evo sta je objavleno o pravim kasnjenjima
“U Evropi je prošle godine značajan broj putničkih letova saobraćao sa kašnjenjima, a skoro svaki treći putnički avion nije krenuo na vreme, pokazalo je istraživanje nemačke kompanije AirHelp koja se bavi pravima putnika.
Kašnjenja i prekidi letova pogodili su oko 244 miliona ljudi u Evropi 2022. godine, što predstavlja 31 odsto od ukupno 795 miliona putnika koji su se ukrcali u avion.”
Svi su kasnili, samo sto je vama JU na nisanu pa kod nje vidite ono sto kod drugih ne.
JU je daleko više kasnila od ostalih, a posebno od drugih kompanija u regiji. Neusporedivo više od drugih u regiji. Kašnje ja po 12 i više sati, te otkazivanja nisu normalna pojava.
Nisu normalna pojava ni kod JU ni kod drugih prevoznika, vec samo izuzeci.
Ali tih izuzetaka je istinski bilo vrlo mnogo kod JU.
Kasnjenja mogu biti uzrokovana visom silom,tj razlozima na koje avio prevoznik ne moze uticati a to su ATC razlozi,meteo uslovi i sl.Tehnicki kvarovi aviona su razlog koji ide na teret avio prevoznika i toga je AirSrbija imala puno ovog ljeta.Imao je i AirMontenegro zbog ispada A320 pocetkom avgusta dosta takvih kasnjenja,sto je dovelo do isplate znacajnih obestecenja putnicima za tkz DBC-Denial Boarding Compesation.
Tako je
Значи Белград је ту негде на 5.6.
Није лоше.
5.6?
5.600.000 путника
Vidjet ćemo.
Svi ocekivali 96%, kad eto JU nas iznenadila! No dobro, navikli smo na dobre stvari iz JU! Cak 20% vise je HUGE!
Nitko nije očekivao 96%
Vi ste doslovno napisali clanak gde ste rekli da ce JU imati 96% putnika.
Kada je išao taj članak?
17.11.2022. Kako Croatia ima 64% putnika iz 2019. na istom broju letova
Napisali ste: Air Serbia će imati 96% putnika iz 2019.
Iskreno ne sječam se. Koji je to članak?
Pa napisao sam Vam naslov clanka i datum:
17.11.2022. Kako Croatia ima 64% putnika iz 2019. na istom broju letova
Nije istina. Sada sam provjerio članak. On je govorio o stanju kakvo je bilo u IX. mjesecu, a ne kakvo je u XII. mjesecu.
Citiracu novinarku Olju Beckovic ”Sta je s vama jeste bolesni”?