zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Najružniji aerodromi Europe

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Heraklion aerodrom

  1. Heraklion, Kreta, Grčka
  2. Paris Beauvais, Francuska
  3. Santorini, Grčka
  4. Cardiff, Wales, Velika Britanija
  5. Chania, Kreta, Grčka
  6. Rim Ciampino, Italija
  7. Paris Orly, Francuska
  8. Rodos, Grčka
  9. Eindhoven, Nizozemska
  10. Bergamo, Italija

Da nije zatvoren među najružnije aerodroma bi stavio Berlin Shonefeld. No, on nakon BBA više ne radi, poglavito sada kada je zatvoren i kao terminal 5 zbog Covida-19.

78 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Berlin Shonefeld = Schönefeld ili Schoenefeld je meni isto jedan od najruzniji, Heraklion absolutno No1. Bergamo sasvim ok

Iz razloga jer sam turisticki radnik, cesto puta letim zrakom ka i prema grckim otocima (cirka oko tridesetak puta godišnje). Svi ovi otoci okruzeni morem su stvarno zaista puno prelijepi, čak dapače osobno mislim da su najljepši na svijetu. No medjutim, baš upravo dijametralno suprotno mogu reći za aerodrome na grčkim otocima, posebno za male aerodromčiće – puno su previše neuređeni, osoblje preneljubazno, toaleti previše prezapušteni…Najoptimalnije rjesenje, prema mom osobnom misljenju, bilo bi davanje pod koncesiju i u zakup svih malih aerodromčića u Grčkoj.

Kako smo iz iste branše, lijepo vas molim da nas ne sramote:
“letim zrakom” = a gdje se još može letjeti?
“ka i prema” = really???
“cirka oko” = riječ “cirka” znači “oko”, čemu duplanje?
“Svi ovi otoci okruženi morem” = postoje otoci koji nisu okruženi morem?
Sorry…

Ne podnosim kada netko tvrdi da je iz (moje) branše i onda ovako piše. To baca ružnu sliku na sve iz branše… Mi se ionako borimo sa općim mišljenjem da smo loše obučeni i da je ionako bolje bukirati preko interneta, jeftinije uz to… I onda uleti netko tko”leti zrakom” i izjavi da su “svi grčki otoci okruženi morem”… To se na njemačkom veli: gefundenes Fressen. Ali neka…

Evo kompletne liste pogresaka u mom kratkom komentaru. Greske se odnose na bespotrebno nizanje rijeci koje imaju isto ili slicno znacenje.

– Iz razloga jer
– cesto puta
– letim zrakom
– ka i prema
– cirka oko
– oko tridesetak
– otoci okruzeni morem
– stvarno zaista
– puno prelijepi
– čak dapače
– osobno mislim
– no medjutim
– baš upravo
– dijametralno suprotno
– male aerodromčiće
– puno su previše
– previše prezapušteni
– najoptimalnije rjesenje,
– prema mom osobnom misljenju

Da, i ja se cudim tome. Popisuju redove voznje.

Gosn. Foglar moram Vam cestitati na pazljivom citanju mog kratkog komentara koji je napisan s namjerom da provjerim koliko su ljudi koji citaju ovaj forum osjetljivi na greske koje ste Vi vrlo dobro primijetili. Necete vjerovati, ali u samo cetiri recenice nalazi se ravno 20 gresaka iste vrste.
Vi ste pronasli 4 a ukoliko ne pronadjete ostale, ja cu ih sutra ovdje popisati.

Lijep pozdrav i ugodno vece.

Da, i da nesto nauce iz tudjih gresaka i ne cine ih sami 🙂
Covjek (a ne covijek) treba da uci dok je ziv.

Ugodan novi radni dan vam zelim.

Tivat, Tivat

Apsolutno ne razumijem Grke i njihove aerodrome. Grčka je jedna od najpopularnijih svjetskih destinacija gdje se ogroman novac vrti, a u jednom superpoznatom Santoriniju nisu godinama uspjeli napraviti ništa! I ovo ne vrijedi samo za Santorini nego i za ostale njihove aerodrome, svi su više manje katastrofa, ružni, skučeni i ne funkcionalni. Sve turističke zemlje su ogromne količine novca uložile da urede aerodrome na jedan optimalan level, a jedino grci nisu. Znam da postoji određeni progres u Grčkoj otkad je Fraport došao, no ne mogu vjerovati kako ti aerodromi izgledaju.

Pokusati ću Vam odgovoriti na ovo pitanje prenoseći odgovor koji sam na isto pitanje dobio do kolege sa Kosa. Jest da od turizma puno njih živi izuzetno dobro, ali u principu nikoga nije briga. Grci smatraju da je turizam sezonski posao i zašto graditi veliki i funkcionalan aerodrom koji će 5, 6 ili 7 mjeseci u godini zjapiti prazan, kada i ovako sve funkcionira. A da li turist stoji dva sata na suncu da bi došao do check-ina ili ne, koga to u Grčkoj briga. S druge strane: da li je itko odlučio NE provesti svoj odmor u Grčkoj zbog lošeg ciljnog aerodroma? Nije! I neće! Grku turisti trebaju za mužnju: kada ste zadnji puta u Grčkoj dobili račun u restoranu ili kafiću? Ili suvenirnici? Ili u lokalnoj trgovini (ne govorim od lancima nego o malim trgovinama)? A aerodrom treba graditi od poreznog novca. Kojega nema. Jer niste dobili račun u restoranu, kafiću, suvenirnici ili lokalnoj trgovini. Grčka ima toliko “rupa” koje mora pokrpati da bi makar djelomično zadovoljila vlastito stanovništvo da su i vladi aerodromi potpuno nevažni. Oni moraju funkcionirati za lokalno stanovnistvo što i čine, a da li će turisti biti zadovoljni ili ne, vladi je jednako tako svejedno. Jer zbog toga nitko neće otkazati svoje ljetovanje u Grčkoj… Zdrastveni sustav u Grčkoj je u stanju kolapsa i u normalnoj situaciji. Da li znate da na primjer za cijelo područje Dodekaneza i Egejskog otočja ima samo jedan jedini spasilački helikopter? Da na cijelom području Dodekaneza i Egejskog otocja nema poštene bolnice? A ni ona u Heraklionu se baš ne diči opremom… I kako onda objasniti Grku ulaganje u jedan aerodrom??? Osim naravno u Ateni jer je to prestiž… I stoga ćemo i u idućim godinama na aerodromima u Grčkoj vidjeti samo kozmetičke promjene: malo friške boje da se opravda nekakva stavka u nabavi materijala koji je već odavno podijeljen medju odredjenim ljudima. čime dolazimo do druge bolne Grčke točke, ali tu prekidam jer nema više veze sa temom…
Bio sam prije puno godina upitan koja je razlika izmedju talijanskoj i hrvatskog turizma. Odgovorio sam ovako: “U Italiji će gostu u kafiću servirati toplu Coca Colu u ne baš prečistoj čaši sa komadom leda, u Hrvatskoj super hladnu Coca Colu u super čistoj čaši sa komadićem limuna. Gost u Italiji će svoju Coca Colu popiti bez riječi, gost u Hrvatskoj će se tužiti da nije bilo leda u čaši!”. I što time želi reći? Ima zemalja koje su same po sebi mamac i gdje je gost daleko manje kritičan prema negativnostima. U te zemlje u Europi spadaju prije svega Italija i Grčka…

Ti ne, ali doći će deset drugih..

Ma tu je najvažniji komotitet da si odmah sleteo gde si krenuo, super je što Grčka ima toliko aerodroma. I onda sa tolikom potražnjom, njima je draže da zaposle još naroda u preduzeće nego da to nešto održavaju preko mere neophodnog. Italijani i Španci su ipak sredili zemlje prilično, a i mnogo ih je. Grci prosto para nemaju, ali nisu zbog toga previše zabrinuti. Pravi Mediterranean as it once was

E da: real mediterranen as it once was! Ne na Kreti ili Rhodosu, ali ima još čarobnih mjesta. Na primjer otok Skyros..

Kuku koliki tekst, a toliko nicega. Aerodromi na ostrvima se masovno modernizuju. Jeste li videli novi aerodrom u Mirini ili na Mikonosu? Novi terminal na Rodosu? Sredjen Aktion? Istina da bi mogli bolje (npr. na Naksosu je presmesan, ali opet, samo ATR i moze da sleti), ali daleko od loseg.

Modernirizali su se na najeftiniji način i to od strane Fraporta. Dok su Grci upravljali godinama su to bili najgori aerodromi na svijetu.

Rodos je imao u izgradnji novi terminal, bio je poluzavrsen kad sam pre nekoliko godina bio tamo, čak je jedan deo za predaju prtljaga bio pušten u rad iako su virile razne žice na sve strane. Nadam se da su do sada završili novi terminal.

Na Rhodosu nisam bio već 5 godina tako da vam ne mogu reći. Moja iskustva su sa HER, CHQ, JTR, RHO, KGS, CFU i SKG. I ne radi se tu o terminalima na Mirisni i Mikonosu jer oni jesu bitni ali ne toliko koliko HER, RHO i KGS, CHQ… A oni su svi odreda u očajnom stanju. I nije baš da je moj komentar “kuku koliko tekst, a toliko ničega.” A ako je, pojasnite….

Skavsta je definitivno trebala biti barem u kategoriji honorable mentions.

Ma naravno. Sve je jasno.

U potpunosti se slažem da je Iraklion jedan od najružnijih aerodroma. Pored svih LCC aerodroma koji su po definiciji ružni jer je projektantima jedini zadati cilj bio da sagrade aerodrom koji će u što kraćem vremenu opslužiti horde putnika, na ovu listu dodao bih i Milano Linate, Odesu i skoro sve sekundarne nemačke aerodrome.

Ja bih rekao da Heraklion nije preruzan vec puno preruzan. Pored toga sto je puno premalen on je i puno prenefunkcionalan a zaposleno osoblje je na kraju krajeva krajnje nezainteresirano za svoj posao.

Skavsta. izuzev onog aviona u glavnom holu, ostalo je kao neko ružno skladište

Tivat svakako. Najružniji aerodrom na lepom mestu.

Ovako, bez previse razmisljanja – Luton

Za Iraklikon se slažem u potpunosti. Bergamo, Ajndhoven i slični LCC aerodromi prioretit stavljaju na prijem gomile putnika u što kraćem vremenu, a o lepoti niko nije ni razmišljao. Na ovu listu bih dodao Odesu, Milano Linate, većinu nemačkih aerodroma…

Ponovio sam komentar jer sam imao tehnički problem i nisam video da je objavljen. Mislio sam na Fridrishafen, Dortmund, Baden-Baden….

Dortmund zbilja nije nešto loš, može da prođe kao ok mali aerodrom.

Memmingen može na listu možda ne na ružne aerodrome ali na loše funkcionalne svakako. Recimo putnici u odlasku moraju da se penju na sprat da bi se po otvaranju gejta spuštali peške niz montažne metalne stepenice i onda pešice do aviona na stajanci. Pobogu, zašto gnjaviti putnike mogli su prostor u prizemlju bolje organizovati pa da izlazni gejt bude u prizemlju, kao i kod mnogih drugih malih aerodroma.

Odessa uopće nije loša s obzirom da imaju novi terminal.

Nisam ni ja, no imam prijatelje pomorce koji su nekadašnji terminal stvarno opisali kao najgori na svijetu. To je bio skučeni sovjetski terminal koji uopće nije bio održavan. Ali koliko vidim sada su otvorili novi udobniji i moderniji terminal sa čak 4 aviomosta tako da to više nije užas aerodrom kao što je nekad bio.

Ovde bi samo dodao da je po meni bez konkurencije Seremtjevo na vrhu ove liste.

Ja bih ga stavio, koliko zbog ružnoće – sve sklepano – toliko zbog nefunkcionalnosti. Kad promene gejt, hodaj 2 kilometra bez pokretne trake. važno da ima frišop na svakom koraku. Očajan aerodrom.

Šeremetjevo ne bih svrstao u najružnije, velika je gužva, mnogo putnika. A kad sletite posle kineskog 747 pasoška kontrola zna da se poprilično otegne.

Slažem se, stvarno zna da potraje. Doduše treba imati i sportske sreće pa da izbegnete gužvu, što se retko dešava. Jednom su mi na početku reda dali papirić sa upisanim vremenom koji sam predao službeniku na pasoškoj. Merili su prolazno vreme. Rezultat je bio ispod svake kritike. Rodos je pre 4 godine što se tiče pasoške kontrole bio još gori. Od tada nisam bio pa ne znam da li su nešto poboljšali.

Ne može se zbog hodanja pri promeni terminala Šermetjevo staviti na najruznije aerodrome. To se događa na svakom aerodromu ako avion kasni pa izgubi svoj redosled pa mu se promeni gejt. Šermetjevo nije ni za najlepsi ni najruzniji aerodrom, po meni je to prosečan aerodrom sa velikom frekvencijom putnika i aviona

Svrstao bih i Baden Baden na spisak.

Nista mu ne fali. Pre bih Niš.

Slobodno proširite spisak kod ovakvih vesti, vrlo su zanimljive!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!