autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric (Aerodrom Niš)
Aerodromi Srbije raspisali su natječaj za izradu projektno-tehničke dokumentacije za proširenje stajanke na Aerodromu Niš. Iskreno to ne bi ni bila vijest sve do momenta dok radovi ne počnu, jer svi znamo koliko se takvih projekata u regiji započinje i nikada ne dovrši, da nije u objašnjenju rečeno da je proširenje platforme potrebno da se osigura prihvat najvećih zrakoplova koda E (Boeing 777, A350-1000, A330-900), te jedna pozicija sa avio-mostom kada se proširi terminalna zgrada.
I sad se moramo pitati tko je tu lud? Da, Niš stvarno vapi za proširenjem i investicijama. No, vapi za proširenjem terminala, koji je puno premalen, kojem fali bar 100% kapaciteta. To što ovaj minijaturni terminalčić uspijeva napraviti sa tolikim brojem letova i to uskotrupnih LCC sa 180 i više putnika je istinski čudo. Proširenje terminalne zgrade je obećano odavno, još dok je država preuzimala Aerodrom Niš. I još uvijek se nije desilo.
Što će, pobogu, Nišu veća stajanka? Niš ima stajanku za 4 uskotrupca C coda (A321 i 737-10). U istom momentu na stajanku nikada ne staje više od dva aviona jer terminal nema mogućnost većeg kapaciteta. Čemu onda više od 4 pozicije? Zar Niš stvarno misli da će imati više od 4 parkirana aviona odjednom? Na posljednju (zapadnu) poziciju i u ovom momentu može stati i manji širokotrupac, obzirom da se ovdje parkiraju i najveći transportni avioni koji su dolazili u Niš. Konačno, što će Nišu širkotrupne pozicije na stajanci ako nema uzletno-sletnu sazu koja može servisirati širokotrupce, pošto je pista duga tek 2500 metara. Konačno, zar netko stvarno misli da će ikada na Niš sletjeti Boeing 777. Pa to je više nego rijetka pojava i za Beograd.
Još jedno uzaludno bacanje novaca Aerodroma Srbije poput bacanja novca u Moravi i Trebinju. Posebno u ova teška vremena Covida-19 kada se sav novac mora usmjeriti na puko preživljavanje zrakoplovstva regije, a kada i sam Niš imat tek 10 letova tjedno i nikada više od jednog aviona na stajanci. U svoja najbolje vremena prije Covida-19 Niš je imao 43 tjedna leta (u prosjeku 6 dnevno), nikada više od dva aviona odjednom, tj. popunjenost stajanke od 50%.
Problem je preko ljeta, kad postoji potreba smještanja aviona IL 76 koji je u protivpožarnom dežurstvu. Bile su najave da bi avion umjesto da dolazi po pozivu bio smješten tokom čitavog kritičnog perioda. Avionu je potrebna pozicija više nego što zauzima širokotrupac zbog same tehnike punjenja. A ukoliko bi se smjestio i Berijev 200 to bi onda stvorilo veliki čep.
Realno, nigdje navedeno šta se tačno i kako radi. Sve vodi na ekapiju.
Postoji plan da protupožarni Il 76 bude u Nišu? Zašto pobogu?
Možda avio most koji je bio jedan od zahteva za izradu projektne dokumentacije zahteva veći prostor. Koji je broj pozicija za parkiranje idealan za aerodrom ove veličine. Bilo bi dobro videti neke primere iz okruženja.
Što će aerodromčiću sa 350.000 putnika avio-most? I to aerodromčiću koji ima samo i isključivo LCC (i Air Serbia tamo ima LCC linije). U svakom slučaju avio-most ne može biti opravdanje za proširenje stajanke na razinu referentnog aviona Boeinga 777. Avio-most ne bi trebao biti opravdanje ni za kakvo proširenje.
Zadar koji ima 120% više putnika od Niša ima 4 parkirne pozicije + generalna avijacija. Banja Luka koja bi imala tek nešto malo manji broj putnika da nije bilo Covida-19 ima 4 parkirne pozicije. Tuzla koja ima dupolo veći promet od Niša ima tri parkirne pozicije. Tivat koji je 4 puta veći od Niša ima 7 parkirnih pozicija + generalna avijacija.
Alene, ispravka, taj aerodromčić je 2019. imao 422.255 putnika. U vreme bivše ekipe, koja vas je ugošćavala u par navrata i čijeg ste direktora mogli pozvati telefonom bili ste značajno optimističniji što se tiče njegove budućnosti. Čak ste kritikovali Beograd koji ih “guši i limitira” na milion putnika..
422.255 putnika je aerodromčić. Čak i za realnosti naše regije.
Mene nije nikakva bivša ekipa ugoščavala u par navrata. Ovo potpuno i najsnažnije demantiram! To nije istina, i molim Vas da ne iznosite takve laži.
Ja u ovom momentu nisam ni više ni manje optimističan u razvoj Niša nego što sam bio prije. Poglavito od kada je uveden PSO za 25 tjednih letova Air Serbie.
Niko ni ne spori da je “aerodromčić” ali, složićete se 422.000 je dosta više od 350.000.
Zašto se sada odričete drugovanja sa bivšom ekipom, direktorom Vladicom Đurđanivićem i Bojanom Avramović dir. Razvojne zajednice Jug?
Ok..sad se setih vaših reči, bila je večera, izvinjavam se.
Pa i nije dosta više. To je zanemarivo više.
Pedja, nisam drugovao sa Vladicom Đurđenovićem i Bojanom Avramovićem. Vidjeli smo se sveukupno 3 puta u životu i sva 3 puta na službenim konferencijama i sastancima gdje je bilo više desetaka ljudi.
Sa Đurđevnovićem sam bio na večeri samo u Zlatiboru, a tu večeru je organizirala općina Čajetina i tamo je bilo preko 10 osoba. Sa njima sam bio još na jednom ručku, gdje je bilo i opet više osoba. I jednom smo se vidjeli na summitu u Beogradu. To niti je čašćenje, niti drugovanje.
Ok, očekujem ipak tačne podatke od vas a 350.000 i 422.000 nije i ne može biti isto ili “zanemarljivo više”.
Objavio sam u odgovoru podatke iz 2018, ne iz 2019. Not a big deal.
I još jednom Vas molim Pedja, da ubuduće ne iznosite pretpostavke i naistine. Stvarno nije u redu sa Vaše strane. Ako ne znate pitajte, a nemojte tvrditi.
A gde ste napisali da je podatak iz 2018? I zašto bi pobogu navodili podatak iz 2018?! Zar vam je toliko teško priznati nekada nešto makar toliko banalno bilo?!
Pa napisao sam da sam objavio podatak iz 2018, iako bi, naravno, bilo logično da sam napisao onaj iz 2019. Nisam li? No, kao što rekoh not a big deal. Stvarno zenemarivo, ne razumijem zašto je potrebno toliko o tome sad razglabati?
Proširenje stajanke je najverovatnije zbog toga što će najveći deo nove terminalne zgrade biti istočno od sadašnje pozicije, koji ne obuhvata sadašnja stajanka. Popunjenost svih pozicija na stajanci nije toliko česta pojava, ali se ipak dešava jer je prisutna generalna avijacija, poslovna avijacija ,cargo,redovan putnički saobraćaj, verovatno u budućnosti i više čarter letova. Naravno da je najveći problem terminalna zgrada, i najverovatnije da izgradnja terminalne zgrade i proširenje stajanke povezani projekti.
Logično je da će proširenje terminala biti na istočnu stranu, no zašto bi to nužno trebalo značiti i proširenje stajanke? Konačno sada je pred terminalom pozicija C, a pozicija D je i ovako istočno od sadašnjeg terminala. Pa čak i da se terminal proširi za 200% na istok još uvijek bi pozicija D bila ispred samog terminala.
Ja moram priznati da nikada nisam vidio da je stajanka bila puno, ni izblizu. Čak i kada je Niš bio u 100% popunjenosti. Dva aviona na stajanci + jedan parkiran cargo na nazapadnijoj poziciji. I to je bilo dok je još bilo carga u Nišu.
Generalna avijacija? A koliko je toga u Nišu? I OK, hajde još bi mogao i shvatiti da netko nadozida 10-tak metara za generalnu avijaciju manje nosivosti zapadno od cargo pozicije. To bi čak i imalo smisla da generalna avijacija ne oduzima parkirne pozicije za C-avione. No, takva stajanka generalne avijacije je mala i jeftina.
A oni rade pozicije za avione E kategorije? Za Boeing 777. Koji ne može sletjeti na 2500 metara piste. Haloooo????? Pa gdje je tu pamet?
Zanimljiv podatak je da Niš nekoliko godina unazad ima svake godine 5-6 sletanja širokotrupnih aviona. Poslednji je bio pre 20-tak dana Egyptair cargo A 330. Predhodnih godina vojska je vojnike u UN misiju u Liban prevozila nekoliko puta sa B767. Turkish airlines cargo je takodje nekoliko puta bio sa A330 i A310. Podak je samo zanimljivost. Što se tiče putničkog saobraćaja ostaju uskotrupci koji su sasvim dovoljni za ovo tržište. Niš ima mogućnost sletanja aviona kodnog slova E uz predhodnu najavu od min nedelju dana. izvor je aip smatsa
Ma ne ne, nije ništa sporno. Bilo je par širokotrupnih cargo letova, posebno dok je Niš imao velik broj cargo operacija. No, ti širokotrupci su i ovako išli na prvu (najzapadniju) poziciju i ona je za to poslužila je nakon nje više nema potrebe za rulanjem pošto je zadnja i rep aviona može viriti preko gabarite pozicije.
Slažem se da Niš ima mogućnost slijetanja aviona koda E, ali nema i pistu za to, osim ako se ne radi o short-haul letovima se širokotrupcima a koji nose vrlo malo goriva. No, to je moguće za pokoji veći cargo na kraćoj udaljenosti, nije realno za putnički promet, kao što putnički širokotrupci i nisu realni u Nišu.
Kada budu konačno objavili kako će izgledati novi terminal i gde će biti njegova pozicija u odnosu na postojeći onda će biti i jasnije koliko ovo proširenje stajanke ima smisla. Planiraju se navodno i avio mostovi. Novi terminal bi trebalo da služi za odlazne putnike a postojeći bi se rekonstruisao i služio bi dolazećim putnicima.
Kao što sam napisao gore. Novi terminal će se graditi istočno. I da se proširi za 200% na istok pozicija D sadašnje stajanke bi bila direktno ispred tog novog terminala. Zašto onda nadozidavati još pozicija? Za koji promet? I to za Boeing 777????
Gde ste vi videli ovu JN pošto je na sajtu Aerodroma Srbije nisam našao?
Objavljeno je na eKapiji
Hvala Luka, ali nisam uspeo da ga nadjem.
Meni su natječaj poslali, ali ima nekoliko izvora gdje je objavljeno. Između ostalog i na FlyNaissu.
Hvala Alene, ali link vodi ka eKapiji odeljku za pretplatnike. Nisam video integralni tekst javne nabavke.
Sve u redu, i drugi put.
Da nije to povezano mozda sa Srpsko-ruskim humanitarnim centrom koji se isto nalazi na aerodromu?
Ma taj centar je i do sada bio tamo pa nije koristio puno od stajanke, možda jednu poziciju svakih par dana. Konačno manji vojni avioni imaju stajanku na suprotnoj strani piste, na vojnom dijelu.
E sad ja ovo ne razumem. Obecali prosirenje terminala sta treba, a sad ce da sire apron sto ne treba. Sta ce ti apron ako ti terminal ne moze to da servisira? Sta ce ti apron ako nemas avion da ga napuni? Pa ko je tu lud?
A da… ako se već ima novaca kojeg vraga ga ne troše na nešto što je stvarno potrebno, a to je proširenje terminala?