Ryanair je u XI. mjesecu imao 62.300 letova, i prevezao je 10,2 milijuna putnika. Load faktor kompanije je bio visokih 86%. U X. mjesecu kompanija je imala 11,3 milijuna putnika, no load faktor od samo 84%. U XI. mjesecu prošle godine kompanija je imala samo 2 milijuna putnika i load faktor od samo 62%.
Ryanair je izjavio da se ozbiljno priprema za iduću sezonu kada će imati bitno više letova nego što je imao 2019. Naime, Ryanair je procijenio da za Uskrs neće biti povoljni uvjeti za putovanje, tj. da će restrikcije još uvijek biti prejake.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Bilo bi zanimljivo da se objavi load factor Rayana i Wizz Aira sa aerodroma u regiji i to zasebno za S i W sezonu.
Bilo bi. Samo ni Ryanair ni Wizz Air, a ni zračne luke to ne objevljuju.
Bilo bi također zanimljivo vidjeti koliko su zaradili od prodaje karata za a koliko od raznih oblika transfera novca lokalnih zajednica
Bilo bi.
Prosli tjedan sam letio Zagreb-Malaga, load factor barem 80%. Letio sam jos i na nekoliko letova po spanjolskoj i tu im je load faktor bio 90-100%. Stvarno im ne ide lose
Hvala puno na info.
Da nemaju bazu u Zagrebu LF bi im bio preko 95% 🙂 (šalamala)
Pa sad… i nije baš daleko od istine.
Kajgot. Notorni nonsens.
Ne pretjerujte.
Samo u Zagrebu nizak LF.
Odakle vama da je u Zagrebu nizak LF?
Procitao kod vas.
Niste. Nigdje kod nas niste prošitali da je LF nizak, poglavito ne sada. LF Ryanaira rapidno raste u Zagrebu od kada je uveo ove nove linije.
Pisali ste o niskom LF-u u Zagrebu eksluzivne brojke. Tvrdili ste da su brojke u clanku tocne, ali ste lijepo zamoljeni da maknete i tako ste napravili. A sad pitate covjeka od kud mu to da su brojke niske?
To je bilo u prvih par dana operacije. Već mjesec dana kasnije LF je povećan za 12 postotnih bodova. To nešto govori, zar ne?