Sa ovim serijalom o globalnom sukobu u Europi smo krenuli početkom 2018. godine kada je ozbiljno krenula konsolidacija u Europi i kada je bilo krvi do koljena od sukoba Lufthansa Grupe, IAG-a, Air France-KLM-a, Ryanaira, Wizz Aira, easyJeta i Turkisha. I eto, u tih malo više pet godina došli smo do 20. izdanja ovog serijala. Opako!
Covid-19, što je to? Bogami u prvom polugodištu 2023. više se nitko ne sjeća Covida-19. Globalni sukob u Europi je bio enormno jak od 2017. do 2019. istinski je frcalo perje, gubili su se enormni resursi, rat je bio do krajnjih granica. Bio je istinski egzistencijalan. Konsoloidacija je napravila više desetaka bankrotiralih kompanija u Europi čije tržište su preuzeli pet velikih igrača u Europi, Lufthansa grupa, IAG, Air France-KLM, Ryanair i easyJet. U početku Covida-19 sukob je potpuno stao. Čak štoviše konfrontirane kompanije su čak bile prisiljene surađivati jel je broj letova bio istinski minimalan. Najveći hubovi Europe su imali manje od 50 dnevnih letova. Niz velikih hubova poput Minhena, Barcelone, Beča, Bruxellesa nisu imali ni 10 dnevnih letova. Već u proljeće 2021. ponovo je krenuo sukob, iako je on bio vrlo skroman, prijevoznici su lizali rane koje im je napravio Covid. Ipak vidjelo se da će sve ponovo krenuti vrlo skoro. Nakon Covida-19, u ljeto 2022. sukob je već postao ozbiljan, iako još nije bio na razini od 2017. do 2019. jer prijevoznici su još bili slabi i vidali su Covid-19 rane.
No, od ove zime sukob je ponovo enorman. Sve se vratilo na razinu 2019, krvi je do koljena, involviran je ogroman novac, udara se ispod pojasa, potezi su enormni, sve je istinski egzistencijalno. Konsolidacija je ponovo počela udarati svim silama, ponovo bankrotiraju mali igrači, ponovo veliki proždiru manje, ponovo udaraju jedni na druge.
Top vijest: Lufthansa kupila ITA-u
I desilo se napokon! Lufthansa je strpljivo čekala da kupi ITA-u. Čekala je više od 20 godina. Alitalia je kroz godine radila brdo gluposti, pet put je bila pred bankrotom, nekoliko puta je „bankrotirala“ i svaki puta se izvukla. Pritom je potrošila 13 milijardi EUR. Ona ima više života od mačke, nju ne možete uništiti ni nuklearnom bombom.
Na Alitaliji se i Europska Unija opako izblamirala, te joj je trebalo čak šest godina da donese pravorijek o nelegalnim subvencijama od preko 2 milijarde EUR (za sada je pravorijek za samo 400 milijuna). I to je napravila taman kada se Alitalija zatvorila, a možebitne sankcije nisu prešle na ITA-u iako je ova preuzela radnike, flotu i niz prava od Alitalije. Ta ista Europska Unije je bila ekspresno brza u sankcijama protiv Maleva, Cyprusa i Estoniana koje su ove kompanija odvele u bankrot u samo par dana. Kod Alitalije je Europska Unija prekršila sva pravila koja je postavila i opako se izblamirala. No, što je dozvoljeno Jupiteru nije i biku, pa tu pomoći nema.
Lufthansi je kupnja ITA-e postala opsesija. Lufthansa je već krajem XX. stoljeća jasno naglasila da želi kupiti Alitaliju. 2009. joj to nije pošlo za rukom i Air France-KLM je kupio 25% kompanije za 322 milijuna EUR. Kao odgovor na ovu prodaju Lufthansa je otvorila Lufthansa Italia sa bazom u Milano Malpensi i 9 aviona na 18 destinacija. No, doživjela je fijasko i samo dvije i pol godine kasnije zatvorila je kompaniju. Drugi puta kompanija se borila sa Etihadom 2013/14 i izgubila. Potom je pokrenula Score i uništila Etihad u samo tri godine jer joj je rovario u dvorištu (preuzeo Air Berlin u Njemačkoj, Darwin u Švicarskoj, te Alitaliju i Air Serbiu).
I konačno Lufthansa kreće u treći rat za Alitaliju 2017. godine. Pregovarala je punih 6 godina na razne načine i sa raznim partnerima (Ferrovie dello Stato Italine, MSC). Italija se na koncu 31.8.2022. odlučuje za Deltu i Air France-KLM. Lufthansa je ponovo izgubila. No, u XI. mjesecu smjenjuje se uprava ITA-e, padaju pojedini ljudi u vlasti, a Italija se predomišlja. Prekida pregovore sa Air France-KLM i ponovo pregovara sa Lufthansom. Ovaj puta Lufthansa je sama, bez partnera. Italija 27.1.2023. potpuno isključuje Air France-KLM iz utrke i kreće u ekskluzivne pregovore sa Lufthansom. Već tada je bilo jasno da će do deala konačno nakon više od 20 godina i doći.
Konačno 26.5. ove godine Lufthansa je kupila ITA-inih 41% vlasništva za 325 milijuna EUR. Italija mora uplatiti u ITA-u još 250 milijuna EUR. Lufthansa je objavila da će preostalih 59% kompanije kupiti u budućnosti, no tek kada ITA postane profitabilna, vjerojatno 2025, a najkasnije 2026.
Lufthansa je objavila da će ITA u Rimu FCO imati hub grupacije za Afriku i Latinsku Ameriku. Jako čudna odluka. Naime ITA u Africi trenutno leti samo za Alžir, Cairo i Tunis, dakle samo za Sjever Afrike, te chartere za Hurghadu i Sharm el Sheikh. U Latinskoj Americi kompanija leti samo za Buenos Aires i Sao Paulo, dok planira otvoriti letove za Rio de Janeiro 30.10.2023. Dakle nije jasno koje bi to linija mogla otvoriti ITA u Africi i Latinskoj Americi. U Africi to bi još mogla biti linije za Adis Ababu i eventualno Asmaru (Eritreja je bila kolonija Italije). Lufthansa iz Frankfurta i Minhena ima vrlo mnogo linija za Afriku i Latinsku Ameriku. Čak i Austrian ima 10 linija za Afriku, a Swiss i Edelweiss imaju 17 linija za Afriku i 11 za Latinsku Ameriku. A što je sa Brusselsom koji je do sada bio specijalizirana kompanija Lufthansa grupe za Afriku? Brussels za Afriku ima 26 linija. Kako će Rim preuzeti dominaciju za Afriku uz Brussels ako ima 10 puta manje linija i to samo za Sjever Afrike? Nešto tu jako ne štima.
Jel ovo pametan potez? Hoće li njemačka disciplina, hladnoća, preciznost i radišnost biti dobar spoj sa talijanskom ležernošću, nedisciplinom, olakom pristupu obvezama i radu i logikom „lako ćemo“. Talijani štrajkaju petkom da si spoje vikende, talijani štrajkaju za gluposti, sitnice. Nisam siguran da Lufthansa na ovome neće slomiti zube.
Uz to nigdje u Europi ne postoji tolika konkurencija kao u Italiji. Najveći talijanski prijevoznik nije ITA nego Ryanair koji ima čak 16 baza u Italiji. Wizz Air primjerice u Italiji ima 25 baziranih aviona u 5 baza. Kompanija trenutno ima 6,6 milijuna sjedala u Italiji, dok je 2019. imala tek 1,9 milijun. Kompanija leti na 26 aerodroma u Italiji, 12 više nego 2019. Uz to baze imaju easyJet, Volotea, Vueling i NEOS, a interkontinentalne letove iz Rima je pokrenuo i Norse Atlantic.
Lufthansa se ozbiljno trudi kupiti i TAP. Čak je i njemački kancelar otišao u Portugal kako bi izlobirao za ovo, a njegov portugalski kolega je dao vrlo tople izjave po sastanku glede potencijalne kupnje. Lufthansa jasno želi kupiti i SAS. Ona je iznašla načina da se bankrot SAS-a prolongira (pa je sada iznenadni investitor Apollo Global Management), jer ne može u kratko vrijeme kupiti čak tri kompanije. Ali budite sigurni da će po kupnji ITA-a i TAP-a prilično brzo kupiti i SAS. To će se sigurno desiti. U daljoj budućnosti mete Lufthanse će biti Norwegian, airBlatic, LOT i Aegean.
Lufthansa treba sve više i više aviona. Nakon što je počela vračati Airbuse A380, još jedno iznenađenje. Kompanija je vratila u flotu i preostalih pet A340-600. Ovime je svih 10 A340-600 operativno. Ovi avioni su stari od 13,7 do 19 godina.
I dok ostali režu u Berlinu, u prvom redu Ryanair i easyJet zbog visokih taksi, Eurowings kreće sa ogromnom ekspanzijom, te od 26.3. otvara 13 novih linija, dočim povećava broj linija na 31.
Volotea i Eurowings su objavili prodajno partnerstvo u kome će obije kompanija prodavati karte na čak 140 letova (100 Eurowingsa i 40 Voloteje). Ovog ljeta Voloteja će letjeti za Dusseldorf, Berlin, Stuttgart i Hamburg iz niza francuskih i talijanskih gradova. Ovo je prilično iznenađenje.
Lufthansin CityLine je nedavno krenuo sa operacijama sa Airbusom A319, a sada ih u floti već ima 12. No kompanija će uskoro dobiti i veće avione A320neo. Istinsko iznenađenje i bitan zaokret ove regionalne kompanije.
Austrian će od početka 2024. početi dobivati Boeinge 787-9, njih ukupno 10. Avioni će do 2028. zamijeniti sve B767 i B777 kojih kompanija u floti ima 9. B767 flota je prosječno stara 23,6 a B777 22,4 godine, te će do 2028. avioni biti vrlo stari. Najstariji avion je B777 (OE-LPA), koji je star 25,7 godine. Najmlađi OE-LPD ima 16,3 godine i on će vjerojatno zadnji otići.
Lufthansa Grupa je naručila 15 Airbusa A350 (5 A350-900 i 10 A350-1000) i 7 Boeinga 787-9. Narudžba je vrijedna 7,5 milijardi USD. Ovime je kompanija povećala broj naručenih wide-bodey na čak 108. Dobar dio ovih aviona će završiti u Lufthansi, no neki i u drugim kompanijama grupacije. Avioni će zamijeniti neke od starijih aviona poglavito 747-400, A340-300, A340-600, A330-200, B767-300, B777-200 i A380.
Lufthanasa i dalje ne zna jel bi kakila i piškila. I dok druge kompanije smanjuju broj AOC-a, Lufthansa ih povećava. Sada osniva City Airlines kompaniju koja će iz Minhena letjeti isključivo sa Airbusovom flotom, u prvo vrijeme sa Airbusom A319. Još jedna kompanija kojom će nastojati smanjiti cijene posada i uštedjeti. Lufthansa je u zadnje vrijeme otvorili Eurowings podružnicu na Malti, te Eurowings Discover koja ima long-haul i short-haul leisure letove.
IAG kupuje Air Europu
I ovo je gotova stvar. IAG se trudi punih pet godina kupiti kompaniju. Prvo je nudio mlijardu EUR (2019.) da bi na koncu nakon Covida-19 spustio ponudu na pola i uspio dogovoriti deal za pola milijarde. Španjolska želi spajanje Iberie i Air Europe, te stvaranje megahuba u Madridu, sa ogromnim brojem letova prema Latinskoj i Sjevernoj Americi. Kada dodamo i Britishevu dominaciju za Sjevernu Ameriku, ovima će IAG biti potpuno dominantan za letove prema obije Amerike.
Air France-KLM se nije ni trudio zadržati svog partnera. Za razliku od ITA-e gdje su se bar blijedo borili, ovdje su se predali bez ispaljenog metka. Air Europa i nije imala alternative, ona je pred bankrotom, Iberia joj je dala ultimatum da ili će se deal zatvoriti do kraja godine ili će Iberia odustati. A sjetimo se kako su radi istog razloga bankrotirali Wow, Stobart, Darwin, AtlasGlobal, a umalo i Norwegian. Tu kalkuliranje nema. I oni su morali pristati na sve što je IAG ponudio, pa i na pola manju cijenu. Air Europa je kroz godine kalkulirala sa Air France-KLM, pa sa Ryanairom, pa se vratila Air France-KLM, ali sada više nema mjesta za kalkulacije.
Air Europa se u prvom redu kupila za Iberiu. Ona će megaprofitirati na dealu, bitno manje će profitirati Vueling, a jako malo British i Aer Lingus. Iberia sada ima 48,4% udjela u Madridu, Air Europa ima 18,9%, zajedno će imati preko 67% udjela u Madridu. Opako. Ryanair ima tek 10,5% udjela u Madridu kao druga kompanija na tržištu.
Air Europa će se inkorporirati u Iberiu 18 mjeseci. Spojit će se linije, tamo gdje lete obije kompanije smanjit će se broj frekvencija, a višak kapaciteta će se prebaciti na novu strategiju Iberia 360, tj. Iberia želi linije na sve četiri strane svijeta na ne samo prema Latinskoj Americi. Stoga se očekuje povećanje letova za Istočnu Europu, Bliski i Daleki Istok, Indijski subkontinent i Afriku. Iberia trenutno ne leti primjerice za Singapore, Peking, Delhi, Seoul, Bangkok, Jakartu, Dubai, Dohu… Ne leti Iberia ni za Beograd, Skopje, Sofiju, Solun, Varšavu, Tiranu… Budite sigurni da će za sve ove destinacije Ibaria vrlo skoro pokrenuti letove nakon ujedinjenja sa Air Europaom.
Sa ovakvom logikom Madrid vrlo lako može preskočiti Amsterdam i zasjesti na 4. poziciju u Europi, te se ozbiljno približiti Parizu CDG na 3. mjestu. Ovo vam izgleda nevjerojatno? Amsterdam ima ograničenja, uskoro će smanjiti broj letova sa 500.000 na 440.000, a Madrid ograničenja nema, sinergija Iberie i Air Europe će napraviti ogromnog benefita, te će Iberia 360 odbaciti kompaniju i Madrid u nebesa. Pred Iberiom su samo dobri dani, a i najveći pesimisti vide ogroman skok koji će Madrid i Iberia ovima imati.
IAG je odlučio boriti se za TAP Portugal jer želi potpunu dominaciju na Iberijskom poluotoku i prema Latinskoj Americi. I da, tu će biti krvi do koljena u ratu IAG-a i Lufthansa Grupe za TAP. U ratu će sudjelovati Air France-KLM koji želi uloviti posljednji vlak za približavanje ostale dvije grupacije.
Kupnja ITA-e od strane Lufthanse je ogromna pobjeda za Lufthansu. I ogroman gubitak za Air France-KLM. Kupnja Air Europe od strane IAG-a je ogromna pobjeda za IAG i ogroman gubitak za Air France-KLM. I dok je Lufthansa kupila Swiss, Austrian, Brussels, Eurowings, Air Dolomite i ITA-u, a IAG je kupio Vueling, bmi, Aer Lingus, osnovao Level i sada kupuje Air Europau, Air France-KLM nije kupio ništa. I tu opako zaostaje za ostala dva EUB3 igrača (Europe big 3). Dodamo li još i ogroman pad SkyTeama koji je izgubio ITA-u, Air Europa-u i Aeroflot, u kojem su ČSA i TAROM pred bankrotom, te koji je izgubio China Southern, Continental i Copa-u, sve skupa istinski nije dobro za Air France-KLM.
Nakon bankrota Comaira koji je bio franšizer British Airwaysa i pregovora sa South African Airlinesom oko moguće nove franšize, British je konačno, nakon osam mjeseci, potpisao code-share sa Airlinkom koji će mu omogućiti 15 linija u Južnoj Africi. Ovo je još jedna kompanija u nizu koja je potpisala code-share sa Airlinkom. Trenutno code-share imaju Emirates, Qatar i United. British ima brojne letove za Johannesburg (sa A380) i Cape Town.
Rat KLM-a za Amsterdam
Vlada Nizozemske je odlučila da Amsterdam do kraja 2023. smanjiti operacija sa 500.000 na 440.000. Amsterdam je u 2019. imao 496.000 operacija. Istim, aerodrom traži od Vlade Nizozemske da im dozvoli da otvore aerodrom Lelystad koji je 24 km od Amsterdama. Lelystad jer trenutno business aerodrom koji ima pistu od 2700 metara i terminal koji može opslužiti 24 aviona dnevno. Schiphol je izjavio da bi hitno povećao terminal i stajanku (apron), te da bi aerodrom mogao otvoriti već početkom 2024. U tom slučaju Schiphol bi na Amsterdamu ostavio legacy prijevoznike, a na Lelystad bi stavio Transaviu i druge LCC, a aerodrom bi taman otvorio za najavljeno smanjenje. Nova zelena nizozemska vlada nije sklona zrakoplovstvu, te je uvela niz mjera za smanjenje broja operacija poglavito u Amsterdamu. Vlast za sada nije sklona planu Schiphola za otvaranje Lelystada za redovne letove.
KLM je ozbiljno isfrustriran radi odluke Vlade Nizozemske da će smanjiti broj slotova na Amsterdamu. KLM ističe da je kompanija kupila 118 novih aviona i da čeka njihovu isporuku, a koji su služili za planiranu ekspanziju i sada se postavlja pitanje što će kompanija sa tim avionima i tko će naknaditi kompaniji trošak nabave tih aviona.
Na koncu su KLM, Cityhooper, Transavia, Martinair, Air France, Delta, easyJet, TUI, Lufthansa, Air Canada, British, Vueling, United, Jet Blue, FedEx i Corendon tužili Nizozemsku vladu jer je najavila smanjenje broja operacija iz Amsterdama sa 500.000 na 440.000 od zime 2023/24. Tužbu protiv Nizozemske sa istim razlogom pokrenula je i IATA jer smatra nizozemsko ponašanje ozbiljnim presedanom, te kršenjem EU prava i Chicago konvencije. I kompanije su dobile sudski spor. No, saga još nije gotova, jer Vlada Nizozemske se žalila i nastavlja sudski spor.
KLM i Amsterdam su dogovorili kompenzacije za otkazivanja prošle godine rezultiranih nedostatkom zaposlenika. KLM je tvrdio da je šteta 350 milijuna EUR, no dobiti će tek 10% ovog iznosa. I velik broj ostalih kompanija pregovara sa Amsterdamom oko kompenzacija.
Willie Walsh, direktor IATA-e je izjavio da je Amsterdam nagori aerodrom na svijetu. Pritom ja naglasio da „Amsterdam nema srama“ jer su nakon fijaska sa operacijama 2022. podigli aerodromske takse za 37%.
Air France-KLM je otplatio i zadnju ratu duga koji je imao prema vlasti a vezano uz Covid-19. Radi se od 2,5 milijardi EUR. Ovime se Air France-KLM pridružio Lufthansi koja je ekspresno isplatila dug prema Njemačkoj.
CMA CGM Air Cargo i Air France-KLM Cagro (Martinair) su konačno potpisali dugo najavljivan sporazum o najbližoj suradnji. Prema sporazumu kompanija će ujediniti kapacitete i linije kako bi bolje pokrili tržište i komitente. Sporazum je potpisan na rok od 10 godina.
Nakon toliko godina koketiranja sa SkyTeamom te joint venutrea sa Deltom i Air France-KLM, Virgin Atlantic, je 2.3. ušao u SkyTeam. Virgin Atlantic u floti ima 39 širokotrupaca i 19 naručenih širokotrupaca, leti na 32 destinacije iz dva huba (London Heathrow i Manchester). Kompanija je 2019. prevezla 5,9 milijuna putnika.
Ryanair naručio 150 Boeinga 737-10
Ryaniar je konačno naručio 150 najvećih Boeinga 737-10. O ovome se priča od 2019. Kompanija je pokušala iskoristiti Covid-19 krizu 2020. i 2021, kao i uvijek, no dogovor nije bio postignut. Sada je Ryanair očito odlučio odriješiti kesu, obnovio je pregovore i pristao na lošije uvjete nego je mogao dobiti 2020. kada je Boeing bio očajan. Ryanair uz 150 naručenih aviona ima još i 150 aviona u opcijama. Ryanair će B737-10 dobivati od 2027. do 2033. Avion će u sardina konfiguraciji imati 228 sjedala. Kataloška vrijednost narudžbe je 20 milijardi USD. Ryanair će tako u floti po prvi puta imati dva modela, B737-800 i 737-8200, te veći B737-10. Ryanair u floti ima 529 aviona, 397 B737-800, 103 B737-8200 i 29 Airbusa A320. Uz to kompanija ima jedan B737-700 koji služi za treniranje posada i korporativne business letove, kao i za iznajmljivanje. Kako kompanija ima još 108 neisporučenih B737-8200 ukupno naručenih aviona sada ima 258. Oko pola ovih aviona će povećati flotu, a druga polovica će zamijeniti starije B737-800.
Ryaniar je napao Usrulu von der Layen (EU komesara) jer ne radi ništa da se zaštite avioputnici u Europskoj Uniji. Ryanair navodi da su francuski kontrolori leta u štrajku već 38 dana u zadnja tri mjeseca. Ryanair je više puta tražio od Europske Unije da tijekom štrajka kontrolora leta u Francuskoj mora biti osiguran prolaz avionima preko Francuske, kao što je to regulirano u Italiji, Grčkoj i Španjolskoj. Ryanair još navodi da se moglo dozvoliti kontrolorima leta okolnih država da reguliraju zračni prostor tijekom francuskog štrajka, da kontrolori imaju obvezu arbitraže prije štrajka, te tražiti da kontrolori moraju najaviti štrajk. Ryanair smatra da bi se ovime posljedice štrajka bitno smanjile. Ryanair je uspio prikupiti i 1,1 milijun potpisa na peticiji kojom traži od Europske unije uvođenje ovih mjera.
Ryanair konačno dolazi u Tiranu. Kompanija od X. mjeseca pokreće čak 17 linija. Kompanija će imati 97 tjednih letova na ovim linijama. Wizz Air je već odgovorio povećanjem broja frekvencija. Wizz Air ove godine otvara 19 novih linija iz Tirane. Wizz Air će ove godine operirati 62 linije iz Tirane. Ovo će biti enorman broj dodatnih letova i putnika. Tirana će uz ovih novih 36 linija Wizz Aira i Ryaniara imati i 20 novih linija drugih prijevoznika. Kako god još jedan aerodrom na kome će frcati perje između Ryanaira i Wizz Aira. A što će biti i te kako dobra stvar za putnike, ali i aerodrom. Sada je Beograd istinski jedini veći aerodrom šire regije koji neće imati letove Ryanaira, obzirom da letove imaju Tirana, Atena, Solun, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Zagreb, Venecije, Milano, Rim…
Wizz Air ogroman gubitak, a Ryanair ogroman profit
Wizz Air je krenuo masovno zatvarati baze. Nakon što je zatvorio Sarajevo u ovom polugodištu je zatvorio Cardiff, Bacau, Bari i Kišinev. Wizz Air je tijekom 2022. i 2023. zatvorio ¼ svojih baza.
No, istovremeno Wizz Air ide iz iznenađenja u iznenađenje. Naime, jako je malo avio-kompanija koje lete u Tursku, primjerice Lufthansa ne leti za Istanbul iz Minhena, a letove za Istanbul nemaju Iberia, Aer Lingus, TAP, Finnair, SAS, Swiss, Austrian, Brussels… Jako malo europskih LCC leti za Istanbul. Lete samo Transavia, Smartwings i Pobeda. Ne lete ni Ryanair, easyJet, Eurowings, Vueling, Volotea, Norwegian… Jednostavno Turkish i Pegasus su puno prejaki i imaju brdo povlastica koje čine strane kompanije nekonkurentnima. Ipak Wizz Air kreće u avanturu i od 28.3. kreće sa letovima prema Istanbula i to iz 4 aerodroma: Budimpešte, Iasia, London Lutona i London Gatwicka. Wizz je 2016. letio iz Budimpešte za Sabihu. Uz to Wizz Air će letjeti za Antalyu iz London Gatwicka, Cluj Napoce, Bukurešta, Budimpešte, Debrecina i Abu Dhabia, kao i iz London Gatwicka za Dalaman. Ukupno 11 linija u Tursku. Nakon vrlo rizičnih operacija za Saudijsku Arabiju gdje se kolju sa vrlo jakom Saudijom, flynasom i flyadealom ovo je još jedan vrlo upitan potez zbog Turkisha i Pegasusa koji ne biraju sredstva da sa svojih aerodroma maknu glavnu konkurenciju.
I dok svi drugi bilježe rekordne profita Wizz Air je zabilježio ogroman gubitak za financijsku godinu koja završava 31.3. Gubitak je čak 564,6 milijuna EUR, tek nešto manji nego 2021. kada je bio 642,5 milijuna. Wizz Air je imao 3,9 milijardi EUR prometa. Wizz Air je zadnji profit imao 2019. od 338,3 milijuna EUR. No od 2020. do 2022. je akumulirao čak 1,8 milijardi EUR gubitka. Ogromna brojka. Kompanija ove veličine (Kingfisher, Air Berlin, Jet…) su bankrotirale sa milijardom EUR gubitka. Istovremeno glavni konkurent Wizz Aira, Ryanair je imao profit od 1,4 milijardi EUR. Ryanair je u 2022. otvorio 5 novih baza i preko 300 novih linija.
Aeroflot kupuje avione od lezora
Aeroflot (a i druge ruske kompanije) se opako trudi kupiti avione koje je oduzeo od lezora. Tako irski lezor SMBC lobira u institucijama Europske Unije da se dozvoli od izuzeća od sankcija kako bi se prodalo 17 aviona Aeroflotu i još toliko drugim ruskim kompanijama. SMBC smatra da ovi avioni vrijede 1,6 milijardu USD. Aeroflot je ponudio 582,2 milijuna USD za 17 aviona. SMBC neće prihvatiti ovako nisu cijenu, ali je uvjeren da će se dogovor uspjeti postići. Aeroflot je već uspio kupiti 8 Airbusa A330-300 i 10 Boeinga 777-300ER od lezora. Kompanija je najavila kupnju 47 aviona od lezora, čime bi u konačnici bila vlasnica 63 aviona koji su bili u vlasništvu lezora, a lezori bi ostali vlasnici samo 18 aviona.
U tom svjetlu Rusija je zatražila sastanak sa AerCapom kako bi pokušali pronaći modalitete oko aviona u lizingu. AerCap je objavio da ne vidi načina da sa Rusijom postigne ikakav sporazum zbog sankcija Europske Unije i SAD-a. AerCap ima 116 aviona oduzetih mu u Rusiji. Rusija je rezervirala 3,92 milijardi USD za kupnju aviona od lezora za ruske kompanije.
Aeroflot ima prizemljeno 37 od 173 aviona, što je 21,4% flote. Ogromna brojka, više od 1/5. Kompanija je avione prizemljila radi manjka rezervnih dijelova, ali i radi kanibaliziranja nekih od aviona kako bi ostali mogli letjeti. Uz to kompanija ima 7 aviona manje nego je imala prije Rusko-ukrajinskog rata, prvenstveno zato što je svoje SSJ-100 prebacila Rossiyi.
Istovremeno ruski prijevoznici su počeli masovno naručivati ruske avione. UAC je objavio da će do 2030. proizvesti 506 aviona i to 240 MC 21-300, 114 SSJ-100new, 70 Il114-300, 70 Tu-214 i 12 širokotrupnih Il-96. Tu-214 i Il-96 su doslovce izvučeni iz mrtvih. No, već sada su rokovi za početak proizvodnje prolongirani, pa je ovaj plan prilično optimističan. Rusija će avio kompanijama dati 3,1 milijardu USD za kupnju ruskih aviona kojima se nastoje zamijeniti zapadni avioni.
Aeroflot se istovremeno buni nad činjenicom da mu Emirates, Turkish i druge kompanije preuzimaju tržište, no ruski regulatori tu ne mogu ništa napraviti jel očajno trebaju što više letova prema Rusiji. Ruski prijevoznici su izgubili 20% tržišnog udjela od bliskoistočnih i turskih kompanija. Niz aviokompanija u Rusiji je u jako lošem stanju radi sankcija zapada. Stoga je Aeroflot objavio da planira kupiti nekoliko kompanija i involvirati ih u svoj sustav. Kompanije su dobile ogromne pomoći Rusije za preživljavanje, a najviše od svih dobio je Aeroflot koji je do sada dobio preko milijarde USD.
Ruski Kosmos Airlines koji je u vlasništvu Ruske vojske će pokrenuti letove za Siriju. Prema Damascusu leti samo 7 kompanija, od čega su dvije iračke, te po jedna iranska, sudanska i pakistanska i dvije domaće kompanije. Rusija je od 2015. otvoreno i vojno pomagala sirijskog vladi u građanskom ratu u državi, a 2017. je izjavila da će trajno ostati u Siriji i stoga nije čudno da je vojna kompanija otvorila ove letove. Kosmos u floti ima po jedan An-12, Tu-204, Yak-42 i dva Tu-134, a baza kompanije je Moskva Vnukovo.
Ogroman broj štrajkova u Europi
U Covidu-19 radnici u zrakoplovstvu su bili na milost i nemilost kompanijama. Ove su ih masovno otpuštale, opako smanjivale plaće i druga prava. Oni koji su preostali su bili sretni da dobivaju ikakav novac. Piloti su radili za minimalac, kabinci i ostali i za bitno manje od toga. Po izlasku iz Covida-19 u 2022. radnici su još neko vrijeme pokazali strpljenje.
No, 2023. im je dogorjelo. I krenuli su masovni štrajkovi. U Njemačkoj se ove zime i proljeća štrajkalo doslovce svaki tjedan. Ogroman je broj štrajkova u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Nizozemskoj, Belgiji, čak se štrajkalo i u Švicarskoj. Na Genevskom aerodromu štrajka nije bilo 100 godina, no to se prekinulo prije par dana.
I aviokompanije, te aerodromi su počeli popuštati. Plaće se ozbiljno dižu, vraćaju se privilegije, zapošljavaju se tisuće novih radnika. Neka više! Ozbiljna dvoličnost je činjenica da se sve kompanije busaju u prsa ogromni profitima u 2022, niz kompanija je imao i rekordne profite u svojoj povijesti, a nisu voljni te profite podijeliti sa radnicima. E to tako ne može ići.
Lufthansa je odlučila ukinuti čak 34.000 letova radi premalog broja zaposlenih. Na ovaj broj treba dodati i smanjenja koja će biti u Swissu i Eurowingsu. No, i niz drugih europskih kompanija bio je prisiljen rezati ljetne operacije radi manjka zaposlenika.
Istovremeno kompanije imaju problema sa Pratt & Whitney motorima. Čak 10% aviona diljem planete je radi toga prizemljeno i to A320neo obitelj, A220 i Embraer E2. U Europi najveće probleme sa motorima i isporukama aviona imaju airBaltic, Swiss, Lufthansa, Turkish, KLM, Transavia, Ryanair…
Ostale bitne vijesti Europe
Frankfurt Hahn je u ozbiljnim financijskim problemima i aerodrom se trebao zatvoriti. No, netom prije zatvaranja javio se kupac Swift Canjoy. Ali nakon proteka roka Swift nije uplatio traženi iznos. Stoga je stečajni upravitelj krenuo pregovarati sa novim potencijalnim ulagačem ruskim farmaceutskim businessmenom Viktorom Charitoninom i njegovom kompanijom NR Holding. Oko ruske kupovine lome se koplja i iskazano je nezadovoljstvo sa više strana, uključujući i SAD. Očito se i administrator aerodroma složio sa time, pošto je ponovio natječaj. Nakon što je Frankfurt Hahn odbio ruskog businessmena kao vlasnika, u drugom pokušaju prodao njemačkoj kompaniji Triwo. Kompanija se bavi manjim zračnim pristaništima za business letove i generalnu avijaciju (ima 4 pristaništa), te aerodromskim hangarima. Kompanija ima samo 200 zaposlenih. Nekako mi ova akvizicija više liči na ekspresno rješenje kako ruski kapital ne bi imao aerodrom u Njemačkoj. Ryanair i Wizz Air su ukinuli čak 84 linije iz Hahna od 2004. godine, a aerodrom je pao sa 4,0 milijuna putnika u 2007. na samo 1,5 milijuna 2019.
Copenhagen je najavio da bi ovog ljeta mogao imati ozbiljnih problema radi manjka kontrolora leta i ostalih radnika, te odbijanja kontrolora da rade prekovremeno. Stoga je Norwegian najavio da ako će aerodrom i dalje rezultirati kašnjenja da će svoje operacije preseliti na obližnje aerodrome kao alternativu. Ovo bi se u prvom redu moglo odnositi na Malmo koji je samo 32 km od Aerodroma Copenhagen, za što mostom treba tek 25 minuta. Norwegian naglašava da će teško prebaciti operacije u tako kratko vrijeme, no situacija u Copenhagenu je neodrživa, a stanje će biti bitno gore kada se poveća broj operacija tijekom ljeta, pa će biti prisiljen na ovaj potez. Norwegian ima 17% sjedala u Copenhagenu i više od 330 tjednih letova. SAS u Copenhagenu ima 850 tjednih letova.
Norwegian je trebao krenuti sa bazom u Rigi ovog ljeta, no ipak je od istoga odustao i bazu će pokrenuti tek u 2. kvartalu iduće godine. Razlog ovog prolongiranja je kašnjenje isporuka aviona od strane Boeinga. Norwegian trenutno leti iz Rige za Oslo, Stockholm, Copenhagen i Trondheim. Norwegian trenutno ima baze u Oslu, Helsinkiju, Stockholmu, Copenhagenu, Stavangeru, Bergenu, Trondheimu, Alicanteu, Malagi i Barceloni.
Jedinom europskom long-haul LCC Norse Atlanticu nikako ne ide dobro. Kompanija ima tek 63% load faktora od početka operacija, a u II. mjesecu load faktor je pao na tragičnih 50%, dok je u I. mjesecu bio 52%. Kompanija nikako da dođe na zelenu granu usprkos činjenica da joj je management tvrdio da je naučio na greškama Norwegiana Long haul. Norwegian je na long-haulu skoro bankrotirao i nakon nadljudskih napora i ukidanja svih long-haul linija kompanija se čudnovato oporavila.
Air Nostrum i CityJet su 2019. pokrenuli postupak spajanja dvije kompanije u jednu. No, postupak je prekinuo Covid-19. Kompanije su stoga upravo reaktivirale spajanje i traže od EU dozvolu za isto. Air Nostrum u floti ima 39 aviona (CRJ200, CRJ1000 i ATR 72-600), dok CityJet ima 20 aviona (CRJ900). CityJet je u flotu prije par dana uveo i CRJ1000.
Vlada Portugala je dala otkaz CEO-u TAP Portugala Christine Ourmieres-Widener. Ona je ulovljena u financijskom skandalu od pola milijuna EUR. Otkaz je dobio i predsjednik uprave Manuel Beja. Ovakav skandal svakako nije trebao TAP-u netom pred privatizaciju. Kontraverze oko TAP Portugala se svakim danom povećavaju. Tako je vidjelo izašla vijesti da je Portugal dužan 189 milijuna EUR brazilskom Azulu, koji je u vlasništvu Davida Neelmana, bivšeg vlasnika TAP Portugala. Azul je dao pozajmicu za kapitalizaciju TAP Portugala koja mu nikada nije vraćena. Kako TAP kreće u privatizaciju i Azul traži da se reguliraju obveze prema njemu.
Britanska start-up kompanija Global Airlines je kupila rabljeni Airbus A380 sa kojim će pokrenuti letove iz Londona za SAD. Kompanija nije avion iznajmila nego kupila. Kompanija planira sa letovima krenuti u proljeće iduće godine. No, prije par dana kompanija je objavila da nabavlja još tri A380, tj. njih ukupno četiri. Kompanija će imati konkurenciju British Airwaysa i Virgin Atlantica, ali i četiri američke kompanije (United, Delta, American i JetBlue).
Nakon godina najave, Turkish će u XII. mjesecu ove godine krenuti sa letovima iz Istanbula za Melbourne sa Boeingom 787-9 preko Singaporea. Kompanija neće imati petu slobodu na letu Singapore-Melbourne. Linija će se započeti sa tri tjedna leta. Dalji planovi kompanije za idućih pet godina su da Melbourne postane nonstop svakodnevna linija, te da uvede letove za Sydney. Turkish posebno planira imati konektirane putnike za Australiju iz Zapadne Europe, bivše Jugoslavije i Grčke. MEB3 kompanije za Melbourne imaju 42 tjedna leta Emirates 3 dnevno, Qatar 2 i Etihad 1 dnevno, a od europskih kompanija za Melbourne leti još samo British Airways, dok od australijskih ove letove ima i Qantas.
U posljednjih šest mjeseci u Europi su bankrotirali Flyr, Flybe, Niceair, Voyage Air, Air Moldova i Holiday Europe.
Na Paris Air Showu Airbus je prodao 821 avion i to 9 A220, 740 A320obitelji, 20 A330neo i 52 A350. Boeing je prodao daleko manje, samo 356 aviona i to 2 B737BCF, 296 B737MAX, 48 B787 i 10 B777X. U ovim brojkama su i prodaje koje su potvrđene u Parizu, iako su već prije bile najavljene.
I na kraju jedna istinski dobra vijest. Sudski spor između Qatara i Airbusa je napravio prilično sramote i štete obije kompanije. Qatar je sudski pokušao dobiti zadovoljštinu od 600 milijuna EUR za napukline na boji na svojim A350. No, tijekom postupka Qataru baš i nije išlo dobro i dobio je rok za dokumente koje nikako nije htio podastrijeti sudu, a ako to ne učini sud je najavio obustavljanje postupka u korist Airbusa. Stoga ne treba čuditi da se napravila nagodba dvije kompanije. Kompanije su si sada najbolji prijatelji. Airbus se obvezao o svom trošku prebojati sve avione. Qatar se obavezao da će preuzeti postojeću narudžbu od 23 A350 i 50 A321neo samo sa tri godine zakašnjenja. Obije strane su odustale od sudskog spora gdje se spominjala cifra od dvije milijarde. Prema raznim izvještajima Francuski predsjednik Emmanuel Macron i Katarski Emir Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani su zapravo kumovali ovom sporazumu.
Ne znam što mi je veće iznenađenje da je Lufthansa otela ITA-u Air France-KLM ili da je IAG oteo Air Europu Air France-KLM.
Istina. A uvijek gubi samo AF-KL
Air France se mora ozbiljno trgnuti. Već godinama gube, a ovo su dva prejaka udara na njih.
Istina.
Opake stvari se dešavaju. A to je tek početak.
U pravu ste.
Opak clanak. Svaka cast g. Alen i velike cestitke. Vidi se da je velik trud ulozen u njega.
Hvala.
Svaka cast na clanku. Malo je rec krimic.
Hvala.
Bogami da krimić. I to kakav.
“Aeroflot ima prizemljeno 37 od 173 aviona, što je 21,4% flote.”
Nije istina. Aeroflot trenutno ima 22 od 171 aviona prizemljeno, sto je 12,86% flote. Cela Aeroflot Grupa ima 45 od 363 aviona prizemljeno, sto je 12,4% flote.
Sa druge strane, Lufthansa ima 38 od 328 aviona prizemljeno, sto je 11,59% flote. Cela Lufthansa Grupa ima 58 od 716 aviona prizemljeno, sto je 8,1% flote.
IAG ima 31 od 635 aviona prizemljeno, sto je 4,88% flote.
AF/KLM ima 27 od 532 aviona prizemljeno, sto je 5,07%.
Vidimo dakle da Aeroflot nije puno losiji od Lufthanse. Ne secam se da ste igde pisali o broju prizemljenih aviona Lufthanse.
Ne znam odakle vama ovi brojevi, ali moji izvori evedentno govore drugačije.
Lufthansa je bolja jer LGBTQJHGUIMKLJHZTRFH+ zastavu na svojoj stranici.
Nije duhovito.
Da, lijepo od Lufthanse sto daje podrsku LGBT
Kada ce gosp. Scuric napraviti nesto slicno? Zastava sa duginim bojama na stranicama ovog portala bi bila lijep znak podrske.
Moja podrška zajednici je evidentna i više nego dovoljna.
Svaka cast na clanku. Veliko postovanje! Jako puno podataka i sistematski obradjeno.
Hvala.
Ova saga o globalnom sukobu je nevjerojatan izvor informacija.
Sama činjenica da je došlo do dvadesetog nastavka je nevjerojatna .
Opisane su nevjerojatne situacije.
Da je ovo scenarij za sapunicu bio bi odbačen kao previše nevjerojatan.
A ono što me veseli je što su vaša predviđanja uglavnom točna. Svaka čast.
Možda ne bi bilo zgorega da napravite stranicu sa svim linkovima jer ovo je iskreno sjajno.
Hvala na pohvalama. Da ja imam ogroman postotak točnih predviđenja. Stvar ekspertize (u tome sam svaki dan po više od 10 sati), iskustva i logike.
I da, od 2017. se dešavaju nevjerojatne stvari u zrakoplovstvu. Upravo zato i imamo ovaj stalni serijal. Krimić, pravi tirler. Slažem se da bi ovo bilo odbačeno kao nevjerojatno za sapunicu 🙂
I upravo zato volimo zračni promet, jel se dešavaju ogromne stvari, jel se sve iz korijena promjeni u samo 5 godina i jel je toliko uzbudljivo, zar ne?
Što se tiče letova ITA-e za sever Afrike pre nekoliko godina sam leteo Alitalijom iz Rima za Maroko (Kazablanka) i avion je bio prilično pun. To je bio neki skoro pa noćni let (poleteo iz Rima oko 22:00).
Čitajući ove vaše pretpostavke oko mogućih akvizicija Aeroflota ne bi me čudilo kada bi ovi majstori iz vlade Srbije prodali Air Serbiju Aeroflotu. Oni su majstori za donošenje dugoročno pogrešnih odluka (sve moguće investicije umesto da daju domaćim izvođačima daju kinezima za njihove kredite). Pričati da je sto puta bolje uzeti i nepovoljniji kredit a dati domaćim firmama da rade projekte i grade mostove i puteve je gubljenje vremena. Tako da se bojim ako im iko priđe sa takvom ponudom za Aeroflot da će napraviti potez veka.
Da o mogućoj prodaji Air Serbie Aeroflotu smo već pisali.
Bas ce Aeroflot kupiti JU…
Zašto ne bi? Bilo bi to jako dobro za Aeroflot, tako bi se mogao razvijati izvan Rusije. Velika su kompanija. A nije da baš imaju prođu u ostatku Europe i dobrom dijelu svijeta.
Jer apsolutno nisu u situaciji trenutno za to, a pitanje je kada ce biti ponovo.
Takodje Srbija sigurno nece prodati nista nijednoj zaracenoj strani.
Je pitanje je kada će biti ponovo. Ali ni JU se sad ne prodaje pod svaku cijenu.
A Srbija kao ništa ne prodaje zaračenim stranama? Dajte me nemojte…
Srbija ne prodaje oruzje nijednoj strani u ratu. Prodaje neke druge stvari, ali one nemaju veze sa ratom, dok Ukrajini i doniranu masu stvari.
Srbija nece prodati Air Serbiu Aeroflotu. To je sigurno.
1. Niste govorili samo o oružju nego ste rekli “ne prodaje”. Drugo, kakve veze oružje ima sa Air Serbiom i Aeroflotom.
2. Zašto se ne bi prodala? Vučić očajno traži kupca. Mislim da je Aeroflot jedini realan kupac u ovom momentu.
Ako bi Aeroflot kupio Air Srbiju – Amerika i EU bi, u sadasnjoj situaciji, odmah zabranile sve letove Air Srbiji . Nema sanse da bi Srbija to dozvolila
Naravno da aad nema sanse. Pricamo kad stanu sankcije
Pa Aeroflot je htio kupiti Air Srbiju prije nego šta ju je kupio Etihad.
Daleko je to bilo od kupnje, ali pregovaralo se je.
Prodaja Air Serbie Aeroflotu bi morala da prođe uz žestoko podmazivanje najbitnijih ljudi u Srbiji. Kako znamo da niko iz vrha Srbije “nije sklon” korupciji ovo se neće desiti. Naravno šalim se ali vrhu Srbije nije bitno šta će biti sa Air Serbijom nakon prodaje dokle god su njihovi džepovi puni. A i vidimo da se ne trzaju baš previše na mišljenje EU ako su njihovi džepovi u pitanju. To je razmišljanje tipa posle mene potop! Naravno da ni Aeroflot neće ulaziti u taj biznis sada dok su sankcije jer zna da bi Air Serbia istog momenta osetila sve udare tih sankcija i da bi to sada bile bačene pare.
Da do ukidanja sankcija ništa od toga.
Sto se tice ITA-e, tacno ste uboli pricu. Maroko sumnjam da ce vratiti jer je RAM sada ozbiljna kompanija, ali znam da su za sada predvidjeni Bahrain, Jeddah, Riyadh, Dakar i Lagos/Kuwait, nakon dolaska prvih A321neo
Da, ali Lufthansa kaže da će ITA biti specijalizirana za Afriku i Latinsku Ameriku.
Mala korekcija, Wizz sada ima valjda samo 3 baze u Italiji jer su ostale pozatvarali. Trebalo bi da su to Rim FCO, Milano MXP i Napulj
Beze u Italiji su im:
Catania
Milano Malpensa
Napulj
Rim i
Venecija
Dakle u članku pište točno.
Bože gluposti
A što da vam kažem.