zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Države i aerodromi sa najviše letova za Dubrovnik

Zračna luka Dubrovnik je u 2024. godini imala 2,96 milijuna putnika, a najviše putnika za slijedeće države:

  1. Velika Britanija – 754.056 (udio od 25,52%)
  2. Francuska – 288.132 (udio od 9,75%)
  3. Njemačka 255.470 (udio od 8,65%)
  4. Italija 211.510 (udio od 7,16%)
  5. Hrvatska 182.470 (udio od 6,18%)
  6. Španjolska 149.602
  7. SAD 134.230
  8. Irska 131.942.
  9. Poljska 113.942
  10. Austrija 90.758

Među interkontinentalnim putnicima najviše ih je za SAD (134.230), pa za Kanadu (15.274) i Japan (9.784).

Istovremeno najviše putnika po gradovima je imala za:

  1. London – 391.678 (udio od 13,26%)
  2. Zagreb 166.216 (udio od 5,63%)
  3. Paris – 134.338 (udio od 4,55%)
  4. Dublin – 119.374 (udio od 4,04%)
  5. Manchester 111.384 (udio od 3,77%)
  6. Rim 95.492
  7. Beč 89.350
  8. Madrid 83.038
  9. Helsinki 74.858
  10. Frankfurt 58.734

 

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik

24 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Jedno pitanje kakva je logika da se zbog bure Avioni preusmjere za Italiju u Bari ili Split?Kada znamo da je Tivat naj blizi i bi li bilo logical ako se izgradi Aerodrom kod Trebinja da se tu preusmjeri avion koji ne moze sletiti na Cilipe? Inace lokacija Aerodroma Trebinje je bliza Dubrovniku nego sam Dubrovacki aerodrom.

ZL Ruđer Bošković

Zasto nema putnika iz BiH,vec oni lete do Tivta?

Skandinavija nisko kotira a imaju veliki potencijal.Vole i Jadran

Imate li podataka koliko je bilo putnika iz Srbije?

Hvala za info.

Po mom skromnom misljenju ako aerodrom Dubrovnik za 10 godina bude na 5 miliona putnika to ce but fantastican uspjeh

Sad smo na 3 milijona

Dubrovacka regija djeluje da je limitirana apsolutnim brojem putnika/turista koje moze prihvatiti. Uska je pobrsinom i sa ogranicenim kapacitetom. Jasno, DBV gravitiraju okolna podrucja ali i ona su slabo naseljena i razvijena za masovni prihvat veceg broja ljudi. Povecanje putnika na godisnjoj razini moguce je investiranjem u cjelogodisnji turizam i sadrzaje. Koji je gornji teoretski limit, kroz nekih 10ak godina, mozda i do 9 milijuna putnika? Jasno ako razvoj zracne luke bude i koraku sa time.

Ma nema beda, ne samo za 9, može bit i 15, preuzet će Trebinje sve to 😂😂😂

To Sanjine nek si im odgovorio.

Zanimljivo, no reći ću i očekivano. Ove brojke pokazuju koliko su posjetitelji Hrvatske iz anglo govorećih zemalja usredotočeni na hrvatski jug, s naglaskom na Dubrovnik i Split. Ipak, uvjeren sam kako dubrovačka zračna luka ima uvjerljivo najveći postotak ne – EU putnika i općenito letova u odnosu na bilo koju drugu hrvatsku zračnu luku. Ima i Split solidan postotak ne – EU letova i putnika, no držim kako je tamo postotak ipak osjetno manji.

Zanimljivo mi je vidjeti kako je broj putnika iz SAD-a (na izravnoj zrakoplovnoj vezi) ipak ispod 5% ukupnih putnika, a što ipak ukazuje kako taj toliko spominjani long haul baš i nije neka posebna priča. Jest to zanimljivo, no na samom terenu i nije nešto kada se usporedi s ukupnim brojem zrakoplovnih operacija i putnika. Naravno, neka te linije na dubrovačkoj zračnoj luci. Samo jedna opservacija…

U konačnici, iznenadio mme izostanak prikaza letova iz Turske odnosno Istanbula, no biti će onda kako oni nisu mpremašili ove zadnje na statističkom prikazu. Osobno sam to očekivao, no možda se ipak nađu u nekoj budućoj prezentaciji s obzirom na očekivana i najvaljena povećanja Turkisheve nazočnosti u dubrovačkoj zračnoj luci.

Kada spomenete Hrvatsku Kanadjanima i Amerikancima koji nemaju familijarne veze ili poreklo sa Balkana, vecina ce spomenuti samo dva grada, Dubrovnik i Split. Trece ime je Hvar. Nemojte me pogresno shvatiti, ali veci deo ne zna koji grad je glavni grad Hrvatske, ali dobro znaju obalu.

Nitko vas ne shvaća pogrešno jer to jest istina. Općenito, Kanađani i Sjedinjenodržavci su lošije informirani o Hrvatskoj nego ostatak Amerike, pri čemu mislim na Latinsku Ameriku, ako zbog ničega, a onda zbog nogometa.

Osobno sam ostao zaprepašten da mnogi iz Europe s naglaskom na Francuze, a posebno Baske iz Španjolske, toliko malo i loše znaju o Hrvatskoj. Stoga jest istina da u dijelu svijeta svoju veleposlaničku ulogu igra nogomet, a u drugom uz nogomet i južna Dalmacija. Osim toga, a ne pričam ja to uzalud, anglo govoreći gosti u Hrvatskoj u ogromnoj se većini usredotočuju upravo na naše dvije najjužnije županije. Nisu niti blesavi, no da robuju stereotipima i da se ponašaju po obrascima, to isto tako stoji.

Ma ne pričajte svaštai i ne generalizirajte. Kao i u svakoj drugoj zemlji, i Amerikanaca ima i bogatih i siromašnih, i obrazovanih i neobrazovanih, i pametnih i glupih, i zainteresiranih i nezainteresiranih za zemljopis, povijest i putovanja. I ima onih koji nemaju pojma o Hrvatskoj (ili bilo kojoj drugoj manjoj ili daljoj zemlji) a i onih koji o Hrvatskoj znaju sve. Naravno, ima i onih koji su čuli za Dubrovnik i/ili Split a nisu za Zagreb ali to svakako nije i ne može biti niti većina niti pravilo

Žao mi je, no to jest pravilo. Generalizacije proizlaze iz osobnog iskustva i tu nema ništa loše. Nego, ako ste gore pročitali što je napisano s pozornošću, shvatiti ćete da je po istoj toj generalizaciji Latinska Amerika pozicionirana kao ona koja puno bolje razumije hrvatske okolnosti. Isto tako, osobno sam doživio da su Francuzi i baš Baski u Španjolskoj puno lošije informirani o Hrvatskoj i od Sjedinjenodržavaca. Ništa loše, a niti sporno u tome… To su samo činjenice i ništa više. Kompravo, kom krivo.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!