JetBlue je izokrenuo svijet, te uspio nagovoriti DoT da iskoristi svoj utjecaj i natjera Amsterdam na slotove za letove iz New Yorka i Bostona. Slotove je prvo dobio za zimu 2022/23, potom i za ljeto 2023. i zimu 2023/24. No, sada je obavješten da slotove više neće imati za ljeto 2024. zbog restrikcija u Amsterdamu i smanjenja broja letova sa 500.000 na 440.000. JetBlue radi ovoga traži da se KLM-u zabrane letovi u New Yorku, jer smatra da je ovime prekršen sporazum o open skies Nizozemske i SAD-a. Prema najavama ukupno 24 kompanija koje nemaju djedovska prava na Amsterdamu bi trebale izgubiti pravo letova idućeg ljeta.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: JetBlue
Ovim gube svi, i putnici i kompanije i AMS. Jedino ako će te restrikcije olakšati život ljudima oko samog aerodroma. Imaće 10% manje buke i zagađenja. I nije neko dostignuće.
Koliko je teško dobiti slotove na Amsterdamu?
Nemoguće ih je dobiti.
Posto mi juce niste odgovorili, hajde opet.
Da li bi imalo smisla da JU pokrene letove za Roterdam posto ce biti gotovo nemoguce dobiti dodatne slotove na AMS.
JU ne moze izgubiti svoje slotove, ali tesko da moze dobiti dodatne.
Napisao sam: ne.
Zasto ne?
Air Serbia je legacy prijeovoznik oni ne lete za sekundarne i tercijarne aerodrome, ima letove za Amsterdam, ako treba povećati broj putnika za Amsterdam prvo mora sve letove prebaciti sa A319 na A320.
Air Serbia kao legacy prevoznik mora raditi na vecim frekvencijama, a ne na vecim avionima.
Konacno, za Roterdam lete i Swiss i British, pored Amsterdama.
Otvaranjem Rotterdama neće raditi na većim frekvencijama za Amsterdam. Air Serbia već ima dovoljno frekvencija za Amsterdam da može povećavati kapacitete. Kako god to je daleko logičnije nego da pokreće letove za drugoklasne i trećeklasne aerodrome.
Rotterdam je mali aerodrom na koji leti tek 8 kompanija, od čega tek dvije legacy kompanije. Smatrate da Air Serbia treba biti treća kompanija na aerodromu na koji ne lete ni Lufthansa, Air France, Iberia, SAS, Austrian, Aer Lingus, TAP, LOT, čak ni Turkish…
JU nema dovoljno frekvencija za AMS, nemaju ni 2 dnevna leta. Imaju preko zime 8, preko leta 10 letova nedeljno. Tek kada stignu do 14pw ide povecanje frekvencija.
Niko od njih ne leti za Roterdam jer svi oni imaju znacajne frekvencije za AMS, TK ima 28pw, LH ima 77pw, itd…
10 letova tjedno je OK, bilo bi bolje da je 14. No, uvođenjem Rotterdama se ne bi povećala frekvencija za Amsterdam.
I opet vas pitam, jel logično da Air Serbia bude tek 3. legacy i 9. prijevoznik uopće u Rotterdamu?
P2P putnici bi presli na jeftiniji Roterdam, te bi se povecali kapaciteti za isto trziste. Vrlo je upitno da li ce JU moci da dobije slotove da ide do 14pw na AMS.
Da, logicno je. Iako Roterdam ima malo legacy kompanija, to je zato sto sve velike legacy imaju brda frekvencija za AMS i nemaju potrebe da lete za obliznji aerodrom. To nije slucaj kod JU.
Majko mila, čovječe, to nema baš nikakve, ali ni najmanje logike. Legacy ne lete za Rotterdam, pobogu!
P2P ne bi bas presli na roterdam. onom ko ima para vise mu je stalo do 5 minuta do grada nego da se mlati nazad od roterdama. ako ista sekundarno ima smisla, onda je to nis-ajndhoven – ta je linija uspijevala i ranije.
Ma ljudi će odbarati jedan od 10 letova za Amsterdam i ni u ludilu neće letjeti za Rotterdam i onda više od sat vremena putovati do Amsterdama.
Ma nije ni samo 10, leti KLM i više. Čekajte da vidimo šta će Air Montenegro da uradi sa Tuzlom i Mastrihtom.
Ne putuju svi u Amsterdam, zar ne?!
Ogromna većina da
10 pw je u ovom trenutku sasvim realno, za više od toga ne, neće biti slotova a i jaka konkurencija KLM-a. Ostaje jedino logično postepeno povećavati kapacitet.
Apsolutno ste u pravu.
Koje su to kompanije? Tih 24.
Za sada još nije objavljeno.
Pa dobro, koje to kompanije nemaju istorijska prava na slotove?
One koje su dobile prava na letove u zadnjih 2-3 godine.
A to su?
Ja stvarno ne znam o kojim se kompanijama radi osim JetBluea.
Sto je najgore, KLM je najmanje kriv, ali ne vidim drugi nacin reperkusije osim tuzbi protiv Schiphola i nizozemske zelene vlade.
A da.
ma tuze se maksimalno, stiglo i do evropske komisije, digli se i amerikanci… bukvalno kuka i motika
moram dodati i to da niko nece plakati i kicmu lomiti za jetBlue. imaju 57% dolazaka na vrijeme u trecem kvartalu, operacije su im u raspadu. imaju oni dovoljno da rjesavaju i bez letenja u AMS. pritom je situacija u spiritu katastorfalna. zamislite kad su operacije u tako losem stanju da je ustvari dobra stvar katastrofalna situacija s pratt&whitney motorima (41 avion van pogona do kraja ’24, plus najava da SVI neo motori budu podlozni inspekciji i zamjeni – to je skoro 100 masina do kraja ’24!!). da sam ja u jB trazio bih novi posao jer ce spajanje sa spiritom biti vise nego glavobolja iz gomile razloga.
Niste u krivu.
Ovo sto Holandija radi je totalna budalastina i nema nikakvog smisla. Medjutim, AFKLM ne sjedi skrstenih ruku – sad vec skroz mislim da je kupovina udjela u SAS-u upravo vezana za rasterecenje AMS koriscenjem CPH kao treceg huba SkyTeama u Evropi. CPH je pozicioniran sjajno da bude konkurencija FRA prema Skandinaviji (pogotovo iz Sj. Am.). KLM-ova mreza prema Skandinaviji je ekstenzivna i duboka (skoro kao JU na Balkanu – 7 destinacija npr. u Norveskoj – to je ludilo). Samo prebacivanjem dijela ovoga na CPH (u slucaju da SAS udje u joint venture, ili postane dio AFKLM), dobija se solidno rasterecenje u AMS. Time se KLM moze fokusirati na letenje vecim avionima primarne destinacije.
Da to je najveća budalaština u povijesti zrakoplovstva.
Ako pratite malo tekstove , odnosno naslove u svjetskim medijima vidjeti ćete da se nabacuje sa floskulom : klimatska kriza – zdravstvena kriza. Te dvije stvari se izjednačavaju i dovode u vezu. Isti katekizam ponavlja i zloglasna WHO (provjerite stranicu). Vidjeli smo kako se rješavala prošla javno zdravstvena kriza…
Očekujte najgore. Nismo reagirali prvi puta, sad je gotovo.
Bome ste u pravu. I potpuno se slažem: zloglasna WHO.
pratim tekstove i ne povezujem te dvije stvari. lose odluke za vrijeme kovida je lakse pripisati opstem neznanju odnosno velikom odlivu mozgova iz drzavne sluzbe ka privatnom sektoru, nego nekim teorijama zavjere. niko se nije proslavio u kovidu osim mozda svedjana koji su balansirali i prosli relativno prosjecno.
u holandiji oni imaju vise problema – konkretno ogromna kolicina zemljista je pod farmama koje zagadjuju i vazduh i vodu i zaista imaju veliki problem, mozda i najveci u evropi zbog gustine naseljenosti. situacija sa shipholom je da je lijek gori od bolesti, jer ucinak nije veliki a steta moze biti, jer u preorijetnaciji s poljoprivrede, koncentracija ipak mora da bude na uslugama – sto podrazumijeva vise putovanja. da bi smanjili emisije gasova, pametnije im je da uvedu da recimo ne mogu da lete kompanije odredjenim tipovima aviona nego da uvode limite na broj letova. evo recimo delta leti na AMS cesto b734 koji je star 24 godine i koji gori ogromne kolicine goriva. delta moze da to prebaci na a330neo koji ima bolji “carbon footprint”. dalje, moze se zabraniti vise frekvencija manjim avionima cime bi se popravila situacija a rasteretili slotovi. znaci mora se ovome pristupiti kreativno. to bi imalo uticaj na KLM donekle, ali bolje nego da smanjuju do nekog proizvoljnog broja.
KLM je to i predlagao:
– motivacija novih aviona i demotivacija starih kanti koje zagađuju
– motivacija većih aviona i demotivacija onih malih
– otvaranje sadašnjeg business aerodroma Lelystad (sjeverozapadno od Amsterdama) za LCC koji bi tada napustili Schiphol (među njima i Transavia)
upravo to. ali promijenice se vlast i u holandiji i neko ce sahraniti i ovo ludilo. inace izaslo je vise detalja o ovome – slotove gube svi a ponajvise KLM. morace se dici neka prasina o vjestackom ubijanju ekonomije i doskora najboljeg (ako ne najveceg) huba u evropi.
da
Ma glupost neopisiva. I sad će doći do toga da zbog slot restrikcija kompanije povećevaju kapacitet jer ne mogu frekvencije. Leteće sve veće avione koji proporcionalno više zagađuju i bučniji su. I na kraju će rezultat biti isti ako ne i gori. Jedna populustička odluka kao i kod drugih zelenih vlada. Ali dobro, neko će se radovati. Eto CPH na primer.
@anon 10.03: siguran sam da WHO unatoč svim ovlaštenjima koje je dobila, nema više nikakvih šansi. Stanovništvo je u međuvremenu toliko sentibilizirano, da nema te sile koja može provesti eventualne planove koje si je WHO zamislio. A i politika koja je vodila zemlje u doba plandemije više nema nikakvog uporišta u stanovništvu, i zbog mjera koje je provodila gubi popularnost i gubi vlast. A novi koji dođu neće “uskočiti” na taj brod jer će htjeti zadržati osvojenu vlast. Biti će pokušaja, to da. Ali neće ništa time postići.
ma dobro sve to. ako bude ovako nesto relativno nevidljivo kao kovid, moguce da ce odgovor biti takav, no ako se pojavi neka kuga svi cemo sami sjediti kod kuce. poenta je bila da dosta odgovora nije bila zasnovana na nauci i tu nije kriva szo, vec vlade drzava. opet kazem svedjani su nekako zadrzali balans, imali relativno visoku smrtnost, ali nikako najvecu, te nemaju istraumatizovano, nezdravo, alkoholkizirano, udebljano stanovnistvo, i ponajvise djeca nisu propustala skolu.
Meni sigurno više neće prodati priču. Tri doze Pfizera da bi posle 2 meseca zakačio virus. Hvala lepo WHO.