zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Problemi koje ima Zagreb

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Zagreb

Tijekom godina smo raspravljali na zamaaero koji razlozi mogu biti što Zagreb nema više putnika. Jasno aviokompanije će biti motivirane ako im uprava MZL Zagreb da poticaje, popuste, privilegije, benefite, merketinške aktivnosti, no demotivirana ako se dignu cijene, pa je to razlog zašto je iz Zagreba otišao TAP, te zašto je Ryanair nezadovoljan i buni se.

No, u konačnici postoji i jako puno problema sa kojima se mora hrvati MZL Zagreb:

  1. Nedostatak putnika, stanovništvo je nakon Slovenije najbogatije u regiji, ali još uvijek je u relacijama Europske Unije vrlo siromašno i ima limitirane potencijala za letove.
  2. Strategija kompanija, npr. Wizz Air leti prvenstveno u Istočnoj Europi i naširoko izbjegava Hrvatsku i Sloveniju, evidentno ima značajniji broj letove samo u Splitu (36 tjedno), te nešto malo letove u Dubrovniku (11 tjedno) i Ljubljani (2 leta), ali ni u jednom drugom aerodromu Hrvatske i Slovenije nema letova. Svi ti letovi zajedno su daleko manje nego je kompanija imala u Beogradu i Skopju, a na razini su broja letova u Tuzli.
  3. Nedostatak kapaciteta kompanija, kompanijama avioni kasne (najviše je stradao Ryanair radi toga), oni ne uspijevaju pokrivati potrebe, pa režu aerodrome koji su ima manje profitabilni, što Zagreb svakako jest.
  4. U tom kontekstu su i prioriteti kompanija. Kompanija u prvom redu žele pokriti važnija tržišta, tržišta na kojima vode borbe (npr. dumping i dupliranje linija Lufthanse na tržištima koja želi pokoriti), tržišta koja su im strateški bitna, svoja domaća tržišta, tržišta na kojima imaju monopol ili dominaciju, te tržišta koja od njih traži država ili im za njih daje PSO.
  5. Loši potezi managementa i pregovori sa kompanijama. Tako je Zagreb još jednom digao cijene i postao najskuplji aerodrom regije, program poticaja nije napravljen dobro, management se nedovoljno bori za povratak letova Koreana, Emiratesa, Air Canade, TAP-a, Brusselsa, Swissa…, management nije dovoljno agilan u dovlačenju drugih prijevoznika pa su Luxair, airBaltic, Transavia, Swiss, Brussels, easyJet, Wizz Air pokrenuli letove za Ljubljanu, ali ne i za Zagreb, a Finnair i flydubai imaju više letova za Ljubljanu nego za Zagreb.
  6. Inercija kompanija je prisutna. To se najbolje ogleda u stagnaciji Croatie Airlines u Zagrebu, ali i Britisha, Aegeana, LOT-a, Eurowingsa, Finnaira, Norwegiana, koji stagniraju u Zagrebu, dok su Air France i Vueling i smanjio broj letova iz Zagreba.
  7. Prevelika konkurencija je ozbiljan problem. Zagreb ima prilično linija koje imaju konkurenciju, neke i tri prijevoznika (London, Paris, Frankfurt, Minhen, Amsterdam). Ovdje je posebno jaka konkurencija Ryanaira koji je dostigao 1,1 milijun putnika u Zagrebu i guši niz kompanija, ponajviše Croatiu Airlines.
  8. Dumping Lufthanse koja često ima jeftinije letove iz Zagreba za treće destinacije preko svojih hubova, nego što su nonstop letovi Croatie i drugih kompanija.
  9. Odnos sa Croatiom Airlines (npr. letovi za Zurich Croatie u code-share sa Swissom, za Bruxellse u code-share sa Brusselsom ili Copenhagen u code-share sa SAS-om) ili nekom drugom kompanijom, npr. Eurowings koji je u vlasništvu Lufthanse ne pokreće Berlin jer Lufthansa želi imati konektirane letove za Berlin preko svojih hubova.
  10. Masovno korištenje automobila, autobusa i vlakova. Zagreb je u središnjoj Europi pa je putovanje automobilom kratko (do niza gradova tek 3-8 sati), za neke gradova i brže nego avionom (Beograd, Beč, Budimpešta, Venecija, Split, Zadar, Pula, Osijek). Automobil je često jeftiniji (poglavito ako putuje njime više putnika), on je praktičniji (krećete kada vama paše, a ne kada je let), a i putnici su mobilniji na destinaciji (sastanci, posjet rodbini, daleko veća količina prtljage). Zagreb je odlično povezan sa europskim destinacijama autobusima, poglavito jeftinim Flixbusom, ima veze sa GoOpti prema svim okolnim destinacijama i aerodromima, a ima i niz linija vlakova. Zagreb je 2019. imao 176.734 polazaka autobusa i 98.185 polazaka vlakova.
  11. Putovanja preko obližnjih aerodroma je i dalje vrlo česta praksa putnika iz Zagreba. Putnici iz Zagreba masovno putuju iz Beča, Venecije, Trevisa, Budimpešta, Beograda, Zadra i Splita (ljeti), te Ljubljane (posebno charteri i leisure linije), no lete i preko Trsta, Graza, Klagenfurta, Linza, Salzburga, Bratislave, Pule, Rijeke, Tuzle i Banja Luke.

Sa svim ovim problemima se mora hrvati Zračna luka Zagreb. Oni svakako nisu mali i treba jako puno truda da se ove stvari anuliraju ili bar smanje.

50 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Slazem se s napisanim, ali bi dodao i manji interes turista zbog skupoce i nedovoljno hotelskih kapaciteta u Zagrebu. Problem s Ryanairom i ostalim niskotarivnim je sto oni smatraju da oni dovoze turiste i da bi oni koji od toga imaju korist trebali njima placati za to. Aerodrom od toga ima korist ako putnici potrose koji euro u shopu ili kaficu dok cekaju let. Grad, odnosno turisticka zajednica bas nije odusevljena idejom da nekom plate da im doveze turiste.
Tak da… tu ce uvijek biti natezanja, svejedno koja niskotarifna kompanija je u pitanju.
Svi zele samo zaraditi, nitko nebi investirao, i kao takvi smo preskup za ono sto nudimo onom koji dolazi.
Pa nitko ne dolazi u neki grad zbog aerodroma. Nego zbog onog sto taj grad ili regija nudi…

Zašto nema letova za Stockholm. Avioni Ryanaira iz Banja Luke puni do posljednjeg mjesta i to dva puta tjedno i još wizair mislim dva puta tjedno isto puni. Pola putnika je iz Hrvatske

Odlicna analiza, zaista!!

Pa da zračna luka Zagreb nije u koncesiji bilo bi puno bolje ovako se jeXXXXX sa turcima i turci jeXX nas

Pa da li je realno da Croatia salje Q400 za AMS!!!!!

https://ibb.co/gTDt9ZT

Pa svejedno, slati Q400 za AMS BILO KADA ne bi smelo da se dogodi!!!

Indikativno je da je u pitanju nedostatak putnika. 5 dana pred let ima karata u prodaji, a leti avion od 76 mesta umesto uobicajenog A319 sa 144 mesta ili A320 sa 174 mesta. Jasno da je doslo do promene tipa aviona zbog lose popunjenosti.

A sto bi onda imali let sa Q400 za AMS? Eto dajte nam razumno objasnjenje.

Kvar na avionima se zna 5 dana unapred??? Ma dajte me nemojte…

Ni operativni razlozi se ne znaju unapred 5 dana…

Znaci sve moze sem nedostatak putnika

Gospode Bože što ste naporni! OK: 08.11. je srijeda pa možda ima malo putnika. Te je svakako bolji potez letjeti sa punom dašenkom nego polupraznim 319 ili 320! I? Smak svijeta?

Bas dobar dio pojedinaca iz susjedstva na ovom portalu, traze svaku mogucu dlaku u jajetu kako bi pisali svasta o OU, a poseban im je trn u oku ZAG aerodrom – i to vrlo cesto budu neke tako nepotrebne nebuloze kao sto je tu slucaj. Kao da ih ZAG i OU nesto posebno ugrozava, a po broju putnika i destinacija je daleko manje nego BEG i JU. Chill ljudi…

Jedan primjer sljedeći čast trak idemo u Stuttgart zrakoplovom iz Zagreba nikako ne paše

Imamo eurowings cijena odlična ali leti samo dva puta tjedno pa nam nikako ne odgovara
Također baden baden ryanair isto 2 pw ne odgovaraju dani
I da odgovaraju opet bus vlak do Stuttgarta
Preko munchena ili Frankfurta sa presjedanjem karte idu preko 300 eura tako da nam je isplativije sa autom sto smo i odabrali nažalost

Cijene letova su u ovom trenutku visoke i za FRA i za MUC jer su mašine dobro popunjene. Ista je stvar i sa VIE: nema leta ispod 200 eura, prosječno se povratna kreće oko 240. I nije tu samo ZAG. Evo recimo jučer sam izdao VIE-HAM-VIE sa EW, 14.12. u 08.45 i 15.12. u 13.05
Cijena sa ručnom prtljagom 316 eura po osobi.

5. “Loši potezi managementa i pregovori sa kompanijama. Tako je Zagreb još jednom digao cijene i postao najskuplji aerodrom regije”

– Najskuplji aerodrom regije od 1.1.2024. je Beograd, a ne Zagreb.

7. “Zagreb ima prilično linija koje imaju konkurenciju, neke i tri prijevoznika (London, Paris, Frankfurt, Minhen, Amsterdam).”

– A koje to tri kompanije lete za Amsterdam iz Zagreba? Lete dve, a ne tri.

9. “Eurowings koji je u vlasništvu Lufthanse ne pokreće Berlin jer Lufthansa želi imati konektirane letove za Berlin preko svojih hubova.”

– Ovo je glupost. Pa EW leti za niz aerodroma iz Berlina za koje i LH leti iz svojih hubova.

7. Niko ne smatra EIN alternativom. Da smatra taj grad bi se prodavao kao Amsterdam East ili nesto slicno, kao kod Frankfurt Hahn ili Munich West.

9. Pa onda nema veze sa vezom to sto ste napisali za EW, vec je problem neke druge prirode.

7. OK i zasto se onda ne prodaje kao Amsterdam?

9. Pa ako vec leti EW iz Berlina za LH destinacije, onda to ne moze biti razlog da ne leti za Zagreb. Prosto.

7.
– Wizz prodaje FMM kao Memmingen/Munich West, dakle jasno naglaseno da je u pitanju alternativa Minhenu.
– Isto tako i Wizz i Ryanair prodaju Hahn kao Frankfurt Hahn, opet jasno naglaseno da je to alternativa Frankfurtu.
– Isto je i sa Paris Beauvais, opet jasno naglaseno da je to alternativa za CDG i ORY.
– Ryanair prodaje Barcelona Girona i Barcelona Reus, opet jasno naglaseno da je to alternativa za BCN.
– Ryanair prodaje Sandefjord kao Oslo Torp, opet jasno naglaseno da je to alternativa za OSL.
– Wizz Air prodaje Stockholm Skavsta, Ryanair prodaje Stockholm Vasteras, opet jasno naglaseno da su to alternative za ARN.

– MMX se ne moze prodavati kao CPH jer nije u istoj drzavi, pobogu!

Dakle, da, svi gradovi koji se smatraju alternativama se prodaju tako. EIN nije alternativa za AMS.

9. OK, a sto onda FR ne leti ZAG-BER? Ili na primer easyJet?

7. To sto Ryanair nesto ne radi ne znaci ama bas nista. Wizz Air to radi.

9. Pa sta? FR je otvorio ZAG-DUB iako na njoj nije mogao dobiti popust. Isto tako i ZAG-FCO.

Zasto onda ne i ZAG-BER?

Pa sta ako ne leti easyJet? Dovedite ga.

Nije bitno kako se prodaju nego kako ih putnici koriste. A putnici mahom koriste EIN da stignu do Amsterdama.

Koriste ga i kao alternativa Briselu i Diseldorfu.

Manje ali da. Brisel ipak ima CRL kao pravu alternativu.

Ne otvaraju EIN kao alternativu vec Rotterdam

Majko mila Swiss je upravo najavio letove

Tek ce sada da jure na Rotterdam jer je on prava alternativa a ne neki tamo EIN koji je na samom jugu drzave.

Ja mislim da je politika nacionalne kompanije najveći problem. Neki gradovi bi bili kao i Zagreb da nacionalne kompanije ne forsiraju letove za svoje hub-ove makar oni i ne bili profitabilni

Vezano za točku 11 – jedan problem kojeg sam već spomenuo u komentarima, a koji mene jako, najviše iritira i smeta, a to je da su cijene avio karata ne samo iz Zagreba, nego iz Hrvatske kao zemlje osjetno više nego u susjednim zemljama, i to je GLAVNI RAZLOG radi čega pogranična područja RH koriste zračne luke u Beču, Budimpešti, Trstu, Beogradu ili Veneciji. Taj problem postoji već 30 godina, slično kao što su određeni proizvodi u trgovinama u RH skuplji nego u Sloveniji ili Italiji, tako je i sa avio kartama. Avio kompanije deru, varaju građane RH, ne postoji niti jedan opravdani razlog za to.

Da imaju pravu konkurenciju u nacionalnom prijevozniku, spuštali bi cijene. Ovako, mi spuštamo gaće jer je “flag carrier” jadni i poniženi sluga kojim upravljaju korumpirani političari preko svojih aparatčika

Kako 3 kompanije mogu biti prevelika konkurencija u jednom glavnom gradu?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!