Lufthansa grupa je smanjila broj letova za Beograd. I dok je linija Frankfurt-Beograd imala 19 letova tjedno u VII. mjesecu, a u jednom momentu čak i 21 let tjedno, sada je Lufthansa spustila broj letova na samo 13 tjedno (svaki dan dva, osim srijedom jedan). Istinski ogromno smanjenje, niti 2 leta dnevno u prosjeku. Za Minhen kompanija leti 13 tjednih letova, za Beč je Austrian povećao sa 16 na 17 letova i za Zurich je Swiss smanjio sa 21 na 20 tjednih letova. To je 63 tjedna leta.
Istovremeno Lufthansa grupa i Croatia u code-share lete 34 leta za Frankfurt, 5 za Minhen, 10 za Beč, 6 za Bruxelles i 11 za Zurich, što je 66 tjednih letova. Ovo znači da je Zagreb ponovo preskočio Beograd u broju letova prema hubovima Lufthansa Grupe i to za 3 tjedna leta (5%).
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Swiss
Dace bog da ce ta firma propasti….iskreni im to zelim
Koja ta grupa? Lufthansa??? Bogami teško. Jako teško.
Ja sam učio u školi srpsko-hrvatski. U Hrvatskoj se predmet zvao hrvatsko-srpski. I do današnjeg dana sam bio ubeđen da ga perfektno govorim, osim akcenta, i da me svi bez i najmanje dvoumljenja rrazumeju. Vidimo i da se mala deca lepo razumeju. A kada su tačno uvedena ta nova pravila u hrvatsko-srpskom jeziku? 1991. ili tu negde?
Nema šanse da obični mali Ante zna kako se u originalu piše baš svaki mali grad na ovom svetu. A kako pišete imena geadova i sela na primer po Hrvatskoj, Srbiji ili bilo gde u SFRJ za koje do tog trenutka obični Ante nije čuo ili pročitao njihov naziv?
Što se tiče samog članka. Kakve premise takvi i zaključci…
U hrvatskom jeziku uvijek smo pisali gradove u izvornom obliku. I 1970. i 1980, te ovo pravilo nije uvedeno 1990.
Kako to mislite obični gradovi i sela u Hrvatskoj? Svašta, pa pišu se u originalu kako se i čitaju, Glina, Sisak, Split, Zagreb, Pula… ne razumijem vas!
Ne znam više kako vam se ne riga od ovih rasprava. Pa svako malo se piše tko ima više a tko manje letova prema Frankfurtu. Dosadili ste Bogu i ljudima sa ovom patetičnom usporedbom.
O da…
Zašto Zurich, a ne Munchen, nego Minhen?
Zato što se u Hrvatskom jeziku neki gradovi imaju svoja imena poput Bukurešta, Budimpešte, Napunja, Venecije, dok se neki pišu kao na izvornom jeziku poput Bruxellesa, Zuricha, Stuttgarta…
Napunja????
Napulja.
Kako se zna kako se koji grad piše?
Ima neki spisak, baš me zanima.
Vidim da se jedan grad iz Nemačke piše u originalu, drugi na hrvatskom. Prilično zbunjujuće, nije ni čudo što ljudi toliko greše.
Odlično pitanje. Neki dan je bio tekst o avionu Čaušeskua, napisano je bilo da sam jedva shvatio o kome se radi pa pomislih oni rumunski pišu u originalu a sad vidim autor kaže da je Bukurešt izgovor na hrvatskom pa se pitam zašto su Čaušeskua prekrstili u CEAUSESCOV, komplikovan taj hrvatski izgleda a ja mislio da ga znam. Kako li je tek seljaku iz Slavonije.
Ceausescu je prezime, a ne ime grada. Kao i Churchill, Thatcher, Freud, itd.
Čaušesku i Bukurešt su lične imenice pa bi pravilo trebalo da bude isto
Ne bi trebalo biti u hrvatskom jeziku. Mi ne pišemo apsolutno sve kako se čita. Causecsu je prezime te se samim time ne mijenja ništa u pisanju.
Ok, koliko sam shvatio pravilo ne postoji, slobodna interpretacija neke vrste.
Nije istina. Pravila postoje. Sve se piše izvorno, osim gradova koji imaju hrvatske naziva poput Beča, Bukurešta, Napulja…
Po čemu je Bukurešt hrvatski naziv, npr? Onda isto važi i za Ženevu, Cirih.
Po kom pravilu se posle rimskih brojeva stavlja tačka?
U Hrvatskom jeziku se iza rimskih brojeva stavlja tocka. Zurich se pise ovako.
To je hrvatski jezik, nije srpski.
Znači da smo poliglote!!!
🙂
Nop, nije.
Tako je. I zato se piše u originalu.
Ha tako se piše.
Stvarni su prilično definirane. Ima samo par dvojbenih imena (Kopenhagen/Copenhagen npr.).
Piše se Munchen na hrvatskom. Ako dodete u zračnu luku i pogledate listu letova na hrvatskom voditi ćete da se piše Munchen. Isto će vam i pisati na reklami HŽa.
Autor piše Minhen i Stuttgart, gradovi, oba u Njemačkoj a stil pisanja drugi, možete li to objasniti?
Zato što se tako piše. Kao što se piše i Beč i Innsbruck, iako su u istoj državi.
Odličan primer.
Kod Beča je jasna stvar, kaže se i piše isto.
Ali kako average Ante da zna kako se piše Innsbruck, ako se isto čita, Insbruk, kako god ga napisao? Jel ima neki manual?
Jako zbunjujuće.
Ma nije. 99% gradova pisemo kako se pisu oruginalno. Samo oni koji imaju hrvatski naziv pisemo hrvatski (Bec, Napulj, Rim, Budimpešta, Bukurešt).
Originalno pišete i ruske gradove i kineske?
Samo Peking, vec se Shanghai pise originalno.
Jako dvojbeno. Neki pišu Minhen, Neki Munchen, neki Munich.
Zanimljiva off topic rasprava. Ja osobno ću napisat Rim, Trst, Napulj, Venecija, ali Bologna, Firenza, Catania, Lecce. Napisat ću i München ali i Pariz a ne Paris. U anglosaksonskom svijetu mi ne pada napamet nijedan grad kojeg ću napisat “po Vuku” nego isključivo u originalu. Svakako Atena i Damask, također Bagdad a ne u engleskom originalu, ali Riyadh i Kuwait. Baš ću potražit pravilo
Tako je. Od svega sto ste napisali ja samo pisem Minhan.
Nije mi jasno. Zakljucak clanka je “Ovo znači da je Zagreb ponovo preskočio Beograd u broju letova prema hubovima Lufthansa Grupe i to za 3 tjedna leta” a u racunici pre toga se broje samo letovi Lufthanse iz Beograda ka svojim hubovima bez uracunatih letova AirSerbie ka Frankfurtu, Cirihu i Becu. Dok se u slucaju Zagreba broje i letovi Croatie.
Sada ćete dobiti genijalan odgovor, nisu u cod share! A mora i Zagreb u nečemu bolji biti, nemojte biti sitničavi.
Ne mora Zagreb u nećem biti bolji…
Genijalni odgovor? A zar je to netočno?
Netačno je da je Zagreb preskočio po broju letova prema LH hubovima aerodrom u Bg, to nije istina. Koliko letova imaju LH i AS iz Beograda prema LH hubovima a koliko LH i CA iz Zagreba? Jednostavno iz Beograda ima više letova, jednostavno zar ne?
Lufthansa i Air Serbia nemaju code-share i ni na koji način ne surađuju. Ovaj članak je o Lufthansa grupi i njenom najbližem mogućem partneru Croatiji Airlines.
Kažete da je vijest o LH i njenom najbližem partneru CA a onda kažete da je aerodrom Zagreb preskočio aerodrom Beograd po broju letova prema LH hubovima što ne odgovara realnosti jer iz Beograda prema LH hubovima osim LH leti i AS, tako da opet ste pomješali aerodrom i avio kompaniju.
Nop, ovo je članak o Lufthansa grupi i stoga je sve pisanje na tu temu isključivo o tome.
Ali ste na kraji ipak napisali ovo
Ovo znači da je Zagreb ponovo preskočio Beograd u broju letova prema hubovima Lufthansa Grupe i to za 3 tjedna leta (5%).
A to jednostavno nije istina.
Da to je istina. Jel je članak pisan o LH grupi i ovo se odnosi na LH grupu u Zagrebu i Beogradu. Članci se tako pišu i sigurno neću pisati kobase od tri reda samo zato jer bi netko mogao razglabati o tome da Air Serbia ima još 4 leta prema Frankfurtu.
Pa naravno da BEG ima vise kada se uracunaju OS i LX.
Pa i to su čvorišta LH, naravno da i njih računamo.
A zar ih netko ne računa?
Kazete “iskljucivo o Lufthansa grupi”. Nisam znao da je Croatia clan Lufthansa grupe.
Pa i nije ali se mnogo “volu”.
4 puta sam objasnio odnos Lufthanse i Croatie i bogami neću i 5 puta. A vi ako to ne želite čuti, ja si tu ne mogu pomoći.
To niko ozbiljan ne prihvata kao argument.
A bogami to svatko ozbljan prihvača kao argument.
Joint venture ili najjači mogući code-share koji je skoro joint venture ja kao da jedna kompanija operira ne liniji. To je tako u svijetu, to je zrakoplovni standard i potpuno je svejedno prihvatili vi to kao argument ili ne.
Joint venture nema veze sa LH-OU odnosom. U JV dele se izmedju ostalog I profiti I gubici. Na ZAG FRA nema nista slicnog vec se iskljucivo radi o kodser sporazumu.
Tako je, JV i kodšer uopšte nisu ista kategorija, čak ni slična.
Da nisu ista kategorija. Slična jesu. Napisao sam analizu o jointe venutre prije otprilike dvije godine.
Apsolutno ste u pravu. Autor se zanosi nekim nerealnim idejama i voleo bi da OU ima JV sa LH ali Mutti kaze nein, nein. Niste nam zanimljivi.
Joint venture potpisuju samo velike kompanije, ne potpisuje velika kompanija joint venture sa malom kompanijom. Zar je netko rekao da Lufthansa i Croatia imaju joint venture?
Zar je netko napisao da su Croatia i Lufthansa u joint venture?
To se znalo od pocetka i povecanje je bilo samo privremeno, ograniceno na oko 14 dana.
To zna i autor ali ovako zvuci mnogo bombasticno pa mu se valjda zbog toga svidja.
I jos je vrlo zanimljivo da kad govori o brojevima putnika na aerodromima (poslednji primer SPU) ne pominje ostale aerodrome u okruzenju ali cim BEG dobije negde manji broj letova odmah je tu komparacija sa Zagrebom.
Naravno iako OU nije deo LH grupe autor ih zajedno racuna u code share-u. Srcu mu je valjda onda lakse.
Iskreno ja nisam znao da će povećanje biti samo privremeno. Lufthansa ne radi povećanja za samo par dana.
Dakle apsolutno nije istina ovo što ste napisali. Kompariram uvijek. Čak sam napisao i analizu u kojoj sam opleo po Zagrebau u usporedbi sa Beogradom pod naslovom “Zašto Zagreb stagnira dok Beograd rapidno raste”:
https://zamaaero.com/29/06/2021/analize/kolumna-alena-scurica-zasto-zagreb-stagnira-dok-beograd-rapidno-raste/
Pobogu, kako onda možete izjaviti tako što? Ovo što ste napisali je baš zlobno.
Već sam četiti puta napisao odnos Croatie i Lufhthanse u Hrvatskoj, peti bogami neću.
Vi niste znali da ce povecanje biti privremeno a napisali ste na vasem sajtu dana 06.07.2021 sledece
“Ipak već u idućem tjednu (od 19. do 25.7.) Lufthansa smanjuje broj letova na 15 tjedno (svaki dan 2 osim ponedjeljaka 3), a nakon toga na 14 tjednih letova (svaki dan 2 leta).”
Dakle, apsolutno je istina.
Takodje kad je u pitanju Split i poredjenje vi te 31.7 napisali sledece
“Ne. U ove vijesti već mjesecima ne radimo usporedbe, nego samo pišemo što ima konkretan aerodrom.”
Ako je zlobno navoditi vase citate prihvatam da sam zloban.
Napisao sam to, ali nisam znao da će još dodano smanjiti broj letova.
Da u vijestima koje su poput Splita (i drugih aerodroma regije, to radimo već mjesecima) pišemo samo o tom aerodroma i ne vršimo usporedbe. U drugim člancima, poglavito analizama pišemo usporedbe stalno i konstantno. Dao sam Vam link čak i na analizu. Ne mogu vjerovati da ste tako što napisali.
Pa cemu brisanje g.Scuricu?
XXXX
Ne vidim smisala u ponavljanju argumenata.
Od prvog dana je povecanje bilo privremeno jer su vozili Induse.
To je bilo prije Indusa. Kako god, bilo je privremeno, stoji, no svejedno je kompanija smanjila sa 15 na 13 tjednih letova. I to jest vijest. Bila je vijest kada je Austrian smanjio jedan let za Zagreb (i onda ste se naslađivati i pisali stotine komentara o tome kako je to početak kraja Zagreba), ne vidim razloga zašto onda sada arlaučete ako je vijest da je Lufthansa smanjila dva leta za Beograd?
LH nije nikada imala 15 vec 14. U te dve nedelje povecali su preko 14 ali samo privremeno zbog navale Indusa koji su poceli da dolaze. U junu ih je bilo oko 2700. LH je povecala BEG u julu tako da se poklapa. Ne budite hejter, jednostavno je tako svidelo se to vama ili ne.
Kakav hejter što pričate vi? Kajgot. Lufthansa je letjela 15 letova tjedno.
Zagreb kida!
Je baš…
Neka je Zagreb u nečemu bolji od Beograda.
Biće još gore, predviđam poslje brojeva u julu 500.000 vs 1.350.000
Pa sad nije da je ovo jedino…
U čemu je još bolji? Konektiranost?
Broj najvećih kompanija Europe, novi i ljepši terminal, long-haul linije (naravno do covida-19).
Ako članak pišete o trenutnim dešavanjima onda long-haul linije prebacite kao prednost Beograda a ostalo neka ostane. Ljepota je stvar ukusa i naravno da ne doprinosi povećanju prometa na aerodromima jer kao što vidimo već godinama “ružniji” aerodrom se velikim koracima odmiče od mlađeg i ljepšeg. Prisustvo najvećih kompanija takođe nije pomoglo Zagrebu da smanjuje razliku između 2 aerodroma. Tako da džaba vam sve to navedeno.
Čovječe, vi ste nevjerojatan. Pitali ste me što je bolje kod Zagreba i ja sam Vam odgovorio. A sad razglabate o potpuno drugim stvarima. Ovo postaje istinski smješno.
O drugim stvarima? Pa Zagreb nema long haul linija a ako se vraćete u prošlost onda je i donedavno AB imao više letova LH nego Zagreb pa samim tim ovaj članak postaje besmislen kao i ovaj vaš odgovor!
LH je imala više letova za Beograd nego za Zagreb točno 14 dena. I kakve veze ima trenutno stanje long-haula, ja sam samo naglasio u čemu je Zagreb bolji. To što privremeno nema long-haul (a imat će ga od iduće godine i to bitno više nego BEG) radi Covida-19 je upravo to, privremeno.
I sad ja vas ne razumijem, majke mi. Čemu ova preblentava rasprava? Nitko ne dvoji da je Beograd bio daleko iznad Zagreba, da je u Covidu-19 još više odmakao, iako je imao teže mjere nego Zagreb. No, da, nećete povjerovati, ali Zagreb ima neke stvari bolje od Beograda. Užas, odmah to popljujte, omalovažite i tvrdite da činjenice nisu činjenice nego da je stanje zapravo drugačije nego pokazuju činjenice.
Koji kompleksaši, majko mila.
Lepo… evo sada čemo tim long haul linijama pre Covida da se vozimo… Jupiiiii
Iduće godine hoćemo.
I po broju regionalnih aviona koji tamo slecu.
?????
Sve je to još nestabilno i podložno promjenama. COVID mjere su veliki faktor, i nitko nezna što će biti sutra. Turisti prilično izbjegavaju letenje, radije biraju automobil. Prošle godine kada je HR stavljena na crvenu listu UK oko 15.8. puno turista je hitno kupovala karte da se vrati u UK i izbjegne obveznu karantenu i to nije bilo nimalo jeftino. Promjene frekvencija su učestale i oni koji rade rasporede u kompanijama ne spavaju mirno. Svi pokušavaju umanjiti gubitke i maksimalno iskoristiti ljeto. Postići dobar LF i broj frekvencija u ovim uvjetima je nemoguća misija.
Upravo tako.