Management Zračne luke Zagreb je uspio napraviti da Zagreb ima više putnika nego 2019, da je iznad prosjeka Europe za nekih 7-8 postotnih bodova i tu mu nema itko što za prigovoriti. Oni su uspjeli odlazak kompanija iz Azije i Kanade (Emirates, Korean, Air Canada) kompenzirati dolaskom Ryanaira koji im je donio preko milijun putnika.
No, nakon toga koncesionar ponovo pokazuje ponašanje koje je imao prije Covida-19, a to je da ne želi jak rast već da isti bude 4-5% godišnje kako bi se što kasnije morao nadograđivati terminal. Naime, koncesionar sada ima oko 3,7 milijuna putnika, a kada će imati 5 milijuna mora dograditi terminal za što mu je potrebno bar 70 milijuna EUR. Koncesionar, naravno to ne želi i pokušat će ovaj postupak maksimalno usporiti. Povećanjem broja putnika od 5% godišnje koncesionar će morati investirati tek 2030. Ako bi postotak bio manji i kasnije. Istinski žalosno za Zagreb i nevjerojatno da je vlast mogla napraviti tako veliku glupost sa koncesijskim ugovorom da joj se ovako što desi.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Dodao bi u raspravu i da CTN obnavlja i širi flotu (potpisan ugovor za 15 komada A220), i sasvim sigurno planira proširiti i mrežu letova, a Zagreb je glavna baza.
Nešto ne vidim da šire mrežu linija iz Zagreba. Nisu još ni obnovili 8 linija iz 2019. Istovremeno se napadno šiti Split i ostale jadranske luke.
Kako je moguće da je ugovor napravljen tako da se koncesionaru više isplati da ograničava rast, kako ne bi morao da proširuje terminal?
To je onda potpuno amaterski napravljeno!
Dalje, kako je moguće da se država Hrvatska nije zaštitila nekom klauzulom koja bi omogućila raskid štetnog ugovora – ako je istina ovo što tvrdite, onda je to itekako štetan ugovor?
A što da vam kažem? Kada se potpisivao koncesijski ugovor jasno sam rekao da smatram da će biti štetnih stavki jel s jedne strane imamo hiperplaćene odvjetnike, ekonomiste i druge stručnake sa plaćama preko 100.000 EUR, a sa druge potplaćene državne službenike koji jedva čekaju da odu kući. I vi se čudite da su ugovori takvi?
Ne radi se ni o preplaćenim odvjetnicima ni o potplaćenim službenicima nego o Mafijaškoj hobotnici u vrhu vlasti u HR. Zato nam je tako kako je ali Vi to uporno odbijate priznati, idealizirajući situaciju u HR i komentirajući redovito posljedice, a ne uzrok problema. U zrakoplovstvu u HR ali i svim drugim segmentima života i društva
Sigurno sa hr strane nisu sudjelovali (samo) drzavni sluzbenici jer za to nemaju znanja niti je njihov core business. Angažirani su gotovo sigurno vanjski stručnjaci, naročito oni koji se bave koncesijama i tom vrstom posla. Nije to baš pisanje ugovora o radu da svaki pravnik može za par sati napisati.
A što se tiče raskida ugovora, ta klauzula svakako postoji kao u svakom ugovoru. Samo je pitanje koliko se to isplati jer se plaćaju penali i koliko to država želi, može, zna itd.
Na kraju krajeva, država ima apsolutnu kontrolu nad vlasništvom OU pa ne čini ništa da uvjetuje otvaranje linija iz Zagreba ili jačanje kapaciteta upravo u glavnom gradu. Da želi, OU uz ovakve brojke, povećanjem kapaciteta i broja linija može sama potegnuti i povećati brojke do tih famoznih 5 mil putnika.
Je čudo jedno od angažiranih stručnjaka. Dok se taj ugovor dešavao svi smo bili zadivljeni silinom vanjskih stručnjaka koji su bili anagažirani.
Ovo su sve nekakva opravdanja, a zaboravlja se najbitnija stvar – potraznja. Kada ima potraznje kompanije ce doci same, bez toga da ih neko zove da dodju, jer mogu da naprave profit.
Zaboravlja se i da ZAG nema znacajan broj transfera koji se racunaju duplo.
To nije istina. Činhjenica je da je Zagreb najskuplji aerodrom u regiji. To je i te kako važna demotivacija kompanijama, ali i putnicima radi cijene karata.
Pa zasto je najskuplji aerodrom u regiji?
Ni Beograd nije nesto mnogo jeftiniji, pa ipak dolaze svake godine nove kompanije, a postojece se sire, Wizz Air u dve godine duplirao bazu, itd. Ove godine su dosli airBaltic i Jazeera.
Beograd je jeftiniji aerodrom. I zato je logičnije da dolaze nove kompanije.
Jeftiniji je neznatno do kraja 2023. godine. Razlika je sada manja od 1 EUR.
Od 1.1.2024. BEG povecava cenu putnicke takse na 20,18 EUR.
ZAG ima do daljnjeg 19,67 EUR.
Stoga to nije odgovor na moje pitanje.
O cemu vi pricate? Rezultati Zagreba su ocajni. Na kraju Q3 2023 on je bio na 114. mestu u Evropi. To je istinski, puno previse lose. Ne moze se to spinovati da bude nekako dobro.
A u članku negdje piše da je to dobro?
Opravdavate da su rezultati super jer su iznad EU proseka. Oni moraju biti mnogo vise iznad proseka kako bi ZAG usao u top 100.
Pobogu ako su rezlultati bitno bolji od EU prosjeka onda je to istinski dobro i treba čestitati.
Zagreb se ne poredi sa EU.
Zašto pobogu ne. Zagreb je u EU.
Jer je EU jako sirok pojam. U toj EU imate Francusku i Nemacku koje su daleko ispod 100%, UK takodje, dok su ostale drzave iznad 100%. Nekonzistentno trziste.
Iz tog razloga se gleda region datog aerodroma, u slucaju Zagreba se gleda istocna Evropa. Istocna Evropa ima daleko veci procenat nego zapadna Evropa.
Zagreb nije Istočna nego Središnja Europa.
Istočna Europa više nema DALEKO veći procent nego Zapadna. Sada je razlika u nekih 4-5%. I Istočna Europa ima manji postotak nego Zagreb trenutno.
Zagreb je Europska Unija i jasno da će se on uspoređivati sa svojim osnovnim tržištem, tržištem gdje je 77% svih njegovih letova.
A kakve veze sa Zagrebom ima neki Helsinki ili Dablin sa svojim rezultatima iako su oni u EU?
I sad ako oni kojim slucajem imaju lose rezultate onda treba se tesiti i reci kako smo eto mi dobro jer je Dablin jos losiji???
Tu negde imate veliki problem sa logikom.
A nema? Majko mila. Mi govorimo o EU prosjeku pobogu. O EU u kojoj je i ZAG.
Razmatraju se svi moguci i nemoguci razlozi zasto Zagreb nema vise putnika (Koncesionar koci!?!) ali ne i onaj najverovatniji – Zageb nema potencijal za vise putnika (pogotovo kad nema vise transfernih putnika)
Majko mila kako nema? Ryanair je pokazao koliko potencijala ima. Niz kompanija koje su logične da lete iz Zagreba ne lete. Masa putnika putuje iz Beča, Budimpešte, Beograda, Zadra, Splita, Vencije, Trevisa, čak i iz Ljubljane (posebno chartere), Pule, Rijeke…
Razmatraju se svi moguci i nemoguci razlozi zasto Zagreb nema vise putnika (Koncesionar koci!?!) ali ne i onaj najverovatniji – Zageb nema potencijal za vise putnika (pogotovo kad nema vise transfernih putnika)
…………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Može samo jedno pitanje? Hipotetski, naravno.
Da su ostale sve kompanije koje su letjele u Zagreb 2019.g. ukljućujući Croatiu sa svojom mrežom iz Zagreba 2019.g. plus da je došao Ryan (kao što je i došao) da li smatrate da bi Zagreb sada na kraju 2023.g. i dalje imao 3,6-3.8 mil. putnika ili bitno više?
Po vašem razmišljanju ispada da bi se sve vrtilo ispod ili oko 4 mil. putnika jer nema potencijala za više.
A to je neprihvatljivo razmišljanje. Pogledajte samo kako se razvijaju Ryanove linije za Malagu, Maltu i sl…
Toga uopće nije bilo prije Covid-a, a sada lete tamo skoro na daily bazi….
Lanzarote linija još nije niti krenula,a već postaje cjelogodišnja iako je bila planirana samo u zimskom periodu. Nebi me uopće čudilo i da ju povećaju na 2pw…..
A da je koncesijski ugovor loš, loš je….
To pričaju svi stručnjaci. Onaj Hajdaš-Dončić čim otvori lalovku i počme nešto kritizirati sadašnju vlast, treba mu momentalno istu začepiti sa ZL Pleso……
Potpisujem
A zašto je neverovatno da je vlast napravila ovakav glup posao, nije baš da imate mnogo primera pametnog posla vlasti? Čudno bi bilo da je obrnuto. Korupcija, Alene, korupcija.
Nažalost tako je.
Pravo je pitanje da li u kojoj mjeri management zračne luke može utjecati na to koliko će ona imati putnika. Sigurno da može, ali od svih faktora koji utječu na promet zračne luke najmanje je bitna zračna luka. Najveći problem Zagreba je slaba potražnja za letovima zbog cijelog niza razloga koji nemaju veze za upravom zračne luke. Problemi Zagreba su slaba turistička atraktivnost Zagreba (u odnosu na Beograd ili Budimpeštu), slaba kupovna moć stanovništva i slabo gospodarstvo, geografska rascjepkanost RH radi čega veliki broj putnika koristi druge zračne luke u RH, konkurencija drugih zračnih luka u bližem okruženju (Trst, Ljubljana, Budimpešta, Beograd, Venecija) i sa tim u vezi osobito su problem previsoke cijene karata iz Zagreba u odnosu na te zračne luke. Ne znam u kojoj mjeri uprava zračne luke može utjecati na cijene avio karata, jer su one prije svega politika kompanija, ali previsoke cijene karata su JAKO VELIKI PROBLEM ZA ZLZ, MOŽDA I NAJVEĆI!!!! Uprava nezainteresirana za povećanje prometa sigurno doprinosi slabom rastu putnika, ali po meni najmanji problem je u upravi zračne luke.
Slaba turistička aktivnost Zagreba spram Beograda? Vi se šalite?
Slaba kupovna moć stanovništva? Ona je najveća nakon Ljubljane, daleko veća nego u Beogradu, Sarajevu, Podgorici, Skopju…
Jasno da sama zračna luka daleko najviše može utjecati na broj prijevoznika, linia i broj putnika. Negativno ako su cijene usluga visoke (a Zagreb ima najviše cijene u regiji), pozitivno ako se napravi dobar projekt poticaja, promocije, benefita po kompanije…
Napisao sam aTRAktivnost, pod time mislim da je Beograd puno zanimljiviji turistima nego Zagreb, veći grad je sa boljim noćnim životom, većim izborom restorana, kafića, hotela uz puno niže cijene. Radije bih da obratno. Kupovna moć stanovništva je bolja od Beograda, ali i dalje puno niža u odnosu na većinu zemalja EU, malo Hrvata si može priuštiti odlazak na odmor avionom. ZL može poticati prijevoznike da otvore nove linije, ali u konačnici poslovni rizik i financijski gubitak u slučaju slabe popunjenosti aviona faktora snosi avio kompanija, a ZL ima osiguranu zaradu. Bilo bi korisno da analizirate zašto su cijene avio karata iz Zagreba tako visoke i što se po tom pitanju možže napraviti.
Kako onda objašnjavate više turista u Zagrebu nego u Beogradu?
Koji je odnos u pitanju?
Pa prosto, masa ljudi dolazi u Zagreb, tu se registruju kao turisti, a zatim idu na primorje.
Pa i ne. Daleko više turista ima kruže ture primjerice Zagreba-Plitvice-Slapovi Krke-Kornati-Split-Dubrovnik-Zadar-Pula ili Zagreb-Ljubljana-Bled-Venecije-Milano-Firenca ili Zagreb-Beč-Budimpešta-Bratislava-Prag… ili neka slična kombinacija.
Glupost. Turisti se na e-visitoru registriraju prema mjestu noćenja /boravka. Svaki hotel ili privatna osoba koja iznajmljuje smještaj dužna je prijaviti gosta /turista u svom objektu u svom mjestu. Šta sve neće nalupetati ovdje pojedinci koji mrze Zagreb i ne žele prihvatiti realnost broja turista koji ga posjećuju
Da li je neko analizirao koliko Zagreb stvarno imao turista da postojeci aranzmani nisu povezani sa dolaskom ljudi na obalu? tj. koliko turista dodje u Zagreb samo zbog Zagreba i njegove “atraktivne” ponude?
Kao turisti računaju se ljudi koji barem jednu noć prenoće u hotelu na području Grada Zagreba.
Vi mora da se šalite, slaba turistička atraktivnost Zagreba u odnosu na Beograd..pa Zagreb ima par puta više dolazaka turista od Beograda..Zagreb je među prvih 3 u Hrvatskoj po broju turista..
Kad sam zadnji put bio u Zagrebu ogromna guzva na ulicama bila, jedva sam se probijao kroz masu. Pitao sam se sta se desava a onda sam saznao da su to turisti koji su culi o atraktivnosti Zagreba.
Da turista u Zagrebu istinski ima jako puno.
Mozda vise nema potencijala za rast. Nesto ce rast kad krene azija, ali tko bi jos mogao doci. Nemamo rast industrije i znanosti da generira suradnje, poslove, a time i putnike.
Turizam smo na maksimumu, jedva ima radne snage opsluziti trenutno stsnje.
Tko bi još mogao doći?
– baza Wizz Aira, easyJeta ili Eurowingsa
– Aer Ligus, SAS, Brussels, TAP, ITA, Air Malta, Pegasus, Transavia, Swiss, TAROM, airBaltic, Luxair, Jazeera, Air Cairo, Egyptair, Emirates…
– Untied ili Delta, pa Air China, China Southern ili China Eastern, Air India, Korean, Air Canada…
– bitno više linija Ryanaira, Norwegiana, Eurowingsa i Vuelinga, te Croatie
– charteri i leisure linije za Grčku, Tursku, Tunis, Egipat, Kanarske otoke… da se ne mora putovati preko Ljubljane za te destinacije
Malo li je?
– Untied ili Delta, pa Air China, China Southern ili China Eastern, Air India, Korean, Air Canada…
Možda još i ANA, Alaska airlines, Singapore airlines, Quantas….
Samo vi maštajte a Zagreb će i dalje da stagnira jer je dotakao svoj vrhunac, već u januaru 2023 ćete biti svjedok stagnacije.
Qantas, Singapore i Alaska naravno da nemaju baš nikakvog smisla. Alaska nema širokotrupce, Qantas ne leti nigdje osim za London i Rim, uskoro Paris. Zašto pišete gluposti. Ako ne znate elementarne stvari o zrakoplovstvu nemojte dolaziti na zrakoplovni portal. I da, firma se ne zove Quantas, nego Qantas, kao što se ni ne zove Untied nego United.
ANA bi imala smisla. Air Canada i Korean su letjeli za Zagreb. I to obije firme 7 tjednih letova.
Već u siječnju ćemo biti svjedoci stagnacije. Da, to pišete već dvije i pol godine, ali nikako da se desi.
ANA bi imala smisla? Pa Vama se ozbiljno slosilo jutros!
Air Canada i Korean su otisli jer linije nisu bile profitabilne. Nece se vracati.
ANA je imala chartere za Zagreb. Kako to objašnjavate?
Air Canada i Korean nisu otišli radi profitabilnosti, nego radi Covida-19. Obije kompanije su imale karte u prodaji za 2020. pa su ih povukle radi Covida. Air Transat ne samo da se vratio, nego iduće godine ima više letova nego ikada. Zašto se onda ne bi vratili Air Canada i Korean?
1. Baza Wizz Air-a u ZAG? Pre ce biti u LJU.
2. Aer Lingus nece leteti, BRU nece, TAP je otisao, ITA nece, Air Malta nema mesta, Pegasus nema dozvolu, Transavia nema logike, Swiss je otisao, TAROM je propala kompanija, airBaltic izbegava ZAG, Luxair izbegava ZAG, Jazeera nema interes, Air Cairo nema interes, EgyptAir nema interes, Emirates je otisao
3. United ili Delta su tromi, kineske kompanije takodje, Air India zasigurno nece, Korean i Air Canada su otisli
4. Vueling otisao iz Zagreba, a Vi kazete bitno vise linija?
5. carteri iz Hrvatske nemaju smisla
1. Zašto? Ljubljana je minijaturni aerodrom, 3 puta manji od Zagreba.
2. Zašto Burssels ne bi letio ako je letio do 2019? TAP je otišao. Već treći puta i svaki puta se vrati. Zašto Aer Lingus ne bi imao letova uz toliko ogromnu dijasporu u Irskoj? Pegasus radi na dozvoli i vrlo brzo će je dobiti. Zašto Transavia nema logike u Zagrebu, a ima u daleko manjoj Ljubljani? Swiss je otiša, ali je bio ovdje. Zašto se onda ne bi vratio? TAROM je u lošem stanju, no leti i ima prilično linija. AirBaltic i Luxiar za sada izbjegavaju Zagreb, istina, ali zašto se to ne bi promijenilo? Jazeer je izjavila da želi pokrenuti letove za Zagreb, dakle nije istina da nema interesa. Zašto Air Cairo ne bi imao interesa pokrenuti letove za Egipat uz tolike gradove regije iz koje lete, a koji su bitno manji od Zagreba. Emirates je otišao u Covidu, zašto se ne bi vratio? Egyptair je član Star Alliancea ako bi igdje u regiji imao smisla letjeti onda je to Zagreb.
3. United je trom? Pa ipak ima 4 leta tjedno za Dubrovnik. Kineske kompanije imaju brdo letova u Europu, kao i Američke. Zašto Air Indija ne bi porkenula letove uz toliko mnogo indijskih turista i nekoliko desetaka tisuća radnika u Hrvatkoj? Uz to dobivaju preko 500 novih aviona. Korana i Air Canada su otišli u Covidu. Zašto se ne bi vratili? Air Transa se vratio.
4. Odakle vam da je Vueling otišao iz Zagreba? Jel to isto kao što je i Iberia otišla, pa eto ipak ima bitno više letova nego prošle godine?
5. Zašto pobogu, ako 30% putnika iz Ljubljane jesu iz Središnje Hrvatske. Ne bi li onda imalo smisla da bar neki dio letova bude iz Zagreba?
1. Jer Wizz vec leti za LJU i LJU je voljna dati subvencije mnogo vise nego ZAG.
2.
– TAP je otisao sa razlogom. Ne bi otisli da im je dobro islo.
– Aer Lingus je izjavio da nema plan pokretati ZAG. Leti vec FR sa znacajnim frekvencijama.
– Pegasus ceka na dozvolu vec godinama i ne moze je dobiti. Bilateralni ugovor ih sprecava. To se promeniti nece.
– Zato sto za ZAG lete i AF i KL, dok za LJU ne leti KL.
– Swiss je otisao sa razlogom. Ne bi otisli da im je dobro islo.
– TAROM je na samrti, imaju ogromne gubitke i smanjuju flotu.
– airBaltic je imao ekspanziju u regiji i zaobisao je Zagreb. Nema ga u planu ni za 2024. godinu.
– Luxair je ista prica kao i airBaltic.
– OK, izjavio je to direktor Jazeere. I gde su letovi? On rece da ih uvode ove zime. Pa kada krecu?
– Jer Air Cairo leti za turiste koji idu u Egipat, a oni ne idu iz Hrvatske. Hrvati letuju na Jadranu, ne u Egiptu.
– Emirates je degradirao Zagreb daleko pre Covida. To im je bila jedina sezonska linija u mrezi, znaci nije radila bas najbolje.
– Za koga da leti EgyptAir? Nema potencijala za njih u Zagrebu. Pustite se alijanse, ona je nebitna tu. Hrvati ne idu u Egipat.
3.
– Da, americke kompanije su trome. Lete samo za trziste gde idu Amerikanci, a to je upravo Dubrovnik.
– Kineske kompanije u vidu Air Chine, China Eastern i China Southern su trome, ostale nisu. Pa eto vec godinama pricate o Hainan-u u Zagrebu pa njega nema ni na vidiku.
– Da ih ima toliko zaista vec bi letova iz Indije bilo. Pre ce ih dobiti Beograd.
– Air Canada je letela preko Rouge brenda, njega vise nema.
– Air Transat se rasirio na konto toga sto vise nema Air Canada Rouge-a u Zagrebu.
4.
– Vueling je pustio u prodaju sve letove osim Zagreba. Pustili su u prodaju i SPU i DBV, ali ne i ZAG. Evidentno je da ne planiraju Zagreb. Isto kao i Finnair.
– Iberia nije bila pustila u prodaju nijedne karte za regiju tada, stoga nije ista situacija. Istovremeno su pustili sve, i Zagreb i Dubrovnik.
5. Pa da ima logike vec bi Trade Air leteo cartere iz Zagreba. Eto ne leti. Ocigledno nema smisla.
1. Wizz doslovce ima minimalni broj letova za Ljubljanu.
2. TAP kao i prošla tri puta, pa se svaki puta vratio.
Aer Lingus je to izjavio, ali se i situacija nakon toga bitno promijenila, a i Crotia je prestala letjeti na liniji.
I? Leti AF i to gomilu letova pa svejedno leti i Transavia.
Pegaus će vrlo brzo dobiti dozvolu.
I zato se Swiss ne može vratiti sada kada Zagreb ima bitno više putnika?
Da, ali TAROM i dalje leti velik broj linija. Objavili su da im je Zagreb na listi destinacija.
I zašto mislite da će Zagreb biti jedini grad gdje neće letjeti airBaltic ili Luxair?
Ako ih Jazeear nije pokrenula ove jeseni (problemi sa motorima na A320neo), to ne znači da ih neće pokrenuti vrlo skoro.
Ma odakle vam takve luda ideja da iz Hrvatske turisti ne lete za Egipat. O moj bože.
Emirates je imao odlične rezultate letova tijeko ljeta. To pokazuju podaci, a to je izjavila i kompanija.
Hrvati idu u Egipat, a išli bi i na masu destinacija u Africi gdje leti Egyptair a što se može konektirati preko Caira i partnera u alijansi. Kako je alijansa tu nebitna, o moj bože!
3.
Vi naravno znate da Zagreb ima tek 25% manje turista iz SAD-a nego Dubrovnik.
Tko priča o Hainanu u Zagrebu? Svašta. Hrvatska ima bitno više kineskih turista nego Serbija. Što nam to govori o potencijalima ovih linija?
Zar vi sumnjate u službene brojke Državnog zavoda za staitstiku?
I ako više nema Rouge brenda Air Canada više neće letjeti linije. Kako ih je onda obnovila drugdje?
4. Vueling nije pustio u prodaju sve linije svoje mreže.
5. Trade Air leti tamo gdje ga plate. U Ljubljani ga plaća tamošnji turoperator. Kada će ga plaćati u Zagrebu turoperator letjeti će iz Zagreba. Trade Air ne pokreće samoinicijativno letov niti preuzima rizik.
Eto Vi znate da ce Pegasus brzo dobiti dozvolu? Ma kajgot! Rade oni na njoj vec godinama i ne mogu da je dobiju. Bilateralni ugovor se nije menjao i dobiti je ne mogu.
Znam.
Kad vama netko napiše da Zagreb sporo raste, vi mi uobičajno odgovorite sa “Malo, je li?”
????
Nema kruha u Zagrebu
Ima, samo je problem u managementu koji ne želi investirati u proširenje terminala.
To proširenje mora biti opravdano, a nije. Prosto.
Nije? Ako imate potrebu za rastom, a imate i tržište kako onda nije?
Gdje vi vidite trziste? Nitko ga drugi ne vidi a ocito ni aviokompanije koje ne uspostavljaju nove linije.
Zagreb ima novih linija. U zadnjih 2 godine dobio je preko 30 novih linija.
Slažem se. Nema kruha. Ali će zato biti kolača. Vrlo brzo.
Ah, nesto se oduzilo to cekanje na kolace. Mozda da se pronadje malo kruha cisto da se ne umre dok se cekaju kolaci.