autor: Alen Šćuric, analtičar (Zagreb), foto: Southwest
Neupitno hoće. Samo je pitanje kada će ta budućnost doći. To je rekao i O’Leary na našem zadnjem razgovoru, no dodavši da on to sigurno neće doživjeti. OK, O’Leary ima 61 godinu, pa mu i nije baš previše ostalo 🙂
Što možemo očekivati u doglednoj budućnosti. Prvo će sve više kontrole zrakoplova biti sa zemlje. Piloti i stručnjaci na zemlji moći će preuzeti dio ili čak cijelu kontrolu zrakoplova i čak ga i prizemljiti. Potom će se izbaciti jednog pilota i u kokpitu će ostati samo kapetan. O’Leary je predlagao da se persera školuje da u slučaju nužde može obaviti neke operacije u kokpitu (npr. ako jedini pilot postane nesposoban za let). Naravno, ovaj prijedlog je krajnje nerealan, no ako zemaljska kontrola može preuzeti vođenje aviona onda drugi pilot i nije nužan, a zemlja može preuzeti kontrolu u slučaju nužde.
Već ukidanje jednog pilotskog mjesta će značiti bitno veće uštede aviokompanijama koje sada troše enorman novac za pilote obzirom na njihove visoke plaće, a u zrakoplovstvu je već godinama kroničan nedostatak pilota. Obzirom na pritisak bogatih aviokompanija gubitak kopilota iz kokpita i nije tako nerealan i to će se desiti relativno brzo.
Potom je realno da iz kokpita nestane i drugi pilot, te let vodi isključivo kompjuter i navođenje sa zemlje. Ovo već nije bliska budućnost i to se neće tako skoro desiti. U Americi već ima grad gdje automobili voze isključivo kompjuterski navođeni bez aktivnog učešće vozača, ali ovo su ipak avioni, bitno sofisticiranija i kompliciranija oprema.
Kako da avioni lete sami kad je zemlja ravna ploca?
O bože
Najveci problem je da jedan covjek satima sjedi izolovan u kokpitu pa makar sve besprekorno fukncionisalo, zamislite samo udar taj na psihu.
No, to nije najgora stvar u životu. Ni prvi ni zadnji koji je na radnom mjestu sam, konačno, ima brdo stjuardesa koje ga konstantno zabavljalju. Kad god sam bio u kokpitu (a bio sam milijun puta), stjuardese su dolazile svakih 5-10 minuta. Pa nešto trebaju, pa kava, pa cuga, pa klopa, pa pitanja…
Sram ih bilo, neprofesionalno.
To je uvijek tako
Oce i to zbog ekonomskog interesa a nikako bezbjedonosnog. Avion ss nece zalit sto ne “prima platu” 😅
Upravo tako, to piše i u članku.
Bogme će mene bacit u penziju i prije 65-e. Nadam se da neće skoro doći do izbacivanja FO-a iz komercijalnog transporta i iskreno sumnjam da će se to dogoditi u idućih 15-20 godina jer se promjene u avijaciji, pogotovo one regulativne, mijenjaju dosta sporo, a tu još fali i malo tehnološkog napretka.
A kad i krenu s time napokon, trebat će vremena da se to proširi jer flote se ne mijenjaju tako brzo.
Doduše, ono u što sam siguran je da ćemo uskoro vidjeti izbacivanje četvrtog pilota na ultra long-haul letovima.
To je istina u idućih 15-20 godina to se neće desiti.
A četvrti pilot je već izbačen na nekim letovima. Lete tri pilota koji kombiniraju vremena letova i odmore.
I onda ce se ugasiti industrija skolovanja pilota ? Koliko samo tu novaca ostane. I da, kao mladi kopilot nikako da primjetim enormni nedostatak pilota koji svi potenciraju. Stavise, placaju sami da bi letjeli bez naknade
U budućnosti se opće neće letjeti.
Nego? Što teleportirat ćemo se?
Upravo tako.
Aha… jedva čekam.
Ova usporedba sa autima ne stoji jer je cestovni promet daleko kompliciraniji -postoji ogroman broj externih faktora kojih u zraku nema.
Da bi se to dogodilo prvo će se morati automatizirati kontrola leta (na tome se radi). Kad jednom avion bude imao siguran koridor stvar je mnogo jednostavnija nego na cesti.
Ono što je neizmjerna prednost jednog i drugog što kompjuter nije umoran, ne grijesi, može istovremeno pratiti ogromnu količinu senzora i inputa kakve čovjek nema. I najvažnije – ne uči samo na svom primjeru nego svaki let aviona unaprijedjuje softver svim avionima. Znaci u jednom danu takav softver dobije desetine tisuća sati “iskustva”.
Hoće li biti grešaka i nesreća? Zasigurno hoće ( nije to ni tako blizu). Ali vremenom će to biti neusporedivo sigurniji let nego sa ljudskim faktorom.
Stoji.
Za one koji kazu da mozda odgovor zna Vucic, mislim da cete pre doci do odgovora kod Žexa, tj. Zeljka Mitrovica 🙂
Vec je on imao neke svoje izume i letece automobile 🙂
Sve sami analiticari i strucnjaci za letenje 😀
Molim Vas, krajnje je neumesno i nekulturno ovo sto ste napisali: ” ….pa mu i nije baš previše ostalo”. Nema potrebe da sa smajlijem pokrivate ovu nepromisljenost. Kome je koliko “ostalo” je van svakog (osim mozda medicinskog) razumnog okvira.
Dajte ne pretjerujte. Šala koja pokazuje da se to neće desiti u idućih 20-25 godina. Majko mila, stvarno, ali ono stvarno pretjerujete!!!!!
Zasto mislite da mu je ostalo 20 godina, mozda mu je ostao jos dan a mozda ce da zivi jos 100 godina a mozda i udari nas meteor a nasa ne uspije da mu skrene putanju pa sve bude nebitno, alene pazite sto pricate.
Je živjet će još 100 godina, do 162. Jako realno.
Svim zagovornicima robotizacije u aviosaobraćaju preporučujem dramu “R.U.R” Karela Čapeka 🙂
Mozda odgovr zna predsednik Vucic! On je najavljivao i letece automobile. Analiticar je i on 😀
🙂
Dokle god postoji mogućnost hakovanja sa zemlje i preuzimanje upravljanja od strane npr terorista, biće pilota u avionu.
Ne nužno. Mislim da teroristi nikada neće doći na razinu da preuzmu kontrolu navođenja aviona. Oni koji bi to mogli neće riskirati kazneno gonjenje radi preuzimanja kontrole, njima je lakše upasti u sustave banaka ili avio-komapanija i nekažnjeno uzeti novac ili podatke, a oni klasični teroristi za to nemaju niti znanja, niti potencijala.
Naci ce se neki pametnjakovic da se igra. Ne mora biti terorista. Tip je kroz entertainment sistem poceo da hakuje 787 pre par godina, pa su posle toga odvojili mreze.
Za one koji će se igrati postoje zaštite. Pa i daleko veči sustavi imaju kompjutersko vođenje (hidroelektrane, vlakovi, vojni sustavi) pa sve funkcionira.
Ne u sljedećih 50ak godina. Tehnologija postoji, al implementacija će tragati dugo.
Sigurno se to neće desiti sutra. Ali drugog pilota će avioni izgubiti bitno prije nego za 50 godina.
Ni u naučno fantastičnim filmovima ne postoje letelice bez pilota.
Bespilotne letelice postoje decenijama.
Da, ali nikako ne u putničkom prometu.
Misli se na komercijalni saobraćaj.
Da. Iako već ima cargo letjelica bez posada, pa je logično da će u tom smjeru prije ili kasnije ići i putnički promet.
Nisu postojali ni automobili pa sada postoje. Stvari se stvarno mijenjaju, ozbiljno mijenjaju. Što će biti za 30, 40 ili 50 godina?
Star Trek je recimo baš bio… donijeli su masu stvari. Ali i kod njih se šatlovima upravlja.
Ali bi svakako bila do ra tema budućnost transporta – kretanja i tendencije.
No dobro, Star Trek je fikcija, bogate aviokompanije koje na ovome inzistiraju realnost.
Hoće, ali ja u njima sedeti sigurno neću😂
Iskreno meni drugi pilot ne stvara neku pretjeranu sigurnost. Bez pilota to bi me već unezvjerilo.
Ne stvara onima koji ne znaju svrhu drugog pilota…
Je da ja baš eto ne znam.
Niste razmisljali o psiholoskom faktoru? 1 pilot na letu od 4 5 sati , i tako decenijama . Predivan posao.
Nedo bog većeg zla. I to kompanije jako dira što će pilot biti usamljen.
Problem je da kada imate otkaz u avionu jedan pilot ne moze odraditi kompletan workload. Primeri
– Sully- uletanje guski u Hudson
– Air Transat Glide na azore
– Gimli Glider
i imate masu drugih primera gde jedan pilot u slucaju komplikovanijih situacija jednostavno ne moze da odradi sav workload.
Instrukcije sa zemlje u nekim slucajevima vise odmazu nego sto pomazu
Sada svakako da. No, ako će se raditi na tome da postoje kontrole sa zemlje (a na tome se radi), onda je stvar ipak drugačija.
Sve to stoji. Kako će kompjuter, ili neko sa zemlje, u slučaju prinudnog sletanja, pronaći najbolju lokaciju za sletanje? Kako upravljati motorima u slučaju otkaza uređaja za upravljanje i milion drugih neželjenih situacija gde samo čovek može rešiti problem.
Ne vidim neke razlike da se pronđe najbolja lokacija za slijetanje sa zemlje. Naravno govorimo o tehnologiji koja će bitno napredovati u idućih 10 ili 20 godina.
Pa će se desiti opet neki scenario kao sa “Max Boing”. Kad se to desi onda će biti posta jurnjava za pilotima po biroima za zaposljavanje a njima istekle licence.
Avioni bez pilota da ali za 80 godina kad stignu neki novi modeli zrakoplova. Jer ovo sad je samo razvlačenje trupa i krila od 60tih.
Jasno da se to neće desiti brzo, ali da će se desiti hoće. I neće sigurno za 80 godina.
I hoće sigurno za 80 godina!
Budite sigurni da će se to destiti bitno prije.
Za 79godina
Je, ni dana dulje