dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Ryanair
Iako je do sada bila samo spekulacija da se evropska avioindustrija pripremala za drastično sporiju nego očekivanu zimsku sezonu 2024/25, ova pretpostavka sada postaje sve bliža realnosti nakon primećivanja jedne od najboljih indikacija iste – Ryanair je počeo da ubrzano reže letove iz svojih baza usled “nedovoljnih” subvencija. Ovo se paradoksalno desilo čak i u najbitnijoj bazi Ryanair-a u kontinentalnoj Evropi, u Bergamu – od čijeg je aerodromskog upravnika Ryanair u poslednjih 15 godina dobio po procenama stručnjaka, oko 350 miliona evra subvencija, ili malo više od 20 miliona godišnje – svake godine od 2009. do danas.
Ryanair je u nedavnoj press konferenciji u Milanu, gde je ni manje ni više CEO grupacije Michael O’Leary bio tu da objavi promenu, najavio smanjenja za predstojeću sezonu u Bergamu. Obuhvaćeni su ne samo broj letova i ruta, već najbitnije i broj baziranih aviona koji će biti smanjen sa 24 na 20. Za Ryanair grupu, Bergamo je: treća najveća baza (iza Dublin-a i Stansted-a), najveća baza u kontinentalnoj Evropi, najveća baza za MAX8200, jedan od glavnih centara za održavanje aviona u Evropi, centar za obuku pilota na simulatorima, a Bergamo je i jedan od retkih aerodroma sa kojima Ryanair ima saradnju na naknadnim uslugama, kao što je BergamoLynk, o kome se nedavno pisalo. Za Ryanair su ovo očigledno samo potezi za “zaplašivanje” – zato što, iako će Bergamo ove zime izgubiti oko 15% svojih aviona, izgubiće samo pet ruta i oko 5% kapaciteta, koji je u 2024. bio nešto manji od 18 miliona sedišta. Ako Ryanair održi smanjen kapacitet tokom cele 2025, Bergamo bi skromnom procenom mogao da ima oko 1.5 miliona sedišta manje nego 2024.
SACBO tvrdi da je do ove promene došlo usled problema u pregovorima oko ugovora o komercijalnoj saradnji. Ryanair je ove višegodišnje ugovore više puta potpisivao sa Bergamom, a trenutno je pod ugovorom koji obuhvata ciklus 2021-2027. pod kojim dobija “destine miliona evra svake godine”. Ryanair brani svoju poziciju navodeći da je već ove godine postigao godišnji broj putnika predviđen za poslednju godinu ugovora, tj. 2027. Problem je sa sledećim ugovorom koji će obuhvatati period 2028-2034, u kome SACBO želi da blago ograniči količinu izdatih subvencija što se Ryanair-u naravno nije svidelo. Savršeno proporcionalno ovome, četiri “de-bazirana” aviona će biti preusmerena na druge aerodrome u Italiji, naime Reggio Calabria, Trst, Venecija i Malpensa – sva četiri aerodroma na kojima se igrom slučaja: nude nove subvencije Ryanair-u u slučaju Reggio-a, na kojima je ukinuta komunalna putnička taksa u slučaju Venecije i Trsta (što Ryanair mesecima traži), ili na kojima Ryanair pokušava da istera konkurenciju easyJet-a i Wizz-a u slučaju Malpense i donekle Venecije. I dok Malpensa ne gubi ništa jačanjem baze Ryanair-a, Reggio Calabria i Trst uz pomoć regionalne administracije ulažu ogromne sume novca u subvencije jer su do sada bili mrtvi aerodromi, dok Venecija isto značajno ulaže da bi kompenzovala nedavne neuspehe LCC sa aerodroma, poslednji među kojima je nedavno najavljeno zatvaranje baze easyJeta.
Najveća ironija ovde jeste to što je Bergamo pored svih ovih aerodroma itekako jak igrač, sa značajnim uticajem u pregovorima. Bergamo je od nedavno treći najveći aerodrom u Italiji. SACBO je bio dovoljno pametan da dovoljno umreži Ryanair sa sobom tako da osigura Ryanair-ovo prisustvo na aerodromu, a u isto vreme onemogući bilo kakvo značajnije smanjenje u kapacitetu jer je Bergamo postao izuzetno bitna tačka u Ryanair-ovoj mreži, između ostalog zbog projekata kao što je BergamoLynk. Ipak, nakon svega navedenog deluje da je ovo sve osim neplaniranog poteza – iako Ryanair ima udeo putnika na aerodromu od oko 75%. Bergamo se još od 2019, kada je očigledno uvideo problem u kome se nalazi, trudi da privuče što veći broj kompanija koje bi otvorile rute ili baze na aerodromu. SACBO je svuda gde vidi potencijal maksimalno podržavao kompanije, pa je čak recimo potpisao značajno partnerstvo sa Aeroitalia-om koja je za samo dve godine otvorila bazu i već skupila značajan broj putnika. Bergamo takođe očigledno pokušava da se pretvori u neku vrstu hub-a, “na tehnikaliju”, time što izuzetno potencira indirektne transfere, a subvencioniše konstantno rastući broj ruta ka Bliskom Istoku. Sve u svemu, jasno je da Bergamo pokušava da povuče crtu u svom odnosu sa Ryanair-om i da smanji svoju zavisnost od istog.
Pitanje je samo kako će se ova situacija odraziti na rast aerodroma u predstojećoj godini, kada će se otkriti odgovor na ovde najbitnije pitanje – da li je Ryanair konačno postao toliko velika sila evropske avioindustrije, da treba da ga se plaše i aerodromi sa po 16 miliona putnika, ili i dalje samo oni manji koji od njega egzistencijalno zavise? No, setimo se kako je Ryanair naterao Stansted da podlegne uceni. 2007. godine Stansted je reko ne Ryanairu, no brzo je sa 23,8 miliona putnika pao na samo 17,4 miliona. Tada je podvio rep i pristao na ucenu Ryanaira, te saobraćaj u samo tri godine vratio na 22,5 miliona putnika, a već iduće 2016. godine i prešao promet iz 2007. te prestigao 24,3 miliona putnika. Do Covida-19 saobraćaj je stalno rastao, pa je 2019. narastao na 28,1 milion putnika.
Ryanair je trenutno povukao prodaju za ljetnu sezonu sa skoro svih aerodroma u bivšoj državi.. očigledno nešto rade i mijenjaju…
Ovo jednostavno nije istina
Gosn Pusineri zaista ima dobre tekstove/analize i zadovoljstvo ga je čitati. Mislim da je Zamaaero sretan što ga ima. Svaka čast.
Apsolutno sretan.
Hvala!
Eto ti ga vraže.
FR prima poprilične subvencije i sve OK. Ali ako se daje za JU ili OU onda je frka.
OU nije uzela iste te “subvencije” koje su date Ryanu u Zagrebu i onda oni podigli frku, zvali ministra da im pomaže… Zaboravili ste?
Ryanair ne prima subvencije u Zagrebu.
Kako ne prima kad je dobio olakšice na lijepe oči.
Nije na lijepe oči. Svatko je mogao iskoristiti te olakšice. Zašto nije?
Popusti nisu subvencije.
Nije šija nego vrat.
Mogao je svako ali eto samo su oni.
Da mogao je svatko. I Croatia, i Eurowings, i Norwegian, i Wizz Air, i brdo drugih kompanija. Ali nisu. Dakle sve je čisto i legalno.
Tko je SACBO?
SACBO je operater aerodroma Bergamo.
Sad vidim da ne pise u tekstu, mora da sam slucajno u nekom trenutku izbrisao tu recenicu, moja greska
Velika steta i greska je sto Ryanair nije otvorio Osijek.
Ryanair je otvorio Osijek. Iz Osijeka lete za London.
I letjeti će ponovno od proljeća.
Ako se ne varam i u Bergamo aerodromu došlo je do kadrovske rokade. Ako se ne varam direktor je otišao u penziju prije koji mjesec
Nisam znao da Bergamo ima toliko putnika i da je treći najprometniji aerodrom u Italiji. Jednom sam iz Zagreba letio za Bergamo (prije 3 godine) i doimao mi se kao provincijalni aerodrom, nikako mi nije imao dojam da je neki vrlo važan aerodrom u Italiji. Ne čini se baš nešto velik, čak mi ZAG aerodrom subjektivno djelovao veće (mada po kapacitetu je tri puta veći sudeći po ovome). Baš sam iznenađen..
Letjeli ste 2021. U vrhuncu kovida.
Odmah je iza Fiumicina i Malpense po putnicima a nedavno je pretekao prvo Linate i Kataniju, zatim Napulj i na kraju Veneciju.
Aerodrom je fizicki prilicno kompaktan, ali je u konstantom prosirenju. Mislim da i sada grade novo prosirenje terminala
Prije 3 godine sam i ja prvi put bio na Bergamu i isto mi je djelovao kao provincijalni aerodromčić, a njihovi propagandni posteri kao samopoticajne lijepe želje i nadanja, ali je očito stvar bila u koroni (iako je i tada Rim FCO bio pun, a Ciampino mi se isto činio jači od Bergama). Od tada pa do danas sam bio minimalno 15 puta na Bergamu i rast je ogroman – od praznog aerodroma usred dana prije 3 godine, do prepunog aerodroma od ranog jutra do kasne večeri…
Fascinantno, u svakom slučaju, i genijalan primjer kako se racionalnom, pragmatičnom, funkcionalnom i negrandioznom izgradnjom može opsluživati i 13 milijuna putnika (po kvadratima mi se zagrebački čini isti, neka me netko ispravi ako griješim, a ne znam kako bi isti mogao opsluživati 13 mil putnika).
Hvala autoru i za broj aviona, jednaput sam po kasnom dolasku (oko 1 ujutro), uspio izbrojati min. 18 parkiranih Ryanairovih aviona i zanimalo me koliko ih je zapravo točno stacionirano tamo.
Ciampino definitivno nije jaci, jer ima ogranicenje kapaciteta na samo 65 dnevnih letova. Sa njega je 2023. letelo “samo” 3.8 miliona putnika, dok je Bergamo 2023. imao 16 miliona putnika tj. cetiri puta vise. Potpuno ste u pravu za negrandioznu izgradnju, vrlo su lepo iskoristili ogranicen prostor sa kojim funkcionisu.
Ciampino moze da deluje prometnije jer je glavni aerodrom Rima za privatne i GA letove, kao i veliku vecinu flote italijanske obalske straze, Kanadera, drzavnog letnog servisa itd…
Perspektiva je cudo 😉
Nema na cemu za broj aviona, preciznije je do sada bilo 24 bazirana tokom leta, a 21 avion preko zime
Za Ciampino sam mislio te 2021. (korona), kada je Bergamo stvarno bio slabiji ili jednak. Za 2023. i 2024. mi je jasno da nikako ne može biti prometniji jer je Bergamo sada dupkom pun, baš fascinantno…
Inače, izvrstan članak, hvala! 😊
Nema na cemu, hvala Vama na komentaru!
Zagreb bi mogao opslužiti bez problema 13 mil pax, pogotovo kad bi se upogonio i stari terminal. Što se tiče stajanke, broj parkirnih pozicija je praktički isti kao i u Bergamu.
Ako je tako, ok. Ali, zašto onda ZG koncesionar u ugovoru ima obavezno proširenje kada dosegne 5 milijuna putnika?
I ne govorimo o starom terminalu koji je u ZAG udaljen koliko, kilometar? – Bergamo ima jedinstvenu cjelinu, racionalno i pragmatično posloženu. O tome ovdje govorimo. Bez grandiozne odlazne hale kao ZAG i bez grandiozne hale za baggage claim kao ZAG.
Također, krakovi terminala su uži (korisni prostor) nego u Bergamu, tj. lošije iskorišteni, pogotovo s onim umetnutim kockama u kojima su WC-i, kiosci i sl., a i terminal(i) su definitivno kraći.
I, jeste li zaista sigurni da ZAG ima isti broj parkirnih pozicija (ne bih rekao), kao i broj mostova (ne bih rekao)?
Broj mostova nisam spominjao, već isključivo parkirne pozicije. Npr Ryanair i u Bergamu radi ukrcaj kao i u Zagrebu, ispred aviomosta kojeg ne koristi, a tamo je Ryanair najveći klijent, vrlo lako moguće da će biti i u Zagrebu.
Odlazna hala i baggage claim u Zagrebu nisu grandiozni nego jedini dijelovi novog terminala koji su napravljeni kako spada, gdje se razmišljalo malo dugoročnije. Naknadno proširenje tih dijelova bi bilo značajno kompliciranije i skuplje negoli proširenje prostora oko gateova što samo zahtjeva produženje krakova na istok i zapad. Također terminal i za vrijeme tih radova može funkcionirati bez ikakvih poteškoća.
*gateova (ne “mostova” u mojoj zadnjoj rečenici).
Incident sa Rayanovim avinom će dati novu dimenziju pregovorima.
U pitanju je neplanirana slucajnost, koliko god da jeste nezgodna sigurno nece uticati na pregovore
Izolirani slučaj. To se moglo dogoditi i bilo kome na Bergamu, i Ryanairu na bilo kojem drugom aerodromu.
Tko se mača hvata ostane usran!
Ryanovci oštetili 450m piste u Bergamu + jedan svoj 737MAX…
https://x.com/archer_rs/status/1841092903650652564
Ja stvarno ne razumijem koliko malo mozga imaju ljudi koji piskaraju ovakve komentare.
Gospodine Šćuric, imate li vi neki komentar na jučerašnji incident? Jesu li gume pukle zbog prejakog zabijanja u pistu ili su iste loše održavane (koliko sam vidio, Michelinove su i na MAX-u su, a i teško da bi baš sve 4 otišle odjednom) ili je teško za reći bez više informacija?
Inače, na iste aerodrome, neki Ryanairovi piloti ih zabijaju jače, neki slabije (što je ok, isto sam doživio i s KLM-om i AF-om), a neki klize, tako da nije istina da ih baš zabijaju svaki puta – ali da, u otprilike 1/5 slučajeva ih baš zabiju, ponekad i jako žestoko.
Stvarno ne znam detalje.
Trenutno se kao najverovatniji uzrok spominje greska / kvar na antiskid sistemu.
Sad, da li je pilot sleteo sa vec pritisnutim kocnicama, da li je zakucao avion o pistu prejako, da li je greska unutar samog antiskida ili neka kombinacija sve tri opcije, videcemo kad izadje izvestaj
Nadam se da će Trst profitirati ovime.
Prije Venecija
Šta je sa aerodrom Verona? Zašto zaostaje za okolnim aerodromima? Ona je najbliža Gardi i Dolomitima, a i može biti alternativa za Bergamo
I Malpensa izmedju ostalog, gde ima i vise nego dovoljno kapaciteta za prosirenja
Jasno.