autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Lufthansa
Aviokompanije su u prvim mjesecima Covida-19 ekspresno i prilično neracionalno, te vrlo impulzivno dijelile otkaze kabinskom osoblju i pilotima, pa čak i mehaničarima u nadi da će smanjiti troškove operiranja. Aviokompanije su tako otkazale desecima tisućama pilota i kabinaca.
Istovremeno kompanije su prekinule školovanje pilotima i preko godine i pola nisu školovali nove posade. Tisuće potencijalnih pilota je prekinulo školovanje usprkos plaćenih više desetaka tisuća EUR za isto. Kompanija su doslovce polaznicima govorile kako neće biti posla za njih, te školovanje više nema smisla.
Zbog svega toga kompanije su već u ljeto 2021. krenule imati problema sa nedostatkom posada. Pa su američke kompanije otkazivale tisuće letova u top sezoni te oko najvećih praznika (Dan neovisnosti, Dan zahvalnosti, Božić, Nova godina). Rezanja koja Wizz Air ima u III. i IV. mjesecu ove godine su rezultirana u prvom redu radi nedostatka posada.
Ipak neke kompanije su postupile drugačije i vrlo inteligentno, te nisu dijelile otkaze svojim radnicima, nego su im privremeno smanjile plaće za 15 do 25%. Među njima najbolji su primjeri Lufthanse i Ryanaira koji gotovo da nisu dali ništa otkaza. I te kompanija će sada na istome profitirati jer mogu pokriti svoje potrebe u 2022, dok u slučaju Ryanaira mogu provesti i vrlo ozbiljnu ekspanziju.
Kompanije maksimalno zapošljavaju od sredine prošle godine, te pokušavaju obnoviti školovanje. No, rezultate ove promjene politike će vidjeti tek za nekoliko mjeseci, a u 2022. će imati ozbiljnih problema.
Sa zadovoljstvom čitam vaše analize letalstva u regiji i u svijetu.
Sada već možemo govoriti, da če nova geopolitička situacija zbog rata u Ukrajini znatno utjecati na evropsko gospodarstvo. Zanima me vaše mišljenje, kako če ova zadnja kriza – vojna u Ukrajini, utjecati na zrakoplovni promet u evropi? Sa zadovoljstvom bi pročitao vaš članak / prošireno analizu na tu temu.
Hvala.
Hvala puno Milane.
Biti će velika analiza kojoj će tema biti Ukrajina.
Super. Jedva čekam. Hvala. 🙂
Molim Milane, i dugi put!
Čini se da ipak neće biti manjak pilota. Sve zapadne zemlje zatvaraju nebo, otkazuju se letovi.
Bi li vi kupili kartu mjesec dana unaprijed u ovakvim uvjetima?
Uskoro ćemo se sa tugom prisjećati koliko letova je bilo 2021.
Oprostite Max ali pišete gluposti! Otkazuju se letovi prema Rusiji, a kako Azija ionako nema turista , nije veliki gubitak s stoga aspekta za kompanije. Sve ostalo doslovno eksplodira! Amerika se bukira kao luda, jednako tako sve europske leisure i Short brake destinacije. Već sam napisao da je Austrian dao preko Uskrsa 777 na Heraklion. Biti će tu još puno uvođenja dodatnih kapaciteta prema leisure destinacijama. A i to sa posadama je istina: AUA traži kabince i rukama i nogama…
Mala ispravka: Short break, a ne „short brake”, kako ste napisali. Break je „prekid, predah”, a brake- „kočnica”.
Da, naravno, hvala! Pisao sam na mobitelu pa se uključila “autokorektura”…
😉
OK. Jel to bitno?
Ma da. Sve ostale destinacije osim prema Rusiji su prepune, povećavaju se kapaciteti. Planira se oko 80% prometa iz 2019. Naravno umanjeno za Rusiju. Ali još uvijek će to biti vrlo mnogo prometa.
A što onda toliko padaju akcije LH?
A padaju?
Pa ja već 2 godine ne kupujem karte mjesec dana unaprijed nego eventualno 7-10 dana unaprijed.