zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto nema code-share na letovima iz Osijeka preko Minhena?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Mario Vukoja

Croatia Airlines je 15.11.2021. pokrenula liniju Osijek-Minhen, pa ju je prekinula oparirati 14.1.2022, da bi je kao cjelogodišnju liniju ponovo pokrenula 2.5.2022. Linija se i ove zime operira dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom. Sada je već evidentno da linija nema pretjerano velik load faktor. Nije smak svijeta, ali je i daleko od isplativog load faktora.

I sada se postavlja pitanje, zašto je to tako? Osječka dijaspora u Njemačkoj je velika, poglavito u Bavarskoj, na liniji ima i nešto turista (short-break u vrlo jeftinoj a prekrasnoj Slavoniji za što je petak-ponedjeljak idealan), ima i nešto poslovnjaka (Hrvatska i Njemačka imaju najveću robnu razmjenu), a i lokalnih političara (Hrvatska se maksimalno veže na njemačku politiku). Konačno linija privlači i putnika iz cijele Slavonije, sjeveroistočne BiH, te zapadne Vojvodine.

Croatia Airlines je blizak partner Lufthanse. Kompanija ima jako code-share na letovima iz Zagreba, Splita i Dubrovnika. Zašto nema i iz Osijeka? Iz Osijeka postoji tek par konektiranih letova, njih desetak. Zašto ne bitno više? Lufthansa preko Minhena ima 151 moguću konekciju. Kako to da Croatia nije uspjela nagovoriti svog nabližeg partnera na code-share preko Minhena? Zašto je Lufthansin odnos prema Croatiji toliko loš da ih ignoriraju sa osječkim letovima? Kako je to normalno? Ako je to tako i te kako se treba zapitati kakav je status Croatie kod Lufthanse i u Star Alliance?

Ili Croatija nije ni pitala? Nažalost ne bih se začudio ni da je ovaj drugi scenarij u igri. Za tako nešto se treba potruditi, hodočastiti u Frankfurt, isto izdogovarati, a onda i provesti. Ma tko će toliko raditi.

Neki tvrde da je razlog nepokretanja letova Lufthanse nedostatak poslovnog salona u Osijeku. Nonsens. Lufthansa ima code-share ugovore sa kompanijama koje lete na aerodrome koji su mali i koji nemaju business lože.

No, ako iz nekog perverznog razloga Croatia nemože natjerati Lufthansu na veći code-share iz Osijeka, zašto ne pokrene bar code-share sa svojim ostalim code-share partnerima preko Minhena? Croatia ima code-share sa Air France (preko Minhena za Paris CDG i Paris Orly), Austrianom (Beč), Brusselsom (Bruxelles), ITA-om (Rim), KLM-om (Amsterdam), LOT-om (Varšava), SAS-om (Copenhagen, Oslo, Stockholm), Swissom (Zurich), TAP-om (Lisabon), Turkishem (Istanbul, Ankara, Antalya, Izmir), Air Canadom (Toronto), Singaporeom (Singapur) i Unitedom (preko Minhena za Newark, Chicago, Denver, Houston, San Francisco, Washington). To bi bile 24 vrlo bitne linije za Osijek. Zašto toga nema?

Linija za Minhen je izuzetno bitna za Osijek, ona ne stvara gubitke Croatiji jer se sufinancira od lokalne zajednice, no to nikako ne može biti dostatno. Ona bi istinski mogla biti na break-evenu, samo da se Croatia malo više potrudi i da uvede jak code-share preko Lufthanse i svojih drugih code-share partnera. Ovo svakako jest krucijalno za osječke putnike.

66 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Што не би платили АС да повеже Осијек преко Београда?

Nema codeshare na Osijek-Munich iz istog razloga zasto na Istanbul-Beograd ima codeshare.
LH nema kapaciteta za dodatne codeshare putnike, posebno sad ovo leto. Porezali su brdo linija, nece ici na povecanje frekvencija.
Jos im samo na to treba 50-ak putnika koji treba da hvataju konekcije a NEMA AVIONA
Mozda 50 deluje premalo ali 50 po 50 i napravi se haos

Laicko pitanje. Sta je potrebno da se uspostavi codeshare? Croatia CEO ili neki menadzer ode u Lufthansu, hej zelimo codeshare i ovi odobre, why not… ili je to veliki proces?

Zašto ne pitate ljude koje znate iz OU?

Ako već ovoliko pišete o ovoj temi, zašto se onda ne potrudite u doći do odgovora?

Hoćemo li onda možda sljedeći put vidjeti odgovor?

S codeshareom ovo bi bila top linija. Hvatali bi connecting putnike (radnike) iz Irske, UK-a i ostatka Njemačke. Konačno bi to bila poštena zrakoplovna linija iz Osijeka. Nažalost jedna jedina ali bolje išta nego ništa.

Neki će reći da je i ovo preko MUC okej veza sa svijetom, ali sve dok ne vide cijene letova. Dok nema codeshare ugovora, svi connecting letovi u MUC su jednostavno astronomsko preskupi i load factor na letovima će biti poražavajući.

Da, ovo bi zapravo bila prva zrakoplovna linija iz Osijeka kad bi imali codeshare. Jedina veza sa svijetom, držim fige da uspije codeshare sa LH.

Konačno odličan članak za Osijek koji bi mogao pokrenuti nešto. Svaka čast autorima!

Čestitke magu vazduhoplovstva, kako idu posjete i komentari?

Je li 42% vama prihvatljiv ili neprihvatljiv LF za ovu liniju (s obzirom da zasigurno postoji neko financiranje od strane županije)?

Pobogu kako 42% moze da bude super? Cak i da se finansira, to su porazavajuci rezultati. Kod JU koje se finansiraju govorite kako 67% nije dobro, a ovamo je 42% super.

Sajt aerodroma Zagreb ne radi vec satima…

Divovi avijacije još nisu uočili ovaj dragulj…
Čim ga pronađu na radaru (možda je sonar prikladnije) bit će navala

Sonar ahahahaha.

Ulepsa mi jutro covece!

Kazete prvo da ne stvara gubitke, a zatim da bi mogla biti na break-evenu. To je oksimoron. Dajte se odlucite, stvara li ili ne gubitke? Odgovor je jasan – stvara i to ogromne. LF je uzasan, Q400 je avion koji ima visok break-even, visi nego ATR76.

Nije oksimoron, nego Vi ili ne razumete ili ne čitate s pažnjom. Linija ne stvara gubitke OU jer je linija PSO, ali svakako stvara gubitke Hrvatskoj koja kroz PSO plaća prazne avione. Kada bi se malo poradilo na tome, OU bi mogao da dođe na break-even i bez PSO i onda država Hrvatska ne bi morala da daje tolike pare za isti.

Ali, naravno, zašto bi se neko u OU potrudio, kada je u oba slučaja njima fino…

Nije ništa u pravu jer sve temelji na netočnoj informaciji da je to PSO.

OK, moja greška. Kako je onda tačno organizovano finansiranje tih letova? Da li su subvencije lokalnih vlasti takve da OU može leteti i prazan avion bez gubitaka ili je ipak potreban neki LF za break-even?
U svakom slučaju, nema dileme da neko gubi ogroman novac na tim letovima i da to može bolje. Ako OU ne gubi ništa, onda nažalost shvatam odakle inercija.

Hvala – onda sam ja malo skočio previše na zaključke oko toga ko šta gubi, ako se ne znaju tačno detalji. Nažalost, mislim i dalje da stoji da to može mnogo da se poboljša i optimizuje i da se smanje troškovi. Očekivao bih da OU tu nema troškova i da se sve svaljuje na lokalnu zajednicu, ali iskreno, uprava OU je pokazala da je toliko nekompetentna i nezaiteresovana, da me ne bi čudilo ni da OU ima dodatne gubitke na ovoj liniji.

Vjerovali ili ne, load faktor nije loš nego je katastrofalan

30.01.2023
OU4430 MUC-OSI
Economy 2/62 (!!!)
Business 0/5

OU4431 OSI-MUC
Economy 20/62
Business 0/5

Od kuda vam ti podaci? Već 2/62 je krivo, jer ako su bila samo dva putnika u Y onda je 2/70 (odnosno 20/70 u povratku). Isto i sa C: 0/5 ne može biti nego 0/6… Stoga nisam baš jako siguran da vas je vaš izvor opskrbio ispravnom informacijom…

Nisam mislio da ću vama morati objašnjavati nešto tako jednostavno. Croatia ne prodaje svako sjedalo u avionu niti u Y niti u C. U Businessu je na prodaju 5 sjedala (dva u drugom i trećem redu i jedno u prvom). Pa sigurno znate i sami da red 1 nema sjedala sa desne strane – ne postoji 1D ni 1F. Isto je u economy class: Croatia ne prodaje četiri sjedala u redovima 4 i 5 nego samo po jedno jer to je njihova Economy Comfort klasa. 4A, 4D, 5C i 5F se ne prodaju. Pa kako to ne znate?

Ne znam što aktualno prodaju, ali zadnje što sam ja sa njima letio bilo je 6C i 70Y
C na 1AC, 2ACDF. U 3. i 4. redu moglo se sjedalo unaprijed rezervirati samo ako si bio FF te ako mašina nije bila puna, ostavljali su “sjedalo do” prazno. Ako su nešto promijenili, onda se ispričavam jer dugo nisam njima letio… Ali ako je zaista tako, ne čudi me enormni gubitak jer su time smanjili kapacitet za gotovo 12%!!! Ajde još na praznim letovima za OSI, ali recimo petkom iz MUC za ZAG i nedjeljom natrag… Ali hej: 12% manje sjedala!!!

Ne, za business je jedno sjedalo na prodaju a jedno ne. Isto tako i prva dva reda economy koji su Economy Comfort.

Economy Comfort ima već par mjeseci. To se sjedalo dosta skupo naplaćuje (osim ako je rezervacija uključena u cijenu ili je visoki frequent flyer status) i to garantira da pored vas neće sjediti nitko.

To znači da prodaju 1A/c, 2A/C, 2D/F, 3A/C i 3D/F u C te samo 4A/C + D/F i 5A/C +D/F … Suludo! Ali, ima se…

Mislim da ako je avion pun onda taj Economy Comfort otpada. Ali Croatia je rijetko puna…

Jučer je bio kompletno pun avion do zadnjeg mjesta na letu Minhen-Zagreb.

Evo sad sam pogledao OU437 za danas. Nije bilo Economy Comfort i prodali su sva mjesta u Economy. Load faktor 100% i u economy i u business. Na prodaju su sjedala A,C,D,F u redovima 4-1 i 14-20. Reda 13 nema a red 21 je samo D i F.

U Businessu je u redu 1 samo jedno sjedalo na prodaji, a u drugom i trećem redu su na prodaju dva.

Ali u smjeru Minhena je OU436 imao Economy Comfort. Dakle u redovima 5 i 6 nisu bilo četiri prodana mjesta nego samo dva. Sva ostala mjesta su bila prodana osim 15F. U Businessu je load faktor bio 57% (4/7).

Da, to su moja iskustva od prije: 437 petkom je uvijek 100%

Sta se cudite? Kako bi postovani gosp. Felgar to mogao znati?

@Anonimac 22.39: A zašto bih ja to morao znati? To da moje ime namjerno krivo pišete, ne bih…

Wizz je danas opet trenirao u Osijeku.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!