U VIII. mjesecu Air Serbia je u Beogradu imala 56,7% udjela u broju linija, no u 2. tjednu XII. mjeseca kompanija je taj udio smanjila na 45,8%. Wizz Air je pak povećao svoj ljetni udio sa 7,2% na 8,0%.
Istovremeno udio Croatie Airlines u Zagrebu rapidno pada u prvom redu radi Ryanaira. U II. mjesecu Croatia je imala 74,7% u udjelu linija, u VI. mjesecu broj je pao na 63,3%, u VIII. na 60,7% da bi sada pao na 50,5%. Dakle 24,2 postotna boda u samo 10 mjeseci. Ryanair je sa 6,0% tržišnog udjela u VIII. mjesecu skočio na čak 20,7%. U XII. mjesecu Croatia je iz Zagreba letjela tek 17 linija, a Ryanair čak 24 linije.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines
obe su gotove pitanje vremena
A nije nevjerojatno. Sve ovisi o tome koliko dugo će države biti spremne ukucavati tonu novaca u njih.
Ma nece propasti nijedna, oboje dobivaju ogromne pare od poreznih obveznika. Croatia i nakon što potroši sve što je dobila može putem ITA. AS nema ni takve probleme.
Da, to je istina.
Ovo je udio linija i ne znači gotovo apsolutno ništa. Naravno da će Ryan imati više linija od Croatije kada su LCC i većinom lete s manjim frekvencijama. Ryan iz Zagreba nema ni tri linije na kojima leti više od 1 dnevnog leta, a s druge strane Croatia leti na većini svojih linija više od 1 dnevnog leta.
Udio kompanija bi se trebao gledati kroz broj ponuđenih sjedala i broja putnika.
Mislim da FR iz ZAG nema ni jedno odrediste sa vise od dnevnih letova
FR ima samo London sa 7 dnevnih letova. Sve ostalo je manje od toga.
Da, to je posebno naglašeno u analizama. Mi ovdje stavljamo komparativne brojke broja linija i broja tjednih polazaka. Nažalost broj putnika kod nekih kompanija nije poznat (Ryanair npr.), a do kraja godine (odnosno do izvještaja što se razvuče i na 7-8 mjesecu u iduću godinu) te brojke nisu poznate ni za legacy carriere.
SJJ od jutros u problemu. Magla.
Kao i svake zime.
Flydubai i Wizz na Tuzli opet
Evo prilike za Tuzlu da dobije flydubai
2 aviona flydubaia na TZL
I ABU DABI WIZZ
OK. Hvala na info.
Pa i nije neka prilika. Sila radi magle.
Jedini uslov flydubaia je bio PCN PRORACUN PISTE(ATEST) da uvede liniju DUBAI TUZLA
Trebali ste porediti iste mesece.
Ovako je možda nerealno. Za ASL je normalno/logično da mu se udio u tržištu vrti oko 50%. Sve preko je nerealno.
Dodao bih da OU gubi jer je predator unistava i otima joj trziste a oni samo nemo gledaju. ne samo sto ne reaguju vec mislim da nemaju kreativnosti da reaguju. Mada sada i nema puno toga sta mogu uraditi. Sto zbog korone a sto zbog ogranicenih finansijskih sredstava koja imaju na raspolaganju.
Mozda bi im bilo najpametnije da se sjure na obalu i da obezbede sto vise cartera za ovo leto. Tako ce kao i JU dobiti dosta kesa koji ce posle koristiti da pokrivaju neke svoje nedostatke.
Da sam na njihovom mestu desetkovao bih mrezu u Zagrebu, smanjio bi FRA na 1 do 2 leta na dan a taj kapacitet preusmerio na obalu.
JU sa druge strane gubi trziste jer ono raste a oni ga ne prate a opet ne mogu ga ograniciti. Nisu mirodjija u svakoj corbi tako da je i logicno da drze manje od 50%.
Sledeca godina bi za BEG trebalo biti odlicna na osnovu svega sta je najavljeno. Ako JU objavi uskoro svoju ekspanziju onda ce uspeti da ublaze pad i da ste stabilizuju tu negde.
Da istina, Croatia ne reagira i to je istinski prestrašno! Pobogu, još u IV. mjesecu sam napisao što je kompanija mogla napraviti. Nije napravila apsolutno ništa. Tako tipično!
I u pravu ste, sada je prekasno, više nemaju što puno više napraviti.
Croatia ima politiku da ne leti chartere.
Bio bi nonsens smanjiti Frankfurt na 1 do 2 leta. Ova linija je puna, ona donosi novac (jedan od rijetkih), i to je jedan od rijetkih dobrih odgovora na Ryanaira (omjer letova je 34 Croatia+Lufthansa spram 3 Ryanaira).
Pitanje je sta bi im viselo para donelo, pun carter sa obale ili bezbroj letova ka LHG cvoristima. Oba posla su unosna samo je pitanje gde bi vise zaradjivali. Druga stvar je koliko im dobro ide ZAG-VIE. Nesto ne verujem da preterano prave pare na toj liniji. Preusmeravanje kapaciteta na druga bezbednija trzista uspeli bi da podignu nivo kapitala.
Sto se cartera tice, retardirano je da ih ne lete. Pa svi ih voze, ukljucujuci i LH, OS, LX…
U pravom businessu nema “gdje bi više zaradili” nego ako imate zarade nabavite avione i letite i jedno i drugo.
“gdje bi više zaradili”
Sem kada nabavka aviona i sirenje nije opcija pa se mora krpiti
A što je nonsens.
Naravno ali oni da znaju bolje ne bi bili tu gde su danas.
Nažalost, tako je.
Ti letovi su puni jer je dugo godina to bila praktički jedina opcija prema mnogim europskim destinacijama. Vi tijekom zime niste mogli direktno da letite za Prag, Bukurešt, Milano, Stockholm, Oslo, Helsinki, Krakov, Berlin…
Stoji.
Jos samo nesto da dodam, evo vidim da od aprila Aeroflot iskljucivo salje A321neo za Beograd koji ima veci kapacitet od A321ceo (167 vs 184). On ce voziti 5 puta nedeljno dok ce A333 ici 2 puta nedeljno. Ni Aeroflot ne popusta tako da je mozda i njima pametno da vrate A332 na Moskvu,
Aeroflot istinski razbija. To smo već napisali u članku. Iako ima jedan let manje od Air Serbie nudi više kapaciteta na ovoj liniji.
Apsolutno ali opet razbija jer trziste postoji u BEG koje im toliko puni avione. JU ima srece da ovde oni diktiraju pravila igre ali verujem da ce dodatno popustiti zbog KRR, ROV… kao sto su morali da popuste turcima sa trecim letom iz IST i ESB
Srbija ima gomilu odlaznih chartera jer nema mora. Tako što nema Hrvatska i Crna Gora gdje gro ljudi ide na svoje more, ali i BiH koja također masovno odlazi na Jadran.
Hrvatska ima cartere samo sto oni dovoze ljude na letovanje. Kako se Aegean izborio za svoje dolazece turiste tako je i OU morala da se izbori za svoje.
Da charteri dovoze ljude na ljetovanja. A što bi drugo charteri trebali raditi?
Već sam milijun puta napisao da bi Croatia trebala biti kao Aegean jer rade u identičnim uvjetima.
ja sam se osvrnuo na to sto ste spomenuli Srbiju i cartere, nema veze ko ima more a ko nema jer i jedna i druga drzava imaju putnike koji dolaze carterima. Pitanje je samo ko ih vozi
Nije to isto. Kada imate odlazne chartere onda mozete “zaštiti svoju kompaniju” i omogućiti joj da ona ima većinu odlaznih putnika. Kao što to radi Srbija prema Turskoj, Egiptu, Tunisu. Ako imate dolazne chartere onda dozvoljavate strancima da preuzmu gro tržišta, jer vam je u interesu da što više turista dolazi u zemlju. Zato Croatia gotovo da nema chartera i ima tek 16% tržišnog udjela.
Zato je potrebna dobra komercijalna politika kakvu imaju grcke ili turske kompanije a OU je nema
Upravo tako!!!
Air Serbia nema s čim da “kontrira”. Malo im je jedan A320. Veći dio godine bi ima trebala dva možda i tri, ali sad je kako ovako kako jeste. Danas vrte Istambul, Cirih pa čak i Frankfurt sa 320.
Mogu kontrirati sa A332 koliko mogu. Verujem da bi im to bilo isplativije nego da sedi na zemlji.
A332 im leti cartere ka SVO. U poslednjih 7 dana dva puta su leteli.
Da, povremeno lete chartere za SVO, koji puta odlate cargo u Kinu… Ali sve je to jako malo.
Evo Aeroflot danas zamenio A333 sa B77W!
To je OK.
Vise nego ok, super je
Ma sad. Nije to nešto ekstremno bitno. OK, stvarno zgodno, više putnika, sam avion je fascinantan. Ali neka puno pretjerana razlika između A330-300 i B777 i nije. Razlika je u 101 putniku (33%).
hahaha pa povecanje za 33% je odlicna stvar, i u koroni i van nje. Tom logikom ni povecanje sa A321 na A330 nije nesto bitno. 😉
Mada da je ovo povecanje bilo u Zagrebu pevali bi drugu pesmu
Zagreb se od prije nove godine do 3. mjeseca povećao za 50%, na 14 tjednih letova.
Da, jasno. Bar do 5 mjeseca dok ne krenu letjeti JFK 4-5 puta tjedno.
O a A320 ka FRA, ZRH i IST sam pisao da je bolje upotrebiti oko Nove godine gde moze u tri talasa da se koristi nego ka SVO koji sada zbog reda letenja zauzima dva talasa. Medjutim Autor mi je napisao da pisem nonsense i gluposti.
JU su na kraju ipak uradili zdravorazumski.
Majko mila. Da to je nonsens. Letovi do SVO koji pokriju 1,5 val se naplaćuju bitno više nego do ZRH i FRA gdje pokriju jedan val. Da je po vašoj logici nitko ne bi sa većim avionima letio LHR, SVO, LIS…
Letovi do SVO pokrivaju dva talasa a ne 1,5.
Kad leti za LHR u 10:20 moze lagodno da obavi TGD ili TIV u 07:00 i da bude spreman za LHR.
Za LIS svakako ne leti JU. Tako da ono… nije isto za porediti.
I ja nisam pisao za druge kompanije nego za JU iskljucivo.
To nije istina. Rotacija Beograd-Moskva-Beograd je 6:45 sati. Jedan val Air Serbie je 6 sati (od 6:30 do 12:30). Dakle, ta rotacija je tek nešto veća od jednog vala. Znači nije čak ni 1,5 valova!
Ne da nije istina nego vi izgleda ne znate red letenja BEG-SVO-BEG ove zime. A steta… ipak ste vi analiticar.
Ja ne znam? Majko mila. Dajte ne pričajte gluposti!
Pa kako onda pisete da za SVO traje 6.5h rotacija??? Znate li da ode u 07:00 a vrati se u 16:00? Kako su tu 6.5h?
Ne znam o čemu vi pričate. U ponedjeljak, utorak i četvrtak avion ide
BEG 14:30 – 19:15 SVO 20 :25 – 21:25 BEG – 1,5 vala
srijeda, petak, nedjelja
BEG 7:50 – 12:45 SVO 15:00 – 16:00 BEG – 2 vala jer stoji u Moskvi 2:15 (vjerojatno zbog SU)
subota
BEG 23:40 (dan prije) – 4:25 SVO 5:25 – 6:25 BEG – 1 val
BEG 7:15 – 12:10 SVO 13:50 – 14:05 BEG – 1 val
Da kompaniji je potreban još bar jedan, ako ne i dva A320.
Pa uspoređeni su isti mjeseci!
Za JU je i logicno jer je njihov udeo bio oko 45% pre korone. On je tek skocio kada je krenula korona. Verujem da ce dugorocno biti tu na oko 45% do 55% u zavisnosti od toga kako oni ali i drugi posluju.
Da, istina JU je imala 45 do 50% udjela prije Covida-19. I da, slažem se sa vašom procjenom udjela u budućnosti.