Beograd je u VII. mjesecu ostvario 535.000 putnika. Istinski ogromna i fascinantna brojka. Time je Beograd ostvario čak 182.000 putnika više nego drugoplasirani Split. Ovo je samo 27,1% manje nego u istom mjesecu 2019. U prvih sedam mjeseci aerodrom je ostvario 1,5 milijuna putnika, što je skoro pola milijuna više nego Priština te milijun više nego Skopje i Zagreb.
Istim srpski aerodromi imaju preko 561.000 putnika u VII. mjesecu što je 62,3% prometa Hrvatske koja je imala 901.000 putnika. Srbija je istima uvjerljivo na 2. mjestu u regiji po broju putnika.
autor: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Aerodrom Beograd
Ove godine se leti vise nego ikada,mozda 20% manje u ukupnom broju,ali posto dosta kompanija leti dosta manje ili uopste ne leti,kompanije koje su “prezivele” lete prakticno maksimalno obzirom na resurse.
Tako da su kompanije koje su i dalje u igri iskoristile fino situaciju sa koronom
To baš i nije istina. Samo Wizz Air leti 100% kapaciteta, ali ne i u regiji.
Primer AirSerbia,dva aviona wet lease a imaju prostora za jos koji.
Van regije dosta kompanija je uzelo dodatne avione za 2021. A i pored toga su uzeli dodatne avione pa im je i to malo da stignu sve.
Da oni su uzeli jedan avion u wet lease (drugi je došao kada je jedan A319 ispao iz prometa) kao što su i 2019. imali avion u wet leasu. Ali su istovremeno izbacili 4 aviona iz flote. Tako da sad imaju 17 aviona u floti umjesto 21, četiri manje nego 2019.
Kao što sam Vam napisao u odgovoru gore, nije istina da su kompanije uzele dodatne avione. Upravo suprotno.
Vi verovatno pisete konkretno vezano za regiju,malo sire ipak ima dosta kompanija koje bi imale posla i da imaju 20-30% vise aviona,konkretno Evropa.
Ne, ja pišem za cijelu Europu. Niste u pravu.
Jos kada izadju brojke za avgust… mash’allah
mašala
ZAG I-VII = 491.695
BEG VII = 535.000
Nikad nije razlika bila ovakva. Ovo je za nevericu da Beograd u jednom mesecu ima vise putnika nego Zagreb u 7 meseci.
I Srbija i Hrvatska su za prvih 7 mjeseci baš ublizu, ako čak Srbija nema i više putnika, a to se nikada nije desilo.
Prvih 6 mjeseci u Hrvatskoj je bilo istinski loše. No, u VII. mjesecu Hrvatska je imala oko 90% više putnika nego Srbija. U VIII. mjesecu ta brojka će biti i bitno veća zbog povratka britanskih turista pa će Hrvatska imati i preko 100% više putnika od Srbije
I onda dolazi septembar i cela Hrvatska ide da spava do aprila. Beograd je vec obezbedio tonu novih letova za ovu zimu tako da ce situacija biti jako zanimljiva.
Rujan je u Hrvatskoj izuzetno jak zrakoplovni mjesec. Ove godine on će biti i znatno jači jer su najave za postsezonu izuzetne. U rujnu će biti 10% više turističkog prometa nego 2019. godine (naravno ako pandemija ne napravi neki dodatni cirkus). U rujnu će vrlo vjerojatno biti oko 600.000 putnika u Hrvatskoj. I listopad će biti dobar.
Zima je loša u svim turističkim destinacijama diljem Europe, pa tako i u Grčkoj, Španjolskoj, Bugarskoj, Italiji… No, Zagreb će obzirom na brojne linije i frekvencije Ryanaira imati neusporedivo više putnika nego do sada.
Beograd će ove zime imati bitno manje novih linija nego Zagreb. Neusporedivo manje.
To je samo zbog Ryanaira gde cemo videti koliko ce koja linija biti uspesna.
Ono sto ce takodje biti neuporedivo je ukupan broj putnika u Beogradu i Zagrebu.
Zagreb će u IX. mjesecu naglo skočiti radi velikog broja linija i frekvencija Ryanaira. Ta će se brojka još dodatno povećati u XII. mjesecu kada kompanija još ozbiljno povećava broj linija.
2021. Je jako nezahvalna bila i za prognozu a i sada za analizu,svakako mislim da je ova godina prevazisla i najoptimisticnija ocekivanja,vecina kompanija je uzimala dodatne avione kako bi odradila sve letove.
Po informacijama koje imam,Grcka i Turska su jako lepo bukirane sve do kraja ove godine.
Pa i ne. Procjene su još do IV. mjeseca bile da će biti 70% prometa ove godine, a toliko biti neće. Dakle, brojke su niže nego su i umjereni optimisti prognozirali.
Nije istina da je većina kompanija uzimala dodatne avione. Većina kompanija još uvijek dio aviona ima prizemljenih.
Poslednja cetiri meseca 2021. bi u slucaju da ne bude nekih ogromnih iznenadjenja trebali biti dosta jaci nego 2019. Tako da ne treba jos uvek zavrsavati racunicu za ovu godinu.
Moje misljenje je da ce se preci 70% 2019. Jer je leto bilo odlicno,Q1 dosta losiji ali Q4 da ce biti dosta bolji,videcemo
Ne neće biti jača nego 2019. Biti će na razini od oko 70% prometa. To kažu apsolutno sve analitičke kuće i kompanije. Samo će Wizz Air imati oko 110% ni jedna druga kompanija neće biti ni blizu tim brojkama.
Naravno ako pandemija ne poludi… Ljeto je bilo dobro, ali je bilo ispod 70%.
Ali ce i dalje biti neuporedivo. Pitanje je uopste da li ce ZAG doci uopste na mesto br. 3 u ex-YU.
Zagreb će biti 3. u regiji sigurno. Ove godine neće biti 2. ali iduće će biti.
srbija ima samo 1 aerodrom kojem svi gravitiraju i lete s njega, dok hrvtaska ima 4 velika
to je neusporedivo
Hrvatska ima 9 aerodroma. Tri su velika (Zagreb, Split, Dubrovnik), dva srednja (Pula i Zadar), dva manja (Osijek i Rijeka), te dva minijaturna (Lošinj i Brač). Srbija ima tri aerodroma, jedan veliki, jedan manji (Niš) i jedan minijaturni (Morava).
Hrvatska ima samo 1 veci kontinentalni aerodrom i 1 minijaturni. Ostalo su sve primorski koje Srbija nema pa se time ne mogu porediti babe i zabe.
A zašto ulazimo ponovo u ovu raspravu. Više nego nekoliko puta smo raspravljali na ovu temu.
Uzgled zar se Beograd ne feeda iz Splita, Pule, Dubrovnika i Tivta. Treba li onda po vašoj logici brojke tih putnika maknuti iz brojki Aerodroma Beograd jel su to jadranske zračne luke koje nisu komparatibilne.
Procenat putnika koje ima JU u hrvatskim primorskim gradovima je minijaturan tako da u ukupnom rezultatu Beograda ne igra nikakvu ulogu.
Kaj god. Iz Beograda se leti 8 tjednih letova za hrvartsku obalu i 72 tjedna leta iz Tivata. To je ukupno 80 tjednih letova ili 12,6% svih letova iz Beograda.
Tivat nije u Hrvatskoj.
Kad se uzme u obzir samo CRO obala dolazi se do smesno malog broja nedeljnih letova u poredjenju sa ukupnim saobracajem.
Da, Tivat nije u Hrvatskoj, no mi smo raspravljali o nemogućnosti uspoređivanja Jadranskih aerodroma sa kontinentalnim, a Tivat je jadrsanski aerodrom. I stoga se treba postaviti pitanje treba li izostaviti brojke beogradskih putnika iz tih jadranskih aerodroma.
Ako se ne varam Beograd ima vise stanovnika nego Zagreb,Split i Dubrovnik zajedno. Dubrovnik ima s okolicom samo 80 tisuca.
Dobro i?
Haha da, zato sto ako se sutra DBV zatvori putnici ce leteti iz ZAG? Pa ne bas tako da taj argument o jednom aerodromu I nema bas smisla. Bas ce neko iz Pirota, Leskovca ili Vranja pre leteti iz BEG nego iz SOF ili SKP.
Drugo ZAG ce mozda imati vise novih linija Ali to su sve nove, nedokazane dok se u BEG skoro sve vec postojece povecavaju.
Ryanair veliku većinu toga što otvori je superupsješno i prepuno. Zašto mislite da bi u Zagrebu trebalo biti drugačije? Kako to mislite da Zagreb možda ima više linije. Nije možda nego ih ima.
Vidimo Sofija je superuspješna, Bergamo takođe.
Ako vi imate te podatke… Ja ih nemam.
Zagreb je jedini kiksirao kod ulaska Hrvatske u NATO i EU kad ste vi na sva zvona najavljivali ogroman porast putnika dok je realnost pokazala sasvim suprotnu sliku. Zagreb ne da je gubio korak za Beogradom nego su ga ove godine prestigli mnogi drugi gradovi regije.
Ne bi me cudilo da se i ovde ponovi slicni scenario.
Da, istina. I to je potpuno neshvatljivo. Svi aerodromi (Vilnijus, Riga, Tallinn, Varšava, Prag, Budimpešta, Bratislava, Bukurešt, Sofija, čak i Ljubljana) su imali abnormalan porast broja putnika, linija i frekvencija po ulasku u Europsku Uniju i NATO. Potpuno je neshvatljivo zašto u Zagrebu nije bilo tako.
Kako god, od ovog mjeseca Zagreb će ozbiljno porasti, a od XII. mjeseca i daleko više zbog 3 bazirana aviona Ryanaira.
Videcemo tek njihova punjenja.
Prvo skoci pa reci hop.
Tu se ja ne brinem ni malo.
Ja nisam siguran
Ja jesam. Ryanair je svagdje superuspješan sa linijama koje otvara. I nikad se ne zaletava bezveze. Činjenica je da je u Zagrebu povećao broj linija i frekvencija za duplo. To je i te kako pokazatelj da su u startu uspješni.
Nekad u ljetnim mjesecima nije Bg imao ni 40% a sad preko 60. Huge
Iskreno ne razumijem o čemu vi pišete, 40% od čega, a 60 je što?
U 7 mjesecu je Bg imao oko 40% putnika u odnosu na Hr 2019, ove godine ima preko 60% u 7.mjesecu, to velim.
Da, to je istina.
No morate znati da je većina VII. mjeseca u Hrvatskoj bila loša jer su britanski turisti koji su broj 1 turisti u Hrvatskoj imali zabranu putovanja.
Znam ali to ne mijenja cifre.
Kako to, majko božja ne mijenja cifre. Pa Britanci su broj 1 turisti u Hrvatskoj. Do 18.7. je bilo tek 2-3 leta iz Velike Britanije za Jadran, sada ih ima bitno preko 100 tjedno. Kako dovraga to ne mijenja cifre?????
Tako što je Hrvatska u 7.mjesecu imala 901 hiljadu putnika, ta cifra se mijenjati neće, ostaće tako zauvijek. Razlozi? Ma koga briga za to. Šta će biti u avgustu? Vidjećemo.
Kako to mislite da će ta brojka ostati zauvijek????
Kolovoz je gotov. Brojke će van za koji dan.
A vi ne trebate zaboraviti da je do kraja maja bilo zabranjeno nosiocima obicnih srpskih pasosa da lete u EU.
Nitko to ne zaboravlja.
Srbija i Hrvatska nisu uporedive,normalno je da ce Hrvatska kao turisticka zemlja imati mnogo vise putnika.
Isto tako Beograd nije uporediv sa pojedinacnim aerodromima Hrvatske.
Sustina je da obe drzave imaju ogroman potencijal u odnosu na rezultate.
Ali je neverovatno da na svakoj vesti ima 5+ komentara kako je Hrvatska bolje od Srbije i 5+ komentara kako je Beograd mnogo bolji od nekog aerodroma.
Da to je istinski naporno.