Zagreb dosta kaotično smješta avione na parking pozicije. Primjerice LCC Ryanair se pozicionira na avio-mostove (najčešće na gate 27 i 28) iako ne koriste zračne mostove. OK, puno je to putnika, možda je i logično da oni pješače na avion i tako imaju konstantan ulazak u avion nego da za njih šalju po tri autobusa na zapadnu stajanku (apron). I ako ima mjesta, Ryanair treba smještati na istočnu stajanku. Ali ne pod cijenu prebacivanja Croatie i nekih drugih kompanija na zapadnu stajaku. Zagreb tu ima vrlo mnogo nelogičnosti.
U prvom redu MZL Zagreb bi morala avione Croatie Airlines stavljati na pozicije istočne stajanke. Ti putnici imaju najviše konekcija u Zagrebu. Nažalost, prečesto Croatia bar jedan ili dva avione ima na zapadnoj stajanci. Potom bi na istočnu stajanku morali dolaziti avioni Lufthanse, Austriana, TAP-a, Turkisha i Air Francea. Svi oni imaju prilično konektiranih putnika preko Zagreba i mjesto im je u prvom redu na mostovima i ostalim pozicijama istočne stajanke. Jasno i Air Transat mora tu dolaziti pošto je širokotrupac i treba koristiti gate 28.
Na zapadnu stajanku bi trebali ići Aegean, Aeroflot, Air Serbia, British, Finnair, Iberia, KLM, Qatar i Windrose. Svakako bi tamo trebali ići i LCC Eurowings, flydubai, Norwegian, Vueling a posebno leisure prijevoznici Freebird, Israir i Tunisair. Jasno ako ima mjesta na mostovima i pozicijama istočne stajanke treba ove avione smještati tamo. No, ako nema prioritet su kompanije gore navedene.
Pritom treba voditi brigu da na zapadnoj stajanici bliže terminalu treba smještati veće avione, a dalje od terminala one manje (turboprope i manje jetove). To je u prvom redu radi štednje goriva na autobusima (manji avion samo jedan autobus, veći avion i po tri autobusa), ali i vremena putovanja do terminala jer svakako treba više putnika (i mogućih konekcija) putovati kraće do terminala.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Offtopic: nažalost, rezanja Ryanaira u MZLZ se nastavljaju i u srpnju.
Nažalost. Imate članak o tome objavljen jučer.
Zagreb bi morao daleko kvalietnije razmjestati avione. Ryanair im pokriva dva gatea i to je jedan sirokotrupni. Bolje da im naprave pozicije uz terminal i ogradom odvoje da idu pjesice iz bus gateova u prizemlju. Lose je da Croatiu stavljaju na zapadni apron.
To svakako nije dobra opcija. Jos izcan sezone hajde de, ali u top sezoni to nece biti dobro
Treba imati zaista dobar razlog za staviti nacionalnog prevoznika ili npr vrlo platezno sposobnog Katara na udaljenu platformu, a najgoreg (i najveceg) Ryana na fingere. Nemam dalji komentar za ovu vec seriju gluposti, koje ce svakako imati negativne posledice. ZAG je negde pogresno skrenuo, nemam ideju zbog cega.
Ryanair je na pozicijama 27 i 28 ali ne na fingerima. Najviše da se ubrza ukrcaj i iskrcaj te da se ne koriste busevi. Brzo i jeftino.
Kad je to Qatar bio na udaljenoj platformi u Zagrebu? Siguran sam ako se to dogodilo da je bila debela iznimka.
Da on koristi 27 i 28, ali ne koristi zračne mostove.
Ja isto mislim da je iznimka da je Qatar na zapadnoj stajanci. Ali da se na tu stajanku parkiraju avioni to je činjenica.
Zagreb bi morao voditi daleko više računa o tome gdje i kako smješta prijevoznike.
Pa Croatia je pokazala sto misli o tome! Prebacila je avione u Split ☺️
Da, prabacila je dva aviona u Split. Što je i logično. I prijašnjih godina ekvivalent dva aviona je bio na Splitu. Samo tamo nije bio baziran.
Tako Lufthansa radi Frankfurtu – kad im ne pasu uvijeti prabacuju avione u Minhen. tako to ide. Based aircraft are the best!
A je Croatia je bas ko Lufthansa. Taman su si tu negdje
Kako je LH U zadnje vrijeme, još će i IU biti bolja…
IU?
Koja konfuzna “analiza”. Zapadna i istočna stajanka odnosu na što, na sjever? Smjer piste je 040-220.
Potpuno se ignorira nešto što se zove domaći odlasci pozicije 21/22.
Freebird, Israir i Tunisair; nemaju nikakve letove za ZAG, (najavljen je LY) a ni Windrose do ko zna
kad neće dolaziti.
Koji je to veći avion; na ZLZ je najveći redovni avion A321 kapaciteta do 200 putnika (ne računajući
tu TS).
Nikad ZAG ne šalje više od 2 Cobusa po avionu, jer svaki ima kapacitet od 110 putnika.
Inače koliko su ono minuta/sati na dan zauzeti baš svi avio-mostovi da bi trebala ovakva racionalizacija
iz ove “analize”.
Zagreb svoje stajanke naziva zapadna i istočna. To nije moja izmišljotina, pobogu. To su služeni nazivi. Što vam onda treba ovako nešto? Ne znate osnovne stvari ali to vas ne priječi da napišete kao je analiza “konfuzna”? OMG.
Po čemu se ignoriraju domaće pozicije 21 i 22. Pozicije 21 i 22 u 2. i 4. valu postaju međunarodne pozicije. Neki dan sam o tome pisao.
Freebird i Tunisair su najavljeni za ovo ljeto.
Veći avion? A330 od Air Transata, dva puta tjedno.
Zagreb često kada šalje tri autobusa na avione koji imaju više putnika. Dva voze putnike odmah, treći sa vremenskim odmakom dovozi posljednje putnike koji su došli kasnije na gate. To sam vidio više puta.
U top ljetnoj sezoni vrlo često se stacioniraju avioni na zapadnoj stajanci.
“Zagreb svoje stajanke naziva zapadna i istočna. To su služeni nazivi.”
Dobro da tu glupost podržavate koliko god bila besmislena…
“Ne znate osnovne stvari ali to vas ne priječi da napišete kao je analiza “konfuzna”?
Jel vam nije palo na pamet da kompanije uvjetuju (plaćaju) pozicije za parkiranje aviona s avio-
mostovima i sad bi po ovoj konfuznoj (i opet!!!) “analizi” samo Croatia, Lufthansa, Austrian, TAP,
Turkish i Air France imali prednost pred ostalim kompanijama Aegean, Aeroflot, British, Finnair,
Iberia, KLM, Qatar… uopće ne vodeći računa o vremenima dolazaka i odlazaka.
“Freebird i Tunisair su najavljeni za ovo ljeto.”
Čak niti ZLZ ne vjeruje da će ih biti, pa ih niti nema u popisu.
“Veći avion? A330 od Air Transata, dva puta tjedno.”
Očita je površnost u čitanju jer bi inače pročitali da sam napisao: Koji je to veći avion; na ZLZ je
najveći redovni avion A321 kapaciteta do 200 putnika (ne računajući tu TS).
Čovječe božji nije na meni da nešto podržavam ili ne, nego da koristim službene nazive.
Kompanije plaćaju usluge u Zagrebu, pa i avio-mostove. Što je tu sporno? Malo je kompanija koje odbijaju plačati aviomostove u Zagrebu. Da navedene kompanije moraju imati prednost iz razloga koje sam jasno naveo.
Ja sam 3x čitao analizu da bih pokusao zakljuciti sto se tu tocno analizira.
I dosao do slicnih zakljucaka kao i vi.
Prvo trebamo znati kakve tocno ugovore ima koja kompanija sa MZLZ da bi uopce mogli krenuti nesto lamentirati. Pa u koja vremena dolaze, da li se preklapaju, pa koji su penali, od koje kompanije koliko ako ne dobe ono sto im je prioritet. Ovako samo palamudimo. A sve stima bar tak meni sa strane izgleda.
Sjecam se da je Ryan naplacivao velike penale aerodromima ukoliko avion nije okrenut u dogovorenom roku i onda tu aerodromi ne zele nista prepustiti slucaju.
Sve to je poznato.
Da Ryanar naplacuje penale. I aerodromima je on prioritet
U travnju, na spisku najuposlenijih zračnih luka Europe, Beograd na 84, Zagreb pao na 105. mjesto.
Realno Zagreb i ne zasluzuje da bude u top 100. Isao mu na ruku dolazak Ryanair a i zatvaranje znog pandemije sirom Evrope. U normalnim okolnostima Zagreb ne bi mogao ni da prismrdi 100. mestu.
Što su to normalne okolnosti?
Kako to mislite da “nije zaslužio”?
A “veliki hub” Beograd “zaslužuje”? Pa tamo je jedva došao KLM nedavno, ne lete Iberija, TAP, British, hej čovječe? A zamisli, kad je zadnji put u Beograd došla long haul linija strane kompanije (i ne, onaj pokušaj Hainana preko PRG ne spominji)? Zapitaj se kako bi izgledalo da nema kompanije pogonjene na novac poreznih obveznika.
I da – svaka čast na toj kompaniji – ali pljuvanje po drugome je dno dna. Čuj ti njega, on zna tko bi prismrdio tko ne….
Stoji.
Hvala za info.
Ponovo je PRN ispred ZAG.
Da je. To smo već objavili.
Zanimljivo da je u Srbiji bolji procenat broja putnika za prva 4 meseca u poredjenju sa 2019 nego li u Hrvatskoj cak i pored tolike ekspanzije Ryanaira.
Sta bi tek bilo da FR nije dosao u Zagreb. Potop.
Ali Ryanair je napokon došao u Zagreb. Sa 15 godina zakašnjenja.
Sa obzirom da Beograd ima skoro duplo više stanovnika od Zagreba,rezultat je ocajan za Beograd, Zagreb je tu gdje je, i to je njegov realni doseg trenutno, Pristina je napravila nevjerovatan uzlet,sa obzirom na veličinu….
Slažem se. Ne samo da je Beograd dosta veći od Zagreba, nego je u blizini i Novi Sad koji se opslužuje isključivo preko Beograda. Također, Beograd u blizini nema praktički nikakvu konkurenciju, kakvu Zagreb ima u Ljubljani i defacto je jedina značajnija zračna luka u državi sa skoro duplo više stanovnika. Iz te perspektive rezultat Beograda je sve samo ne super – prije rečeno višegodišnji potop.
A ovim prorocima koji znaju tko ne nešto “zaslužio” (vezano za statističke podatke?!), poručujem da si pod hitno pronađu prikladnu terapiju.
Da ovo sa “zaslužio” je stvarno ogroman nonsens.
Ne meri se velicina aerodroma samo brojem stanovnika, to vam je teska glupost. Pogledajte samo koliko putnika ima AYT ili PMI iako su u poredjenju sa velikim gradovima vrlo maleni. Zaista treba jedan BRU ili HEL da se stidi sto je AYT pre pandemije imala vise putnika od njih. Od sramote treba odmah da se zatvore.
S obzirom da je Zagreb postao baza Ryanaira sa prvo 3 pa sad 2 stacionirana aviona, da Zagreb ima veci BDP po stanovniku od Beograda, da je centralni aerodrom nacionalnog avio prevoznika (koliko dugo jos videcemo), da je Hrvatska clanica NATO-a, da je Hrvatska clanica EU, da Hrvatska ima ogromnu dijasporu ukljucujuci i preko okeansku, da Zagreb ima vise turista nego Beograd, da je Hrvatska imala daleko manja ogranicenja tokom pandemije od Srbije kao i da je Zagreb jako cesto samo medjusletanje na putu ka Jadranskom moru (koje Srbija nema a sto je ogromna komparativna prednost Hrvatske) rezultati koje ima glavni grad Hrvatske su placevni sto pokazuje i zaostajanje za jednom Pristinom cak i sad su pandemijska pravila skoro potpuno ukinuta.
Sve severnije od Novog Sada gravitira takodje ka Budimpesti kao i ka Temisvaru istocni deo Vojvodine, zapadna Srbija ka Tuzli usled stacioniranog LCC-a a jugoistocna Srbija Sofiji uz sve vazniji Nis.
Niski aerodrom kao “potpuno beznacajan” je u aprilu imao 35% vise putnika od “znacajnih Pule, Osijeka i Rijeke ZAJEDNO”.
Ljubljana je zaista ogromna konkurencija Zagrebu…bolji vic skoro nisam cuo. Nema ozbiljnijeg aerodrom akoji bi pozeleo da mu Ljubljana bude konkurencija 😂😂😂
Ako se veličina aerodroma ne mjeri brojem putnika onda je Zagreb miljama ISPRED Beograda s obzirom na kompanije koje prometuju na istom. Da ne govorim da su veze Zagreba prema praktički svim većim hubovima bolje nego iz Beograda.
Uspeh aerodroma se meri svim ostalim karakteristikama koje sam ja naveo a koje ste vi ignorisali jer vam to jako smeta.
Ljubljana konkurencija 😂😂😂…Jos uvek se smejem.
U pravu ste, Tuzla opako odvlači putnike Beogradu dok Ljubljana nema šanse oduzeti niti jednog putnika Zagrebu. Evo i ja se valjam od smjeha.
Srbija nema brojnu dijasporu? Količna letova iz BEG prema Zurichu je pretpostavljam slučajno?
Sjever Srbije gravitira Budimpešti jednako kao i sjever Hrvatske, ni manje ni više.
Ograničenja u pandemiji su sada potpuno irelevantna jer je to praktički završena priča, vraćati se na tu temu sada je glupost.
I da, Niš je jednako beznačajan kao Pula, Osijek i Rijeka, nitko i ne govori da je suprotno.
Znam da sam u pravu.
Koliko ima Ljubljana LCC linija a koliko Tuzla? Gde se to moze leteti iz Ljubljane a iz Zagreba ne moze i to jos jeftinije zbog Ryana? Time je sve receno.
Naravno da ima Srbija brojnu dijasporu ali je ima i Hrvatska. Srbija to koristi, Hrvatska ocigledno nedovoljno. To je poenta.
Ko je rekao da sever Hrvatske ne gravitira Budimpesti? Ja sigurno ne. Ali vi ste naveli da Beograd nema konkurenciju a ne ja. Vratite se na svoje reci i pazljivo procitajte jos jednom.
Ogranicenja u pandemiji su pokazivala da i pored komparativne prednosti koju je Zagreb imao nije imao potencijala da to iskoristi. Vrlo bitna stavka.
Elegantno ste preskocili i FR u ZAG, i EU i NATO, i BDP, i turizam, i Jadran i sve ostalo sto je “nebitno”. E pa nije. Vrlo je bitno ali opet nedovoljno za ZAG i to cini celu pricu jos tuznijom po glavni grad Hrvatske.
Ne razumijem zašto ste naveli FR u Zagrebu, to bi sad kao nešto trebalo značiti? Pa BEG ima wizz i općenito LCC već godinama, pa stagnira i stagnira.
Turizam je objektivna činjenica koja stoji, i neovisno o Splitu i Dubrovniku, Zagreb tu definitivno ne iskorištava dovoljno, ni blizu!
Za kraj, da je ukupan razvoj Zagreba žalostan to znam i ja – ali ništa manje nije žalostan razvoj (i u konalnici broj putnika) Beograda i to je bila poanta moje priče na početku. Koliko god to neki pokušavaju prikazati drugačije. Po početnim komentarima ovdje rekao bi čovjek da Zagreb uspoređujemo sa jednim Bečom a ne Beogradom.
Da Wizz Air se jako slabo širi u Beogradu, i kako god Beograd ima LCC kao i Zagreb.
Iz Ljubljane se može letjeti sa Wizz Airom, easyJetom i Transaviom, što se iz Zagreba ne može. I na brdu chartera na kojima je velik broj putnika iz Zagreba.
Beograd nema ni izblizu konkurenciju okolnih aerodroma kao Zagreb. O tome sam već više puta pisao.
Stoji.
Ljubljana jest konkurencija Zagrebu. Putnici iz Zagreba putuju preko Ljubljane na letovima Wizz Aira, Transavie i easyJeta kojih nema u Zagrebu, a velik broj putnika koristi i turističke chartere. Naravno daleko veća komkurencija Zagrebu su Budimpešta, Beč, Bratislava, Venecija, Treviso, Graz, Split, Zadar, Pula, Rijeka i ostali aerodromi odakle putnici iz Zagreba redovno putuju.
To je činjenica.
Pula, Rijeka su sezonalni aerodromi, i nemaju prometa zimi, i to sto netko ima više prometa od njih zimi na znači ništa.
Ali lijepo da ste shvatili koliko je Zagreb vazniji,bogatiji i bolji od Beograda…trebalo vam je malo pomoći ali lijepo ste to napisali:))))
Opet, jedini pravi pobjednik je Pristina,i ne znam zasto vam je to tako teško priznati.
Po broju putnika je Priština pobjednik definitivno, i svaka im čast na tome – kakvu god strategiju imali i ako je uopće imaju.
Međutim, ako ću negdje letjeti, iz Zagreba imam daleko najbolju situaciju zbog puno bolje veze prema najvažnijim Europskim hubovima.
Kome je nešto teško priznati nek se sam zapita, ja s tim nemam nikakav problem 🙂
Priština je pobjednik, definitivno.
April je poznat kao zimski mesec 😂😂😂… Nemojte vise molim vas stomak me boli od smeha.
Zagreb nije vazniji a pogotovo ne bolji od Beograda. Jedino ima veci BDP po stanovniku i to je ocigledna cinjenica vec godinama koja mu ipak ne pomaze da ima vise putnika od siromasne PRN.
Pametnom dosta.
Travanj je na Jadaranu još jako loš mjesec. I vi i ja znamo da će Jadaranski aerodromi imati bitno više putnika od Niša tijekom ljeta i u konačnici na razini cijele godine.
Nece svi
Nis 2021 (inace losa godina za Nis): 146.296
Rijeka 2021: 56.388
Brac 2021: 10.004
Nis koji ima 256000 stanovnika, uspoređivati s otokom Bračom koji ima 10 tisuća i promet 4 mjeseca na par linija
Još jedna usporedba Niša:
Nis , drugi najveći aerodrom u Srbiji: 146 tisuća putnika 2021 godine
Zagreb, drugi najveći aerodrom 2021. Godine u Hrvatskoj: 1.4 milijuna putnika
Ma da, za ne povjerovat da netko uspoređuje Niš i Brač.
Zagreb DRUGi najveci u Hrvatskoj u 2021? Jel vama dobro?
Zaboravili ste da poredite koliko ima kilometara obale Hrvatska a koliko Srbija.
Da Srbija nema mora. Ali nema ni 9 međunarodnih aerodroma od kojih jedan ima više potnika nego Zagreb, a još tri imaju vrlo značajan broj putnika.
A jeste našli, Rijeku i Brač. Ma bravo!!!!
Hvala, hvala.
Pula i Rijeka su sezonalni aerodromi koji imaju putnike samo za vrijeme turisticke sezone, a travanj bas nije u srcu sezone.
Pristina nema veze sa Zagrebom, a ocigledno ni sa Beogradom, ali oba aerodroma bi trebali obratiti paznju na nju, jer ocigledno imaju poprilicno za nauciti.
Sto se tice pameti i pametnom dosta:))))ocigledno je da uvijek ono sto vam ne odgovara samo izignorirate,i pravite se da ni ne postoji, malo jadno,ali nema veze…
Da Beograd i Zagreb mogu puno toga naučiti od Prištine.
Da Priština je 2. aerodrom u Europi po broju putnika spram 2019. Veliki respect!
Stoji, ali jednako tako stoji da je Beograd de facto jedini aerodrom u Srbiji, odnosno da ostvari 93% prometa Srbije, da je Beograd daleko veći grad od Zagreba i da je Air Serbia ozbiljno finacirana od srpske vlasti zbog čega akumulira velik broj putnika preko Beograda.
Ne secam se da ste igde napisali da je de facto Zagreb jedini kontinetalni aerodrom u Hrvatskoj iako ima mnogo vise od 93% kontinetlanog saobracaja Hrvatske.
Croatia je takodje vrlo ozbiljno finansirana od strane hrvatskih vlasti sto dozvoljenim sto nedozvoljenim nacinima pa opet stoji u Zagrebu dalekom zapecku u poredjenju sa Beogradom.
Kakve veze ima to što je Zagreb jedini kontinentalni aerodrom Hrvatske. Zadar, Pula, Split i Rijeka odvlače ogroman broj zagrebačkih putnika. I to ne onih konektranih nego zagrepčana koji automobilima i autobusima idu do tih aerodroma pa dalje avionom od tamo.
Croatia dobiva daleko manje novaca nego Air Serbia.
Obzirom koliko je Zagreb manji od Beograda, Zagreb zapravo ima vrlo dobar broj putnika.
Pogotovo Rijeka.
Vrlo su upitne Vase analize ko koliko dobiva imajuci u vidu vase nepoznavanje situacije u JU.
Dzaba se kacite na velicinu Beograda a izbegavate sve ostale argumente.
I ako ste vi tim broj putnika u Zagrebu zadovoljni ja vam od srca cestitam taj maleni broj u odnosu na mogucnosti.
Pa da, iz Rijeke ima prilično linija ljeti koje ne lete iz Zagreba. I da, Rijeka odvlači putnike iz Zagreba. Ne kao Zadar, Pula ili Split, ali odvlači. Poglavito što je na sat i pola vožnje od Zagreba.
Ja nisam zadovoljan sa brojem putnika Zagreba. Ni izblizu.
Moje nepoznavanje situacije u JU? Ma dajte me nemojte….
Rijeka pogotovo.
Croatia ne dobija mnogo manje novca.
Ignorisete sve ostale argumente, drzite se samo jednog kvazi argumenta.
Da Croatia dobiva bitno manje novaca od Air Serbie.
Nitko ne ignorira ostale arguemente. Potpuno ste u pravu što se tih argumenata tiče.
O tome smo već jednom pisali.
Ne bih rekao da im je kaos neki pa da bi trebalo promjene. Super to rade, cesto se ide pjeske i u dash. A ou na zapad salju najcesce ako taj avion ne leti dalje, tj par sati miruje u zag
Nažalost na zapadnu stajanku se u top sezoni puno prečesto parkiraju Croatijini avioni.
Što znači puno prečesto? Dajte konkretne brojke, puno prečesto ne znači ništa, baš kao ni malo premalo!?
Inače, treba znati da određeni zrakoplovi Croatia Airlinesa u svojoj glavnoj bazi, Međunarodnoj zračnoj luci Zagreb, obavljaju i redovne dnevne, tjedne kao i izvanredne tehničke preglede koji se zbog utilizacije zrakoplova rade, u ljetnoj špici, u noćnim satima, upravo na “staroj” stajanci.
Također bi trebalo popratiti on-time departure zrakoplova sa stare stajanke kako bi se moglo reći da je operativni nedostatak parkirati zrakoplove na tu udaljenu stajanku. S obzirom na to da su ti letovi uglavnom na vrijeme, nedostatak, osim putničkog konfora, i nije značajan. Osobito kada uzmemo u obzir činjenicu da su autobusi klimatizirani, novi, čisti i udobni, dok operator u ljetnim mjesecima ne koristi klima uređaje u limenim mostovima pa je u njima, u posljednjem dijelu posebno, vrlo često iznimno vruće pa je i taj konfor korištenja mosta u tom slučaju doveden u pitanje.
Da, ali korištenje autobusa jest trošak i oni usposravaju konekcije putnika. Upravo zato je bitno gdje su avioni parkirani.
Croatia ima svoje parkirne pozicije za avione koji su na servisu, na svojoj stajanci.
MZLZ bi morala voditi racuna o komforu svojih putnika, uostalom taj komfor i dobro naplacuje.To za mostove ste u pravu, kao da su ih i kupili za prevoznike tipa Rayanair. Znam da ih Ryan ne koristi, ali svakako blokiraju pristup ostalim prevoznicima. Parkiranje OU na stari apron nema nikakvog opravdanja.
Upravo tako.
Split 80 ovog maja, maj 2021. 27, a 2019. 95 ARR/DEP
Thanks.
Sarajevo u maju prosecno 45, prosle godine 21, a 2019. samo 32
Bravo Sarajevo!
U maju ZAG prosecno 118 ARR/DEP na dnevnom nivou, 2021. je bilo 66, a 2019. pre covid krize 136 – Eurocontrol
Znaci Zagreb dostigao skoro plafon. Dobro je da ima Ryanair jer da ga nema bilo bi oko 85.
Da, dobro da su doveli Ryanair.
A sto je sve bilo 2019, dok nije bilo Ryana, da je bilo toliko vise letova?
Bilo je više linija (Swiss, Brussels, Emirates, Air Canada, Korean, Croatia 5 linija više), bilo je više frekvencija po linijama, ali i više putnika po svakom letu (load faktor je bio veći).
Thanks.