zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Kako to da Boeing ne propadne?

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing

Količina ludosti koje je Boeing napravio u zadnjih par godina graniči sa totalnim ludilom. Totalnim. Iskreno da ne postoje samo dva velika proizvođača aviona Boeing bi već odavno otišao u bankrot. Nekada smo imali prilično velikih proizvođača, pa su osim Airbusa i Boeinga na tržištu bili još i McDonnell Douglas, Lockheed, Fokker, British Aerospace, Tupolev, Ilyushin, Yakovlev. No, danas svega toga nema te značajne brojeve aviona proizvode tek Airbus i Boeing, dok se Comac tek skromno probija sa uskotrupcima C909 i C919, a širokotrupni C929 nije ni na obzoru. Čak je i na razini manjih aviona proizvodnja spala na tek dva proizvođača Embraer koji proizvodi regionalne jetove i ATR koji proizvodi turboprope. Proizvodnju više nema Bombardier (a i DeHavilland je stao sa Dash 8-400). Proizvodnju više nemaju Saab, Jetstream, Dornier, Antonov, Fokker i Ilyushin (Il-114), dok je proizvodnja kineskog Xian MA60 istinski skromna. U tom kontekstu ni SAD ni planeta si ne smiju dozvoliti da proizvodnja padne samo na jednog proizvođača, Airbus. Nažalost preuzimanjem McDonnell Douglasa i bankrotom drugih igrača Boeing je postao prevelik da propadne.

Boeing je napravio najveću sramotu i tragediju u povijesti zrakoplovstva kada su dva B737-8 (Lion Air 29.10.2018. i Ethiopian 10.3.2019.) pali i ubili 346 putnika. Vrlo brzo je projekt B737 bio prizemljen (13.3.2019). I to skoro godinu i 10 mjeseci, pošto je prvi 737MAX poletio 9.12.2020, a u SAD-u 29.12.2020. EASA je letove dozvolila tek u I. mjesecu 2021, dok je Kina letove dozvolila tek u XII. mjesecu 2021. Ovdje je Boeingu lock-down Covida-19 pao ko sjekira u med jer su kompanije imale prizemljeno i 95% flota, pa im ti novi Boeinzi nisu trebali. Ipak kompanije su imale ogromne gubitke zbog prizemljenih aviona godinu dana (od III. mjeseca 2019. do Covida-19 u III. mjesecu 2020), ali i kasnije u 2021. i 2022. jer je isporuka prizemljenih aviona kasnila radi dekonzerviranja, preinaka i popravaka, te vraćanja u promet, što se odužilo gotovo dvije godine. Boeing je prizemljio 387 do tada proizvedenih aviona, te nije isporučio skoro 500 aviona koje je trebao u tih godinu i 10 mjeseci isporučiti. To znači skoro 900 aviona koje kompanije nisu mogle koristiti. Kao direktan rezultat ovog megafijaska je bilo preko 1000 otkazanih narudžbi za 737MAX, a Boeing se cijele 2021. i 2022. jako trudio prodati brdo proizvedenih aviona koje naručioci nisu htjeli preuzeti.

Drugi megafijasko nije toliko značajan jer nije imao toliko velike brojke i žrtve, ali je zapravo bio jednak fijasku B737. Naime projekt B787 je sveukupno bio prizemljen skoro dvije godine, u kom periodu nije bilo isporuka, a par mjeseci su bili avioni prizemljeni. Prvo su avioni prizemljeni 16.1.2013. radi problema sa baterijama. 18.1.2013. Boeing je prestao sa isporukama B787. Avioni su poletjeli ponovo tek 26.4.2013, tri mjeseca nakon prizemljenja. 2019. su krenuli problemi sa ovim avionom vezani uz kvalitetu izvedbe. U VIII. mjesecu 2020. Boeing je prizemljio 8 B787. Istim FAA nalaže inspekciju na preko 1000 ovih aviona. U I. mjesecu 2021. Boeing po prvi puta prekida isporuke B787. Isporuke ponovo kreću 26.3.2021. no odmah se prekidaju u V. mjesecu 2021. Isporuke kreću ponovo 10.8.2022. No, u II. mjesecu 2023. ponovo se prekidaju isporuke, a sve do 10.3.2023. Ovo znači da je B787 imao prekid isporuka od skoro dvije godine.

Projekt 777X kasni čak šest godina, pa će prvi isporuke biti 2026. umjesto prvotno planirane 2020. Iskreno nadamo se da će se to desiti 2026. i da neće biti daljnjih prolongiranja, no… Isto je stvorilo ogromnu frustraciju kompanija ponajviše Emiratesa koji istinski treba ovaj avion i koji se zaprijetio Boeingu da će odustati od narudžbe. Nažalost Emirates nema alternative, jer je B777X daleko najveći avion na tržištu, pa čak ni A350-1000 nije dovoljno dobra alternativa za Emirates koji ovaj avion ne želi radi loših performansi u pustinjskim uvjetima. Zbog prolongiranja su se opako pobunili Lufthansa, IAG, Cathay Pacific, Korean, Qatar i Singapore. Obzirom na katastrofalna iskustva B737MAX i B787, te enormne probleme u testnim letovima (testni avioni su trenutno prizemljeni), i te kako se treba pitati kakav će avion biti B777X i kakve će on probleme imati, te koliko će on biti prizemljen.

Boeing ima problema i sa B767 o čemu smo nedavno pisali. B717 je bio fijasko po kompaniju i prodano je samo 155 ovih aviona, te je projekt stvorio gubitak za Boeing. Boeing je skoro dva mjeseca imao štrajk 33.000 mehaničara, te još mjesec dana nisu mogli pokrenuti proizvodnju (proizvodnje nije bilo 3 mjeseca), otpustit će 17.000 radnika (10% radne snage), zviždači sve više govore o enormnim sigurnosnim i kvalitativnim problemima, toliko potreban projekt 797 nije ni na obzoru (ne razmišlja se o njemu prije 2030.) zbog čega ih je A321XLR sa preko 500 prodanih primjeraka ubio, 737 je star 56 godina i još uvijek nema ni najmanjih naznaka da bi ga trebao zamijeniti noviji i suvremeniji avion. Nije dobro, nikako nije dobro!

Boeing gomila gubitke. Kompanija je od 2019. do 2023. akumulirala 23,4 milijardi USD gubitka (već pet godina nije imala profit). Samo u 3. kvartalu 2024. Boeing je imao gubitak od enormnih 6,1 milijardi USD. U prvih pola godine gubitak je bio 1,7 milijardi USD, što znači da je do IX. mjeseca Boeing akumulirao nevjerojatnih 31,2 milijardi USD gubitka. Zbog toga je kompanija nedavno digla kredit na 10 milijardi USD, te želi podići likvidnost prodajom 90 milijuna USD običnih dionica i 5 milijardi USD depozitnih dionica. Uz to nemojmo zaboraviti da je SAD Boeingu dala 25 milijardi USD pomoći za Covid-19, te da kompanija dobiva enorman novac za vojnu proizvodnju za SAD gdje su cijene nekoliko puta više od realnih što je direktna pomoć SAD-a kompaniji.

Airbus trenutno ima backlog od 8749 aviona, a Boeing 6268 aviona. Airbus već godinama ima daleko više naručenih aviona od Boeinga. Airbus je hiperprofitabilan (zadnjih tri godine 3,7 do 4,2 milijardi EUR profita), od 2019. je imao akumuliran profit od 11,5 milijardi EUR, dok je Boeing akumulirao gubitak od 30,0 milijardi EUR. To je 41,5 milijardi EUR razlike. Da Airbus je ubio Boeing, Boeing živi na novcu SAD-a i svakodnevno sve više tone.

47 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

A šta je sa Boeingovim Starlineom? Koja je to katastrofa i gutanje love.

Boeingovi problemi su nastupili onog trenutka kada su se spojili sa McDonald Douglasom. Uprava Boeinga je na čelo postavila osobu koja je taj isti McDonald Douglas dovela do ruba ponora. Do dolaska u upravu McDonaldovog vodstva Boeing je bio perjanica kvalitete i kontrole proizvodnje u avioindustriji. Postavljanjem istih onih koji su uništili McDonald na čelo Boeinga kontrola kvalitete i proizvodnje je NESTALA; 95% kontrolora je dobilo otkaze ili druga radna mjesta te se od uobičajenih 10-20 kontrolora po smjeni Boeing srozao na 2-3……. Američki kapitalizam je taj koji je ubio Boeing

Biće tih slučajeva još, a razlog je jednostavan, američkom FED-u neodgovara profitabilan boing, onda nema kredita sa 0.00001 % kamatom
To je kamata za javnost zvanična
A iza se nalazi ugrađivanje od 5% na 1bil
E zato boing nije profitabilan i zato će biti sve više takvih koji žive od američke štamparije
Fed namešta poslove američkim činovnicima i svima dobro a i bojing će nešto da proda

Gosp. Alene, zelim cuti vase misljenje kao velikog strucnjaka u oblasti zrakoplovstva (ali i strucnaka za sve ostalo) o tvrdnjama nekih ljudi da je Covid pandemiju inicirala vlada jedne velike i mocne drzave kako bi spasila neke posrnule proizvodjace aviona?

Da, hvala na ovim pitanjima koja su potpuno legitimna i bacaju malo drugacije svjetlo na pandemiju koja je sigurno obiljezila nase zivote, ali i zivote onih koji su sve to inicirali.

Boeing je tipican primjer gramzivog neljudskog kapitalizma….
Taj problem imamo i kod drugih mega kompanija..vw i slicno…kad je jedino profit vazan i dionicari….
Nazalost za razliku od drugih industrija..kod aviona je teze to nadokandit proizvodom neke nove firme…
P.S. kad procitam kako USA imaju proracun za vojsku 900 milijardi..onda mi smijesno koliko kradu od vlastitog naroda…sve preplaceno bar 3 puta u prosjeku

Nije teško shvatiti što se dešava. Stavljen je MBA menadžment umjesto inžinjera. Boeing se vodi tako da se režu “troškovi” i maksimizira profit a to rade ekonomisti koji pojma nemaju o proizvodnji. I onda u excelu ispadne da su vam radnici, inžinjeri, proizvodnja i razvoj – “trošak” pa to srežete/outsourcate te dodjete u današnju situaciju da je kompanija u ratu sa svojim radnicima (koji su preostali – jer tko bi radio za nadnicu sličnu kao da ste student u mcdonaldsu).
Iz onog vica – taman su naučili magarca da radi a ne jede i baš onda je magarac crko.

Točno tako…plus zapošljavanje po ključu; malo afroamerikanaca, malo latinosa, malo azijata pa ako ostane mjesta može i koji bjelac

Država pegla minuse. Zato nije propao

Bitno je da je Boeing ispunio ciljeve DEI i rasne zastupljenosti….

Boeing je bio jedna od tvrtki koja je bila uključena u suludu politiku “manjinskih prava” a ne izvrsnosti djelatnika. Tako je na prvom mjestu bilo bitno koja vam je spolna orjentacija, jeste li žena i koje vam je boje bila koža a nikako kakva vam je stučnost. I onda se čudimo do čega je to, uz gramzljivost dioničara, dovelo ovu, nekočćuglednu tvrtku, sinonima za kvalitetu i odgovornost.

Њихови менаџери су испали пуно гори од наших партократа

Prevelik je da propadne… to je nazalost situacija sa jako puno velikih kompanija. Plus, u duopolu je jos teze propasti. Tesko da ce propasti do kraja.
Da barem imamo “treću snagu” koja može (ozbiljno) parieati boeingu i airbusu.
Ako propadne boeing, (nazalost) ne propadaju samo oni. Sto je sa kompanijama koje (isključivo) rade sa boeingom (i imaju samo jedan tip zrakoplova). Nije samo boeing guza u pitanju na kraju dana. I neće samo boeing zaposlenici na kraju ostati bez posla. Nego je to cijeli lanac i to je problem.
Kada se čovjek sjeti samo 747 i sto je taj avion donio…

@anon 19:27

Ta treća globalna snaga bi u perspektivi mogli da budu Brazilci ako odluče da uđu u razvoj aviona veličine A320/B737. Za to je potrebno vreme i novac odnosno jak investitor. Znanje sigurno imaju a imaju i globalno tržište.

Kinezi će napraviti solidan posao sa njihovim novim modelima međutim mislim da neće imati šire tržište od same Kine, Rusije i po neke egzotične zemlje.

O kakvim je lošim performansama u pustinjskim uvjetima kod A350 riječ?

Nije. Emirates je rekao da ne vjeruje RR-u, ne Airbusu, a radeći na A350-900, mislim da imam ideju i zašto. Taj motor(Trent XWB) ima problema. Ne kao Trent 900 ili 1000, ali nije dovoljno pouzdan. Skandinavski operater je na floti od 6(kasnije 4) aviona već promjenio 2 motora zbog otkaza motora u letu ili nezgodnih indikacija, gdje je u jednom slučaju nađen materijal ležaja, M50 na motoru sa 1200 FC naleta.

Koliki si bili bonusi, plaće i zlatni padobrani managementu u zadnjih 6-7 godina?

Bitno da se poštivao DEI program nema veze što sve propada dok su uključivi hhh šalu na stranu ali tek kad dođe uprava koja će se riješiti Woke ludila i odluče se na rezove te nove projekte tad se može nešto promjeniti ovako samo propadaju btw ja izbjegavam Boeing 737 MAX nema šanse da sjednem u taj krš

Da! “Diversity, equity, and inclusion”. Go WOKE – go broke!

Teško je shvatiti što se to zaista danas događa s Boeingom. Padovi 737 max-a ostavili su neizbrisiv trag u novijoj povijesti tvrtke. Uzrok ovih nesreća bio je tehničke prirode, problemi s dizajnom zbog novih motora, te mcas.
777x kasni šest godina!!!??? I to danas kad je inženjerstvo otišlo daleko naprijed. Koliko mi je poznato povijesni modeli 707, 727, 757,767 konstruirani su u doba dok se crtalo rapidografima po pausu, i izlaili su vrlo brzo u proizvodnju, i bez problema. Stvarno, što se to događa s današnjim avio inženjerstvom u Boeingu!!!???

Pustiti će ga još neko vrijeme. Tek toliko da si nastave kopati rupu, da tržišna vrijednost još padne, a onda dolazi spasitelj.
Do kraja Trumpovog mandata Elon Musk preuzima Boeing.

Pa šta taj hoće?!
Ne može riješiti ROBOTAXI od 2019.! Znači, svako malo spominje tu temu da bi održao cijenu dionica TESLA-e al ROBOTAXI svejedno ne dolazi za tržište. Spomenuti gosp. F-35 program naziva zastarjelim iako jedan autonomni taxi ne može rješiti evo sada već šest godina. Na BOEING Musk može gledati samo kroz prizmu svog interesa i poslovanja sa svijetskim brandom poput BOEING-a, nikako ne kao netko ko bi financijama/inovacijama u avioindustriji riješio desetljećima gomilane probleme BOEING-a.

Što čovječanstvu uopće treba robotaxi!!!???

I onda posle čitamo kako su Kinezi nepošteni jer subvencionišu ovo ili ono. Milijarde evra su upumpane u Boing i opet je katastrofa, kao sumanuti već 10 godina guraju električne automobile i u SAD i u EU, bacaju 3-5000€ na subvencije po automobilu a ovamo uvode tarife zbog kineskih subvencija. Novcem poreskih obveznika koji su sve siromašniji pune džepove duboko birokratizovane i nekreativne armije menadžera koja bukvalno uništava privredu i upiru prstom u Kinu. Takvo ponašanje vodi u samo jednom pravcu, propast.

Riješiti će to fondovi kako su riješili gospodina Johna Barnetta koji je trebao svjedočiti o sigurnosnim propustima unutar BOEING-a, a pronađen je propucan dan prije svjedočenja u svom automobilu na parkiralištu.
Da, BOEING doista jeste “to big to fall” te će ga država nastaviti gurati ako ništa zbog spomenutih ugovora sa vojskom SAD-a. Jako dobra analiza u gornjem djelu gdje se spominje nestajanje/pripajanje velikog broja proizvođača aviona većima te gašenje njihovih imena (brandova). Naravno u vlasništvu spomenutih fondova, da ih ne nabrajamo, svi znamo koji su…
Paralela se može povući sa vojnom industrijom u kojoj je 2000.g. na području SAD-a bilo 21. velika tvrtka za proizvodnju oružja i vojne opreme, a danas ih je samo četiri (veliki pokupovali male). Mislim da nas njihova (fondova) nekontrolirana gramzivost i utrka za hiperprofitom kao civilizaciju košta jako puno.

Ono što mene zanima i pitanje koje postavljam gospodinu Alenu jeste šta je reć da kinezi dulje sa uskakanjem u ovaj “vlak” s obzirom na njihov ubrzan razvoj tehnologija, industrijsku špijunažu u sektoru civilnog i vojnog zrakoplovstva?

Hvala unaprijed, te sve naj bolje u 2025. godini uz obilje novih milja, članaka i analiza!

SRETNO!

Za razliku od civilnog, sofisticiranost vojnog programa u vidu J-20, J-35, kao i novog borbenog aviona šeste generacije, čini se nije bila neki problem za ostvariti. Samo je pitanje koliko novaca “uliješ” u nešto da do toga dođeš. Tako će biti i sa njihovom civilnom avio industrijom, kad “vodstvo” odluči, tada se kreće u tom smjeru. Do tada, najbitnije je da nam oružja ne fali.

Za razliku od civilnog, sofisticiranost vojnog programa u vidu J-20, J-35, kao i novog borbenog aviona šeste generacije, čini se nije bila neki problem za ostvariti. Samo je pitanje koliko novaca “uliješ” u nešto da do toga dođeš. Tako će biti i sa njihovom civilnom avio industrijom, kad “vodstvo” odluči, tada se kreće u tom smjeru. Do tada, najbitnije je da nam oružja ne fali.

Stealth tehnologija odavno nije nepoznanica i Kinezi su tu napravili pomak. Ono što je problem još uvek kod njih je proizvodnja kvalitetnih motora. Predugo su se oslanjali na Ruske motore jer nisu mogli napraviti sopstveni koji bi bio pouzdan i imao solidan vek trajanja.

Zato što je to civilna divizija vojno industrijskog kompleksa

re: . Da Airbus je ubio Boeing,- ne , skoro da su se ubili sami, kao sto ste spomenuli, samo ih jos vojne nabavke drze u zivotu (na slamcicu).

Sve što Boeing može to niko ne.Šalu na stranu Boeing nije propao jer ima hvala bogu bezbjedne B787 i mnogo narudžbi.Velike vojne narudzbe koje prelaze milijrde.

Pa da bi naknadno postali sigurni 🙂

Apsolutno jesu

Nisu imali ni jednu nesreću hvala Bogu za razliku od 737 koji su masovno padali

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!